PDA

Επιστροφή στο Forum : Microsoft: Το μισό εκατομμύριο έφτασαν τα downloads της έκδοσης preview των Windows 8



nm96027
17-09-11, 10:45
Μισό εκατομμύριο downloads μετράει η έκδοση preview των Windows 8 από την προηγούμενη Τρίτη, όταν έγινε η πρώτη ανακοίνωση από την Microsoft. Την πληροφορία αυτή αποκάλυψε ο Steve Ballmer δηλώνοντας πως το νούμερο αυτό αποδεικνύει το ισχυρό ενδιαφέρον των προγραμματιστών για τα Windows 8.


"Αν και είναι σαφές πως έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας για τα Windows 8, είμαστε ικανοποιημένοι από τις αντιδράσεις και το ενδιαφέρον", δήλωσε ο Διευθύνων Σύμβουλος της Microsoft στο συνέδριο στο Anaheim.

To νέο λειτουργικό σύστημα, όπως ισχυρίζεται η εταιρεία, στοχεύει τόσο στους υπολογιστές, στα tablets και στο cloud και υπόσχεται να φέρει λεπτότερα και ελαφρότερα tablets με καλύτερη διαχείριση ενέργειας. Ωστόσο οι x86 εφαρμογές δεν θα μπορούν να τρέχουν σε συστήματα ARM τα οποία θα εξοπλίσουν την πλειονότητα των Windows tablets συσκευών.


Πηγή: The Register (http://www.theregister.co.uk/2011/09/16/half_a_million_windows_8_previews_downloaded/)

saponas
17-09-11, 11:28
Χμμμ developers preview.. Ακούγεται λίγο τρομακτικό. :p Αλλά θα ήθελα να το δοκιμάσω.

Το ότι θα μπαίνει το ίδιο λειτουργικό και σε κινητά με arm είναι μεγάλη μούφα πάντως

akis1009
17-09-11, 12:12
Το ότι θα μπαίνει το ίδιο λειτουργικό και σε κινητά με arm είναι μεγάλη μούφα πάντως

Έχεις κάποιο επιχείρημα γι' αυτό ή απλώς στο είπε ένας φίλος που δουλεύει και φτιάχνει καφέδες σε εταιρεία με υπολογιστές και ξέρει καλά από υπολογιστές?

xolloth
17-09-11, 13:26
εγω το εχω περασει απο χθες στο desktop μου σε dual boot με τα windows 7 και ολα μια χαρα για τοσο πρωιμη εκδοση.
εχω μεταφερει ολα τα προγραμματα που εχω και στα win7 και δουλευω μια χαρα.
το μονο προβλημα που δεν εχω λυσει ακομα ειναι οτι δεν εχω βρει απο που μεγαλωνουν οι γραμματοσειρες γιατι την επιλογη που ειχε στο personalize των win 7,δεν την εχει εδω στα 8,και το θεμα του shutdown που δεν μου κλεινει το pc και αναγκαστηκα να βαλω μια εφαρμογη απο τα gadgets για το θεμα αυτο.
κατα τα αλλα ,no problem.

Oldboy
17-09-11, 14:17
Δε δίνεις και κανά λίνκ να τα δούμε και εμείς ; ;):)

Tsene
17-09-11, 14:27
Δε δίνεις και κανά λίνκ να τα δούμε και εμείς ; ;):)

http://msdn.microsoft.com/en-us/windows/home/

Oldboy
17-09-11, 14:41
Ωραίος, σε ευχαριστώ.

Z€r0
17-09-11, 16:45
Θα είναι διαθέσιμη για download και η τελική έκδοση των 8 απ΄την Microsoft;Έστω για τους κατόχους των 7;Μπά ε;:whistle:

blade_
17-09-11, 16:54
εγω φανταζομαι θα δωσουν καποια δοκιμαστικη δωρεαν εκδοση για καποιο χρονικο διαστημα,οπως τοτε με τα 7ρια

