PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL και επέκταση οπτικών ινών σε Άνω-Γλυφάδα



pgmank
19-09-11, 20:55
Γειά σας παιδιά. Πριν μέρες ήρθε ένας τύπος από τη HOL και μου είπε ότι κάνει επέκταση η εταιρία με οπτικές ίνες με σκοπό την αναβάθμιση ταχυτήτων στην γραμμή ADSL. Λοιπόν εγώ είχα ακούσει αρχικά από αρκετά φόρουμ ότι έκαναν το ίδιο κόλπο, χωρίς αποτέλεσμα πριν δύο-τρία χρόνια, αλλά δεν πιστεύω να αληθεύει κάτι τέτοιο για το 2011 που τα πράγματα για την εγκατάσταση internet έχουν γίνει παιχνιδάκι σε σχέση με το 2006-2007 που σου έφερναν οι εταιριες το internet σπίτι σου μετά από κανένα 4-μηνο.

Τελικά εγώ δέχτηκα και από την ON Telecoms που ήμουν πήγα στην HOL. Ακόμα δεν μου έχει γίνει η αλλαγή από την μία εταιρία στην άλλη αλλά με την ON είχα 7 MBps/1MBps down/up και attenuation 33 dB. Στην HOL μου υποσχέθηκαν +3 MBps. Εγώ με βάση το attenuation θα έπρεπε να είχα από 10-14 MBps με την ON, αλλά με είχαν στα 7 MBps.

Οι βασικές απορίες μου είναι αν όντως αληθεύει αυτό, δηλαδή οι οπτικές ίνες στην Άνω-Γλυφάδα και αν θα έχω όντως αυτά που μου υποσχέθηκαν (+3 MBps) χωρίς υψηλά pings και πολλά disconnections.

Έχετε εσείς καμιά εμπειρία από αυτό το συμβάν στην Άνω-Γλυφάδα αλλα και γενικώς ;

sdikr
19-09-11, 22:15
Αν κάνεις μια αναζήτηση για Hol και οπτικές θα δεις ότι λένε και αλλού τέτοια παραμύθια οι πωλητές

pgmank
19-09-11, 23:24
Αν κάνεις μια αναζήτηση για Hol και οπτικές θα δεις ότι λένε και αλλού τέτοια παραμύθια οι πωλητές


Λοιπόν εγώ είχα ακούσει αρχικά από αρκετά φόρουμ ότι έκαναν το ίδιο κόλπο, χωρίς αποτέλεσμα πριν δύο-τρία χρόνια, αλλά δεν πιστεύω να αληθεύει κάτι τέτοιο για το 2011 που τα πράγματα για την εγκατάσταση internet έχουν γίνει παιχνιδάκι σε σχέση με το 2006-2007 που σου έφερναν οι εταιριες το internet σπίτι σου μετά από κανένα 4-μηνο.;

Ναι αλλά μήπως έχει κανεις άλλος αυτή την εμπειρία από Άνω-Γλυφάδα ;

Vitruvian78
20-09-11, 00:50
Υποθέτω οτι υποψιάζεσαι οτι η Άνω Γλυφάδα μπορεί να είναι εξαίρεση στον κανόνα. Δεν είναι. Οι μόνες οπτικές ίνες που η hellas online έχει (όπως και ο ΟΤΕ) είναι αυτές που απλά συνδέουν το ένα αστικό κέντρο της εταιρείας με το άλλο. Το καλώδιο που έρχεται απο το Κέντρο της hellas online στην περιοχή σου μέχρι το σπίτι σου είναι ο παραδοσιακός χαλκός που έχει στρώσει ο ΟΤΕ με ό,τι φθορές μπορεί να έχει. Όλοι το χαλκό του ΟΤΕ χρησιμοποιούν και φτάνουν στο χώρο σου. Οπτική ίνα απο το DSLAM στο σπίτι σου ακόμη δεν υπάρχει, και όπου υπάρχει δεν έχει λειτουργήσει ακόμη. Οπότε σου λένε τη μισή αλήθεια περί οπτικών ινών. Πάνω κάτω την ίδια ταχύτητα και πάλι θα έχεις....

grovolis
20-09-11, 02:09
σύμφωνα με att. που έχεις ίσως πιάσεις 10 στην hol αλλά άποψή μου είναι πως έχει πρόβλημα η γραμμή σου για να έπιανε 7 πριν ( τόσο και λίγο παραπάνω πιάνω με att. 41) οπότε αν γίνει η αλλαγή και πιάνεις τα ίδια πάλι δήλωσε βλάβη όπως είναι και πες ψέματα ότι έπεσες ξαφνικά 4 mbps :P

