PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά στη HOL για ίντερνετ (DSLAM: Αιγάλεω)



staaronis3
19-09-11, 22:54
Μένω σαν παιδί κι εγώ στο Χαϊδάρι. Επειδή ίσως είμαι λίγο μεγάλο παιδί (ναι! πλέων με λένε φοιτητή) και δεν μου δίνουν πια λευτά για καραμέλες, παγωτό και στη καλύτερη για γύρο στο σουβλατζίδικο της γωνίας αποφάσισα να την κάνω απο τον ΟΤΕ (που φτάνει να δίνω 110-120 ευρώ το δίμηνο) και να πάω στη HOL μόνο για ίντερνετ.

Επίσης απο τον ΟΤΕ θέλω να φύγω γιατί επειδή μάλλον τσακώθηκα μαζί τους πιθανόν πέρισυ θέλουν να βγάλουν χαλασμένο το 9108 μου (το οποίο μέχρι να ενεργοποιήσουν το πακέτο έπαιζε μια χαρά) επειδή αποσυνδέετε συνεχως, και ξανά και ξανά. Σήμερα μάλιστα εφτασα σε σημείο να έχω κάνει 4 ή 5 φορες restart για να συνδεθεί (τις προηγούμενες μέρες καθόμουν στο φορητό και έμπενα απο το γείτωνα αλλά στον σταθερό σε μια άτυχη στιγμή έκοψα το sma).

Τι θέλω να έχω; Ένα αξιόπιστο upload link για να μπορώ παράλληλα με το stream στα 96Kbps το οποίο λειτουργεί συνεχώς να δουλέβω σαν άνθρωπος. Και όταν είμαι στα κέφια μου να μπορώ να κατεβάσω αυτό που θέλω (updates, cd του ubuntu κλπ κλπ) γρήγορα και εύκολα, ενώ η πρόσβαση μου στο rapidshare για να ανεβοκατεβάζω πράγματα που θα αρχίσω να γράφω απο δω και πέρα να μην έχει προβλήματα.

Τι θέματα έχω:
1ον: Πόσο καιρό πριν πρέπει να κάνω αίτηση; Δεν θέλω να φύγω απο τον πΟΤΕ πριν απο τις 2 ή 3 Νοεμβρίου αλλά ούτε και να χάσω τις 2 προσφορές (τέλος ενεργοποίσης, 3 μήνες δώρο).
2ον: Είναι αξιόπιστη σαν εταιρία; Υπάρχει κανείς να μου πει τις εντυπώσεις του απο το DSLAM στο Αιγάλεω;
3ον: Θέλω να βάλω τηλέφωνο μέσω VoIP (μόνο και μόνο για να κρατήσω τον αριθμό, ας με παίρνουν οι άλλοι, όλο εγώ θα τους παίρνω;) Θα έχω θέμα;
3.α: Λέει:
Εξοπλισμός για ασύρματη δικτύωση με Wi-Fi + Δυνατότητα VoIP τηλεφωνίας
4,70 € / μήνα
Ισχύει για 12μήνες
3.α.1: Δεν ξεκαθαρίζει αν μετά που θα φύγω τον εξοπλισμό τον κρατάω (ή είναι με τη μορφή χρησιδανείου). Ξέρει κανείς κάτι σχετικά;
3.α.2:Θα μου δώσουνε κάτι που να αξίζει και να μπορώ να το χρησιμοποιήσω με αυτά που θέλω (είμαι ανάμεσα σε Viva και Voip Discount) ή θα πάνε τσάμπα τα συνολικά 56,4 ευρώ; Μήπως να τα δώσω για να πάρω κάποιον αντάπτορα όπως πχ της Linksys;


Θα τους στείλω και ένα μέιλ να τους ρωτήσω αλλά είπα να ρωτήσω κι απο δω γιατί δεν ξέρω πότε και αν θα απαντήσουν. Επίσης για ότι άλλο χρειαστεί να σας πω πχ απο στατιστικά πείτε μου.

