PDA

Επιστροφή στο Forum : why ??? usenet and alterna...



hookgr
05-04-04, 23:42
δεν καταλαβα τι παιχτηκε αλλα γιατι κλειδωσατε το ποστ μου αυτο?

και ποιον κανονα παραβιασε?

ποιος μιλησε για πειρατικα/παρανομα λογισμικα?

απλα αναφεραμε οτι στο usenet διακινουνται και τετοια,

και τελοσπαντων ας ειμαστε και λιγο σοβαροι ρε παιδια!
ημαρτον!!!

ολοι σχεδον εδω μεσα εχουν DSL και ακομη και οσοι δεν εχουν κατεβαζουν καθημερινα πειρατικα, τι πειραζει να κανουμε πιο ευκολη τη ζωη μας?

Μην ειστε κολλημενοι, και ειδικο thread να γινει για how-to links and iso's απο πειρατικα, πραγμα που συμβαινει σε πολλα φορουμ του εξωτερικου κανεις δεν προκυται να ασχολειθει μαζι μας και ουτε εχει το δικαιωμα να το κανει, εφ' οσων εμεις ουτε τα εμπορευομαστε αλλα και ουτε αποδεικνυεται καπως πως δεν ειμαστε νομιμοι κατοχοι του γνησιου(?!) ή οτι δεν το βλεπουμε και το σβηνουμε μεσα σε 24 ωρες (συμφωνα με νομικες διαταξεις.

Γι αυτο ξεκολληστε λιγο και αφηστε να διευκολυνουμε λιγο τη ζωη μας.

EvilHawk
05-04-04, 23:53
Αυτοί είναι οι κανόνες του forum, φιλοξενούμενοι είμαστε εδώ, ας τηρήσουμε τους κανόνες του οικοδεσπότη. :wink:

cosmos
06-04-04, 08:03
hookgr, δεν είναι ούτε τoυ ΕvilHawk οι κανόνες, ούτε δικοί μου. Είναι του site. Το αν συμφωνώ μαζί τους ή όχι είναι άλλη ιστορία. Πρέπει όμως να "περπατάω" σύμφωνα με αυτούς, αλλιώς το το P2P forum θα πάει περίπατο. Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ, δεν υπήρχε/υπάρχει κακή πρόθεση από μέρους μου :|

New Bee
08-04-04, 11:17
Μια που κλειδώθηκε και το δικό μου post (http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=5766), δεν μπορώ να απαντήσω παρά μόνο εδώ.

Το σκέφτηκα πριν ξεκινήσω το συγκεκριμένο θέμα, και το έκανα μόνο αφού βεβαιώθηκα ότι δεν παραβιάζεται κανένας κανόνας. Συγκεκριμένα:

1) Δεν αντάλλαξα ούτε ζήτησα link
2) Δεν αντάλλαξα ούτε ζήτησα αρχεία

Νομίζω ότι αν πρόκειται να λειτουργούμε σύμφωνα με συγκεκριμένους κανόνες (τους οποίους ούτε αμφισβητώ ούτε θέλω να παραβιάζω), τότε αυτοί οι κανόνες θα πρέπει να είναι σαφώς καθορισμένοι.

Πού ακριβώς αναγράφεται ο κανόνας ο οποίος παραβιάστηκε στο προαναφερθέν thread ?

cosmos
08-04-04, 12:18
Το σκέφτηκα πριν ξεκινήσω το συγκεκριμένο θέμα, και το έκανα μόνο αφού βεβαιώθηκα ότι δεν παραβιάζεται κανένας κανόνας. Συγκεκριμένα:

1) Δεν αντάλλαξα ούτε ζήτησα link
2) Δεν αντάλλαξα ούτε ζήτησα αρχεία

Το μήνυμά σου δεν είχε να κάνει με τεχνολογίες P2P λ.χ. ή με προβλήματα στη χρήση τους ή με συγκριτικά πλεονεκτήματα όσον αφορά transfer rates ή. Ζήτησες παροχή πληροφοριών η οποία οδηγεί σε (καλύτερο) κατέβασμα υλικού προστατευμένο από πατέντες πνευματικής ιδιοκτησίας.

Μπορεί η σχετική ανακοίνωση να αναφέρει ότι δεν επιτρέπονται τα "links", αλλά προτιμώ να μεταφράζω το περιεχόμενο του "νόμου", όχι τον τύπο του.