pgmank
21-09-11, 20:18
Υποθέτω οτι υποψιάζεσαι οτι η Άνω Γλυφάδα μπορεί να είναι εξαίρεση στον κανόνα. Δεν είναι. Οι μόνες οπτικές ίνες που η hellas online έχει (όπως και ο ΟΤΕ) είναι αυτές που απλά συνδέουν το ένα αστικό κέντρο της εταιρείας με το άλλο. Το καλώδιο που έρχεται απο το Κέντρο της hellas online στην περιοχή σου μέχρι το σπίτι σου είναι ο παραδοσιακός χαλκός που έχει στρώσει ο ΟΤΕ με ό,τι φθορές μπορεί να έχει. Όλοι το χαλκό του ΟΤΕ χρησιμοποιούν και φτάνουν στο χώρο σου. Οπτική ίνα απο το DSLAM στο σπίτι σου ακόμη δεν υπάρχει, και όπου υπάρχει δεν έχει λειτουργήσει ακόμη. Οπότε σου λένε τη μισή αλήθεια περί οπτικών ινών. Πάνω κάτω την ίδια ταχύτητα και πάλι θα έχεις....

Όντως φίλε μου. Χτες που έγινε η αλλαγή και μου έστειλαν με μήνυμα να συνδέσω το router, είχα την γνωστή ταχύτητα που είχα και πριν. Επίσης περί οπτικών ινών δεν μου είπαν ότι θα φτάσουν μέχρι το σπίτι μου, απλώς ότι ένα κομμάτι καλωδίου από χαλκό που πάει σε κάποια νοικοκυριά της Άνω-Γλυφάδας θα το αντικαταστήσουν με οπτική ίνα με αποτέλεσμα να σμικρυνθεί το attenuation και να μεγαλώσει η ταχύτητα. Όπως μου είπε και αυτός θα έχω ένα +3 MBps στην ταχύτητά μου (το οποίο δεν έχω).

Επίσης όταν πήγα να δω το Attenuetion (SNR Margin) λέει πως είναι 113 και 130 αλλά στήν αρχή λέει (0,1 dB) δηλαδή εννοεί 113 * 0,1 και 130 * 0,1, γιατί δεν γίνεται να είναι σε τόσο υψηλή τιμή και εγώ να πιάνω 7 MBps ;

Vitruvian78
23-09-11, 23:24
Σχετικά με το Attenuation, οι τιμές που μου λες δεν πρέπει να είναι σωστές γιατί (υποθέτω) οτι με 113 ή 130 Attenuation δεν θα μπορούσες καθόλου να έχεις ADSL. Αν θέλεις κάνε μας ένα copy-paste τα στατιστικά σου απο το ρούτερ, για να σου πούμε αν μπορεί να γίνει κάτι.
Σχετικά με την ταχύτητά σου, όπου και να πάς τα ίδια θα έχεις, αρκεί τουλάχιστον με την επιλογή σου να έχεις ένα πακέτο που να καλύπτει τις ανάγκες σου και να είναι φιλικό προς την τσέπη σου! :)

FuS
26-09-11, 00:19
Όντως φίλε μου. Χτες που έγινε η αλλαγή και μου έστειλαν με μήνυμα να συνδέσω το router, είχα την γνωστή ταχύτητα που είχα και πριν. Επίσης περί οπτικών ινών δεν μου είπαν ότι θα φτάσουν μέχρι το σπίτι μου, απλώς ότι ένα κομμάτι καλωδίου από χαλκό που πάει σε κάποια νοικοκυριά της Άνω-Γλυφάδας θα το αντικαταστήσουν με οπτική ίνα με αποτέλεσμα να σμικρυνθεί το attenuation και να μεγαλώσει η ταχύτητα. Όπως μου είπε και αυτός θα έχω ένα +3 MBps στην ταχύτητά μου (το οποίο δεν έχω).

Επίσης όταν πήγα να δω το Attenuetion (SNR Margin) λέει πως είναι 113 και 130 αλλά στήν αρχή λέει (0,1 dB) δηλαδή εννοεί 113 * 0,1 και 130 * 0,1, γιατί δεν γίνεται να είναι σε τόσο υψηλή τιμή και εγώ να πιάνω 7 MBps ;

Ο σκοπός του ήταν να σε παραπλανήσει.
Οι οπτικές δεν αφορούν εσένα ή κάποιον άλλο πελάτη με adsl. Οπτικές υπάρχουν αλλά για διασυνδέσεις κέντρων πχ και δεν έχουν καμία σχέση με εσένα τον πελάτη.

