PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Double Play και HP 4500 πρόβλημα με φαξ



ugiox
22-09-11, 12:20
Καλημέρα,

έχω εδώ και μια εβδομάδα ένα πρόβλημα και θα χρειαζόμουν τη βοήθειά σας. Έχω ένα πολυμηχάνημα HP Officejet 4500 με φαξ που εδώ και 6 μήνες σε σύνδεση ΟΤΕ δούλευε μια χαρά. Πάνω στο πολυμηχάνημα στη θύρα του τηλεφώνου είναι συνδεδεμένος τηλεφωνητής, σύμφωνα με τις οδηγίες της HP.

Από την προηγούμενη Παρασκευή βάλαμε HOL Double Play και από τότε, ενώ οι τηλεφωνικές κλήσεις δουλεύουν, το ιντερνετ δουλεύει και μπορώ να ΣΤΕΙΛΩ φαξ, δυστυχώς δεν μπρορώ πλέον να λάβω.

Έχω δοκιμάσει κάθε δυνατή ρύθμιση, έχω χαμηλώσει την ταχύτητα λήψης φαξ στο μινιμουμ, έχω δοκιμάσει με η χωρίς το σπλιττερ, με η χωρίς φιλτράκι, με η χωρίς συνδεδεμένο τηλεφωνητή, με ή χωρίς το ρούτερ και τίποτα.

Παράλληλα η HOL σήμερα πρότεινε να απενεργοποιήσω την αναμονή κλήσης και να ξαναδοκιμάσω. Και πάλι τίποτα.

Κάθε φορά που κάνω διαγνωστικό με το πολυμηχάνημα το μήνυμα σφάλματος είναι ίδιο: δεν αναγνωρίζεται τόνος κλήσης φαξ. Και κάθε φορά που μου στέλνουν φαξ η κλήση δρομολογείται, αλλά μεταφέρεται στον τηλεφωνητή (όπερ σημαίνει ότι το HP δεν αναγνωρίζει σήμα εισερχομένου φαξ).

Από τη HOL τρώω συνεχώς γειώσεις ότι και καλά δεν φταίει το δίκτυό τους. Ναι οκ, αλλά τι άλλο μπορεί να είναι; Καμμιά ιδέα; Πλς;

dikal
23-09-11, 09:00
Αν αφαιρέσεις τον τηλεφωνητή, τι γίνεται;

ugiox
23-09-11, 10:40
Ναι, όπως γράφω και στην περιγραφή. Το δοκίμασα και το μηχάνημα ξανα μόνο του στο Μουλτιράμα, και δούλεψε χωρίς πρόβλημα.

Ο υπεύθυνος στο multirama πρότεινε ότι ίσως η γραμμή του ΟΤΕ που έχει παραχωρηθεί στη HOL δεν έχει ενεργοποιημένες ψηφιακές υπηρεσίες φαξ. Υπάρχει περίπτωση να έχω ιντερνετ αλλά το φαξ να είναι απενεργοποιημένο.

Το μόνο που δεν δοκίμασα είναι να χρησιμοποιήσω δίκλωνο καλώδιο για να δώσω γραμμή στο πολυμηχάνημα, αντί συμβατικού τετράκλωνου, αν και αμφιβάλλω ότι θα κάνει διαφορά

dkmaster
23-09-11, 10:43
Αυτό που σου είπε ο τεχνικός στα multirama δεν ισχύει. Δεν μπορεί να κλείσει κάποιος πάροχος την υπηρεσία του fax, καθώς δεν είναι ξεχωριστή υπηρεσία. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την αναμονή κλήσεων με #43# από την τηλεφωνική σου συσκευή γιατί κάποιες φορές μπλοκάρει με τα data.

ugiox
23-09-11, 12:14
Το έχω ήδη κάνει...

