PDA

Επιστροφή στο Forum : Help!!! DVD Recorder Nec ND-2500A



PReD
06-04-04, 12:57
Παιδιά μόλις το αγόρασα και το πέρασα...

Ακόμη άδειο DVD δεν έχω πάρει να δοκιμάσω αλλα έχω το εξής πρόβλημα:

Δεν διαβάζει κανένα DVD...

Ούτε ταινία ούτε τίποτα... Τα cd με το ζόρι κάνει και κάτι περίεργους ήχους...

Δοκίμασα να γράψω ένα cd στην αρχή το Nero έλεγε οτι δεν είχε cd μέσα (στο media info) αλλα οταν έκανα εγγραφή το έκανε κανονικά...

Πάω να πάρω άδειο δισκάκι DVD να δω τι παίζει...

Είναι φυσιολογικό να μην διαβάζει τα DVD???

Τι γνώμη έχεται???

New Bee
06-04-04, 13:05
Sorry που παίζω με τον πόνο σου, αλλά αυτή τη βδομάδα θα αγοράσω κι εγώ DVD writer και τώρα ξέρω τί να ΜΗΝ πάρω :twisted:

panos72
06-04-04, 13:06
τσέκαρε το DMA στο IDE channel που το έχεις βάλει. Εχω συναντήσει μια περίπτωση CD-rom SONY που δεν διάβαζε τίποτα με το DMA ενεργοποιημένο, και μόλις το έβαζες ΡΙΟ ολα κανονικά. σε Windows XP και motherboard me VIA chipset.

Δοκιμασε το και σε ένα άλλο PC και αν δεν παίξει κι εκεί, χαλαρά όπως ήρθε....

PReD
06-04-04, 13:15
thnx panos72 το ελέγχω...

unstoppable
06-04-04, 13:31
Φυσιολογικο δεν ειναι σιγουρα (σε μενα διαβαζει τα παντα αψογα),αν παντως δεν δουλεψει πηγαινε το για αλλαγη ,
μπορει να επεσες σε ελαττωματικο

PReD
06-04-04, 13:44
Είναι Ultra DMA 33 mode 2 και PIO mode 4... Οπότε δεν έχει πρόβλημα...

Δοκιμάζω αυτήν την στιγμή να γράψω DVD-R και το γράφει μια χαρά...

Δεν μπορεί όμως να διαβάσει κανένα DVD...

Τι κάνω τώρα... ??

ALiTiS
06-04-04, 13:51
PReD, δοκιμασε το σε αλλο πισι.. σιγουρα πραματα

PReD
06-04-04, 13:58
Επιπλέον το DVD Που μόλις έγραψε το ίδιο του το διαβάζει...

cosmos
06-04-04, 14:05
Ποιά έκδοση έχεις, την τελευταία (νομίζω 1.06); Αν όχι, κατέβασε και flash-αρέ την. Επίσης στις ιδιότητές του όρισε ότι η χώρα είναι η Ελλάδα (Region 2 DVDs).

PReD
06-04-04, 14:32
Τα έκανα όλα... Πάλι τα ίδια...

Για το Firmware: Ναι την 1.06 έχω αλλα δώσε αν μπορείς και ξέρεις ένα Link για το Firmware γιατί στην σελίδα της Nec δεν βλέπω τπτ

panos72
06-04-04, 14:38
για διευκρίνησε λίγο , δεν διαβάζει ταινίες ή data ή τίποτα από τα δύο ?
αυτό που έγραψες εσύ τι από τα δύο ήταν ?
τι λειτουργικό έχεις btw ?

PReD
06-04-04, 14:39
Λοιπόν αναλυτικότερα:

Το έβαλα το region και τι γίνεται: Το DVD του pc magazine δεν το διαβάζει παλι... Βάζω μια ταίνία και την διαβάζει αλλα παίζει χάλια, δηλαδή διακεκομένα κλπ κλπ...

PReD
06-04-04, 14:45
Λοιπόν το προηγούμενο Post ήταν πριν δω το δικό σου panos72...