Z€r0
17-09-11, 17:03
εγω φανταζομαι θα δωσουν καποια δοκιμαστικη δωρεαν εκδοση για καποιο χρονικο διαστημα,οπως τοτε με τα 7ριαΤώρα μου ήρθε και το τραγικό που μερικές εταιρείες διαφημίζουν ένα laptop ότι έχει και MS Office με μεγάλα γράμματα και στα ψιλά και ψιθυριστά 30/60 days trial.

nightmoon
17-09-11, 20:33
τα windows 8 ειναι μια αρκετη βελτιωση στα πολυ καλα windows 7

HotShot
17-09-11, 20:35
Έχεις κάποιο επιχείρημα γι' αυτό ή απλώς στο είπε ένας φίλος που δουλεύει και φτιάχνει καφέδες σε εταιρεία με υπολογιστές και ξέρει καλά από υπολογιστές?

ΧΑΧΑ σουστοος
Με την ιδια λογικη του καφετζη και η java μουφα ειναι που δουλευει σε 3.000.000.000 συσκευες

keysmith
17-09-11, 20:41
επειδη τα 7 μου αρεσαν, ελπίζω και τα 8 το ιδιο. Αν και δεν νομίζω να κανουν τοσο μεγάλο ντορο οσο τα 7 που μας απάλλαξαν από τα sVista.

xolloth
17-09-11, 21:09
εγω παντως δεν μπορω ακομα να τα συνηθισω,μου φαινονται ολα διαφορετικα ,σε διαφορετικες θεσεις.

saponas
17-09-11, 21:25
Έχεις κάποιο επιχείρημα γι' αυτό ή απλώς στο είπε ένας φίλος που δουλεύει και φτιάχνει καφέδες σε εταιρεία με υπολογιστές και ξέρει καλά από υπολογιστές?

Όχι δεν είναι καθόλου μούφα ότι ένα λειτουργικό που είναι φτιαγμένο για x86 θα τρέχει ολόιδιο σε κινητά με ARM. Και τι προγράμματα δηλαδή θα.. "τρέχουν" και στους 2 πυρήνες; Ποιά συμβατότητα;; Και θα έχει ίδια δομή; Θα πηγαίνεις δηλαδή start>dialer για να πάρεις τηλέφωνο ή θα μπαίνεις στο control panel>system>device manager για να βάλεις drivers για τον εκτυπωτή σου;;;

Όσο για τα παράθυρα, ναι.. θα είναι πολύ βολικά σε οθόνη κινητού.. Να μη μιλήσω για απαιτήσεις hardware..

Ένα ακόμη mobile λειτουργικό θα είναι που θα έχει απλά ίδιο όνομα και εντελώς διαφορετική λειτουργικότητα

Όταν δεν ξέρεις σε ποιον απευθύνεσαι μη μιλάς με αυτό τον τρόπο γιατί στην καλύτερη θα γίνεις απλά ρόμπα..

BlueChris
17-09-11, 21:47
Ωστόσο οι x86 εφαρμογές δεν θα μπορούν να τρέχουν σε συστήματα ARM τα οποία θα εξοπλίσουν την πλειονότητα των Windows tablets συσκευών.

Αν αυτο ειναι γεγονος και οχι εικασια τοτε ΟΚ φτιαχνουν 2 λειτουργικα με ιδια εμφανιση σε 2 διαφορετικες πλατφορμες. Μαγικο και επανασταση θα ηταν οι εφαρμογες να ετρεχαν και στις 2 πλατφορμες αλλα ισως παλι για της εταιρειες παραγωγης software να ειναι ποιο ευκολο να μεταφερουν μια εφαρμογη απο x86 σε Arm αν και δεν το νομιζω.

saponas
17-09-11, 22:46
Αν αυτο ειναι γεγονος και οχι εικασια τοτε ΟΚ φτιαχνουν 2 λειτουργικα με ιδια εμφανιση σε 2 διαφορετικες πλατφορμες. Μαγικο και επανασταση θα ηταν οι εφαρμογες να ετρεχαν και στις 2 πλατφορμες αλλα ισως παλι για της εταιρειες παραγωγης software να ειναι ποιο ευκολο να μεταφερουν μια εφαρμογη απο x86 σε Arm αν και δεν το νομιζω.