Ένας φίλος επαγγελματίας ηλεκτρολόγος είπε ότι το σήμα σε κανα μήνα λέει θα σταθεροποιηθεί, ό,τι σημαίνει αυτό. Αυτό όμως δεν με βοηθά

dkmaster
23-09-11, 12:27
Αν δεν το έχεις κάνει ακόμη, τότε δοκίμασε να βάλεις στη γραμμή μόνο το fax χωρίς τηλέφωνα, ρούτερ, τηλεφωνητές, συναγερμό.

ugiox
23-09-11, 14:24
Λοιπόν με μόνη ουσιαστική αλλαγή τη χρήση του δίκλωνου καλωδίου αντί του τετράκλωνου συμβαίνουν τα εξής:

το φαξ δέχεται κανονικά αν έχει συνδεδεμένο μόνο το φαξ ή μόνο φαξ και ρούτερ. Δεν δέχεται όμως αν συνδεθεί και ο τηλεφωνητής.

Στη HP σήμερα μου λέγανε ότι πουθενά λέει στην Ελλάδα δεν μπορείς να έχεις στην ίδια τηλεφωνική γραμμή και φαξ και τηλεφωνητή, κάτι το οποίο είναι αισχρό ψέμα γιατί εκτός των ανθρώπων που ξέρω ότι το δουλεύουν έτσι, το δούλευα και ο ίδιος μέχρι να βάλω HOL.

Τώρα αν η HOL δεν υποστηρίζει κάτι τέτοιο στο δίκτυό της δεν ξέρω... Ιδέες; Τι άλλο μπορώ να κάνω;

dikal
23-09-11, 15:51
Η Hol το υποστηρίζει μια χαρά, γιατί το κάνω εγώ εδώ και 4 χρόνια. Δες μήπως ο τηλεφωνητής παίρνει την κλήση πριν προλάβει να την πάρει το φαξ.

ugiox
24-09-11, 10:01
Κοίτα, ο τηλεφωνητής είναι συνδεδεμένος πάνω στο πολυμηχάνημα. Η κλήση έρχεται από τον "τοίχο", περνά από το πολυμηχάνημα, αλλά τελικά το απαντά ο τηλεφωνητής.

Σύμφωνα με τις οδηγίες της HP, ο τηλεφωνητής είναι ρυθμισμένος στους 4 χτύπους ενώ το φαξ στους 6.

sdikr
24-09-11, 12:45
Θα πρέπει το fax να υποστηρίζει απάντηση ώστε να δει αν η κλήση είναι φωνή η fax το 4500 απο όσο θυμάμαι δεν το υποστηρίζει, αυτό σημαίνει πως έτσι όπως το έχεις πάντα θα απαντά ο τηλεφωνητής

Vitruvian78
24-09-11, 13:46
Εμένα το ίδιο πολυμηχάνημα σε γραμμή ΟΤΕ μερικές φορές (τις πιο πολλές) μου βγάζει μήνυμα οτι η αποστολή του φαξ απέτυχε! Συνήθως παίρνω να επιβεβαιώσω και μου λενε οτι το λάβανε.....σπάνια δεν το στέλνει καθόλου....

ugiox
24-09-11, 19:46
Θα πρέπει το fax να υποστηρίζει απάντηση ώστε να δει αν η κλήση είναι φωνή η fax το 4500 απο όσο θυμάμαι δεν το υποστηρίζει, αυτό σημαίνει πως έτσι όπως το έχεις πάντα θα απαντά ο τηλεφωνητής

Κάτι τέτοιο μου λένε και από την HOL αλλά και η λογική και οι γνώσεις μου. Ωστόσο θα το δεχόμουν ως εξήγηση αν μέχρι πριν από μια βδομάδα δεν δούλευε ρολόι η όλη συνδεσμολογία με συμβατική PSTN ΟΤΕ΅.

