PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποκωδικοποιηση χαρακτηρων.



posidonas48
17-09-11, 10:57
Καλημέρα σας κύριοι.Μου ηρθε ενα email το οποίο δεν μπορώ να το διαβασω.Είναι κάπως ετσι ���������������������� .Προσπάθησα με την ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ του office-αφου πρωτα το αντεγραψα και το επικολλησα σε ενα αδειο word φακελλο-,αλλα δεν εγινε τιποτα.Υπαρχει καποια ιδεα διοτι πρεπει να το διαβασω, δεν ειναι κακοβουλο,spam και εν πασει περιπτωσει κατι ανεπιθυμητο.Τι πρεπει κανω?Ευχαριστω πολυ.:)

Seitman
17-09-11, 11:52
Δοκίμασε να αλλάξεις την κωδικοποίηση στη σελίδα του browser που χρησιμοποιείς για να δεις το mail.

posidonas48
17-09-11, 16:38
Ευχαριστω για την ανταποκριση,το δοκιμασα να το διαβασω με τις υπαρχουσες κωδικοποιησεις στο browser που χρησιμοποιω,αλλα δεν μπορω με καμμια να το διαβασω.Υπαρχει κατι αλλο να κανω?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.:)

biggeo65
18-09-11, 04:09
Μήπως το e-mail είναι κρυπτογραφημένο με PGP και χρειάζεσαι το δημόσιο κλειδί για να το διαβάσεις; Περισσότερες πληροφορίες εδώ
(http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1074197) Συνήθιως έχει μια κλειδαριά δίπλα στο όνομα του αποστολέα.
Επικοινώνησε με τον αποστολέα να σου στείλει το κλειδί.

posidonas48
18-09-11, 10:38
διπλα στο ονομα του αποστολεα δεν υπαρχει τιποτα,ειναι κρατικη υπηρεσια ο αποστολεας.:)

Seitman
18-09-11, 10:44
Έχω μια ιδέα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφαρμόσιμη.
Να προσπαθήσεις να αποθηκεύσεις το mail σαν απλό κείμενο με κωδικοποίηση χαρακτήρων το utf-8.

posidonas48
18-09-11, 11:09
Στην επιφανεια εργασιας δημιουργησα ενα εγγραφο microsoft office word,επικολλησα το κειμενο του μηνυματος και προσπαθησα να το αποκωδικοποιησ με utf-8,αλλα δεν εγινε τιποτα,η ιδια εικονα βγαινει.ολα τα υπολοιπα μηνυματα ανοιγουν κανονικα και εχουν ρυθμισμενη εξαρχης την utf-8,μονο αυτο το συγκεκριμενο εχει προβλημα και δεν ανοιγει με καμμια αλλη απο τις διαθεσιμες αποκωδικοποιησεις.

Seitman
18-09-11, 11:20
Δεν εννοούσα κάτι τέτοιο. Αλλά κατ' ευθείαν αποθήκευση του mail με save as... Τουλάχιστον με τον Thunderbird που χρησιμοποιώ, έχω αυτή τη δυνατότητα. Δε γνωρίζω όμως αν υπάρχει αυτή, στην πλατφόρμα του web interface που χρησιμοποιείς (υποθέτω).

posidonas48
18-09-11, 12:04
Ο Browser μου εινα ο firefox,τα μηνυματα τα παιρνω με to gmail,οπου καταληγουν απο τον hot,yahoo κ.λ.π.μαρκαρω το ακαταλαβιστικο κειμενο κανω δεξι κλικ,αλλα μου απο θηκευει ολη την σελιδα,και οχι μονο το κειμενο το προβληματικο,δεν ξερω εαν εχεις την εικονα με το ανοιγμα του gmail για να δεις οτι δεν υπαρχει πουθενα το αποθηκευση(save) as παρα μονο απαντηση,προωθηση κ.λπ.:)

........Auto merged post: posidonas48 πρόσθεσε 31 λεπτά και 14 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Οποια αποκωδικοποιηση και αν εβαλα,τελικα εβλεπα οτι το συγκεκριμεο κειμενο με τους ρομβους και το ερωτηματικο,ειναι οντως κωδικοποιηση utf-8,οτιδηποτε αλλο το εκανε χειροτερο και οταν το αντεστρεφα για να το ξανακωδικοποιησω με utf-8 παλι εβγαινε το ιδιο,με τους ρομβους και το ερωτηματικο,κειμενο.αυτα σαν συμπερασμα.ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου.:)

Seitman
18-09-11, 20:47
Δεν έχω επαφή με το interface του gmail. Αύριο που θα είμαι σε δικό μου υπολογιστή θα το "επεξεργαστώ" το θέμα και θα σου πω.

posidonas48
18-09-11, 23:02
ευχαριστω.:)

Seitman
19-09-11, 08:39
Λοιπόν...
Έψαξα το interface του gmail και δεν έχει τη δυνατότητα αποθήκευσης του mail. Όπως το βλέπω εγώ το θέμα, σου προτείνω να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις τον Thunderbird. Παλιότερα είχα και εγώ τέτοια προβλήματα, κυρίως με το webmail της HOL, και με την εγκατάσταση/χρήση του Thunderbird μειώθηκαν, τείνοντας προς το μηδέν, τα προβλήματα αυτά.

Και αν πάλι δε γίνεται τίποτα, επικοινώνησε με τον αποστολέα μήπως και έχει κάνει κάποια "πατάτα" κατά την αποστολή και ήρθε κρυπτογραφημένο, όπως είπε και παραπάνω ο biggeo65.

posidonas48
19-09-11, 15:54
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου,ελπιζω,βαζοντας τον,Thunderbird,να μην δημιουργηθουν προβληματα με το ανοιγμα το igoogle και των υπολοιπων μηνυματων που λαμβανω.και παλι ευχαριστω και θα σε ενημερωσω.:)

Seitman
19-09-11, 16:15
Το gmail είναι η μόνη πλατφόρμα που δουλεύει απροβλημάτιστα με τον Thunderbird, εννοώντας ότι "αναγνωρίζει" και "κατεβάζει" όλους τους φακέλους του gmail και τα περιεχόμενά τους.

Simpleton
19-09-11, 16:24
Αυτό το έχεις και με άλλες υπηρεσίες (π.χ. GMX) που δίνουν πρόσβαση IMAP. Δεν αποτελεί προνόμιο του Gmail.

@ ADSLgr.com All rights reserved.