Vitruvian78
20-09-11, 01:10
Μην ανησυχείς, δεν την χάνεις την προσφορά των 3 μηνών, υπάρχει εδώ και 2 χρόνια σχεδόν......δεν νομίζω να την κόψουν τώρα! Οπότε κάνε αίτηση περίπου την εποχή που σε ενδιαφέρει να φύγεις. Κάνει περίπου 15-20 εργάσιμες ημέρες η ενεργοποίηση. Μια χαρά είναι σαν εταιρεία. Θα κάνεις φορητότητα αριθμού ή θα ζητήσεις νέο αριθμό;; Εμένα μου έχει δώσει VoIP τηλεφωνία και 6Μbps internet. Εσένα ίσως σε συμφέρει να βάλεις το hol adsl plus με 24,90€ το μήνα. Μπορεί να μπορέσεις να κάνεις φορητότητα τον VoIP αριθμό σου στη hol αν σε ενδιαφέρει. Για ρώτησέ τους αν γίνεται. Ο εξοπλισμός της συνήθως είναι με χρησιδάνειο, αν διακόψεις πρέπει να τους τον επιστρέψεις.

staaronis3
20-09-11, 01:56
Σκεύτομαι να βάλω μόνο ίντερνετ (που απ ότι άκουσα γίνετε -πως τι και γιατί δε ξέρω) και τον αριθμό που έχω στον ΟΤΕ για να μην τον χάσω να τον πάω με φορητότητα στο viva ή σε αντίστοιχη υπηρεσία και να τον χρησιμοποιώ για εισερχόμενες ενώ για εξερχόμενες να χρησιμοποιώ κάτι του στυλ VoipDiscount. Τα μπλέκω πολύ;

Μετά με βλέπω να γράφω και κώδικα σε assembly να βάλω μC να δουλέβει σαν τηλεφωνικό κέντρο :P

potis21
20-09-11, 03:04
Cyta δεν εχει στην γειτονιά σου;

εγω εφυγα απο την hol μια που μου ζήτησες να μπώ...

Δες το προφίλ και θα καταλάβεις.

Dialup στον ΟΤΕ και 30kbps

staaronis3
20-09-11, 03:21
Εσύ δεν ήσουν που διάβαζες μαθηματικά; :P

Αλλά με ότι έχω δει απ τη Cyta, απ τη μάνα μου και τον πατέρα μου και απο διάφορα άλλα παραδείγματα που έχουν γραφτεί, αν και έχει cyta θα την αποφύγω. Την άλλη περίμενα καμια ώρα να το σηκώσουν για τον πατέρα μου ενώ στη μάνα μου κατέληξαν να μου βγάλουν όλους τους υπολογιστές μου με πρόβλημα στο wireless.

Κάτι σκεύτηκα επίσης και θέλω να τα πούμε κάποια στιγμή, βάση δεδομένων με πόδια

Γιατί έφυγες απο τη Hol;

jkoukos
20-09-11, 11:32
Σκεύτομαι να βάλω μόνο ίντερνετ (που απ ότι άκουσα γίνετε -πως τι και γιατί δε ξέρω) και τον αριθμό που έχω στον ΟΤΕ για να μην τον χάσω να τον πάω με φορητότητα στο viva ή σε αντίστοιχη υπηρεσία και να τον χρησιμοποιώ για εισερχόμενες ενώ για εξερχόμενες να χρησιμοποιώ κάτι του στυλ VoipDiscount. Τα μπλέκω πολύ;

Ούτε η HOL ούτε κανείς άλλος πάροχος δίνουν σκέτο internet χωρίς να υπάρχει τηλεφωνική σύνδεση (στους ίδιους ή τουλάχιστον στον ΟΤΕ).

Αν θέλεις έως 24Mbit και καθόλου τηλεφωνία, παίρνεις το HOL Adsl Plus.
Εναλλακτικά υπάρχει και το Double-Play Lite, έως 6 Mbit και με ορισμένο δωρεάν χρόνο.
Προγράμματα HOL (http://www.hol.gr/GR/home/doubleplay/Pages/ProductsCompare.aspx?pf=1&m_id=9).

