PDA

Επιστροφή στο Forum : Προειδοποίηση για παραβίαση δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτ



silencer1
07-04-04, 03:58
Αν και είμαι εδώ και πολλούς μήνες συνδρομητής της Forthnet κοιτάξτε τι μου στείλανε το απόγευμα:


FORTHnet Α.Ε.
Ατθίδων 4,
Καλλιθέα, 176 71
Αθήνα


Αθήνα, 6 Απριλίου 2004


Aξιότιμε/οι Κύριε/οι,

Σε επανειλημμένες καταγγελίες προς τη FORTHnet φέρεται ότι από τη σύνδεσή σας με τη FORTHnet με όνομα χρήστη (username): , και μέσω του server της εταιρίας μας, προωθείται και αντιγράφεται λογισμικό, που αποτελεί περιουσία της εταιρίας SYMANTEC, το οποίο χρησιμοποιείται χωρίς την προηγούμενη άδεια του δημιουργού του (πειρατικό).

Η ως άνω συμπεριφορά, η οποία όπως προκύπτει από τις επανειλημμένες διαμαρτυρίες που λαμβάνουμε, φαίνεται ότι γίνεται κατ’ εξακολούθηση, αντίκειται στην ελληνική και διεθνή νομοθεσία περί Προστασίας της Πνευματικής Ιδιοκτησίας και εκτός από τις ποινικές ή αστικές κυρώσεις που προβλέπει ο Ν. 2121/1993, ενώ επί πλέον μας επιτρέπει να προχωρήσουμε στην καταγγελία της σύμβασής μας και στην διακοπή της σύνδεσής σας με το Δίκτυο της FORTHnet.

Με βάση τα προαναφερθέντα, σας καλούμε να διακόψετε άμεσα κάθε είδους αντιγραφή, επεξεργασία, προώθηση ή χρησιμοποίηση με οποιοδήποτε τρόπο μέσω του server της FORTHnet λογισμικού, στο οποίο δεν έχετε δικαιώματα.

Ανεξαρτήτως των δικαιωμάτων της εταιρίας SYMANTEC για την προστασία των δικαιωμάτων της με την επιφύλαξη κάθε άλλου δικαιώματός της εταιρίας μας, παρακαλούμε να μας αποστείλετε γραπτώς τις εξηγήσεις σας για τα ως άνω περιστατικά.

Με τιμή,
Για τη Νομική Υπηρεσία


Έχει λάβει κανείς άλλος e-mail από τη Forthnet για το ίδιο θέμα ή είμαι ο πρώτος τυχερός που το παραλαμβάνει; Και τι με συμβουλεύεται να κάνω;
Δεν έχω επικοινωνήσει ακόμα με την εταιρία γιατί αν και το e-mail το έλαβα στις 17:00 εγώ το είδα μετά τις 23:00.




[/list][/b]

smartie
07-04-04, 05:40
Α.. αμα κανουν τετοια δεν προκειται να γινω συνδρομητης! :evil: :evil: :evil:

boss
07-04-04, 07:16
Πές τους να ξεκινήσουν καμιά αναβάθμηση και να στρώσουν λίγο το routing τους κ να αφήσουν τις παπαριές...
Επίσης στο τέλος του email σου ρώτησε τους "ποιά είναι η διαδικασία διακοπής με την forthnet;" να δούμε μετά τι θα πούν; :mrgreen:

odd
07-04-04, 07:19
symantec δηλ. nav? Και σου στειλαν mail για το nav, που το χει τζάμπα όλη η γη (ακόμα κι αυτοί που δεν έχουν pc..)??

guru
07-04-04, 07:37
Άρχισαν τα όργανα και στη Forthnet... Πλέον δεν είναι μόνο η Tellas στέλνει τέτοια μηνύματα. Εμένα πάντως (με Tellas από τα τέλη Νοεμβρίου) δε μού έχει έρθει ακόμα κανένα τέτοιο μήνυμα.

BeholderX
07-04-04, 08:08
Αντε γεια και χαρά και στη Forthnet...

@silencer1:
Χαίρομαι ιδιαιτέρως που μας ενημέρωσες , έτσι για να ξέρουμε που ΔΕΝ θα πάρουμε συνδρομή.

