PDA

Επιστροφή στο Forum : Αφαίρεση λεκέδων από πλακάκια



chal_4
19-09-11, 18:53
Στο μπαλκόνι μου οι γλάστρες έχουν αφήσει καφέ σημάδια στα πλακάκια σαν σκουριά... Έχω δοκιμάσει με χλωρίνη και σπάτουλα, αλλά δε βγαίνει...

Πως θα το βγάλω αυτό? Όποιος γνωρίζει κάτι ας με βοηθήσει.
Ευχαριστώ

mosaic
19-09-11, 19:30
θα πάρεις το AQUA FORTE από το σούπερ μάρκετ, θα ρίξεις υγρό πάνω στον λεκέ,
και μέσα σε 5¨ λεπτά θα έχει φύγει

Vasilis32
19-09-11, 21:15
coca-cola τα βγαζει ολα και δεν χαλαει το πλακακι

stel67
19-09-11, 22:23
Ξύδι ή σόδα. Άστο καμμιά ώρα. Απέφυγε τα σκληρά χημικά και το τρίψιμο. Καταστρέφουν το λούστρο. Αν πρέπει να τρίψεις, κάντο με χοντρό αλάτι.

gazakias
19-09-11, 23:06
υπαρχει στα χρωματοπωλεια ενα υγρο για καθαρισμο πλακακια

εγγυημενο και δοκιμασμενο

δεν θυμαμε το ονομα θα κοιταξω αυριο στην αποθηκη

το ριχνεις και αυτο αφριζει το τριβεις και ξεπλενεις
αοσμο και μη τοξικο

manicx
19-09-11, 23:18
Ξύδι ή σόδα. Άστο καμμιά ώρα. Απέφυγε τα σκληρά χημικά και το τρίψιμο. Καταστρέφουν το λούστρο. Αν πρέπει να τρίψεις, κάντο με χοντρό αλάτι.

Συνδιασμός σόδας και ξυδιού. Σε 2lt χλιαρό/ζεστό νερό βάζεις 1/2 φλιτζάνι ξύδι κι 1/4 φλιτζάνι σόδα, ρίχνεις στο πλακάκι και τρίβεις με το πιο λεπτό σύρμα που υπάρχει (το παίρνεις σε χρωματοπωλείο) και γίνεται αεροδρόμιο.

Εναλλακτικά, υπάρχει καθαριστικό της Isomat, έχει 2-3 διαφορετικά.

alekan
19-09-11, 23:59
Durostick καθαριστικό για πλακακια και αρμούς. Σε συσκευασια 1 και 5 λίτρων.

manicx
20-09-11, 10:48
Απλά με τα χημικά, καλό είναι να υπάρχει αερισμός καλός, γαντάκια αλλά και γυαλιά. Πήγα πέρυσι να καθαρίσω την αποθήκη με το καθαριστικό που προτείνει ο alekan (αν και αυτό είναι κυρίως για αρμόστοκο) και αναγκάστηκα να πάρω μάσκα με φίλτρο και γυαλιά γιατί οι αναθυμιάσεις με έκαναν μέχρι και να δακρύσω.

marilou29
10-06-16, 15:03
καλησπέρα. Αν μπορεί κάποιος να μου πει.... έχω νοικιασει εναν χωρο και το πατωμα (πλακακι) ειναι γεματο μαυρουσ λεκεδες και δεν βγαινουν με τιποτα οσο και να τριβω. πως μπορω να τους αφαιρεσω;;;;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.