Νομίζω ότι αν πρόκειται να λειτουργούμε σύμφωνα με συγκεκριμένους κανόνες (τους οποίους ούτε αμφισβητώ ούτε θέλω να παραβιάζω), τότε αυτοί οι κανόνες θα πρέπει να είναι σαφώς καθορισμένοι.
Οι συγκεκριμένοι κανόνες απαιτούν για τη σύνταξη νομικούς συμβούλους. Υπάρχει η γενικότερη θέση του ιδιοκτήτη του site η οποία απλά λέει όχι σε διακίνηση πληροφορίας για το downloading συγκεκριμένου υλικού. O psyxakias έγραψε μία σχετική ανακοίνωση. Το "καθήκον" μου αν θέλεις είναι να μεταφράσω "άμεσα" τη γνώμη του ίδιου του ιδιοκτήτη του site, με τα όποια μειονεκτήματα αυτής της παρέμβασης.

Δεν είναι και ότι καλύτερο να σου κλειδώνουν ένα topic, το καταλαβαίνω. Δεν είναι όμως τιμωρία κάποιου είδους! :) Είναι μηχανισμός προστασίας τόσο του site όσο και δικός σας.

New Bee
08-04-04, 13:41
Μπορεί η σχετική ανακοίνωση να αναφέρει ότι δεν επιτρέπονται τα "links", αλλά προτιμώ να μεταφράζω το περιεχόμενο του "νόμου", όχι τον τύπο του.

Επειδή ακριβώς η ερμηνεία των νόμων είναι πολύ υποκειμενική (και μάλλον φιλοσοφική), γι'αυτό πρέπει να υπάρχει όσο το δυνατόν μεγαλύτερη σαφήνεια στη διατύπωσή τους. Στη συγκεκριμένη περίπτωση (και απ'ότι καταλαβαίνω, εκτός αν έχω κάνει λάθος), θα ήταν προτιμότερο να αναφέρεται στους κανόνες ότι το forum είναι ΜΟΝΟ για συζήτηση θεμάτων που αφορούν στη λειτουργία των προγραμμάτων P2P, αντί να προσπαθούμε να απαριθμήσουμε όλες τις περιπτώσεις που παραβιάζουν τους κανόνες. Δε χρειάζονται νομικοί σύμβουλοι για να δώσει κάποιος moderator στον κόσμο να καταλάβει τί ακριβώς θέλει. Οι κανόνες με βάση τους οποίους κλειδώνονται ή διαγράφονται τα posts πρέπει να είναι διαφανείς.


Δεν είναι και ότι καλύτερο να σου κλειδώνουν ένα topic, το καταλαβαίνω. Δεν είναι όμως τιμωρία κάποιου είδους! :) Είναι μηχανισμός προστασίας τόσο του site όσο και δικός σας.

Μα δεν είναι θέμα "τιμωρίας" βέβαια. :) Απλά είναι απολύτως βέβαιο ότι με τους κανόνες όπως αυτοί έχουν διατυπωθεί, θα υπάρξουν πολλές παραβιάσεις της "ουσίας" στο μέλλον, χωρίς να παραβιάζεται όμως ο τύπος. Και επομένως θα υπάρχουν και πολλές διαμαρτυρίες.

cosmos
08-04-04, 13:59
Στη συγκεκριμένη περίπτωση (και απ'ότι καταλαβαίνω, εκτός αν έχω κάνει λάθος), θα ήταν προτιμότερο να αναφέρεται στους κανόνες ότι το forum είναι ΜΟΝΟ για συζήτηση θεμάτων που αφορούν στη λειτουργία των προγραμμάτων P2P.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Θα τροποποιηθεί η σχετική ανακοίνωση προς αυτό τον σκοπό.


Οι κανόνες με βάση τους οποίους κλειδώνονται ή διαγράφονται τα posts πρέπει να είναι διαφανείς.Κόκκαλη με έκανες ;)



Δεν είναι και ότι καλύτερο να σου κλειδώνουν ένα topic, το καταλαβαίνω. Δεν είναι όμως τιμωρία κάποιου είδους! :) Είναι μηχανισμός προστασίας τόσο του site όσο και δικός σας.

