PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατασταση windows 7



Zounds
21-09-11, 03:44
Μια απορία

Γινεται να βαλω τα windows 7 με iso χρησιμοποιώντας αντί για cd έναν εξωτερικό δίσκο USB με δική του τροφοδοσία ;

giotis1982
21-09-11, 05:25
Όχι αλλά μπορείς να το βάλεις σε ένα usb flash,με αυτό το προγραμματάκι της MS

http://images2.store.microsoft.com/prod/clustera/framework/w7udt/1.0/en-us/Windows7-USB-DVD-tool.exe

Πληροφορίες:

http://www.microsoftstore.com/store/msstore/html/pbPage.Help_Win7_usbdvd_dwnTool

biggeo65
21-09-11, 05:43
Γίνεται αλλά θα πρέπει να κάνεις εξαγωγή το ISO στον εξωτερικό σκληρό δίσκο, χρησημοποιώντας για παράδειγμα το MagicISO (http://www.magiciso.com/) για παράδειγμα,
και αν κάνεις extract όλα τα αρχεία στον εξωτερικό δίσκο, όχι σε φάκελο, αλλα στο root directory.
(π.χ. αν ο εξωτερικός δίσκος είναι F:, θα επιλέξεις από το magicISO, All files και τον δίσκο F:)

Κατέβασε το MagicISO εγκατέστησε το τρέξτο.

Επέλεξε το ISO που θέλεις να κάνεις extract, και πάτα το extract εικονίδιο από την μπάρα πάνω.

Θα ανοίξει το παράθυρο extract to..., σημαντικό να τσεκάρεις το ALL FILES κάτω αριστερά στο παράθυρο αυτό, και μετά να επιλέξεις τον εξωτερικό δίσκο.

Πάτα ΟΚ, και άστο να ολοκληρωθεί. Περισσότερες πληροφορίες εδώ (http://www.magiciso.com/tutorials/miso-extractiso.htm)

κι εδώ (http://www.magiciso.com/tutorials/miso-isoextractorwin.htm).

Μόλις ολοκληρωθεί το extract, αποσυνδέεις τον εξωτερικό σκληρό και τον συνδέεις στον υπολογιστή που θέλεις να εγκαταστήσεις τα Windows.

Mπαίνεις στο BIOS κι επιλέγεις first boot device, τον εξωτερικό σκληρο δίσκο
(USB disk εμφανίζεται στο BIOS), κι αφήνεις να ξεκινήσει ο υπολογιστής από τον εξωτερικό δίσκο.
Η υπόλοιπη διαδικασία είναι όπως με το CD των Windows.

Seitman
21-09-11, 09:20
Extract ISO, μπορείς να κάνεις και με το 7-zip ;)

Zounds
21-09-11, 21:31
Γίνεται αλλά θα πρέπει να κάνεις εξαγωγή το ISO στον εξωτερικό σκληρό δίσκο, χρησημοποιώντας για παράδειγμα το MagicISO (http://www.magiciso.com/) για παράδειγμα,
και αν κάνεις extract όλα τα αρχεία στον εξωτερικό δίσκο, όχι σε φάκελο, αλλα στο root directory.
(π.χ. αν ο εξωτερικός δίσκος είναι F:, θα επιλέξεις από το magicISO, All files και τον δίσκο F:)

Κατέβασε το MagicISO εγκατέστησε το τρέξτο.

Επέλεξε το ISO που θέλεις να κάνεις extract, και πάτα το extract εικονίδιο από την μπάρα πάνω.

Θα ανοίξει το παράθυρο extract to..., σημαντικό να τσεκάρεις το ALL FILES κάτω αριστερά στο παράθυρο αυτό, και μετά να επιλέξεις τον εξωτερικό δίσκο.

Πάτα ΟΚ, και άστο να ολοκληρωθεί. Περισσότερες πληροφορίες εδώ (http://www.magiciso.com/tutorials/miso-extractiso.htm)

κι εδώ (http://www.magiciso.com/tutorials/miso-isoextractorwin.htm).

Μόλις ολοκληρωθεί το extract, αποσυνδέεις τον εξωτερικό σκληρό και τον συνδέεις στον υπολογιστή που θέλεις να εγκαταστήσεις τα Windows.

Mπαίνεις στο BIOS κι επιλέγεις first boot device, τον εξωτερικό σκληρο δίσκο
(USB disk εμφανίζεται στο BIOS), κι αφήνεις να ξεκινήσει ο υπολογιστής από τον εξωτερικό δίσκο.
Η υπόλοιπη διαδικασία είναι όπως με το CD των Windows.

