PDA

Επιστροφή στο Forum : Θα μπορουσατε να μου πειτε ποιοι δισκοι χτυπάνε πιο σπανια



Kirril
07-04-04, 02:28
Ετοιμάζομαι για αγορά δίσκου και σας παρακαλώ για βοήθεια!!

WAntilles
07-04-04, 02:45
Western Digital

Εάν θες ATA-100, πάρε από την σειρά JB.

Εάν θες Serial ATA, πάρε από την σειρά JD.

Όλοι αυτοί θεωρούνται "επαγγελματικοί" δίσκοι, έχουν 3 χρόνια εγγύηση από την ίδια τη Western Digital, και είναι οι καλύτεροι στην κατηγορία τους.

Έχουν 8ΜΒ cache (ήταν οι πρωτοπόροι σε αυτό) και είναι ταχύτατοι.

mechdim
07-04-04, 03:21
Φιλε οτι παρεις πρεπει να χεις και λιγο τυχη...παντως για τους WD μπορω να πω και γω οτι ειναι απο τους πιο καλους αν οχι οι καλυτεροι.

redlemon.gr
07-04-04, 03:42
και γώ θα σου λέγα WD ή ΙΒΜ που είναι οι ίδιοι με WD (άλλα δεν ξέρω αν τους βγάζει ακόμα) μεχρί που προχτές άκουσα τον δικό μου ΙΒΜ να ψιλοκλωτσάει, και το περίμενα να το παθω απο τον MAXTOR ..τελικά πιο εύκολο είναι να πετύχεις στο στοίχημα...

lunatic
07-04-04, 03:51
Τι ακουσες δλδ?

XTCgr
07-04-04, 09:23
για μέγιστη αξιοπιστία και τρελά γκάζια πάρε western digital raptor, βγαίνει σε 2 εκδόσεις μια με 36GB και μια άλλη με 74GB.. είναι serial ata, έχουν 5 χρόνια εγγυηση (όταν οι υπόλοιποι ΑΤΑ έχουν 3 χρόνια max) και έχουν φτιαχτεί για "εταιρική χρήση" δηλαδη συνεχή και απρόσκοπτη λειτουργία. Το μεταλλικό τους περίβλημα είναι έτσι σχεδιασμένο ώστε να λειτουργεί σαν ψύκτρα.... μοναδικό μειονέκτημα η τιμή τους :? (ταχύτητα περιστροφής 10.000RPM, 8 MB cache)
για κάτι πιο φθηνό χτύπα έναν 80αρι ή 120αρι της western digital (JB ή JD όπως λέει ο WAntilles)

EvilHawk
07-04-04, 09:24
Western Digital

Εάν θες ATA-100, πάρε από την σειρά JB.

Εάν θες Serial ATA, πάρε από την σειρά JD.

Όλοι αυτοί θεωρούνται "επαγγελματικοί" δίσκοι, έχουν 3 χρόνια εγγύηση από την ίδια τη Western Digital, και είναι οι καλύτεροι στην κατηγορία τους.

Έχουν 8ΜΒ cache (ήταν οι πρωτοπόροι σε αυτό) και είναι ταχύτατοι.

Να προσθέσω ότι σε 10 δίσκους της σειράς JB, έχω χάσει 2!
Και τίς δύο φορές όμως λίγο πριν κτυπήσουν έβγαλαν ένα ευγενικό μηνυματάκι του στύλ "επειδή όπου να είναι πρόκειται να χαλάσω, πάρε backup και μην με εμπιστευεσαι" , παίρνεις λοιπόν backup, πας τον παλιό στο service και γυρνάς με τον ίδιο δίσκο αυθημερόν! Οταν οι άλλες εταιρείες κατεβαζαν την εγγυηση στον ένα χρόνο, η WD ήταν η μόνη με τρία χρόνια (και 5 χρόνια στους Sata Raptor)και αυτό τα λέει όλα νομίζω!