Είμαι λίγο συγχυσμένος και αναστατωμένος για αυτό και δεν εξήγησα καλά...
Ξαναρχίζω λοιπόν:

Λειτουργικό έχω Windows Xp proff SP1

To Recorder είναι το Nec ND-2500A (1.06)

Η μητρική το βρήσκει και PIO mode 4 και Ultra dma 33 mode 2 (ακριβώς οτι είναι δηλαδή...) στα Windows το βλέπω Ultra dma mode 2...

Διαβάζει και γράφει cd κανονικά...

Γράφει DVD κανονικά και τα διαβάζει κανονικά (αυτά που έχει γράψει...)

Επίσης αφότου επέλεξα region 2 όπως πολύ σωστα μου θύμισε ο cosmos παίζει και τις ταινίες τώρα... (αλλά προβληματικά, λες και είναι 2x)

Τα data DVD (δοκίμασα το DVD του PC magazine) δεν τα διαβάζει καθόλου...

cosmos
06-04-04, 18:40
Το πιο πιθανό είναι να είναι χαλασμένο. Δοκίμασε κανένα "πειραγμένο" 1.06 firmware από το site του Herrie (herrie.org) πριν το επιστρέψεις για επισκευή.

androu
06-04-04, 19:10
αν χρησιμοποιήσει πειραγμένο λογισμικό ίσως να χάνει την εγγύηση.. Καλυτερα να το αφήσει έτσι που είναι και να το γυρίσει να πάρει άλλο 8)

cosmos
06-04-04, 19:18
Μπορεί να ξανακάψει από πάνω το original από ότι θυμάμαι.

WAntilles
06-04-04, 19:41
Εμ, δεν πήρες ποιοτικό hardware

Plextor PX-708A

Όταν οι άλλοι τρώγανε βελανίδια, η Plextor είχε βγάλει τα πρώτα της CD-ROM drives (σε SCSI) και δίδαξε στον κόσμο πώς να κάνεις άψογο DAE σε πλήρη ταχύτητα. Αντίστοιχης ποιότητας ήταν (και είναι ακόμα) αργότερα, τα CD Writers της και τα DVD Writers της.

Άσε που το -R είναι κατά πολύ υποδεέστερο του +R και θα πεθάνει (ορθώς).

Τώρα για το πρόβλημά σου:

- Δεν είναι θέμα DMA. Να το έχεις πάντα ενεργοποιημένο (από BIOS, Device Manager κλππ.).

- Βάλε του τελευταίους drivers για το chipset σου.

- Βάλε το μόνο του master σε ένα IDE κανάλι.

- Βάλε το σε ένα από τα κανάλια IDE του chipset της μητρικής. Συνήθως οι έξτρα controllers που έχουν οι μητρικές (ή σε κάρτες PCI) (π.χ. Promise, HighPoint, Silicon Image κλπ.) τα πάνε καλά μόνο με δίσκους και όχι με CD-DVD-οειδή.

- Μην πειράξεις το region. Δεν παίζει κανένα ρόλο.

- Βάλε το τελευταίο firmware.

- Βάλε το τελευταίο BIOS στη μητρική σου.

Το Plextor PX-708A το έχω εδώ και 5 μήνες και έχει βγει διαμάντι.

Εννοείται ότι το καλύτερο πρόγραμμα για να "καις" DVD (και όχι μόνο) είναι το Nero (τελευταία έκδοση 6.3.1.6).

PReD
06-04-04, 20:51
Παιδιά thnx σε όλους για τις απαντήσεις σας...

Έκανα το 80% απο αυτά που μου είπατε και άαααλλα τόσα...

Λοιπόν πλέον διαβάζει και DVD data και συνεχίζει να μην μπορεί να διαβάσει το πρώτο dvd data που έβαλα επάνω και διαπίστωσα το πρόβληα που είναι το DVD απο το PC magazine Απριλίου (το οποίο παίζει μια χαρά στο Pioneer DVD-rom μου...)

kadronarxis
06-04-04, 20:57
Καταρχήν, με γεια!!!
άντε και καλά καψίμαατα.