Ο μηχανικός μέσα μου υποπτεύεται ότι η κεφαλίδα του φαξ εξασθενεί τόσο πολύ μέσα από το ADSL θόρυβο που το φαξ όταν μπορεί να το στείλει σε τηλεφωνητή δεν το πιάνει. Αλλά αυτό είναι εικασία

sdikr
24-09-11, 21:17
Κάτι τέτοιο μου λένε και από την HOL αλλά και η λογική και οι γνώσεις μου. Ωστόσο θα το δεχόμουν ως εξήγηση αν μέχρι πριν από μια βδομάδα δεν δούλευε ρολόι η όλη συνδεσμολογία με συμβατική PSTN ΟΤΕ΅.

Ο μηχανικός μέσα μου υποπτεύεται ότι η κεφαλίδα του φαξ εξασθενεί τόσο πολύ μέσα από το ADSL θόρυβο που το φαξ όταν μπορεί να το στείλει σε τηλεφωνητή δεν το πιάνει. Αλλά αυτό είναι εικασία

Ναι όντως αυτό που λες με τον ΟΤΕ είναι περίεργο, άλλα δεν μπορώ να φανταστώ πως δούλευε ώς τώρα αφού δεν έχει (εδώ μπορεί να κάνω λάθος) δυνατότητα να απαντήσει το 4500 την γραμμή πρωτα και μετά να κάνει έλεγχο αν είναι φαξ ή τηλεφωνητής

Στον ΟΤΕ απλή γραμμή είχες η isdn;

ugiox
25-09-11, 00:10
Απλή γραμμή. Σύμφωνα με το manual αυτό που κάνει το 4500 είναι να μοιραστεί με τον τηλεφωνητή κατευθείαν την κλήση, να αφήσει τον τηλεφωνητή να "απαντήσει" και αν κρυφακούσει σήμα φαξ να κρατήσει και να εκτυπώσει. Ή έτσι τουλάχιστον το περιγράφει. Τώρα τι να πω... Δεν βλέπω τι άλλο μπορεί να δοκιμάσω εκτός από το να επιμείνω στη HOL να μου καθαρίσουν τη γραμμή

Ingenius
25-09-11, 01:01
Δεν βλέπω τι άλλο μπορεί να δοκιμάσω εκτός από το να επιμείνω στη HOL να μου καθαρίσουν τη γραμμή

Μισό λεπτό να πιάσουν τη χλωρίνη και να τη ρίξουν στα καλώδια :rolleyes:
Ποιο πάνω λες ότι όταν έβαλες το φαξ μόνο του έπαιξε οπότε προφανώς είναι αυτονόητο που είναι το πρόβλημα. Συνδεσμολογία και ρυθμίσεις των συσκευών σου. Δε χρειάζεται να το κουράζεις παραπάνω. ;)

valen_gr
25-09-11, 01:04
το φαξ δέχεται κανονικά αν έχει συνδεδεμένο μόνο το φαξ ή μόνο φαξ και ρούτερ.


Απλή γραμμή. Σύμφωνα με το manual αυτό που κάνει το 4500 είναι να μοιραστεί με τον τηλεφωνητή κατευθείαν την κλήση, να αφήσει τον τηλεφωνητή να "απαντήσει" και αν κρυφακούσει σήμα φαξ να κρατήσει και να εκτυπώσει. Ή έτσι τουλάχιστον το περιγράφει. Τώρα τι να πω... Δεν βλέπω τι άλλο μπορεί να δοκιμάσω εκτός από το να επιμείνω στη HOL να μου καθαρίσουν τη γραμμή


Δεν σου καθαριζει τιποτα η HOL, η γραμμη λειτουργει κανονικα.
Γιατι τα πραγματα ειναι πολυ απλα.
Πρεπει να απαντηθει η κληση για να καταλαβει το μηχανημα εαν ειναι φαξ η τηλεφωνημα.
Εφοσον μονο του ή και μαζι με το ρουτερ λαμβανει κανονικα, και ο τηλεφωνητής που συνδέεις πάνω στο φαξ παντα πιανει την κληση και δεν την πιανει το φαξ,
αυτο ειναι 100% θεμα συμπεριφορας των συσκευων σου και ουδεμια σχεση εχουν με την γραμμη σου.