Ποιό p2p πρόγραμμα χρησιμοποιείς παρεπιπτόντως ?

npats
07-04-04, 11:57
Εγώ θα έλεγα να επικοινωνήσεις και τηλεφωνικά μαζί τους
για να δείς αν το όλο θέμα είναι τυπικό ή ουσιαστικό.Επίσης να τους ρωτήσεις αν αυτή θα είναι πάγια τακτική της εταιρείας τους απο εδώ και πέρα για να ενημερώσεις και γνωστούς σου χρήστες που ενδιαφέρονται να μάθουν αν το κυνήγι μαγισσών της Αμερικής θα μεταφερθεί και στην Ελλάδα (των 60 ευρώ για μια 384/128)
Μετά αφου μας ενημερώσεις ,χρειάζεται μια μαζική αποχώρηση χρηστών απο την forthnet και αν όλοι οι ISP κάνουν τα ιδια, αποχώρηση απο το dsl ή HOL 128 (ε τόσα λεφτά το μήνα για websurfing μόνο είναι πολλά)

DRaPeTiS
07-04-04, 14:57
XAXAXAXA !! ειχα καιρο να ακουσω καλο ανεκδοτο... και το ακουσα απο την forthnet...πες τους να πανε να κανουνε καμια αναβαθμιση στο δικτυο τους... γιατι με τετοια συνδεση αυτη την στιγμη ειναι αδυνατο να διακινεισ προγραμματα ... ουτε για σερφινγ δεν ειναι... για πειρατικα ειμαστε τωρα... δεν κοιτανε τα χαλια τους...

androu
07-04-04, 15:35
Ρε σίγουρα είναι αυθεντικό μήνυμα..?? Μήπως είναι από ΄κάποιο ανώνυμο mail server όπως πχ www.anony.co.uk ου στε΄λνεις μαιλ με όποιο όνομα και μαιλ.. θες?? Για κάνε ένα έλεγχο..(αυτό φαίνεται αν το κάνεις Προώθηση σε λογαριασμό in.gr ή pathfinder ;)

God
07-04-04, 15:41
Και τι με συμβουλεύεται να κάνω;


Μπορεις να μην απαντησεις καθολου η και να κανεις αυτο που απαντησα εγω στην τελλας....

"Ναι ειμαι ρεμαλι υποκλοπεας και εγκληματιας, το παραδεχομαι. Μπορω να εχω τον αριθμο του fax σας για την διακοπη της συνδρομης?"

Και οταν με πηραν τηλεφωνο για να ρωτησουν γιατι διακοπτω :

"
Τ : Χαιρετε μπλα μπλα μπλα, λαβαμε ενα εμαιλ για διακοπη της συνδεσης σας. Σας ενημερωνουμε οτι οι τιμες εχουν μειωθει και αν βαλετε σταθερη τηλεφωνια με το δικτιο μας θα εχετε το εξης και ταδε μπονους.

God : Δεν ενδιαφερομαι, ευχαριστω.

T : Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος για την διακοπη?

God : Δυο τρεις.

T : Δηλαδη? Ειχατε προβλημα με την υπηρεσια μας?

God : Oχι δεν μπορω να το πω. Ο πρωτος λογος ειναι οτι υπαρχει η forthnet με αρκετα καλυτερες και περισσοτερες υπηρεσιες, φτηνοτερες χρεωσεις και ενα service που θεωρω τελειο.

T : Nαι αλλα εδω εχετε την αξιοπιστια της Τελλας!

God : (βηχω)..ναι, και το τεχνικο σας τμημα ειναι εντελως για τα μπαζα, σε σημειο που παιρνω τηλεφωνο και ζηταω να μου πουν τα dns number γιατι τα ξεχασα και μου λεει ο τυπος 'τι ειναι αυτο?' για να του απαντησω 'δωσε μου τον διπλανο σου να μου πει'.

T : Ολοι οι τεχνικοι μας περασαν σεμιναρια, δεν θα ξανασυμβει. (σημ. Καλαααα...)

God : Nαι και ο τελευταιος και σημαντικοτερος λογος ειναι οτι δεν με αφηνετε στην ησυχια μου να κατεβαζω οτι θελω και απο οπου θελω....