Λοιπόν, μια συμβουλή: άντε πέτα το!!! :mrgreen:

Σοβαρά τώρα, nec βρήκες να πάρεις;
Τέλοςπάντων, στο IDE που έχεις το dvd τι συσκευές έχεις;Μάλλον, πες με IDE 0: Master Slave
IDE 1: Master Slave

τι συσκευές έχεις και μετά συνεχίζουμε.
Μητρική ποια;της VIA τσιπάκι έχει πάνω;
ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς;

άντε γερά

PReD
06-04-04, 20:59
IDE 0 - Master HDD (80 gb WD) Slave Pioneer DVD-ROM (16x)
IDE 1 - Master Nec ND-2500A Slave Teac cdrw

Asus P4S533-E

kadronarxis
06-04-04, 21:05
Συνονόματε,
το dvd της pioneer δρόμο.΄
Στο καλώδιο του σκληρού δίσκου καλό είναι να μην έχεις τίποτα πάνω.
Εκτός και αν διώξεις το teac cdrw, μιας και το nec γράφει cd (υποθέτω).
Στο IDE0, μόνο τον δίσκο θα έχεις πάνω που πιστεύω να είναι ata133...
Αν έχει via η μητρική δεν απάντησες.
Κάτσε να μπω να δω.Αν έχει, ίσως χρειαστείς να βάλεις το VIA4-in1-driver.
cd γράφει;
ποιο πρόγραμμα για να κάψεις dvd χρησιμοποιείς;

PReD
06-04-04, 21:06
Via έχει επάνω...

γράφει cd

Nero

kadronarxis
06-04-04, 21:11
ΒΙΟS upgrade έκανες;
εδώ βλέπω έχει μια αναβάθμιση:
http://drivers.softpedia.com/public/download/10/10-77.shtml

Εγκατέστησε το:
http://www.viaarena.com/?PageID=300
και δεν θα έχεις πρόβλημα.

Άντε γερά.

New Bee
06-04-04, 21:32
Για κοίτα λιγάκι στα forum των CDFreaks (http://club.cdfreaks.com/forumdisplay.php?s=a5fc1b92012b6a23bb121f31e9826a50&forumid=61). Θα δεις πληροφορίες για custom flash κα. Και για το Nec υπάρχουν τα λιγότερα παράπονα απ'όλα τα άλλα. Ενώ για το "ποιοτικό" Plextor 708 δες μόνος σου τί γράφουν και πόσοι το έχουν γυρίσει. Και δες και στα poll τί συστήνουν...

Ίσως να είσαι άτυχος με το συγκεκριμένο κομμάτι αλλά η μεγάλη πλειοψηφία είναι πολύ ικανοποιημένη. Έχω επιστρέψει κι εγώ Plextor και ξέρω...

New Bee
06-04-04, 21:35
Στο poll το Nec έχει 20 ψήφους και είναι πρώτο και το Plextor 0 (μηδέν)...

reddevils
07-04-04, 01:28
Το πιο πιθανό είναι να είναι χαλασμένο. Δοκίμασε κανένα "πειραγμένο" 1.06 firmware από το site του Herrie (herrie.org) πριν το επιστρέψεις για επισκευή.

Δες εδω , εχει τα παντα για τα dvd και τα firmware.
http://forum.rpc1.org/portal.php

WAntilles
07-04-04, 02:48
Ποιό poll να πάω να ψηφίσω και εγώ;

cosmos
07-04-04, 07:29
To 2500 είναι από τα καλύτερα καυτήρια που κυκλοφορούν: http://www.dvdrhelp.com/dvdwriters.php?DVDname=&cdrs=&cdrws=&dvdrs=&dvdrws=&dvdprs=&dvdprws=&dvdrams=&buffer=Any&list=2&orderby=Name&Search=Search&listall=Top+User+Rated

Το έχω και ψήνει τα πάντα. Ούτε μισό σουβέρ για την ώρα! Φοβερό καυτηράκι. :)

New Bee
07-04-04, 09:50
Ποιό poll να πάω να ψηφίσω και εγώ;

Αυτό. (http://club.cdfreaks.com/showthread.php?s=52a7f15e88c28d69b67ee1e369cd6a87&threadid=91659) Και το σκορ τώρα είναι 21-0 :wink:

Βασικά συμφωνώ μαζί σου για το ποιοτικό hardware, απλά στις μέρες μας το όνομα δεν αποτελεί πλέον εγγύηση ποιότητας. Μια συμφωνία για μια κακή παρτίδα τσιπ, μια αλλαγή διευθυντή παραγωγής, μια εξαγορά κτλ, και η "παράδοση" μιας εταιρίας πάει περίπατο σε μια νύχτα. Είναι πολλά τα παραδείγματα...

