PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμπίνα ντουζιέρας



chal_4
20-09-11, 18:01
Ξέρετε από που μπορώ να αγοράσω μια καμπίνα ντουζιέρας? Τα πράκτικερ και τα ΙΚΕΑ έχουν τέτοια πράγματα?
Ύστερα το δίνω σε υδραυλικό για εγκατάσταση έ?

Xouzouris
20-09-11, 18:25
Praktiker, Leroy Merlin εχουν, το ΙΚΕΑ οχι.

Απο το Leroy εχω παρει εγω μια αξιοπρεπεστατη και σε ασυναγωνιστη τιμη. Ο υδραυλικος εγκαθιστα το πατωμα σιγουρα, το υπολοιπο στην δικη μου περιπτωση ηρθε να το βαλει "καμπινας" που μου ειχε φτιαξει και αλλη καμπινα και τον ηξερα.

achatzak
20-09-11, 18:29
+1 Leroy Merlin

chal_4
20-09-11, 20:31
To πάτωμα υπάρχει. Θέλω να αλλάξω την υπάρχουσα καμπίνα. Καμπινά που θα βρώ?

Xouzouris
20-09-11, 23:10
Leroy λέμε. Μόνο τσεκαρε τις διαστάσεις του πατώματος να είναι ίδιες.

nyannaco
21-09-11, 08:36
Προσοχή μόνο η καμπίνα να είναι από κρύσταλλο ασφαλείας, που αν σπάσει γίνεται σαν ρύζι. Οι ακρυλικές / plexiglass είναι αρκετά φτηνότερες, αλλά αν σπάσουν είναι πολύ επικίνδυνες γιατί σχηματίζουν "σπαθιά".

Νικαετός
21-09-11, 10:23
Υπάρχουν καταστήματα στην Μάρνης και στη γύρω περιοχή που πουλάνε αποκλειστικά καμπίνες και έχουν και τους κατάλληλους τεχνίτες για την εγκατάσταση. Εμένα ο υδραυλικός που έβαλε τα είδη υγιεινής στο σπίτι μου κατέστρεψε και τις δύο καμπίνες που προσπάθησε να τοποθετήσει... :mad:

alekan
21-09-11, 14:29
Δεν πιστεύω να τον πλήρωσες κιόλα;
diy λεμεεεε...

chal_4
23-09-11, 00:11
Leroy λέμε. Μόνο τσεκαρε τις διαστάσεις του πατώματος να είναι ίδιες.

Καμπινά γράφω όχι καμπίνα. Δηλαδή αν πάρω την καμπίνα από leroy πχ ποιος θα την εγκαταστήσει? Ποιος το αναλαμβάνει και με τι κόστος?

........Auto merged post: chal_4 πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Όντως το κρύσταλλο ασφαλείας είναι πιο ασφαλές από το ακρυλλικό? Έχω τώρα καμπίνα που το υλικό της είναι ελαστικό σαν πλαστικό... Αυτό είναι το ακρυλικό?

nyannaco
23-09-11, 08:37
Κακώς μίλησα για ακρυλικό, plexi glass έπρεπε να πω. Αυτό είναι το επικίνδυνο. Αυτό το ελαστικό υλικό που λες δεν το γνωρίζω... είναι κάτι καινούργιο άραγε; Η μήπως αναφέρεσαι απλά στην ελαστικότητα που παρουσιάζει το plexi glass, υποχορώντας λίγο όταν το πιέζεις, κυρίως προς το κέντρο της επιφάνειας;

chal_4
23-09-11, 10:22
Είναι κάτι σαν αυτό
http://www.katoikianet.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30489

Σου δίνει την εντύπωση ότι δεν σπάει. Πιο πολύ σαν πλαστικό παρά σαν τζάμι.
Και είναι πάνω από 15 χρόνια. Γι αυτό θέλω να το αλλάξω

Xouzouris
23-09-11, 11:44
Καμπινά γράφω όχι καμπίνα. Δηλαδή αν πάρω την καμπίνα από leroy πχ ποιος θα την εγκαταστήσει? Ποιος το αναλαμβάνει και με τι κόστος?

........Auto merged post: chal_4 πρόσθεσε 1 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Όντως το κρύσταλλο ασφαλείας είναι πιο ασφαλές από το ακρυλλικό? Έχω τώρα καμπίνα που το υλικό της είναι ελαστικό σαν πλαστικό... Αυτό είναι το ακρυλικό?


Καμπινά θα σου στείλει η εταιρεία που πουλάει τις καμπίνες (όχι ο μεταπωλητης, ο αντιπρόσωπος).

nyannaco
25-09-11, 16:27
Είναι κάτι σαν αυτό
http://www.katoikianet.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=30489Στην κατηγορία "Εξοπλισμός μπάνιου>Καμπίνες>Ακρυλικές" απ'ότι βλέπω... οπότε μας λύθηκε η απορία ;)

larous
20-11-11, 17:58
Το ακρυλικο ειναι λιγο πιο φθηνο αλλα σε καμμια περιπτωση δεν μπορει να συγκριθει με το κρυσταλλο.
Οπως πολυ σωστα ειπε ενας φιλος παραπανω το ακρυλικο σε περιπτωση που σπασει μπορει να γινει πολυ επικυνδυνο σε αντιθεση με το κρυσταλλο που γινεται ρυζι. Για αυτο οταν επιλεγουμε καμπινα απο κρυσταλλο προσεχουμε παντα να ειναι κρυσταλλο ασφαλειας και μεταξυ 5-6 mm. Μπορουμε να παρουμε και μεγαλυτερο παχος κρυσταλλου αλλα θα ανεβει πολυ το κοστος και η στην πραγματικοτητα δεν εχετε να κερδισετε τιποτα το ουσιαστικο.
Οσο αφορα την τοποθετηση ειναι καλο να γινεται απο εξειδικευμενο συνεργειο ετσι ωστε να υπαρχει σωστη τοποθετηση και τελεια στεγανοποιηση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.