PDA

Επιστροφή στο Forum : Το internet σερνεται!



Zydrate
21-09-11, 20:15
Γεια σας, ειμαι νεο μελος στο φορουμ, αν και το παρακολουθουσα συχνα πυκνα, ποτε δεν εγγραφτηκα ωστε να μπορω να ποσταρω κτλ.
Λοιπον, ας μπω κατευθειαν στο θεμα. Εγω forthnet και μενω αλιμο(λοφο πανι συγκεκριμενα). Παρατηρω πως τωρα τελευταια εχω πολυ χαμηλες ταχυτητες downloading και uploading.
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 696 / 2.045
Το θεμα ειναι, πως οταν πρωτοεβαλα την συνδεση, ειχα ~300-400 download speed και ~80-90 upload ενω τωρα εχω μονο 200, το οποιο ειναι πολυ σπαστικο. Η συνδεση μου ειναι 24 mbit(2play).
Παρακατω ειναι τα στατιστικα της γραμμης μου:
Link Information

Uptime: 0 days, 0:54:02
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 696 / 2.045
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 13,0 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 32,0 / 59,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 5,5 / 6,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 60 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 8 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 36 / 0
FEC Errors (Up/Down): 4.294.967.234 / 1.867.177
CRC Errors (Up/Down): 4.294.967.234 / 247
HEC Errors (Up/Down): 3 / 131
Πριν 3 μηνες περιπου εκανε κατι εργασιες ο ΟΤΕ, και εβαλε νεα κουτια εξω απο την οδο(τα οποια νομιζω ειναι οπτικες ινες, οι οποιες συμφωνα με το οτεshop θα ενεργοποιηθουν τον Δεκεμβρη). Επισης, καθε φορα που με παιρνουν τηλεφωνο το νετ πεφτει! Χθες πηρα την forthnet και ο τεχνικος που ειπε πως επειδη εχω μια παλια μπριζα τηλεφωνου στο σπιτι που δεν την εχω αλλαξει και απλα εχω παρει εναν ανταπτορα με τον οποιο μετατρεπεται σε καινουργια, μου ειπε πως ειναι προβληματικη η συνδεση και πως αυτο φταιει. Ομως το τηλεφωνο εκει το ειχα και πριν βαλουμε forthnet και το internet δεν επεφτε οταν με επαιρναν τηλεφωνο, την μερα που εβαλα forthnet αντι για οτε μου πεφτει το internet(oταν ειχα οτε, το μοντεμ που μου ειχαν δωσει ποτε δεν συγχρονιζε, οποτε πηρα ενα USrobotics wireless adsl2+ router και δεν επεφτε ποτε του). Επισης, ειρωνικο ειναι πως χθες τους πηρα και τους ειπα πως δεν εχω καλο download speed και σημερα παρατηρω πως η ταχυτητα download μου ειναι 200 αντι για 250 που ειχε παει χθες ! :mad:
Οι φιλοι μου που μενουν στην ιδια περιοχη πιανουν κατι 500-800 download speed ενω εγω ειμαι ο μονος που εχει κατω απο 500 download speed εδω περα. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω ωστε να βελτιωσω την συνδεση μου ;

By the way, η συνδεση του ασυρματου τηλεφωνου ειναι ετσι : παλια μπριζα τηλεφωνου->adaptor(ο οποιος δεν εχει θηρα αλλα καλωδιο)->τον εχω συνδεσει στο πισω μερος του φιλτρου->εχω και εναν αλλο adaptor που συνδεει το καλωδιο του φιλτρου και του τηλεφωνου μαζι.

α και κατι τελευταιο, το καλοκαιρι ιδιως οποτε του ερχονταν, καποιες φορες επιανε κατι 900 για κανα 5' και μετα ξανα στα 400 ... -.-'

Ευχαριστω!

vlad
21-09-11, 20:22
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 32,0 / 59,0

ολο το θεμα σου ειναι στην αποσταση,υπομονη μεχρι δεκεμβρη

Zydrate
21-09-11, 20:24
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 32,0 / 59,0

ολο το θεμα σου ειναι στην αποσταση,υπομονη μεχρι δεκεμβρη

Ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση. Επισης κατι αλλο, πιο απο τα 2 ειναι ; το 32 ή το 59 ; εχω μπερδευτει, διοτι αμα ειναι το 59 νομιζω πως ειναι υπερβολικα πολυ.