WAntilles
07-04-04, 11:27
Κατά σειρά ετών πέρασαν από το PC μου τα παρακάτω Plextor Drives και ήταν όλα ΑΨΟΓΑ:

- PX-20-TS
- PX-32-TS
- PX-40-TS

Τώρα υπάρχουν:

- PX-4824A
- PX-708A

Zorba_The_Freak
07-04-04, 11:27
Φίλε δοκίμασε να κάνεις unistall τους drivers για το via και να χρησιμοποιήσεις τους drivers που δινουν τα windows. Σε μένα το NEC δουλεύει ΑΨΟΓΑ. Σε 40 μέρες έχω κάψει πάνω από 150 DVD. Για τον φίλο WAntilles που μιλάει για βελανίδια κλπ. να του θυμήσω ότι το πρώτο DVD-Recorder που "έφτιαξε" η Plextor ήταν ένα NEC-1100ND. Αυτή τη στιγμή είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ DVD-R που κυκλοφορεί και μάλιστα στην καλύτερη τιμή. Διαβασε τα Review στο cdfreaks για την ποιότητα εγγραφής σε σύγκριση με τα υπόλοιπα και άστους να λένε για μη ποιοτικό hardware. Άσε που ακούγεται έντονα η πιθανότητα να μπορεί να αναβαθμιστεί σε ND-2510(Dual Layer).

WAntilles
07-04-04, 11:34
Οι drivers της VIA είναι ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ εδώ και πολλές γενιές, πόσο μάλλον οι τελευταίοι 4.51

Απλά κάνατε το λάθος να πάρετε NEC.

Και τί πήρατε -R;

Α-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα !!!

Είναι κατά πολύ υποδεέστερο format (δεν υποστηρίζει Mount Rainier, δεν έχει ενσωματωμένο disc defect management, δεν έχει leapless joining κλπ.) και (ορθώς) σε λίγο θα πεθάνει.

Αφήστε που τα κανούρια του δισκάκια για 8x δεν θα είναι συμβατά με writers 2x και 4x.

Την πατήσατε.

Τί είπες Αλέκο;;;;;

Τί πήρες;;;;;;

NEC και -R;;;;;;;;;;;;;;;;

Α-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα !!!

panos72
07-04-04, 11:35
Βασικά συμφωνώ μαζί σου για το ποιοτικό hardware, απλά στις μέρες μας το όνομα δεν αποτελεί πλέον εγγύηση ποιότητας. Μια συμφωνία για μια κακή παρτίδα τσιπ, μια αλλαγή διευθυντή παραγωγής, μια εξαγορά κτλ, και η "παράδοση" μιας εταιρίας πάει περίπατο σε μια νύχτα. Είναι πολλά τα παραδείγματα...

Μην ξεχάσουμε και την σημαντική μείωση του δείγματος στον ποιοτικό τους έλεγχο. Οταν ένα προιόν έκανε πχ. 300€ και σήμερα κάνει 50€, ένα σημαντικό κομμάτι της μείωσης του κόστους, βγαίνει από αυτήν την περικοπή.

Ενας φίλος αγόρασε τρια (3) dvd-player, το ένα μετά το άλλο και τα πέταξε και τα τρια μέσα σε ένα μήνα. (τιμές: noname 60€, noname 80€, pioneer 130€)

New Bee
07-04-04, 12:24
Τώρα το Plextor έχει μια ψήφο. Μου φαίνεται ότι ξέρω ποιος το ψήφισε :lol:

PReD
07-04-04, 15:57
Δεν ξέρω τι να κάνω πλεον...

Μέχρι τώρα έχει αποτύχει να διαβάσει ένα συγκεκριμένο DVD Data ενώ κατα τα άλλα τα πάει μια χαρά...