Μα δεν είναι θέμα "τιμωρίας" βέβαια. :) Απλά είναι απολύτως βέβαιο ότι με τους κανόνες όπως αυτοί έχουν διατυπωθεί, θα υπάρξουν πολλές παραβιάσεις της "ουσίας" στο μέλλον, χωρίς να παραβιάζεται όμως ο τύπος. Και επομένως θα υπάρχουν και πολλές διαμαρτυρίες.
Συμφωνούμε απόλυτα! No hard feelings λοιπόν; :)

New Bee
08-04-04, 14:01
Συμφωνούμε απόλυτα! No hard feelings λοιπόν; :)

Ε όχι και hard feelings! Αφού κι εγώ στη θέση σου θα με κλείδωνα :lol:

hookgr
08-04-04, 22:45
θα μπορουσαμε τελοσ παντων με καποιο τροπο οι κενουργιοι dsl-akides να μαθουμε τροπους να αξιοποιησουμε στο full τη γραμμη, και που θα μπορουσαμε να βρουμε τα τελευταια full iso releases?

Vadur
09-04-04, 00:48
Φανταστειτε το forum γεματο με threads..</p>

''Που θα κατεβασω το iso/bin:xxxxx?''</p>

''Ψαχνω αυτο το ROM:xxx''</p>

''Εχει κανεις αυτο το cue..?Kατεβασα αυτο το ISO χωρις cue''</p>

''Πως θα καψω αυτο το *&amp;amp;**αρχειο?''</p>

κτλπ</p>

*Μπορουμε να συζηταμε πιο εξυπνα..και φυσικα μην ξεχνατε υπαρχουν και τα pm..*</p>

ogenikos
09-04-04, 01:22
No comments!!

redlemon.gr
09-04-04, 05:00
μη με κάνετε ρε σεις ban.. xoxo..... ******** το γνήσιο ******* το κλεισε η αμερικάνικη κυβέρνηση.... (ΠΡΟΣΟΧΗ στο εν λόγω site γίνονται μόνο αναφορές του στυλ βγήκε αυτό η εκείνο...) δεν έβαλα www στην αρχή του domain για να μην είναι ανιχνεύσιμο εύκολα....

αυτά.... (πστ.. υπάρχουν και άλλα καλά!)

psyxakias
09-04-04, 07:20
redlemon.gr,
Στο εν λόγω site δεν γίνονται αναφορές του στυλ 'βγήκε αυτό ή εκείνο'... Αν γινόντουσαν τέτοιες αναφορές, δε νομίζω ότι θα το έκλεινε κανείς. Αντιθέτως γίνονται αναφορές το ότι έγινε παράνομο release στο Internet το τάδε πρόγραμμα/παιχνίδι/ταινία από το τάδε warez group, πόσα MB είναι, πόσα CDs είναι και πολλές φορές και οδηγίες για την διαδικασία εγκατάστασής του με cracks (βέβαια διαγράφεται το serial) .

Αυτός είναι ο λόγος που μπήκαν ***** στο link σου.



θα μπορουσαμε τελοσ παντων με καποιο τροπο οι κενουργιοι dsl-akides να μαθουμε τροπους να αξιοποιησουμε στο full τη γραμμη, και που θα μπορουσαμε να βρουμε τα τελευταια full iso releases?Θεωρώ ότι θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι το ADSLgr είναι το τελευταίο μέρος που θα πρέπει να μάθεις τρόπους να 'αξιοποιείς στο full' την γραμμή σου.

Και ανταποδίδω την εξυπνάδα για 'αξιοποίηση στο full τη γραμμή' με μια αντίστοιχη απάντηση: μπες www.tucows.gr, ftp.ntua.gr και κατέβασε όλα τα releases, ειδικά στους FTP των ISPs μπορείς να αξιοποιήσεις την γραμμή σου για μέρες (αν όχι εβδομάδες) με τα διάφορα ISO images των Unix OS. :wink: Και αν δε σου φτάνουν τα links αυτά, εδώ είμαι εγώ να σου δώσω κι άλλα τέτοιου είδους links που δεν παραβιάζουν πνευματικά δικαιώματα... :lol: :lol: :lol: :lol:

cosmos
09-04-04, 15:18
Νομίζω το εξαντλήσαμε το θέμα, καιρός να τσουγκρίσουμε και κανένα αυγό. :) Κατεβάζω λοιπόν τα στόρια στο συγκεκριμένο για την ώρα.

BTW, Καλό Πάσχα σε όλους :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.