CortexDSL
21-09-11, 20:25
Αρχικα με 500 καλωδια και ανταπτορες στο σπιτι ισως θα πρεπει να τσεκαρεις πρωτα να εισαι οκ απο την πλευρα σου και μετα να ρωτας στον isp. Αφου βαλεις πριζα rj-11 και κατευθειαν πανω της το ρουτερ και σου βγαλει τα ιδια νουμερα, τοτε ειτε με ηλεκτρολογο δικο σου ειτε με τεχνικο που θα σου στειλουν βαζεις το ρουτερ στην κεντρικη εισαγωγη του κτιριου για να μετρησεις κι εκει ωστε να γινει συγκριση. Αν και στην εισαγωγη τα νουμερα βγουν χαμηλα, δηλωνεις βλαβη.

vanels
21-09-11, 23:20
Ελα καλησπερα,και σε μενα σερνεται,το όλο δυκτιό!σπασιμό νευρων,βλεπουμε αυριο παλι,τωρα ειμαι με το κινητο

Rezwalker
22-09-11, 14:59
υπομονη μεχρι δεκεμβρη

Τι θα γινει το Δεκεμβριο; :hmm:

peugeot206
22-09-11, 15:59
Εδώ και 2 βδομάδες περίπου τα ίδια κι εδώ (Μενίδι) με forthnet! Το σερφάρισμα είναι πλέον πολύ σπαστικό.
Ενώ όταν κατεβάζω δεν έχω κανένα πρόβλημα, φτάνω μέχρι και 1,2MB/s, στο σερφάρισμα
αργεί εκνευριστικά!!!

grovolis
22-09-11, 16:43
νομίζω ο φίλος μας έχει ξεκάθαρα πρόβλημα με την πρίζα, εξού και το 59 στο att.

DSLaManiaC
22-09-11, 16:45
Ότι έχει, έχει:

FEC Errors (Up/Down): 4.294.967.234 / 1.867.177
CRC Errors (Up/Down): 4.294.967.234 / 247

Έλεγχο καλωδίωσης γρήγορα :p

Zydrate
22-09-11, 21:45
Τι θα γινει το Δεκεμβριο; :hmm:

Οπτικες ινες.

nnn
22-09-11, 21:54
what ??????
:rofl::rofl:

το μόνο που ίσως γίνει είναι να δίνει VDSL με χονδρική από ΟΤΕ στις ελάχιστες περιοχές που έχει αναπτυχθεί το δίκτυο, εκτός αν εννοείς την ολοκλήρωση του ιδιόκτητου άξονα Αθήνας/Θεσσαλονίκης.

vanels
22-09-11, 22:50
:down:παιδια χαλια και τωρα,τι γινεται????:evil:

Zydrate
23-09-11, 18:17
what ??????
:rofl::rofl:

το μόνο που ίσως γίνει είναι να δίνει VDSL με χονδρική από ΟΤΕ στις ελάχιστες περιοχές που έχει αναπτυχθεί το δίκτυο, εκτός αν εννοείς την ολοκλήρωση του ιδιόκτητου άξονα Αθήνας/Θεσσαλονίκης.
Εμενα παντως ετσι μου ειπαν που ρωτησα τους εργατες, πως περνανε οπτικες ινες στον αλιμο. :S

Zydrate
24-09-11, 12:33
δοκιμασα να βγαλω τις συσκευες απο τις μπριζες και να αφησω το router μονο του και οι τιμες μου ειναι αυτες:
Uptime: 0 days, 0:02:24
DSL Type: G.992.5 annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 971 / 3.620
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,5 / 0,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 30,0 / 53,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 5,5 / 7,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / IFTN
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
FEC Errors (Up/Down): 4.294.967.193 / 30.724
CRC Errors (Up/Down): 4.294.967.193 / 57
HEC Errors (Up/Down): 0 / 43

Ακομα ειναι προβληματικες οι τιμες μου ;

CortexDSL
24-09-11, 13:22
Αρχικα κερδισες 1.5mbps και απο 59 πηγε στο 53 το attenuation. Ειναι σα να μετακινηθηκε το σπιτι μισο χιλιομετρο πιο κοντα στο dslam.
Αρα κατι βραχυκυκλωνε εσωτερικα.
Εχει βελτιωθει αλλα τα errors και το μειωμενο Upload παραμενουν. Το router το βαλες κατευθειαν πανω στην πριζα η παραμενει συνδεδεμενο μεσα απο ανταπτορες;

cmaniac
24-09-11, 14:55
Αρχικά, ο Άλιμος είναι γεμάτος καμπίνες. :oneup:

Τα errors μου φαίνονται υπερβολικά. Router και firmware;

Zydrate
24-09-11, 15:31
Product Name: TG585 Software Release: 7.4.2.7
Το router δεν το ειχα ποτε με ανταπτορες, κατευθειαν στην μπριζα. Αυτο που ειχα με ανταπτορες ειναι το ασυρματο επειδη η μπριζα ειναι παλια.

cmaniac
24-09-11, 15:56
Μάλιστα.

Χρειάζεται αναβάθμιση. leoforeia.gr/thomson/ , στον κατάλογο bundles κατεβάζεις το R827 και το αποσυμπιέζεις στο C: .

Φροντίζεις να έχεις τους κωδικούς σου (είναι το firmware χωρίς το auto-configuration) πρόχειρους, αναβαθμίζεις και περνάς απο το μενού configuration το απλό user.ini (όχι το connx) που υπάρχει στον κατάλογο Custom config μέσα στο zip TG585_User_Ini_Compilation_v1r2.