XTCgr
07-04-04, 09:25
και γώ θα σου λέγα WD ή ΙΒΜ που είναι οι ίδιοι με WD (άλλα δεν ξέρω αν τους βγάζει ακόμα) μεχρί που προχτές άκουσα τον δικό μου ΙΒΜ να ψιλοκλωτσάει, και το περίμενα να το παθω απο τον MAXTOR ..τελικά πιο εύκολο είναι να πετύχεις στο στοίχημα...

πως γίνεται να είναι "ίδιοι"? μήπως εννοείς οτι οι Hitachi είναι "ίδιοι" με τους IBM?

New Bee
07-04-04, 10:03
Εδώ και 13 χρόνια παίρνω WD και η μοναδική φορά που χάλασε δίσκος είναι όταν το τροφοδοτικό τα έπαιξε και έκαψε όλα τα περιφερειακά. Ακόμα και τότε μου τον άλλαξαν χωρίς να πληρώσω, ήταν εντός εγγύησης. Οπότε θα έλεγα κι εγώ WD.

ikonsgr
07-04-04, 10:06
Αυτη τη στιγμή ΟΛΟΙ οι σκληροι που έχω είναι WD(4 στον αριθμό!). Ο ποιο παλιός που έχω είναι ένας caviar 15.3GB 7200 που δουλευει αψογα απο το 2000(εδω και 3 μήνες μαλιστα,μερα νύχτα λογω adsl 8)! ) Οι τιμές τους επισης ειναι πολυ καλές, αλλά και απο τα ταχύτητα δεν νομιζω οτι υστερούν του ανταγωνισμού(ειδικά οι raptor ειναι ταχύτατοι). Απο την πολύχρονη εμπειρία μου να σου πω επίσης οτι τα περισσότερα "χυτπήματα" σε σκληρούς τα έχω δει σε IBM και seagate.Καλοι σκληροι επισης πιστευω ότι ειναι και οι maxtor αλλα εδω στην Ελλαδα δεν ειναι πολύ διαδεδομένοι. Πάντως αν σ'ενδια΄φρει πολύ η ταχύτητα νομίζω ότι η λυση του RAID 0 είναι μονοδρομος (2 ιδιοι σκληροι σε παράλληλη διάταξη, οπωτε η ταχύτητα γινεται Χ2!)ακομη και αν χρησιμοποιησεις π.χ. 2 80'αρηδες 7200rpm σε RAID 0 θα είναι πολύ ποιο γρήγοροι απο έναν 160αρι σε 10000 στροφές που σίγουρα θα είναι και ακριβότερος.

WAntilles
07-04-04, 11:24
redlemon.gr, δεν είναι οι WD με τους IBM.

Μέρα με τη νύχτα.

Η IBM πριν από κάποιο καιρό, έδωσε όλη τη γραμμή παραγωγής δίσκων της στην Hitachi.

Οι Western Digital των σειρών JB και JD είναι μακράν οι αξιοπιστότεροι δίσκοι. Εάν δεν ήταν, βλάκας είναι η WD που μόνη έδινε 3 χρόνια εγγύηση γι' αυτούς;

imported_muhaha
07-04-04, 11:45
Ετοιμάζομαι για αγορά δίσκου και σας παρακαλώ για βοήθεια!!

Πιστεύεις ότι στατιστικά παίζει ρόλο η "μάρκα";

Παράδειγμα: WD210 από το 1993, μέσα στις "μελανές" υποτίθεται παρτίδες, πουλήθηκε στο fleamarket επειδή απλά τον .. βαρέθηκα!

Τι να δεις; Να έχεις στερεώσει το δίσκο καλά και να έχει όσο το δυνατόν πιο σωστή ροή αέρα - από παντού. Ιδεατά, πράγμα που είναι καλό και για το υπόλοιπο σύστημα, άσε και την κάσα ανοιχτή.

