PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασύρματο δίκτυο μέσα στο σπίτι;



WoosH
06-04-04, 14:08
Γειά χαρά σ’όλους!
Θα ήθελα να δημιουργήσω ένα ασύρματο δίκτυο μέσα στο σπίτι μου που θα αποτελείται απο 4εις συνολικά υπολογιστές.
Οι δύο θα είναι laptops τα οποία ΔΕΝ έχουν ασύρματη κάρτα δικτύου.
Εχω για ADSL Modem το ALCATEL SPEED TOUCH HOME το οποίον μάλλον θα πρέπει να το αλλάξω.
Τι θα χρειαστώ για να δημιουργήσω αυτό το ασύρματο δίκυο; Και πόσο θα μου κοστίσει στην τελική;
Αν μπορείτε να μου παραθέσετε συνδέσμους με το hardware που θα χρειαστώ όπως και τις τιμές τους θα σας ήμουν ευγνώμων :)

euri
06-04-04, 15:45
Δεν είναι υποχρεωτικό να αλλάξεις το modem σου. Μπορείς να κάνεις το εξής:
Αγοράζεις 1 switch (30 E), ένα Wireless Access Point (80 E), δύο ασύρματες κάρτες δικτύου για τους φορητούς (2*45 E) και δύο PCI κάρτες Ethernet (2*10 E) για τα desktop. Συνδέεις πάνω στο switch το AP, το modem και τα desktop PCs.

Οι τιμές είναι στο περίπου.

Αν θες να είναι πλήρως ασύρματο το δίκτυο και να αλλάξεις και το modem, τότε μπορείς να πας σε μια λύση του στυλ ZyXel 650/652HW (δεν ξέρω τιμές) και φυσικά ασύρματες κάρτες δικτύου για ΟΛΑ τα PC (2 PCMCIA + 2 PCI)

Klime
06-04-04, 17:04
Εγώ έστησα ενα WiFi δικτυάκι σπίτι μου και θα σου πω πώς! Έχω ένα Access Point της SMC το 2804 αν θυμάμαι καλά. Κοστίζει γύρω στα 140 € πάνω κάτω. Τι το καλό έχει; Έχει 4 θύρες για καρφώσεις πάνω pc τα οποία είτε είναι κοντά(όπως εγω έχω ένα) και ενοείται οτι δεν συμφέρει να βάλεις ασύρματη κάρτα δικτύου για 1 μέτρο, και είναι και WiFi ΑP όπου μπορείς να συνδέσεις οποιοδίποτε pc ή laptop που έχει ασύρματη κάρτα δικτύου(δεν μας ενδιαφέρει η ταχύτητα.) Εγώ για παράδειγμα έχω στο laptop μου μια onboard 11Mbps ενώ στο 1 pc( που είναι μακρυά) έχω μια 54Mbps(80€).
Δεν χρειάζεται λοιπόν όπως βλέπεις να πάρεις και switch και AP μια και αυτό που σου είπα τα σύνδιάζει όλα. Επίσης το Modem/Router που έχει το καρφώνεις κατευθέιαν
επάνω στο AP και δεν χρειάζεται να πάρεις WiFi Modem/Router(Άσε που δεν λέει). Ό,τι θελήσεις να μου πείς να σε βοηθήσω και στο στήσιμο αν θές. Good luck.
8)

WoosH
08-04-04, 18:01
Έκανα μια μικρή έρευνα και κατέληξα στα εξής:

1) Switch
NETGEAR 5-PORT 10/100 PLATINUM FS605GE
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=737&Nav_Section_Id=26&Catalog_Id=1&Product_Id=27137&Merchant_Id=1&sts_cid=3

2) Access Point
3COM ACCESS POINT 54 Mbps 3CRWE454G72
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=810&Nav_Section_Id=26&Catalog_Id=1&Product_Id=167434&Merchant_Id=1&sts_cid=3

3) Wireless PCMCIA
3COM PCMCIA 3COM 54Mbps 3CRWE154G72
http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=810&Nav_Section_Id=26&Catalog_Id=1&Product_Id=167448&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Εάν έχετε κάτι καλύτερο/φθηνότερο να μου προτείνετε παρακαλώ κάντε post. :)

kostaspapadimas
08-04-04, 19:56
<p align="left">NetGear 54Mbps ADSL ROUTER/ACCESS POINT WGR614GE (108+ΦΠΑ)</p><p align="left">Έχει και 4 θύρες Ethernet....</p>

Και σε κάθε μηχάνημα ανάλογα με το τι είναι:</p>

NETGEAR 54Mbps PCI WG311GE (45 +ΦΠΑ)</p>

NETGEAR 54Mbps PCMCIA WG511GE (52 + ΦΠΑ)</p>



Οι τιμές είναι από πλαίσιο...</p>

Η εγκατάσταση απλούστατη </p>

( Στην δικία μου περιπτώση 1PC με LAN, 1 PC με Ασύρματη PCI και ένα φορητό με την PCMCIA)</p>

giwrgosth
08-04-04, 22:16
<font size="2">Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό.</font></p>