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικότατες οδηγίες αλλά έχω την εντύπωση οτι δεν μου δίνει επιλογή το bios για usb boot ... :hmm:

βασικα ξερετε ποιο ειναι το προβλημα μου ...
εχω δυο σκληρους δισκους στον εναν εχω τα xp, ο αλλος ειναι αδειος, και εναν εξωτερικο με usb και με καλωδιο τροφοδοσιας που μπαινει σε πριζα
Το dvd recorder ομως μου εχει χαλασει δεν παιζει dvd, και εχω usb στικακι μονο 1 gb.
Το προβλημα μου ειναι μπορω να εγκατασησω τα win 7 στον 2ο εσωστερικο δισκο τον αδειο ;

Seitman
21-09-11, 21:38
Βεβαιώσου ότι σου δίνει επιλογή boot από usd και ακολούθα τις οδηγίες του biggeo65.

........Auto merged post: Seitman πρόσθεσε 1 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν δε σου δίνει, δοκίμασε να αποσυμπιέσεις το ISO των 7 σε κάποιο φάκελο και τρέξε την εγκατάσταση μέσα από τα ΧΡ. Μπορεί να δουλέψει.

Zounds
21-09-11, 21:49
Βεβαιώσου ότι σου δίνει επιλογή boot από usd και ακολούθα τις οδηγίες του biggeo65.

........Auto merged post: Seitman πρόσθεσε 1 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Αν δε σου δίνει, δοκίμασε να αποσυμπιέσεις το ISO των 7 σε κάποιο φάκελο και τρέξε την εγκατάσταση μέσα από τα ΧΡ. Μπορεί να δουλέψει.

αν βαλω λοιπον τα 7 στον δευτερο σκληρο στην εκκινηση τι θα γινεται ; θα μου βγαζει επιλογη ; ή θα ξεκιναει με τα win xp παλι ;

Seitman
21-09-11, 21:51
Θα σου εμφανίζει μενού για να επιλέξεις ποιο λειτουργικό θέλεις να ξεκινήσεις.

Zounds
21-09-11, 22:44
Θα σου εμφανίζει μενού για να επιλέξεις ποιο λειτουργικό θέλεις να ξεκινήσεις.

βαζω σαν πρωτο το usb εξωτερικο σκληρο αλλα δεν κανει τιποτα δεν μπορει να το διαβασει και μου βγαζει ενα μυνημα να κανω επανεκκινηση και να ορισω εκ νεου μεσο.

το εξτρακτ το εχω κανει στο H:\ ειναι σωστο ;:hmm:

biggeo65
21-09-11, 22:48
O εξωτερικός σου δίσκος είναι H:, αν ναι είναι σωστό, αν δεν είναι Η: . είναι λάθος.

Και μην κοιτάς γράμματα, κοίτα αν είναι ο εξωτερικός ή όχι.

Zounds
22-09-11, 00:39
O εξωτερικός σου δίσκος είναι H:, αν ναι είναι σωστό, αν δεν είναι Η: . είναι λάθος.

Και μην κοιτάς γράμματα, κοίτα αν είναι ο εξωτερικός ή όχι.

Το έχω κάνει εξτρακτ το iso στον εξωτερικο δίσκο. στον φακελο H:\
παρόλα αυτά δεν μου το αναγνωρίζει στν εκκίνηση μηπως φταίει που ο σκληρος δίσκος έχει ξεχωριστό καλώδιο που μπαίνει στην πρίζα :hmm:;

biggeo65
22-09-11, 01:23
Όχ δεν φταίει η εξωτερική μπρίζα. Μέσα από τα XP δεν τρέχει το setup, από τον δίσκο που έκανες extract τα 7;

Zounds
22-09-11, 01:29
Όχ δεν φταίει η εξωτερική μπρίζα. Μέσα από τα XP δεν τρέχει το setup, από τον δίσκο που έκανες extract τα 7;

ΟΧΙ
λοιπον
στον 1ο εσωτερικο δίσκο εχω τα xp
στον 2ο εσωτερικό δεν έχω τίποτα
στον εξωτερικό δίσκο που είναι συνδεδεμενος με usb εχω κανει εξτρακτ τα windows 7