Καλα θα κανει η hol να συνεχισει να σε γειώνει αν επιμενεις.

ugiox
25-09-11, 09:22
Τις εξυπνάδες περί χλωρίνης τις παραβλέπω. Από τη στιγμή που η HOL δεν χρησιμοποιεί ιδιόκτητο δίκτυο και εξαρτάται από τον ΟΤΕ, μπορεί να με έχει συνδέσει με οποιαδήποτε σάπια παλιά γραμμή.

Επίσης ξαναλέω για όσους δεν κατάλαβαν, αφού λοιπόν είναι αποκλειστικά θέμα συνδεσμολογίας και ρύθμισης συσκευών γιατί με την ίδια συνδεσμολογία η οποία περιγράφεται στο HP manual και χωρίς να αλλάξει τίποτα στη συσκευή, ΤΩΡΑ δεν δουλεύουν. Επί ΟΤΕ δούλευαν.

Αυτό το καλά θα κάνουν να με γειώνουν είναι η ακριβής νοοτροπία της HOL στην οποία οι τεχνικοί δεν ξέρουν περί σημάτων, θορύβου, SNR, μετάδοσης, παραπάνω απότι τους μάθαν στα σεμινάρια. Οπότε αφού στα σεμινάρια δεν έχουν μάθει κάτι σχετικό, αστον να κουρεύεται. Αυτό όμως δεν είναι ούτε λύση, ούτε αντιμετώπιση.

Και για να λύσω τις "απορίες" σας, δεν έχει μείνει συνδεσμολογία που να μην έχω δοκιμάσει, ρύθμιση που να μην έχω δοκιμάσει (Έτσι τουλάχιστον νομίζω), και ο λόγος που γράφω εδώ είναι κάποιος να πει κάποια ιδέα, και όχι να μου γράφουν κάπου κάνεις λάθος. Πολύ αντιπαραγωγικό...

skoupas
25-09-11, 09:41
Η όλη ιστορία μου θυμίζει το δικό μου θέμα με το συναγερμό ο οποίος δούλευε μια χαρά με ΟΤΕ και forthnet αλλά μόλις πήγα στο ιδιόκτητο της HOL σταμάτησε να λειτουργεί και τελικά με αλλαγή στις πλακέτες του συναγερμού λειτουργεί αλλά με προβλήματα.
Γενικά έχω καταλάβει ότι η HOL δεν τα πηγαίνει πολύ καλά με τα data.

dikal
25-09-11, 09:50
Αυτό το θέμα όμως δεν έχει να κάνει με τα data, αλλά με 2 συσκευές που με κάποιον τρόπο πρέπει να αποφασιστεί ποιά από τις 2 θα απαντήσει πρώτη.
Τα data δεν έχουν πρόβλημα, αφού καθεμιά συσκευή όταν είναι μόνη της κάνει σωστά τη δουλειά της. Νομίζω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση εστιάζοντας το πρόβλημα στις υπηρεσίες του παρόχου, οδηγείστε σε λάθος δρόμο και όχι σε κάποια λύση.

valen_gr
25-09-11, 12:47
Τις εξυπνάδες περί χλωρίνης τις παραβλέπω. Από τη στιγμή που η HOL δεν χρησιμοποιεί ιδιόκτητο δίκτυο και εξαρτάται από τον ΟΤΕ, μπορεί να με έχει συνδέσει με οποιαδήποτε σάπια παλιά γραμμή.

Επίσης ξαναλέω για όσους δεν κατάλαβαν, αφού λοιπόν είναι αποκλειστικά θέμα συνδεσμολογίας και ρύθμισης συσκευών γιατί με την ίδια συνδεσμολογία η οποία περιγράφεται στο HP manual και χωρίς να αλλάξει τίποτα στη συσκευή, ΤΩΡΑ δεν δουλεύουν. Επί ΟΤΕ δούλευαν.