Vitruvian78
20-09-11, 12:33
Αυτό που λες δεν γίνεται να γίνει πρακτικά. Αν πας στη hol για ιντερνετ, χωρίς να κάνεις φορητότητα, η εταιρεία θα σου δώσει νέο αριθμό (και θα σε χρεώσει και 85€ για νέα γραμμή) διαφορετικά έτσι σκέτο το ίντερνετ δεν μπορεί να στο δώσει. Όλοι οι πάροχοι αυτό κάνουν, άσχετα απο το γεγονός οτι σου λένε οτι σου δίνουν μόνο Adsl (αυτό που δεν σου διαφημίζουν είναι την εκχώριση νέας γραμμής και αριθμού, κάτι που το πληρώνεις εξτρά για να σου δώσουν γραμμή). Οπότε καλύτερα κάνε τη γραμμή σου όπως είναι φορητότητα στη hol βάζοντας ή το HOL Adsl Plus, ή το Double-Play Lite, έως 6 Mbit και με ορισμένο δωρεάν χρόνο. Και μετά παίξε με όποιον VoIP provider θέλεις. Διαφορετικά αν δεν θες να μεταφέρεις το τηλέφωνό σου, τότε θα κρατήσεις το πάγιο του ΟΤΕ και πάνω στη γραμμή θα βάλεις hol adsl internet που προϋποθέτει γραμμή στον ΟΤΕ. Μην μπλέξεις το πράγμα με τον τρόπο που λες με VoIP providers γιατί θα μπλέξεις άσχημα και κινδυνεύειες να μείνεις και χωρίς τηλέφωνο και χωρίς ίντερνετ για καιρό, που φαντάζομαι δεν θες. Η Ελλάδα δεν είναι χώρα για πολλά ακροβατικά αυτού του τύπου!!

dfourt
20-09-11, 12:51
Αφού είσαι φοιτητής έχεις 2 επιλογές

α) κρατάς τη σύνδεση ΟΤΕ, διακόπτεις το adsl που έχεις αυτή τη στιγμή, και κατόπιν κάνεις αίτηση μέσω http://diodos.gsrt.gr
Έτσι θα πληρώνεις το πάγιο στον ΟΤΕ και το αντίστοιχο ποσό στην εταιρία που θα επιλέξεις για το adsl.
Το αρνητικό με αυτό είναι ότι θα μείνεις για 15-20 μέρες ή και παραπάνω χωρίς καθόλου internet, αφού πρέπει πρώτα να διακοπεί το internet που έχεις αυτή τη στιγμή.
Εκτός βέβαια αν επιλέξεις τα πακέτα του ΟΤΕ από το diodos, οπού ίσως μπορείς να συνεννοηθείς να μην μείνεις χωρίς internet.(αν έχεις ήδη internet από τον ΟΤΕ)

β)Κάνεις αίτηση για μεταφορά της γραμμής σου (adsl και τηλέφωνο) σε κάποια άλλη εταιρία.
Στη hol, μάλλον, θα έχεις μικρότερες ταχύτητας από αυτές που συγχρόνιζες στον ΟΤΕ, καθώς πολιτική της εταιρίας είναι να διατηρεί ψηλά το snr margin για να έχει καλύτερη αξιοπιστία, να μην αποσυγχρονίζεται συχνά βασικά.
Δεν μπορείς να έχεις σκέτο adsl, θα έχεις Internet και τηλέφωνο, είτε το θέλεις είτε όχι.
Mε τη λύση αυτή δεν θα μείνεις χωρίς internet καθόλου.Ίσως 1 μέρα πάνω στην αλλαγή.)

Οικονομικά συμφέρει, συνήθως, η δεύτερη λύση.

potis21
20-09-11, 20:17
εδω Ηράκλειο για αλλαγή παρόχου περιμένεις κανα 10ημερο, ειναι όμως αλήθεια οτι δεν μένεις χωρίς ιντερνετ για πάνω απο 2 ώρες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.