Μετά απο ψάξιμο έχω βρεί οτι πολλοί λένε οτι είναι επιλεκτικό σε αυτά που διαβάζει ενώ το αντίθετο σε αυτά που γράφει...

Τώρα το θέμα είναι: Είναι προβληματικό το δικό μου ή είναι φυσιολογικό αυτό που έγινε....

Θα το κρατήσω καμια βδομάδα δουλέυωντάς το αρκετά και βλέπουμε...

Το οτι είναι καλό το λένε όλοι... Για αυτό και το πήρα άλλωστε...
Εγώ προσωπικά το διάβασα στο Pc Magazine σε μερικές απο τις σελίδες που αναφέρετε και έτσι είμαι σίγουρος... Αν έχει κάτι το recorder τότε είναι στο συγκεκριμένο κομμάτι που πήρα εγώ...

PReD
07-04-04, 16:08
Απλά κάνατε το λάθος να πάρετε NEC.

Και τί πήρατε -R;

NEC και -R;;;;;;;;;;;;;;;;

Α-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα !!!

Τι εννοείς με το -R ???

Corto
08-04-04, 09:11
Φίλε δοκίμασε να κάνεις unistall τους drivers για το via και να χρησιμοποιήσεις τους drivers που δινουν τα windows. Σε μένα το NEC δουλεύει ΑΨΟΓΑ. Σε 40 μέρες έχω κάψει πάνω από 150 DVD. Για τον φίλο WAntilles που μιλάει για βελανίδια κλπ. να του θυμήσω ότι το πρώτο DVD-Recorder που "έφτιαξε" η Plextor ήταν ένα NEC-1100ND. Αυτή τη στιγμή είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ DVD-R που κυκλοφορεί και μάλιστα στην καλύτερη τιμή. Διαβασε τα Review στο cdfreaks για την ποιότητα εγγραφής σε σύγκριση με τα υπόλοιπα και άστους να λένε για μη ποιοτικό hardware. Άσε που ακούγεται έντονα η πιθανότητα να μπορεί να αναβαθμιστεί σε ND-2510(Dual Layer).

Ναι, μπορεί. Χθές μιλούσα με το παιδί που το έκανε με επιτυχία. Αν και δεν σκοπεύω να το κάνω με το δικό μου. Πιστεύω στο + και έχω πολύ καλά αποτελέσματα, ειδικά στα DVD VIDEO

panos72
08-04-04, 09:38
PReD, ο μεγάλος πόνος των DVD είναι το -R και το +R. Διαφορετικά φορμά εγγραφής. Μέχρι πρόσφατα τα drive υποστήριζαν μόνο το ένα από τα δύο. (και έτσι ξέμεινα κι εγώ με το Pioneer 104 -R)</p><p align="left">Φανατικοί υπέρμαχοι των δύο στρατοπέδων δημιούργησαν τρομερά επεισόδια σε κεντρικές πλατείες όλου του κόσμου υπερασπιζόμενοι με πάθος τα συμφέροντα των αγαμημένων τους εταιρειών. Φημολογείται μάλιστα ότι με αυτό τον τρόπο πίστευαν ότι προστάτευαν την &amp;quot;επενδυσή&amp;quot; τους (150 νεκτάριε που πήγε το ευρόπουλο ?)</p><p align="left">Ανταποκριτής μας από το σημείο των επεισοδίων μετέδωσε νωρίτερα ότι οι φανατικοί των δύο πλευρών έσπασαν drives του αντίθετου στρατοπέδου, και έβαλαν φωτιά στα γραφεία της Pioneer και της NEC ανά την υφήλιο.</p><p align="left">Μετά από αυτά τα δυσάρεστα επεισόδια, οι αγαπημένες τους εταιρείες αναγκάστηκαν να κάτσουν στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων όπου και αποφάσισαν να προχωρήσουν στην δημιουργία του εντελώς καινούργιου και πρωτοποριακού format DVD/R (προσοχή προφέρεται ντιβιντιδιάρ) το οποίο δυστυχώς δεν θα είναι συμβατό με τα προηγούμενα. (τρέξτε να ξανα-αγοράσετε λαλάκες, ακούστηκε να λέει στέλεχος μιας εκ των εταιρειών).</p><p align="left">Αναλυτικότερο ρεπορτάζ στις ειδήσεις μας των 12πμμ.</p><p align="left">Πηγή: Εφημερίδα &amp;quot;Η τρέλα που με δέρνει&amp;quot;</p>

WAntilles
08-04-04, 13:19
Μην τον μπερδεύεις τον άνθρωπο.