Αυτό θα γινόταν αν τα windows ήταν στο στυλ του linux και κάναμε compile τις εφαρμογές. Ή αν γίνουν όλες οι εφαρμογές σε γλώσσες που δουλεύουν με interpreter (χωρίς compile)όπως python, java κτλ

Rebel Scum
18-09-11, 01:01
Αν πάντως δεν δώσουν τη δυνατότητα να φύγουν τα tiles στην x86 έκδοση θα τα χαλάσουμε με την MS. Για touch είναι ιδανικά αλλά για χρήση με mouse απλά ενοχλητικά.

Dark Demis
18-09-11, 02:32
Αν πάντως δεν δώσουν τη δυνατότητα να φύγουν τα tiles στην x86 έκδοση θα τα χαλάσουμε με την MS. Για touch είναι ιδανικά αλλά για χρήση με mouse απλά ενοχλητικά.

φεύγουν βασικά...... (προς το παρόν φεύγουν δεν ξέρω αν και στο μέλλον θα κρατήσουνε το παλιό περιβάλλον ι θα το βγάλουν τελείως......)
αυτό για τώρα
http://www.mediafire.com/?ls83h5ps6m1tc0d



Αν αυτο ειναι γεγονος και οχι εικασια τοτε ΟΚ φτιαχνουν 2 λειτουργικα με ιδια εμφανιση σε 2 διαφορετικες πλατφορμες. Μαγικο και επανασταση θα ηταν οι εφαρμογες να ετρεχαν και στις 2 πλατφορμες αλλα ισως παλι για της εταιρειες παραγωγης software να ειναι ποιο ευκολο να μεταφερουν μια εφαρμογη απο x86 σε Arm αν και δεν το νομιζω.

βασικά γίνετε με emulator (όπως στα x64 συστήματα) απλός από τους ισχυρισμούς τους δεν το κάνουνε για δύο λόγους
1. δεν θέλουνε να πάρουν τα προβλήματα του desktop στο tablet (virusses κλπ)
2. το emulator απαιτεί έξτρα πόρους από συστήματα έτσι για tablet είναι απαγορευτικό


Αυτό θα γινόταν αν τα windows ήταν στο στυλ του linux και κάναμε compile τις εφαρμογές. Ή αν γίνουν όλες οι εφαρμογές σε γλώσσες που δουλεύουν με interpreter (χωρίς compile)όπως python, java κτλ

το θέμα με το compile αποκλείετε για ένα και μόνο λόγο επειδή θα είχαμε των κώδικα εμείς (κάτι που είναι απαγορευτικό σε εμπορικές εφαρμογές που δεν είναι και λίγες)

τώρα για το δεύτερο δεν είναι άσχημο αλλά ... έχει και τα μειονεκτήματα του...

πάντως από όσο ξέρω ο κατασκευαστής του προγράμματος απλός μπορεί να κάνει compile το πρόγραμμα και για x86 αρχιτεκτονική και για arm έτσι δεν χάνουν και κατι....

ditsikts
18-09-11, 07:46
Nα δούμε αν η υποστήριξει arm θα της βγει σε καλό ή κακό...

akis1009
18-09-11, 13:46
Όχι δεν είναι καθόλου μούφα ότι ένα λειτουργικό που είναι φτιαγμένο για x86 θα τρέχει ολόιδιο σε κινητά με ARM. Και τι προγράμματα δηλαδή θα.. "τρέχουν" και στους 2 πυρήνες; Ποιά συμβατότητα;; Και θα έχει ίδια δομή; Θα πηγαίνεις δηλαδή start>dialer για να πάρεις τηλέφωνο ή θα μπαίνεις στο control panel>system>device manager για να βάλεις drivers για τον εκτυπωτή σου;;;

Όσο για τα παράθυρα, ναι.. θα είναι πολύ βολικά σε οθόνη κινητού.. Να μη μιλήσω για απαιτήσεις hardware..

Ένα ακόμη mobile λειτουργικό θα είναι που θα έχει απλά ίδιο όνομα και εντελώς διαφορετική λειτουργικότητα

Όταν δεν ξέρεις σε ποιον απευθύνεσαι μη μιλάς με αυτό τον τρόπο γιατί στην καλύτερη θα γίνεις απλά ρόμπα..