Δε μου έχει πεθάνει δίσκος, πέρα από τους βραχύβιους 20ρηδες της seagate, κααααααποτεεεε!!

sonic
07-04-04, 12:08
Πάντως αν σ'ενδια΄φρει πολύ η ταχύτητα νομίζω ότι η λυση του RAID 0 είναι μονοδρομος (2 ιδιοι σκληροι σε παράλληλη διάταξη, οπωτε η ταχύτητα γινεται Χ2!)ακομη και αν χρησιμοποιησεις π.χ. 2 80'αρηδες 7200rpm σε RAID 0 θα είναι πολύ ποιο γρήγοροι απο έναν 160αρι σε 10000 στροφές που σίγουρα θα είναι και ακριβότερος.

Όντως ισχύει το παραπάνω?

panos72
07-04-04, 12:30
το RAID 0 (mirror) είναι για ασφάλεια κυρίως των δεδομένων. Αν σκάσει ο ένας δίσκος έχεις τον δεύτερο. Για την ταχύτητα είναι μεγαλύτερη στο read γιατί διαβάζει και από τους δύο, αλλά μικρότερη στο write γιατί γράφει και στους δύο. Μιλάμε πάντα για hardware controller (PROMISE)

unstoppable
07-04-04, 12:33
το RAID 0 (mirror) είναι για ασφάλεια κυρίως των δεδομένων. ....

raid 0 -> stripe
raid 1 -> mirror

:wink:

profitis
07-04-04, 12:45
εγω ειχα εναν western digital 80gb 8mb,και τελικα αποδειχθηκε υπαιτιος για μια σειρα απο φοβερα προβληματα στο pc.Τελικα τον αντικατεστησα με ακριβως ιδιο μοντελο και απο τοτε δεν εχω προβλημα.Μου εμεινε βεβαια ενα προβληματακι.Το μηχανημα δεν μπορει να διαβασει με τπτ δισκετες.

sonic
07-04-04, 13:35
Μιλάμε πάντα για stripe (raid 0), ο controller που έχω είναι στην μητρική, asus p4p800,της via νομιζω, θα έχει τοση μεγάλη διαφορά?

xenbast_
07-04-04, 14:16
μόλις έσκασε ένας quantum firevall 20gb

panos72
07-04-04, 14:18
ναι sorry raid 1 το έχω και μου κάηκε ο ένας δίσκος στην εγγύηση (τον είχανε βάλει κολλητά πάνω στον άλλον και ζεμάταγε μέχρι και η λαμαρίνα του κουτιού).
Δύο δίσκοι 80GB Hitachi/IBM IC35L090AVV207. Ευτυχώς δεν χάθηκε τπτα με το mirroring.

kadronarxis
07-04-04, 14:21
toshiba, western digital οι καλύτεροι.
maxtor οι χειρότεροι.

waste
07-04-04, 16:00
εγω παντως θέλω να διαφωνισω λίγο. ΄Θα θυμαμαι για ΄πάντα την αξιοπιστία των Quantum, την εποχή εκείνη που όλοι τους αγόραζαν. Σημερα όλοι αγοράζουν WD αλλά δεν μπορω να πω ότι είμαι τόσο ευτυχής. Μου έχουν καει αρκετοί και όταν λέω καει δεν εννοω από τροφοδοτικό αλλά από δικό τους fail.

Παντως σε γενικές γραμμές παίζει ρόλο και ο αντιπροσωπος. Η ΚΑΡΜΑ ΟΚΤΑΒΙΤ που εφερνε παλιά τους quantum είναι καλό μαγαζί αλλά φαίνεται πως οι Maxtor δεν είναι το ίδιοι καλοί δίσκοι. Εχω εναν 120GB και ακουγεται πολύ, τόσο που εμεις οι παλιοί θα τον υποπτευόμασταν. Τόσο καιρό βεβαια δεν εχει παθει τιποτα.