<font size="2">Έχω ένα δορυφορικό δέκτη που έχει κάρτα δικτύου, ενσύρματη εννοείτε! </font></p>

<font size="2">Μπορώ να βάλω στην υπάρχουσα κάρτα ασύρματο δίκτυο? Υπάρχει κάποια κάρτα που να μετατρέπει την απλή κάρτα δικτύου σε ασύρματη? Δεν μπορώ να βάλω κάποια ασύρματη κάρτα, αφού σα συσκευή δεν έχει αυτή τη δυνατότητα.</font></p>

<font size="2">Φυσικά στο pc μου θα μπει ασύρματη κάρτα, εκεί δεν έχω πρόβλημα.</font></p>&lt;h2 />

WoosH
09-04-04, 00:30
@kostaspapadimas:
Δηλαδή το NetGear 54Mbps ADSL ROUTER/ACCESS POINT WGR614GE (108+ΦΠΑ)
μπορεί να αντικαταστίσει τo switch και access point στην περίπτωση μου;
Αρα δηλαδή θα χρειαστώ μόνο αυτό που μου είπες, σύν δύο ασύρματες κάρτες για φορητό Η/Υ;

Papashark
09-04-04, 02:44
@Woosh, εάν ξέρεις λίγο linux θα σου πρώτεινα το linksys wrt54g (το έχει το www.priveshop.gr (http://www.priveshop.gr)) που μπορείς να του βάλεις open firmware και να κάνεις πράγματα που δεν μπορείς να φανταστείς. Είναι wireless router, δηλαδή 1 WAN για σύνδεση σε adsl, έχει 4 10/100 switched πόρτες, και 802.11g ΑΡ (access point). </p>



@giwrgoth, μπορείς να βάλεις στον dreambox σου είτε ένα οποιοδήποτε ΑΡ (access point), είτε συσκευές που μπορούν να παίξουν σαν wireless client για να συνδεθεί σε άλλο ΑΡ όπως τα dlink 810+, 900+, 2000, 2000+, Linksys WET11, WET54, WRT54G κλπ</p>

redlemon.gr
09-04-04, 05:24
papashark. θα μπορούσες να άνοιγες ένα thread που να εξηγούσε τι θα χρειαζόμασταν απο εξοπλισμό και απο ποθ να τον προμηθευτούμε για να συνδεθουμε με το αθηναικό μητροπολιτικό ασύρματο δίκτυο; σε ευχαριστώ... ψάχνω καιρό και δεν βρίσκω απλές πληροφορίες και τιμές....

kadronarxis
09-04-04, 08:24
Ρε παλικάρια, αν μπορείτε αφήστε τις αηδίες με τα ασύρματα δίκτυα.
Έχουμε που έχουμε ακτινοβολία από γύρω μας, να προσθέσουμε και άλλη;
Εγώ σε ένα σπίτι που πετάνε τα bytes στον αέρα δεν κάθομαι :lol: ...

Άντε γερά

ΥΓ: γνωρίζω ότι αυτή η ακτινοβολία είναι μηδαμινή.Ελάχιστη όσον αφορά το κινητό τηλέφωνο.Αλλά γιατί να προσθέσεις και άλλη;
Σκάλα, σφυρί και σφιγκτήρες, πάνω ψηλά το καλώδιο, μέσα στο μαρσπιέ του ταβανιού!!!
Και μία ή δύο τρύπες ανάλογα πόσα δωμάτια περνάει.
Άσπρο καλώδιο UTP5, και στο επόμενο βάψιμο του τοίχου, θα ξεχάσεις που είχες το καλώδιο. :D

Papashark
09-04-04, 20:05
Kardonarxis, φύγε από εκεί ρε, μου κόβεις τα bytes μου :P

Πάντως σε αυτό που έχεις δίκιο είναι ότι το καλώδιο είναι πάντα καλύτερο !


Redlemon.gr, τα του awmn στο awmn :)

kadronarxis
09-04-04, 21:12
περίμενε να κουνηθώ :D :D

WoosH
10-04-04, 11:00
Το laptop όμως αν δεν είναι ασύρματο δεν λέει :)
Θέλω να κυκλοφορώ στο σπίτι...
στο σαλόνι, στο διπλανό δωμάτιο.. ακόμη και στην τουαλέτα! :P
Έτσι δηλαδή θα πρέπει να καλοδιώσω ολόκληρο το σπίτι!
Γι'αυτό είναι καλύτερο το ασύρματο δίκτυο, τουλάχιστον όταν έχεις laptops!

@ ADSLgr.com All rights reserved.