εχω παει στο bios εχω βαλει priority πρωτα το usb drive αλλά οταν εκκινώ
αντι να μου το διαβασει κανονικα σαν να εβαζα dvd Μου βγαζει το παρακάω μύνημα σε μαυρη οθόνη
"Reboot and Select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press any key."

biggeo65
22-09-11, 01:39
Όταν ξεκινά ο υπολογιστής, αναγνωρίζεται ο εξωτερικός δίσκος;
Το extract έγινε σωστά;

Δες το κι εδώ (http://www.addictivetips.com/windows-tips/install-windows-7-from-usb-drive-requires-2-simple-steps/)με άλλο εργαλείο

Κι εδώ σε βίντεο (http://www.youtube.com/watch?v=mwX9cmJ8BoM)

Κάτι δεν κάνεις σωστά.

Zounds
22-09-11, 01:52
Ναι αναγνωρίζεται το εξωτερικός δίσκος
Το Εξτρακ έγινε σωστά διότι όταν πατάω πάνω στο σεταπ εξε μου εμφανίζει την οθόνη που ανέβασα πιο πάνω.

και τα αρχεία που βλέπω στο youtube ειναι ακριβως τα ίδια με τα δικα μου στον source folder .. τσεκαρω το βιντεο και αν υπαρχει προβλημα μιλαω. :)

βεβαια απο το βιντεακι στο youtube δεν καταλαβα την εντολη που δίνει στην command prompt στο DOS

biggeo65
22-09-11, 02:14
Πριν συνεχίσεις στον εξωτερικό δίσκο έχεις αρχεία που χρειάζεσαι;

trelomhxmhx
22-09-11, 04:45
1ον
φίλε μήπως "είσαι θύμα πειρατικού λογισμικού";:whistle:

απαντάς και με p.m. αν χρειαστεί

2ον
εγώ νομίζω ότι όλα τα κάνεις σωστά απλώς το dvd που έχεις στα χέρια σου δεν είναι bootable και ναι φορτώνει μέσα από τα xp απλώς δεν είναι ικανό να εκκινήσει

αν μπορείς βάλ' το σε άλλον υπολογιστή και δες αν εκκινεί, αν όχι τότε ούτε με usb θα δουλέψει

XPHSTOS29
25-09-11, 12:53
Κανε δεκι κλικ στον υπολογιστη, επελεξε διαχειριση, πηγαινε αριστερα στην διαχειριση δισκων και βγαλε μια screenshot να φαινεται δεξια ο εξωτερικος σου δισκος για να δουμε αν ειναι ολα σωστα ,

peugeot206
15-10-11, 18:06
Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα, μιας και το πρόβλημά μου έχει να κάνει με win 7, ποστάρω
εδώ. Έχω win 7 ultimate σε dvd. Θέλω να κάνω εγκατάσταση. Αλλά όταν επιλέγω boot from dvd
δεν κάνει τίποτα και ξεκινάει τα windows που έχω ήδη. Στο dvd υπάρχουν δεδομένα γιατί
μόλις ανοίγουν τα windows, με προτρέπει να κάνω εγκατάσταση από το dvd. Μπορώ να κάνω
κάτι για να το κάνω bootable? Ευχαριστώ!!!

Zounds
15-10-11, 19:09
Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα, μιας και το πρόβλημά μου έχει να κάνει με win 7, ποστάρω
εδώ. Έχω win 7 ultimate σε dvd. Θέλω να κάνω εγκατάσταση. Αλλά όταν επιλέγω boot from dvd
δεν κάνει τίποτα και ξεκινάει τα windows που έχω ήδη. Στο dvd υπάρχουν δεδομένα γιατί
μόλις ανοίγουν τα windows, με προτρέπει να κάνω εγκατάσταση από το dvd. Μπορώ να κάνω
κάτι για να το κάνω bootable? Ευχαριστώ!!!