όσο για την εγγυηση καλή είναι φτάνει να μην το εχετε αγοράσει από το πλαίσιο. Αν δεν ξερετε γιατί ρωτήστε τους για την πολιτική τους στις εγγυησεις. Είναι απαράδεκτη. Και να θυμάστε ότι πάντα η αντιπροσωπία θα σας αλλάξει τον σκληρό χωρίς καμία χρέωση. Για τους WD (έχω πάει αρκετούς) είναι η quest στην παντειο δίπλα..

Klime
07-04-04, 17:46
εγώ πάλι και maxtor και wd είμαι ευχαριστημένος. έχω αγοράσει τουλάχιστον 30 κομμάτια απο maxtor και δεν χτύπησε κανείς!

:mrgreen:

ALiTiS
07-04-04, 18:01
πιστευω τωρα πια με αυτες τις ταχυτητες.. πως ειναι θεμα τυχης...

epslus
07-04-04, 19:04
WD(20gb) 3+ χρονών πλέον, δεν έχει εμφανίσει το παραμικρό σημάδι κόπωσης!

πριν από κανα 6μηνο αγόρασα και έναν 120gb επείσης WD. Όταν μπήκε στο σύστημα παρουσιάστηκε το εξής ενοχλητικό, κάποιες φορές άρχιζε να σφυράει (κλέφτικα). Απογοήτευση... "μα ο 20αρης μου ηταν άψογος γιατι αυτός κάνει νερά";

Τελικά πρίν τον πάω για αλλαγή άλλαξα τροφοδοτικό (με περισσότερα W), με απoτέλεσμα από τότε να δουλεύουν και οι δύο WD ρολόϊ.

i recommend WD :D

Vadur
07-04-04, 19:34
Εχω εναν 40αρι WD απο το 2001 που εχει τραβηξει τα παντα!Τι format και defragment εχει φαει δεν λεγεται..αλλα δουλευει ρολοι και μαλιστα ειναι και ο master μου..Επισης και οι 3 Maxtor 2 χρονων που εχω δουλευουν μια χαρα αν και κανουν πολυ φασαρια..Τι να πω..ισως ειναι και θεμα πως ειναι στημενοι στο κουτι,αν θερμαινονται πολυ..αλλα και σιγουρα θεμα τυχης.
Παντως και γω απο τη στιγμη που αλλαξα τροφοδοικο σε 420 watt,ειναι λιγακι πιο υσηχοι..
1.Δεν θα πρεπει οι δισκοι να ειναι ο ενας πανω απο τον αλλον ε?!!!χμμμ που το εβαλα το κατσαβιδι ρε γμτ! :mrgreen:
*Εχω 2 Μaxtor ακριβως ο ενας πανω απο τον αλλον* :roll: Να τους απομακρυνω?

XTCgr
07-04-04, 19:38
Εχω 2 Μaxtor ακριβως ο ενας πανω απο τον αλλον* :roll: Να τους απομακρυνω?

ναι,βάλε και ένα ανεμιστηράκι να τους φυσάει αν γίνεται

Vadur
07-04-04, 19:40
Εχω 2 Μaxtor ακριβως ο ενας πανω απο τον αλλον* :roll: Να τους απομακρυνω?

ναι,βάλε και ένα ανεμιστηράκι να τους φυσάει αν γίνεται

ok boss (φτου δεν βρισκω το κατσαβιδι)

Nick2k2
08-04-04, 08:27
<font size="2">Εγώ πάντως σε αυτό το θέμα στάθηκα αρκετά άτυχος.Ας αρχίσουμε απο παλιά, οπού είχα έναν WD Caviar 200mb πριν καμια 10αρια χρόνια βέβαια ο οποίος ήταν θηρίο μου κράτησε για κάμποσα χρόνια σαν κύριος δίσκος και για αρκετό διάστημα τον είχα και σαν δεύτερο.Όμως για ένα διάστημα τον χρησιμοποιούσα σαν φορητό για να μεταφέρω πράγματα στην σχολή μου και μια μέρα στα καλά καθούμενα άρχιζε να βγάζει καπνούς και πάπαλα.Αυτό έγινε στην σχολή,ε εντάξει δεν χαλάστηκα ουτως η άλλως τα ψωμάκια του τα χε φάει αλλά όσο κράτησε ήταν ταύρος.</font></p>