Αυτό το καλά θα κάνουν να με γειώνουν είναι η ακριβής νοοτροπία της HOL στην οποία οι τεχνικοί δεν ξέρουν περί σημάτων, θορύβου, SNR, μετάδοσης, παραπάνω απότι τους μάθαν στα σεμινάρια. Οπότε αφού στα σεμινάρια δεν έχουν μάθει κάτι σχετικό, αστον να κουρεύεται. Αυτό όμως δεν είναι ούτε λύση, ούτε αντιμετώπιση.

Και για να λύσω τις "απορίες" σας, δεν έχει μείνει συνδεσμολογία που να μην έχω δοκιμάσει, ρύθμιση που να μην έχω δοκιμάσει (Έτσι τουλάχιστον νομίζω), και ο λόγος που γράφω εδώ είναι κάποιος να πει κάποια ιδέα, και όχι να μου γράφουν κάπου κάνεις λάθος. Πολύ αντιπαραγωγικό...

Ο παροχος ευθυνεται στο να φτανει καλως η κληση . Απο την στιγμη που με το φαξ + ρουτερ πανω στην γραμμη λαμβανεις κανονικα, η εμπλοκη του παροχου σου τελειωνει και αναλαμβάνει η HP.
Η HOL ουτε που ξερει ουτε και μπορει να σου πει γιατι η συγκεκριμενη λειτουργια του μηχανηματος της ΗΡ δυσλειτουργει.

sdikr
25-09-11, 13:59
Αυτό το θέμα όμως δεν έχει να κάνει με τα data, αλλά με 2 συσκευές που με κάποιον τρόπο πρέπει να αποφασιστεί ποιά από τις 2 θα απαντήσει πρώτη.
Τα data δεν έχουν πρόβλημα, αφού καθεμιά συσκευή όταν είναι μόνη της κάνει σωστά τη δουλειά της. Νομίζω ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση εστιάζοντας το πρόβλημα στις υπηρεσίες του παρόχου, οδηγείστε σε λάθος δρόμο και όχι σε κάποια λύση.


Σύμφωνα με αυτό που λεεί όμως πριν δούλευε,


Set the number of rings before answering
If you turn on the Auto Answer setting, you can specify how many rings occur before
incoming calls are automatically answered.
The Rings to Answer setting is important if you have an answering machine on the
same phone line as the device, because you want the answering machine to answer
the phone before the device does. The number of rings to answer for the device
should be greater than the number of rings to answer for the answering machine.
For example, set your answering machine to a low number of rings and the device to
answer in the maximum number of rings. (The maximum number of rings varies by
country/region.) In this setup, the answering machine answers the call and the device
monitors the line. If the device detects fax tones, it receives the fax. If the call is a
voice call, the answering machine records the incoming message.
To set the number of rings before answering via the device control panel
1. Press Setup.
2. Press right arrow to select Fax Settings, and then press OK.
3. Press right arrow to select Answer Options, and then press OK.
4. Press right arrow to select Rings to Answer, and then press OK.
5. Enter the appropriate number of rings by using the keypad, or press left arrow or
right arrow to change the number of rings.
6. Press OK to accept the setting.

Οπότε μάλλον εδώ έχουμε να κάνουμε με τον παρόχο και το τι συμπίεση έχει στην γραμμή.
Το πρόβλημα δηλαδή έχει να κάνει με το ότι υπάρχει συμπίεση του σήματος με αποτέλεσμα το φαξ να μην καταλαβαίνει οτι είναι φαξ αρκετά γρήγορα ώστε να απαντήσει αυτό την γραμμή