Περνάς τους κωδικούς σου, κλειδώνεις το wifi και είσαι έτοιμος απο modem.

Όσον αφορά τις πρίζες, ασχέτως με το σε ποιά είναι το modem και το τηλέφωνο, επειδή υπάρχει φυσική διασύνδεση μεταξύ τους, μέσω των καλωδίων χαλκού, αν υπάρχει λάθος σε κάποια πρίζα του σπιτιού ή σε κάποια σύνδεση κατα μήκος του δικτύου χαλκού, τότε θα επηρεάσει την γραμμή σου στο σύνολο της.

thenetpoet
26-09-11, 14:53
φιλε μου, αν και λογικά θα το ξέρεις, στον Αλιμο ο χαλκός γενικά ειναι χάλια και το κέντρο πολύ μακρυά.
Εγώ λιγο πιο κατω απο το γήπεδο του Αγ. Δημητρίου με το ζόρι παιζω στα 5 με 5.5mbps. Φίλοι μου στη Θεομήτωρος 2-3mbps.
Τώρα για τα περι οπτικών κτλ, στον Άλιμο έβαλε προσφατα ο ΟΤΕ ινες και καφαο για vdsl. Αν θα βγει βεβαια εμπορικά είναι άλλο θέμα..

cmaniac
27-09-11, 11:28
Στον σκλαβενίτη στην Αγ. Δημητρίου, έχω δει 2άρα γραμμή με 20 μέτρα υπέργειο καλώδιο να έχει μεν 21 SNR, αλλά modem και dslam δουλεύουν υπερωρίες με το output power στα 19dB, λες και είναι 24άρα. Attenuation 40.

Μπάχαλο.

vanels
05-10-11, 07:40
Καλημερα,εχεται δει το spliter σασ?εγω το ειδα και επαθα τεραστια διαφορα χωρισ το spliter 2 mbps παραπανω οπωσ και η ταχ.στην ονομαστικη τησ τιμη

nikpav
05-10-11, 15:46
Μάλιστα.

Χρειάζεται αναβάθμιση. leoforeia.gr/thomson/ , στον κατάλογο bundles κατεβάζεις το R827 και το αποσυμπιέζεις στο C: .

Φροντίζεις να έχεις τους κωδικούς σου (είναι το firmware χωρίς το auto-configuration) πρόχειρους, αναβαθμίζεις και περνάς απο το μενού configuration το απλό user.ini (όχι το connx) που υπάρχει στον κατάλογο Custom config μέσα στο zip TG585_User_Ini_Compilation_v1r2.

Περνάς τους κωδικούς σου, κλειδώνεις το wifi και είσαι έτοιμος απο modem.

Όσον αφορά τις πρίζες, ασχέτως με το σε ποιά είναι το modem και το τηλέφωνο, επειδή υπάρχει φυσική διασύνδεση μεταξύ τους, μέσω των καλωδίων χαλκού, αν υπάρχει λάθος σε κάποια πρίζα του σπιτιού ή σε κάποια σύνδεση κατα μήκος του δικτύου χαλκού, τότε θα επηρεάσει την γραμμή σου στο σύνολο της.


εχει 2 αρχεια ZYAQAA8.278.bli και ZZ5YKB8.277.bli πιο απο τα δυο Ευχαριστώ πολύ

cmaniac
05-10-11, 16:23
εχει 2 αρχεια ZYAQAA8.278.bli και ZZ5YKB8.277.bli πιο απο τα δυο Ευχαριστώ πολύ

Το 5Y είναι το v7.

Και πάλι αν βάλεις το λάθος αρχείο δεν θα προχωρήσει η διαδικασία. Δεν θα έπρεπε να ασχοληθείς καν με αυτό πάντως. Ανοίγεις, τρέχεις, αναβαθμίζεται με το σωστό firmware αυτόματα.

nikpav
05-10-11, 18:06
Το 5Y είναι το v7.

Και πάλι αν βάλεις το λάθος αρχείο δεν θα προχωρήσει η διαδικασία. Δεν θα έπρεπε να ασχοληθείς καν με αυτό πάντως. Ανοίγεις, τρέχεις, αναβαθμίζεται με το σωστό firmware αυτόματα.

ευχαριστω για την απαντηση σου ,παρεβλεψα να γραψω οτι εχω το firm της 4νετ

Product Name: TG585 v8
Software Release: 8.2.7.8


και οτι το αρχειο που κατεβαζω leoforeia.gr/thomson/ http://leoforeia.gr/thomson/Thomson_Firmware_Compilation/Bundles/ ειναι λεει κτυπημενο το δε Custom config δεν υπαρχει μεσα εχεις να μου προτηεινεις καπια λυση για το που μπορω να βρω το αρχει και αν πρεπει να προχωρησω στην αναβαθμηση αυτη χιλια ευχαριστω παντως που ασχολυθηκες μαζι μου

@ ADSLgr.com All rights reserved.