<font size="2">Ύστερα πήρα έναν Quantum Fireball 6.5Gb πριν καμιά 5ετία ο οποίος δούλευε καλά μεν αλλά κάποιες φορές ακουγόνταν σαν να χτυπάει λαμαρίνα όταν δούλευε.Παρόλα αυτά πρόβλημα δεν μου είχε δημιουργήσει αλλά μετά απο κάποιο διάστημα άρχισε να σβήνει στα καλά καθούμενα είτε όταν άνοιγα το pc ανοιγόκλεινε δηλαδή είτε όταν ήταν ανοιχτό.Αρκετές φορές τον είχα πετύχει κλειστό μέσα στα windows με μια ξεγυρισμένη μπλε οθονη.Αυτό πρέπει να ήταν θέμα τροφοδοτικού ή m/b βέβαια γιατί όταν έβαζα και άλλους σκληρούς το έκανε και εκεί. Τέλος πάντων ο δίσκος παρόλα αυτά δεν μου χε βγάλει κάποιο πρόβλημα δλδ bad sectors και τέτοια.</font></p>

<font size="2">Μετά απο κάποιο καιρό παίρνω έναν ibm 40gb ο οποίος μου χε κάνει την ζωή κόλαση.Αυτό το πρόβλημα στο boot μου το έκανε συχνότερα και αναγκαζόμουνα να ανοίγοκλείνω αρκετές φορές το pc για να πάρει μπρος ο δίσκος γιατι αλλιώς έκανε αυτό το πράγμα.Μια φορά όμως το κακό είχε παραγίνει και όταν μετά κατάφερα να τον σταθεροποιήσω ο δίσκος φαινόνταν σαν να είχε χαλάσει.Δηλαδή είχε γίνει πάααρα πολύ αργός,στα windows έκανε μισή με μια ώρα να μπει και άν έμπαινε, μου έβγαζε συνέχεια bad sectors σε όλο τον δισκο και φαινόνταν οτι τα είχε κακαρώσει.Οπότε τον παίρνω πακέτο και τον πάω σε φίλους απο οπου ευτυχώς εκεί δούλευε και τράβηξα τα απαραίτητα backup και τον κοπανησα fdisk και format και τον σέταρα απο την αρχή.Απο τότε δούλευε μεν αλλα η απόδοση του είχε πέσει κατα 50% περίπου και που και που μου έβγαζε και κάτι bad sectors στο άσχετο.Ε μετά απο λίγο διάστημα έκανα αναβάθμιση και πήρα νέα m/b και τροφοδοτικό και τα προβλήματα με το boot που αναβόσβηνε σταμάτησαν.Αλλά ο δίσκος την ζημιά του την είχε πάθει απο εκείνο το μεγάλο crash.Αρκετό καιρό αργότερα πήρα έναν maxtor 120gb έχει 1.5 χρόνο περίπου ο οποίος δουλεύει άψογα και δεν δημιούργησε ποτέ πρόβλημα.</font></p>

<font size="2">Συμπεράσματα μπορείτε να βγάλετε για το ποιοι ηταν καλοι δίσκοι.Να σας πω οτι και ένας φίλος μου είχε παρόμοια προβλήματα με ibm του κανε και αυτουνου κατι τρελλά με bad sectors.Αντιθέτως ο quantum που είχε, παρόλες τις κακουχίες που είχε τραβήξει άντεξε εως ότου κάηκε μετα απο καποιο διάστημα,αν και νομίζω και αυτο λογω ρεύματος.Μετά αν θυμάμαι πήρε νομίζω WD ο οποίος του δουλεύε άψογα.</font></p>