Ούτε καν τις ειδήσεις δεν έχεις διαβάσει, πόσο μάλλον να εγκαταστήσεις την preview έκδοση για να δεις πως είναι . Καλά σε ρώτησα ποιος στο είπε και έπεσα μέσα μάλλον και στην ειδικότητα.
Εδώ έχει γίνει χαμός με τα tiles και εσύ με ρωτάς πως θα τρέχεις τα παράθυρα σε mobile συσκευές. Μόλις αποφασίσεις να μιλήσεις για τις απαιτήσεις σε hardware να ξέρεις ότι πάντα οι ARM υστερούν σε απόδοση αλλά έχουν μεγαλύτερη αυτονομία και όχι δεν θα μπορείς να κάνεις άνετα video editing με το tablet γιατί απλά δεν είναι αυτή η δουλειά του.
Το ότι ξέρεις να γράφεις σωστά το driver , δεν σημαίνει ότι ξέρεις και τι είναι (διαφορετικός driver για x86 και x64)...
Επειδή βαριέμαι να γράφω τα προφανή κατέβασε την developer preview , τρέξτην και εδώ είμαστε να σου λύσουμε απορίες για ποιο λόγο όταν εσύ βλέπεις ένα ίδιο οπτικό αποτέλεσμα δεν σημαίνει ότι από κάτω το λειτουργικό που είναι φτιαγμένο για χ86 τρέχει σε ARM όπως αναφέρεις... Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι λειτουργικό που έχει γίνει compile για χ86 δεν μπορεί να τρέξει σε ARM για τον ίδιο λόγο που τα Windows 7 x64 δεν μπορούν να εγκατασταθούν και να τρέξουν στον κλασσικό Pentium 4.

PS. Τουλάχιστον διάβασε όλα τα νέα πριν εκφέρεις γνώμη χωρίς να έχεις καν τρέξει τη developer preview.

dpa2006
19-09-11, 00:43
ισχύει ότι έχουν τις ίδιες απαιτήσεις Hardware (http://www.techspot.com/news/44650-windows-8-to-have-the-same-system-requirements-as-windows-7.html)με τα 7;
σαν κίνηση είναι πολύ καλή.

ditsikts
19-09-11, 08:23
ισχύει ότι έχουν τις ίδιες απαιτήσεις Hardware (http://www.techspot.com/news/44650-windows-8-to-have-the-same-system-requirements-as-windows-7.html)με τα 7;
σαν κίνηση είναι πολύ καλή.
Τουλάχιστον λίγο παραπάνω RAM θα τη θέλει :)

flamelab
19-09-11, 10:15
Τουλάχιστον λίγο παραπάνω RAM θα τη θέλει :)

Οχι, εχει κάπως μικρότερες απαιτήσεις η νέα έκδοση.

Oldboy
19-09-11, 13:52
Μικρότερες απαιτήσεις λέει ότι θέλουν. Προσωπικά τα έβαλα σε παλιό μηχάνημα με 1 γίγα μνήμη και δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Το μόνο "πρόβλημα" είναι να συνηθίσεις λίγο το interface. Ψάχνομαι λίγο σε αυτό :)

Eruyome(MMXGN)
19-09-11, 14:45
Αυτό θα γινόταν αν τα windows ήταν στο στυλ του linux και κάναμε compile τις εφαρμογές. Ή αν γίνουν όλες οι εφαρμογές σε γλώσσες που δουλεύουν με interpreter (χωρίς compile)όπως python, java κτλ


Ή απλά τα dev εργαλεία της MS (που φαντάζομαι μόνο τέτοιες εφαρμογές θα υπάρχουν στο store) μπορούν να φτιάχνουν 2 ειδών εκτελέσιμα και σου βάζει να κατεβάζεις την αντίστοιχη έκδοση ανάλογα με την αρχιτεκτονική που έχεις. Έτσι και αλλιώς οι εφαρμογές είναι πλέον σε managed γλώσσες οπότε διευκολύνεται ακόμα περισσότερο κάτι τέτοιο.

Έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο δεν είναι περίεργο (τα εργαλεία της apple μάλιστα έβγαζαν universal εκτελέσιμα που τρέχαν τόσο σε ppc όσο και σε intel χωρίς απώλεια απόδοσης). Στο android store αν πας σου προσφέρει download ραμμένο για την συσκευή σου (αν υπάρχει).

Χωρίς να χω διαβάσει λεπτομέρειες για το πως θα γίνεται το development ή η διάθεση των εφαρμογών.


Στο θέμα μας τώρα. Τα έβαλα σε ένα... eeePC 901 με 1gb ram. Υπερβολή, το ξέρω, αλλα τουλάχιστον στο μηχάνημα αυτό δεν αντεχότανε και πολύ. Πέραν του οτι σερνότανε σε τέτοιο μηχάνημα, τα tiles τα βρήκα πολύ κουραστικά με την μικρή οθόνη και το touchpad. Απο πλευράς interface, όπως είναι τώρα (που δεν νομίζω να παραμείνει έτσι) τουλάχιστον απο μένα παίρνουν '-' στη βαθμολογία. Τουλάχιστον όμως πλεον ο explorer (ο file manager, όχι ο internet) παλεύεται λίγο περισσότερο, σε αντίθεση με των 7 ή vista που δεν αντεχεται (προσωπικά μιλώντας).

rexdimos
19-09-11, 14:57
θα βγουν και σε x64 εκδοση η μονο σε x86?

Eruyome(MMXGN)
19-09-11, 15:24
θα βγουν και σε x64 εκδοση η μονο σε x86?

Αν δεις στο download έχουν έκδοση και για x64.

Zus
19-09-11, 16:01
ισχύει ότι έχουν τις ίδιες απαιτήσεις Hardware (http://www.techspot.com/news/44650-windows-8-to-have-the-same-system-requirements-as-windows-7.html)με τα 7;
σαν κίνηση είναι πολύ καλή.

Αυτά είναι τα ωραία. Γιατί μας είχανε ζαλίσει στον έρωτα ορισμένοι εδώ μέσα, ότι νέες τεχνολογίες απαιτούν απαραίτητα PC τέρατα, συνοδευόμενα πάντα με αστεία περι windows 95 και dos.

Μπράβο στη Microsoft :oneup:

grayden
19-09-11, 16:50
Μια απλή υπενθύμιση.
Επειδή η έκδοση είναι για developers, ούτε καν beta, μην την τρέχετε ως βασικό λειτουργικό γιατί τα προβλήματα και οι τρύπες ασφαλείας μπορεί να είναι τεράστια.

xolloth
19-09-11, 18:41
επισης υπαρχει ενα σοβαρο bug που το εχω εγω και πολλοι αλλοι,δεν λειτουργει το shutdown και ετσι αναγκαζομαι να κανω restart,να διαλεγω τα win 7 και απο εκει να κλεινω το pc.
επισης εχουν αφαιρεσει απο το personalize >για προχωρημενους,την επιλογη να διαλεξεις τα μεγεθη των γραμματοσειρων ξεχωριστα για καθε παραθυρο που θελεις να διαμορφωσεις ,σημαντικο για την εμφανιση ειτε στα παραθυρα ειτε στον browser που χρησιμοποιεις βασει των δικων σου αναγκων.
πιθανον ολα αυτα να συμπεριληφθουν σε καποια επομενη beta.
σαν πρωτη εντυπωση παντως,δεν ξετρελλαθηκα γιατι δεν πολυδινω σημασια στα φρου-φρου και αρωματα του metro,αλλα με ενδιαφερει να κανω την δουλεια μου.

farcry
21-09-11, 04:59
Nα δούμε αν η υποστήριξει arm θα της βγει σε καλό ή κακό...


σε κακο γιατι να της βγει? οι περισσοτερες επιλογες κανουν καλο στον καταναλωτη. μπαινουν περισσοτεροι παιχτες. για τη microsoft μονο καλο ειναι. αν εμενε μονο σε intel δε θα μπορουσε να χτυπησει το ipad και το android γιατι η intel θα αργησει να βγαλει τον medfield. θα βγει τελος του 12 οπως το βλεπω μετα την επισημη των 8. μπορει και να κανω λαθος

@ ADSLgr.com All rights reserved.