Δεν υπάρχει /R

Το -R πεθαίνει (Δαρβινικώς γιατί είναι υποδεέστερο).

Ζήτω το +R

Takis_Kal
08-04-04, 16:40
Συμφωνω απολυτως με τον WAntilles ειχα παντα plextor και τωρα dvd recorder πολυ καλος και γραφω ταινιες στο + φορμα.Τα ποιοτικα δισκακια των χ4 τα γραφω σε Χ8 ταχυτητα.Συστινεται ανεπιφηλακτα

New Bee
08-04-04, 17:22
Δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάτε τζάμπα τόση ώρα, αφού το Nec (όπως ακριβώς και το Plextor) είναι +/-R (http://www.cdfreaks.com/article/134)

PReD
09-04-04, 02:59
Ναι και εγώ για αυτό ρώτησα!!!!

Όχι γιατί δεν ήξερα τι είναι :!: :!:

Όταν είπε:
Απλά κάνατε το λάθος να πάρετε NEC.

Και τί πήρατε -R;

NEC και -R;;;;;;;;;;;;;;;;

Α-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα-χα !!!

Ρώτησα τί εννοεί με το -R αφού το NEC είναι και +R και μάλιστα 8x

karaLRS
12-04-04, 12:37
Παιδιά μια ψήφος ακομή ψήφος για το NEC 2500 </p>

Και φτηνό και καλό...</p>

Δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό εδω και τρείς μηνες....</p>

ειναι +/- ειναι και 8χ</p>

τι άλλο θέλει κανείς??</p>

WAntilles
12-04-04, 14:23
Ο Takis_kal μίλησε πάνσοφα σε όλα του τα σημεία.

Θα εισηγηθώ να σε βάλουμε στο Jedi Council.

Takis_Kal
12-04-04, 15:39
Απο μικρος (δηλαδη οταν ειμουν 30 χρονων ) ηθελα να γινω Jedi

ZoltriX
12-04-04, 17:59
το ΝΕC ειναι απο τα καλυτερα dvdrw που κυκλοφορουν, γραφει + και - σε 8χ, γραφει και αυτο τα ποιοτικα 4χ σε 8χ (πχ ΤΥuden), και για 120ε (τωρα πια σιγουρα λιγοτερα) ειναι ΚΕΛΕΠΟΥΡΙ.

το plextor ποσο κανει?

pred μη καθεσαι και σπαζοκεφαλιαζεις, αν οντως εχει προβλημα με τα dvd (δε φανταζομαι να ηταν γρατζουνισμενο το dvd που 'εχανε'?) πηγαινε το πισω και ζητα καινουριο :)
4 nec που εχουμε στη παρεα δουλευουν μια χαρα...

PReD
16-04-04, 02:19
Τελικά παιδιά πρέπει να είμαι ο χειρότερος γκαντέμης...

Το πρώτο dvd (και γενικά δισκάκι) που το έβαλα να παίξει ήταν και το μόνο που δεν έπεξε. Και δεν ήταν άλλο απο το DVD του Pc Magazine Απριλίου που μαθαίνω εκ των υστέρων απο φίλο οτι είναι προβληματικό και δεν παίζει ούτε στο δικό του dvd player (hitachi)

Το θέμα είναι οτι στο δικό μου έπαιζε... (Pioneer 106 (slot in)).

Τελικά δεν είναι υποδεέστερο το Nec αλλα το Pioneer είναι άριστο...

Και μέχρι να το μάθω απο τον φίλο μου, μου είχε μείνει η ιδέα οτι ήταν μάπα (εκτοτε δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα...)

Τέλος καλά, όλα καλά... Αλλα αν είσαι γκαντέμης, είσαι πάει και τελείωσε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.