<font size="2">Γενικά πάντως απο οτι ξέρω εκείνο το διάστημα όλα τα κομμάτια των ιbm ήταν προβληματικά και είχε γίνει αρκετός χαμός.Οι WD αν και αυτοί για ένα διάστημα έβγαλαν κάτι ελλωτιματικά κομμάτια γιατι είχα ακούσει περιπτώσεις WD να καίγονται για την πλάκα,πρέπει να ήταν όμως προσωρινό γιατι ήταν πάντα αξιόπιστοι δίσκοι.</font></p>

XTCgr
08-04-04, 10:14
Η IBM θα μείνει στην ιστορία για τα φοβερά μοντέλα deskstar 60GXP και 75GXP - γνωστoί και ως deathstar. H ibm ποτέ δεν παραδέχτηκε το πρόβλημα, μόνο σε κάποια φάση είπε να μην δουλεύουν οι δίσκοι για παραπάνω απο 6-7 ώρες ημερησίως....πολύ αργότερα βγήκε ένα firmware για τους deskstar</p>

Όσα χρόνια ασχολούμαι με τα PC μόνο western digital παίρνω αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο δίσκο ο οποίος ήταν hardcard (οχι harddisk) της εταιρίας Plus (Plus hardcard 52mb 1991-1992). H εταιρία αυτή εξαγοράστηκε αργότερα απο την Quantum</p>

euri
08-04-04, 20:39
Στην ενασχόλησή μου με τους Η/Υ μέχρι στιγμής περισσότερο αξιόπιστοι μου έχουν φανεί οι WD (τώρα έχω έναν 40ρη ΒΒ και έναν 80ρη JB) και οι παλιές σειρές Quantum Fireball. Προβλήματα μου έχουν εμφανίσει (μεμονωμένα πάντως) Maxtor και Seagate.

npats
08-04-04, 22:04
Παιδιά με εξωτερικούς σκληρούς έχει κανείς εμπειρία ;Είναι αξιόπιστοι και αντέχουν όσο οι εσωτερικοί ;΄Ρωτάω γιατί έχω έναν firewire controller ,που χρησιμοποιώ για την βιντεοκάμερα και σκέφτηκα μήπως αξίζει τον κόπο να προσθέσω και κανένα firewire σκληρό .Επειδή όμως δεν είναι και πολλά χρόνια σε δοκιμή αυτοί οι σκληροί φοβάμαι μήπως βγούν σκάρτοι και χάσω και δεδομένα και τα λεφτά μου.

WAntilles
08-04-04, 23:27
Μην πάρεις firewire ή οποιουδήποτε είδους εξωτερικό σκληρό.

Είναι κοροϊδία.

Υπάρχουν με €50-60 εξωτερικά κουτιά που έχουν διπλό interface (USB 2.0 + Firewire) και δέχονται μέσα οποιονδήποτε IDE σκληρό.

Έχουν βγει μάλιστα και μοντέλα SATA.

Έτσι παίρνεις τον σκληρό της αρεσκείας σου (ή χρησιμοποιείς ήδη υπάρχοντα) και μπορείς εάν κάποια στιγμή χρειαστείς να τον ξαναβάλεις εσωτερικά σε κάποιο PC, να το κάνεις.

npats
09-04-04, 00:35
Δηλαδή έτσι έρχεται και φθηνότερα και εχω και μεγαλύτερη αξιοπιστία .
Μου έβαλες ιδέες φίλε ,ευχαριστώ πολύ.Αλήθεια, υπάρχει τίποτα που πρέπει να προσέξω σχετικά με τα κουτιά ή όλα είναι πάνω κάτω τα ίδια;