valen_gr
25-09-11, 14:33
το φαξ μια χαρα καταλαβαινει οτι ειναι εισερχομενο φαξ, καθως λαμβανει ακομα και με παραλληλη λειτουργια του ρουτερ. Το οτι το συγκεκριμενο φαξ εχει μια λειτουργια , οπου επιπροσθετη συσκευη που παιρνει σημα απο το ιδιο το φαξ τελικα παιρνει παντα την κληση, δεν εχει σχεση με καμια συμπιεση η τιποτα αλλο. Το φαξ αποδεδειγμενα μπορει και λαμβανει σηματα.
Δεν γινεται το φαξ να αντιλαμβανεται τα fax tones οταν συνδεεται στην γραμμη, αλλα οταν ξαφνικά συνδέουμε εναν τηλεφωνητη ΟΧΙ στην γραμμη αλλα πανω στο ΙΔΙΟ το φαξ ξαφινκα το φαξ να μην αντιλαμβανεται τα ιδια ακριβώς fax tones και να λεμε οτι φταιει η γραμμη...
Το μηχανημα ή θα αντιλαμβανεται τα fax tones που ερχονται η απο την γραμμη η όχι... και το συγκεκριμενο μηχανημα φαξ τα αντιλαμβανεται και λαμβανει. Το όλο θέμα προκυπτει οταν μια εξτρά συσκευη τηλεφωνητη που κουμπώνει πανω σε έξοδο του ιδίου φαξ, οδηγει στο μηχανημα που πρότερα αντιλαμβανοταν κανονικοτατα τα ιδια fax tones να μην λαμβανει πλεον, και να καταληγει η κληση στην εξτρα συσκευη του φαξ.

sdikr
25-09-11, 14:43
το φαξ μια χαρα καταλαβαινει οτι ειναι εισερχομενο φαξ, καθως λαμβανει ακομα και με παραλληλη λειτουργια του ρουτερ. Το οτι το συγκεκριμενο φαξ εχει μια λειτουργια , οπου επιπροσθετη συσκευη που παιρνει σημα απο το ιδιο το φαξ τελικα παιρνει παντα την κληση, δεν εχει σχεση με καμια συμπιεση η τιποτα αλλο. Το φαξ αποδεδειγμενα μπορει και λαμβανει σηματα.
Δεν γινεται το φαξ να αντιλαμβανεται τα fax tones οταν συνδεεται στην γραμμη, αλλα οταν ξαφνικά συνδέουμε εναν τηλεφωνητη ΟΧΙ στην γραμμη αλλα πανω στο ΙΔΙΟ το φαξ ξαφινκα το φαξ να μην αντιλαμβανεται τα ιδια ακριβώς fax tones και να λεμε οτι φταιει η γραμμη...
Το μηχανημα ή θα αντιλαμβανεται τα fax tones που ερχονται η απο την γραμμη η όχι... και το συγκεκριμενο μηχανημα φαξ τα αντιλαμβανεται και λαμβανει. Το όλο θέμα προκυπτει οταν μια εξτρά συσκευη τηλεφωνητη που κουμπώνει πανω σε έξοδο του ιδίου φαξ, οδηγει στο μηχανημα που πρότερα αντιλαμβανοταν κανονικοτατα τα ιδια fax tones να μην λαμβανει πλεον, και να καταληγει η κληση στην εξτρα συσκευη του φαξ.

Και όμως υπάρχει, στο voip για να γυρίσει σε ασυμπίεστο όταν καταλαβαίνει φαξ υπάρχει η λειτουργία, λογικά και η hol κάνει κάτι τέτοιο (ακούει την γραμμή να δεί αν είναι φαξ και το γυρνάει σε ασυμπίεστο) το πρόβλημα είναι οτι αυτό έχει κάποια καθυστέρηση, όποτε το 4500 δεν προλαβαίνει να το καταλάβει όταν υπάρχει ο τηλεφωνητής, ενώ όταν είναι μόνο του κάνει προσπάθεια ξανά και ξανά