Το έχει παραξηλώσει η hol με όλους αυτούς.
Μπας και πρέπει να ρίξουμε καμιά φάπα στην εεττ να ξυπνήσει;
Μπας και πρέπει να αρχίσουμε να στέλνουμε καταγγελίες;
(3 φορές μου έχουν χτυπήσει το κουδούνι τέτοιοι της hol και με είχαν φλομώσει στις μ@λακίες, o ένας μάλιστα επέμενε ότι θα έχω και 48 mbps εγγυημένα επειδή είχα isdn τότε στον οτέ και είναι ιδιαίτερο κύκλωμα :chair: )

Vitruvian78
26-09-11, 00:33
+1
Σε ένα γείτονά μου που τους πήρε ο ίδιος στο τηλέφωνο για να ρωτήσει για ένα πακέτο, σε ερώτησή του σε ποιά τιμή περίπου σηκώνει η περιοχή στο δίκτυο της εταιρείας, η υπάλληλος επέμενε οτι οι γειτονικοί αριθμοί βρίσκονται στα 16Mbps, ενώ ο ίδιος ήξερε οτι πάνω απο 5-6Mbps δεν έχει κανείς στη γειτονιά σε οποιαδήποτε εταιρεία κι αν βρίσκεται! Σε ερωτησή του για το αν όντως κοιτάει γειτονικούς αριθμούς και όχι αριθμούς κοντά στο αστικό κέντρο, η υπάλληλος επέμενε οτι μιλούσε για γειτονικούς αριθμούς και οτι "έχουν μπει οπτικές ίνες" και γι αυτό η hol μπορεί!! Οπότε η καραμελίτσα και το παραμυθάκι αυτό δεν περιορίζεται μόνο στους εξωτερικούς συνεργάτες της εταιρείας, αλλά επεκτείνεται και στην Εξυπηρέτηση Πελατών και της ίδιας της εταιρείας!!

tolisscsd
26-09-11, 01:45
Είναι γνωστές οι παραπλανητικές πρακτικές της HOL εδώ και πολλά χρόνια...:down::evil::down:

030366
26-09-11, 16:50
Απαράδεκτο να μην λένε την αλήθεια μέσα από την ίδια εταιρεία. Κι εντάξει στην προκειμένη περίπτωση ο φίλος είχε κάποιες γνώσεις. Άλλα κάποιος αδαής θα το είχε πιστέψει. Και δίκαια μετά θα αναρωτιόταν και θα θύμωνε πού τον ξεγέλασαν. Το χειρότερο βέβαια είναι πώς στο τέλος το θυμό του πελάτη θα τον πλήρωνε και κάποιος πού δεν φταίει κιόλας..

Spartangr
28-09-11, 17:17
Και με μενα τα ιδια παιδια. Ειμουν στην On, ερχεται μια πωλητρια απο HOL και μου αραδιαζει ενα σωρο παπαριες οτι συντομα θα μου βαλουν οπτικες, και δυστηχως τσιμπισα.
Και αντι να ειμαι στα ιδια συγχρονιζα και χαμηλοτερα.

Τελικα τους διεκοψα χωρις να με νοιαζει το τελος διακοπης βρογχου και ουτε να τους ξανακουσω δε θελω.

Vitruvian78
29-09-11, 01:01
Και με μενα τα ιδια παιδια. Ειμουν στην On, ερχεται μια πωλητρια απο HOL και μου αραδιαζει ενα σωρο παπαριες οτι συντομα θα μου βαλουν οπτικες, και δυστηχως τσιμπισα.
Και αντι να ειμαι στα ιδια συγχρονιζα και χαμηλοτερα.

Τελικα τους διεκοψα χωρις να με νοιαζει το τελος διακοπης βρογχου και ουτε να τους ξανακουσω δε θελω.

Μπορείς να αρνηθείς να τους πληρώσεις και το τέλος στηρίζόμενος πάνω στην παραπλάνηση που σου κάνανε. Αν σου στείλουν να πληρώσεις το τέλος διακοπής, στείλε τους ένα γραμματάκι, και πες τους ο,τι ακριβώς μας είπες οτι σου είπανε και τελικά τί υπηρεσίες έλαβες, και οτι για το λόγο αυτό αρνείσαι να πληρώσεις, και αν επιμένουν κάντους και μια ωραιότατη καταγγελία στην ΕΕΤΤ και τελειώνει εκεί το παραμύθι! Νομίζουνε οτι ο καθένας απο εμάς το έχει ψωμοτύρι να αλλάζει παρόχους όλη την ώρα και να υφίσταται και την ταλαιπωρία πολλές φορές!

Spartangr
29-09-11, 09:42
Φιλε vitruvian78 σκεφτηκα και εγω να μη πληρωσω αλλα δε θελω να ασχοληθω αλλο μαζι τους. Ασε που θα ισχυριστουν οτι δεν ειπαν ποτε τετοιο πραγμα, η θα το παρουσιασουν οτι "θα βαλουν" κλπ κλπ. Ο λογος μου εναντια στον δικο τους.

Για μενα η μονη λυση ειναι η ΜΑΖΙΚΗ μυνηση. Να μαζευτουμε δηλαδη καμποσοι ωστε να μας πιστεψουν και να εχει και μεγαλυτερη βαρυτητα.

Vitruvian78
29-09-11, 10:41
Κρατάω μόνο το οτι δεν είχες διάθεση να ασχοληθείς παραπάνω. Διότι αν κατήγγειλες αυτό που στην ουσία έγινε δεν υπήρχε περίπτωση να επιμείνουν να σου ζητήσουν τέλος διακοπής! Εγγυημένα αυτό! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.