δηλαδη θελεις να πεις οτι στην εκκινηση διαβαζει το cd και το προσπερναει ; σπρινταρει το cd - rom κατα την εκκινηση και στην συνεχεια μετα απο καποια δευτερολεπτα συνεχίζει την εκκίνηση κανονικα ;

το dvd των windows που εχεις τα εχει τα αρχεια των windows στο root directory σωστα ;

biggeo65
15-10-11, 23:51
Από το BIOS έχεις αλλάξει την σειρά των δίσκων, ώσρε σαν πρώτη επιλογή να έχει το Boot from DVD;

Σε ορισμένα συστήματα, κι αν πατήσεις το F8 ή F11 σου βγάζει λίστα με τους δίσκους κι επιλέγεις εσύ απόποιόν θα κάνεις boot.

peugeot206
16-10-11, 00:08
δηλαδη θελεις να πεις οτι στην εκκινηση διαβαζει το cd και το προσπερναει ; σπρινταρει το cd - rom κατα την εκκινηση και στην συνεχεια μετα απο καποια δευτερολεπτα συνεχίζει την εκκίνηση κανονικα ;


Κάνει ακριβώς αυτό! Έχω αλλάξει στο BIOS τη σειρά και έχω βάλει πρώτο το dvd-rom,
αλλά και χειροκίνητα όταν ξεκινά, πατάω F11 με βάζει στη boot list, πάλι επιλέγω το dvd, κάνει πως διαβάζει και μετά από 2-3 δευτερόλεπτα ξεκινά η παλιά εγκατάσταση windows που έχω στο pc.

Zounds
16-10-11, 01:00
φιλε εγω τα windows 7 greek home prenium τα εβαλα με εξωτερικο σκληροο αν διαβασεις το θεμα θα βγαλεις ακρη ελπιζω χωρίς cd.

ποσα cd-dvd rom εχεις πανω στο συστημα ;
νταξει και εγω ψιλοασχετος ειμαι, δυστιχως τα dvdrom που εχω δεν ειναι σε καλη κατασταση οποτε και αποφασισα να τα εγκαταστησω απο εξωτερικο σκληρο μιας και που δεν ειχα φλασακι γιου ες μπι.

εγω τα εγκατεστησα με το συγκεκριμενο προγραμμα
Novicorp WinToFlash
αυτο το προγραμμα απο οτι καταλαβα φορμαρει (διαγραφει τα αρχεία δηλαδη απο το μεσο) το usb stick ή εξωτερικο δίσκο και το κανει bootable και εγκαθιστα παραλληλα τα windows απο το iso setup που εχεις στο μεσω που φορμαρεις το οποιο και θα χρησιμοποιήσεις για να εγκαταστησεις τα windows σε τρίτο δισκο.
κατεβασε το αρκει να εχεις τα windows 7 σε iso.
με το προγραμμα αυτο φορμαρα σε εξ. σκληρο και αντεγραψα τα αρχεια των γουιντοους (προσοχη γιατι του κανει φορματ) και μετα εγινε ο εξωτ. δισκος bootable. οποτε και εγκατέστησα μετα με την γνωστή διαδικασία τα windows 7 στον d: εσωτερικο δισκο.
Στον c: έχω τα xp.
οποτε εκανα dual boot

τωρα γιατι δεν διαβαζει το cd δεν πιστευω να το εχεις σε iso μέσα στο cd ??????
πρεπει τα αρχεια να ειναι στο root :\ directory απο οτι ξερω για να τα διαβασει
παντως αν ειχε προβλημα το dvd θα αργουσε να το διαβασει το dvd.
αν εχεις usb flash κανε αυτο με το προγραμματακι που σου ειπα δουλευει το εκανα και εγω που ειμαι ασχετος.

peugeot206
16-10-11, 14:39
Τελικά χρησιμοποίησα αυτό που λέει ο giotis1982 και δούλεψε μια χαρά!
Το Novicorp WinToFlash δε μου αναγνώριζε το iso. Έπρεπε να το ανοίξω πρώτα.
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

Zounds
16-10-11, 15:36
Τελικά χρησιμοποίησα αυτό που λέει ο giotis1982 και δούλεψε μια χαρά!
Το Novicorp WinToFlash δε μου αναγνώριζε το iso. Έπρεπε να το ανοίξω πρώτα.
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!

Σωστός
εμενα δεν ειχε κανενα προβλημα με το iso,αλλο παραξενο αυτο
επισης δεν χρησιμοποιησα τα προγραμματα που σου ειπε ο giotis1982 τουλαχιστον το πρωτο διοτι δεν μου αναγνωριζε το εξωτερικο σκληρο μου σαν usb συσκευή. το φλασακι μου ομως κανονικα.
αφού όλα καλα και εκανες την δουλεια σου οκευ
παντως το προβλημα δεν λύθηκε ίσως το cd το windows να εχει καποιο προβλημα και να μην μπορει να διαβαστει δεν ξερω ... τι ακριβως.... φφφφ

@ ADSLgr.com All rights reserved.