Με λίγα λόγια δηλαδή, δεν είναι τα ίδια φαξ tones στην αρχή της κλήσης (συμπιεσμένα) και μετά απο πχ 2 με 4 δευτέρα (ασυμπίεστα)

Το ρουτερ πραγματικά τι σχέση έχει;

valen_gr
25-09-11, 14:47
Αναφέρθηκε παραπανω οτι πιθανον να επιρρεάζει αρνητικα , πραγμα που προφανως δεν ισχυει.
Η γραμμη δεν γυριζει ποτε σε ασυμπιεστη , ότι μετάδοση και να γινεται .

sdikr
25-09-11, 14:50
Αναφέρθηκε παραπανω οτι πιθανον να επιρρεάζει αρνητικα , πραγμα που προφανως δεν ισχυει.
Η γραμμη δεν γυριζει ποτε σε ασυμπιεστη , ότι μετάδοση και να γινεται .

Αν δεν γυρίζει σε ασυμπίεστο τότε έχουμε πρόβλημα, και δεν φταίει το φαξ αυτό φτιάχτηκε για κανονικές pstn γραμμές όχι γιαλαντζι

Ακόμα το παραπάνω είναι γνωστό στον κόσμο του voip, για αυτό και έχουν βγάλει διάφορους τρόπους ώστε να δουλεύει

ugiox
25-09-11, 23:31
το φαξ μια χαρα καταλαβαινει οτι ειναι εισερχομενο φαξ, καθως λαμβανει ακομα και με παραλληλη λειτουργια του ρουτερ. Το οτι το συγκεκριμενο φαξ εχει μια λειτουργια , οπου επιπροσθετη συσκευη που παιρνει σημα απο το ιδιο το φαξ τελικα παιρνει παντα την κληση, δεν εχει σχεση με καμια συμπιεση η τιποτα αλλο. Το φαξ αποδεδειγμενα μπορει και λαμβανει σηματα.
Δεν γινεται το φαξ να αντιλαμβανεται τα fax tones οταν συνδεεται στην γραμμη, αλλα οταν ξαφνικά συνδέουμε εναν τηλεφωνητη ΟΧΙ στην γραμμη αλλα πανω στο ΙΔΙΟ το φαξ ξαφινκα το φαξ να μην αντιλαμβανεται τα ιδια ακριβώς fax tones και να λεμε οτι φταιει η γραμμη...
Το μηχανημα ή θα αντιλαμβανεται τα fax tones που ερχονται η απο την γραμμη η όχι... και το συγκεκριμενο μηχανημα φαξ τα αντιλαμβανεται και λαμβανει. Το όλο θέμα προκυπτει οταν μια εξτρά συσκευη τηλεφωνητη που κουμπώνει πανω σε έξοδο του ιδίου φαξ, οδηγει στο μηχανημα που πρότερα αντιλαμβανοταν κανονικοτατα τα ιδια fax tones να μην λαμβανει πλεον, και να καταληγει η κληση στην εξτρα συσκευη του φαξ.

Εδώ κάνεις λάθος, γιατί το φαξ δεν καταλαβαίνει αποδεδειγμένα ότι λαμβάνει φαξ. Απλώς χωρίς τηλεφωνητή κάνει ένα forced answer στους 6 χτύπους και αφού το σηκώνει ουσιαστικά δεν ψάχνει για το σήμα φαξ. Και μιας που δεν το ακούει αυτό το σήμα με τη HOL μόλις συνδέσεις κάτι που το σηκώνει στους 4 χτύπους (βλ. τηλεφωνητή) τότε το παιχνίδι χαλάει... Αλλά όπως καταλαβαίνεις το μηχάνημα ΔΕΝ λαμβάνει fax tone, απλώς μεταφράζει σωστά τα λοιπά data

........Auto merged post: ugiox πρόσθεσε 68 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ακόμα το παραπάνω είναι γνωστό στον κόσμο του voip, για αυτό και έχουν βγάλει διάφορους τρόπους ώστε να δουλεύει

Όπως;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.