redlemon.gr
09-04-04, 05:20
ρε παιδιά τα γνωρίζω όλα αυτά που λέτε για τους ΙΒΜ άλλα όταν τον πήρα εγώ (δούλευα κιόλας στο κατάστημα σαν πωλητής) η WD μόλις είχε αγοράσει την συγκεκριμένη τεχνολογία κατασκευής απο την IBM με αποτέλεσμα αμα τους έβαζες δίπλα ηταν εξωτερικά όμοιοι αλλά και στις επιδόσεις ήταν ίδιοι... ( o IBM ήταν ακριβότερος) απλώς κυκλοφορούσε τότε η φήμη οτι αφού ήταν οι μαμά εταιρία του σχεδίου έπαιζαν και καλύτερα... γενικά δεν έχω πρόβλημα (μερικά κλάκ είχα ακούσει αλλά λόγω ασταθούς ρεύματος μπροεί να έφταιγε αυτό) και αθόρυβος είναι ο IBM άλλα τώρα πιά δεν πρέπει να υπολογίσεις την γνώμη μου αφού έχει ενσωματωθεί με την hitachi (που μαζι με την fujitsu έβγαζαν τους χειρότερους κατιμάδες παλιά!)
εγώ τον έχω πάνω απο 3 χρόνια.... πάντως όταν τον αγόρασα.. WD και ΙΒΜ είχαν όμοια μοντέλα.. αυτό κράτησε για κανά 8άμηνο....αυτά..μην εξάπτεσται...</p>

epslus
10-04-04, 01:42
Μια μικρή προειδοποίηση σχετικά με τα εξωτερικά κουτιά (frames) και πιο συγκεκριμένα για τα chronos (usb + firewire), αυτά που δείνουν στο πλαίσιο.</p>

Λόγο κακής συγκόλλησης του usb πάνω στην πλακέτα, είναι πολύ εύκολο να ξεκολλήσει και φυσικά να μην λειτουργεί. Το πρόβλημα το συνάντησα σε 2 ίδια προϊόντα.</p>

ikonsgr
10-04-04, 11:01
panos72, Ανάποδα τα λες. Το raid 0 είναι stripping δηλαδή 2 σκληροι παραληλα δηλαδή ΜΟΝΟ για ταχύτητα ενω το raid 1 mirroring δηλαδή ΜΟΝΟ για ασφάλεια.

baboulas
15-04-04, 09:06
Πριν λίγες μέρες μου έσκασε ο IBM 41GB Deathstar εε Deskstar ήθελα να πω. Η εμπειρία μου με το συγκεκριμένο δίσκο δεν ήταν και η καλύτερη. Είχε τρομερα προβλήματα συεργασίας με άλλους δίσκους. Πάντα είχα τουλάχιστον 2 δίσκους στο μηχανημα μου και για να καταφερω να εχω τον IBM με καποιον αλλο δισκο στο ίδιο IDE μου βγαινε το λάδι κάθε φορα (οι άλλοι δίσκοι που είχα/έχω είναι WD και Μaxtor).
Η γνωμη μου θα ήταν να αποφεύγετε την αγορα IBM δισκων.
Και κάτι για το τέλος Redlemon ο δισκος σου είναι για πέταμα, κάνε backup γρηγορα!! και ακόμα καλύτερα κανε και format στο μηχάνημα σου, γιατι με οσα μου εχεις πει το χρειαζεται.

flex
15-04-04, 18:34
Εγώ έχω τρείς wd έναν 10άρι, έναν 40άρι και έναν 80άρι και δουλεύουν όλοι τέλεια, ο πιο παλιός (4+χρόνια) ο δεκάρης στον οποίο είναι εγκατεστημένα και τα windows 98+2000, μου είχε πέσει και είχε κολήσει πάνω στον μαγνήτη του ηχείου :shock: του κουτιού και δεν έπαθε τίποτα!!! :shock:
Αυτό, αλλά και 3 ολοκαίνουργιοι maxtor που μου παρουσίαζαν bad sectors στο πρώτο φορμάτ για την εγκατάστασή τους με έχουν κάνει να μην αναρωτιέμαι πια για την μάρκα του σκληρού αλλά μόνο για το μοντέλο. :wink: </p>

<font size="2">
όσο για την εγγυηση καλή είναι φτάνει να μην το εχετε αγοράσει από το πλαίσιο. </font></p>
Γιατί τι παίζει με το πλαίσιο εμένα ο πωλητής μου είπε ότι έχουν 3χρόνια εγγύηση :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.