PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση καλωδιου Μοντεμ με μπριζα



Beton
19-10-06, 03:34
Σορρυ αν το βαλα σε λαθος μερος,αλλα δεν ξερω που ταιριαζει πιο καλα.

Λοιπον,επειδη το μοντεμ μου ειχε γερμανικο καλωδιο και γενικα οι τηλ. συσκευες στο σπιτι ειχαν και αυτες γερμανικα καλωδια αναγκαστηκα,να αλλαξω τις μπριζες του τοιχου και να βαλω γερμανικες.

Τωρα που εβαλα DSL αναγκαστηκα να βαλω και ελληνικες μπριζες για να μπουν τα filter.. Στο DSL μοντεμ ομως εκοψα το καλωδιο που παει στην μπριζα και το συνδεσα με το προυπαρχον.....
Για να μην σας μπερδεψω και αλλο, θελω να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να συνδεσα λαθος τα καλωδια,καθως οπως και να τα συνδεσεις ερχεται σημα στο μοντεμ,απλα δεν ξερω αν ειναι η ταχυτητα η ιδια σε καθε περιπτωση.

Το καλωδιο του μοντεμ αποτελειται απο 2, ενα πρασινο και ενα κοκκινο, αυτο που ερχεται απ την μπριζα εχει και αυτο 2.Ειτε συνδεσεις το κοκκ. με το ενα εκ του τοιχου και το πρασινο με το αλλο,ειτε αντιστροφα,εχεις σημα.......
Ελπιζω να καταλαβατε που ειναι το προβλημα μου.....

Tem
19-10-06, 08:01
Σορρυ αν το βαλα σε λαθος μερος,αλλα δεν ξερω που ταιριαζει πιο καλα.

Λοιπον,επειδη το μοντεμ μου ειχε γερμανικο καλωδιο και γενικα οι τηλ. συσκευες στο σπιτι ειχαν και αυτες γερμανικα καλωδια αναγκαστηκα,να αλλαξω τις μπριζες του τοιχου και να βαλω γερμανικες.

Τωρα που εβαλα DSL αναγκαστηκα να βαλω και ελληνικες μπριζες για να μπουν τα filter.. Στο DSL μοντεμ ομως εκοψα το καλωδιο που παει στην μπριζα και το συνδεσα με το προυπαρχον.....
Για να μην σας μπερδεψω και αλλο, θελω να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να συνδεσα λαθος τα καλωδια,καθως οπως και να τα συνδεσεις ερχεται σημα στο μοντεμ,απλα δεν ξερω αν ειναι η ταχυτητα η ιδια σε καθε περιπτωση.

Το καλωδιο του μοντεμ αποτελειται απο 2, ενα πρασινο και ενα κοκκινο, αυτο που ερχεται απ την μπριζα εχει και αυτο 2.Ειτε συνδεσεις το κοκκ. με το ενα εκ του τοιχου και το πρασινο με το αλλο,ειτε αντιστροφα,εχεις σημα.......
Ελπιζω να καταλαβατε που ειναι το προβλημα μου.....
απο τη στιγμή που έχεις σήμα είσαι ο.κ. Εκανες δηλαδή σωστά την σύνδεση

pk33
19-10-06, 09:31
το ADSL modem έχει ή RJ-11 ή RJ-45. Στη στουρνάρα μπορείς να βρεί καλώδιο RJ-11 σε RJ-11 ή RJ-45 σε RJ-11. Θα σε συμβούλευα να πάρεις έτοιμο καλώδιο γιατί ακόμη και σωστά να έχεις κάνει τη σύνδεση, αυξάνεις τον θόρυβο του καλωδίου.

manoulamou
19-10-06, 09:55
απο τη στιγμή που έχεις σήμα είσαι ο.κ. Εκανες δηλαδή σωστά την σύνδεση
Ετσι ακριβως: εχεις σημα, συνδεεσαι, εισαι ΟΚ, δεν αλλαζεις κατι, σωστες ταχυτητες.
Για επιβεβαιωση κοιτα και τα σχεδιαγραμματα εγκαταστασης εξοπλισμου;) (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4)...
για τα επιπεδα θορυβου μαλλον σε καλυψε ο pk33

RyDeR
19-10-06, 11:12
Άν το modem έχει rj-45 υποδοχή βάλε κανόνικα το rj-11 βύσμα μέσα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Μην δίνεις τζάμπα λευτά και ξοδεύεις χρόνο για να αγοράσεις καλώδιο rj-11 σε rj-45.;)

Beton
19-10-06, 16:34
Άν το modem έχει rj-45 υποδοχή βάλε κανόνικα το rj-11 βύσμα μέσα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Μην δίνεις τζάμπα λευτά και ξοδεύεις χρόνο για να αγοράσεις καλώδιο rj-11 σε rj-45.;)

Το προβλημα ειναι οτι ειναι μπελας μεγαλος να αλλαξω τα καλωδια,καθως η μπριζα ειναι αρκετα μακρια απ τον υπολογιστη και το καλωδιο βρισκεται πισω απο επιπλα ,περναει πανω απο πορτες κλπ....

Αυτο με τον θόρυβο του καλωδίου δεν εχω καταλαβει,αν μπορει να μου το εξηγησει καποιος....:oops:

RyDeR
19-10-06, 16:40
Το προβλημα ειναι οτι ειναι μπελας μεγαλος να αλλαξω τα καλωδια,καθως η μπριζα ειναι αρκετα μακρια απ τον υπολογιστη και το καλωδιο βρισκεται πισω απο επιπλα ,περναει πανω απο πορτες κλπ....
Πες τον ηλεκτρολόγο σου [η κανέναν γνωστό σου] να σου δανείσει την πρέσα καλωδίων τηλεφώνου και πάρε μερικά βύσματα να κάνεις την δουλειά σου.


Αυτο με τον θόρυβο του καλωδίου δεν εχω καταλαβει,αν μπορει να μου το εξηγησει καποιος....
Στα στατιστικα του modem σου μπορείς να δείς την ποιότητα της γραμμής. Με αυτό που έκανες μπορεί να μειώθηκε η ποιότητα. Δες εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205) έναν οδηγό.

Beton
19-10-06, 17:02
Οχι ρε μαγκα μου !!!Μολις προσεξα οτι το καλωδιο που ερχεται απ τη μπριζα ειναι κομμενο και κολλημενο σε τουλαχιστον 2 σημεια!!Συν η κολληση που εκανα εγω με το καλωδιο του μοντεμ μας κανει τουλαχιστον 3! Σε λιγο ρε φιλε θα τον ακουμε κιολας τον θορυβο,θα βουιζει ο τοπος!!
Γρηγορα στον Ηλεκτρολογο για καλωδιο!!!Εφυγα....!!

pk33
20-10-06, 09:15
Για το καλώδιο που είναι μέσα στον τοίχο δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Αν μπορείς άλλαξέ το αλλά αν όχι το θεωρείς δεδομένο. Αν το αλλάξεις βάλε UTP cat 5, είναι τώρα πια αρκετά φτηνό και αν κάνεις τη δουλειά δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να βάλεις απλό ΤΦ καλώδιο. Αν σου είναι μπελάς να το αλλάξεις απλά προσπάθησε τα καλώδια από τον τοίχο να μην τα κόβεις και τα κολλάς, να είναι όσο μπορείς μονοκόμματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.