T : Πολυ καλα, η διακοπη σας θα γινει περιπου στις ταδε του μηνος. "

....τελος.

silencer1
07-04-04, 15:54
Σήμερα το πρωί που πήγα στην Forthnet και τους ενημέρωσα για το συμβάν, μου είπανε ότι το τελευταίο καιρό διάφορες εταιρίες τους στέλνουν τα ip διαφόρων χρηστών οι οποίοι κατεβάζουν προγράμματα αυτών στην Forthnet οι οποία στη συνέχεια προβαίνει στο να στέλνει τα προειδοποιητικά e-mail και αυτό το κάνει μάλλον για να καλυφθεί αυτή νομικά.
Ο διαχειριστής της Forthnet μου είπε να μην ανησυχώ (καλά τώρα!). Και απ' ότι κατάλαβα αυτή η κατάσταση θα συνεχιστεί επ' άπειρον. Επίσης μου είπε να του αποστείλω το e-mail για να δει τι ακριβώς γράφει αυτό και να ξαναεπικοινωνήσω μαζί του.
Βασικά εγώ θα ήθελα να μάθω πότε ακριβώς με εντοπίσανε το ip μου, σε ποιο πρόγραμμα p2p και αν ο εντοπισμός έγινε μήνες πριν τι διάολο μου το στείλανε τώρα και μάλιστα παραμονές πάσχα! Ας το έστελναν μετά το πάσχα.
Επίσης το βασικό θέμα είναι εάν η Forthnet κάνει μια σειρά διώξεων σε ορισμένους χρήστες μόνο και μόνο για να προβληματίσει τους υπόλοιπους χρήστες.
Ακόμη αν παρατηρήσετε ότι στο e-mail που μου στείλανε σε κάποιο σημείο αναφέρει , "το λογισμικό το οποίο χρησιμοποιείται χωρίς την προηγούμενη άδεια του δημιουργού του (πειρατικό)" το οποίο με παράφραση συμπεραίνει κανείς ότι η Symantec εισχώρησε παράνομα στον υπολογιστή μου για να ελέγξει πιθανόν αν έχω λογισμικό της και αν αυτό είναι νόμιμο ή όχι. Δηλαδή θέλω να πω ότι αν κατεβάζεις κάτι που δεν είναι νόμιμο δεν σημαίνει ότι το χρησιμοποιείς κιόλας. Τέλος πάντων αν η Symantec προέβη σε έναν τέτοιο έλεγχο με τη δικαιολογία ότι είτε κατεβάζεις παράνομα λογισμικό της είτε θέλει να ελέγξει ότι το λογισμικό που είναι ήδη εγκατεστημένο είναι νόμιμο ή όχι για να επισυνάψει πιο εύκολα κατηγορίες στον χρήστη τότε αυτό δεν αποτελεί αφενός μεν παραβίαση της αρχής της προστασίας των προσωπικών δεδομένων του χρήστη και αφετέρου δε μπορούν να δουν και να συλλέξουν πληροφορίες για ένα σωρό άλλα πράγματα στα οποία εγώ δεν τους έχω δώσει καμιά πρόσβαση. Αν δεν κάνω λάθος τη συλλογή στοιχείων πριν από μερικά χρόνια το είχε κάνει και η Microsoft η οποία μετά από έντονες διαμαρτυρίες σταμάτησε να το κάνει ( ή έτσι τουλάχιστον ισχυρίζεται!). Πάντως αν και αυτό που υπέθεσα είναι κάπως παρατραβηγμένο και κάποια στιγμή συμβεί τότε τον έχουμε πιει όλοι.
Όσον τα προγράμματα που χρησιμοποιώ ειναι το bit torrent experimental (το έχω αντικαταστήσει με το bit tornado) και το Shareaza.

pipitop@pi
07-04-04, 15:58
για μισο λεπτο...λεει 'Σε επανειλημμένες καταγγελίες προς τη FORTHnet'!δεν το καταλαβαινω αυτο....!μπας και καποιος σου κανει πλακα??!!γιατι ποιος ξερει το username σου και οτι εχεις(αν εχεις)κατεβασει προγραμματα τησ symantec??μπορει να ειπα μ@λ@κι@ αλλα.....καπως δυσκολο μου φαινεται...

pipitop@pi
07-04-04, 16:09
α!οκ τωρα καταλαβα....

silencer1
07-04-04, 16:11
To e-mail που μου αποστείλανε είχε και όνομα αποστολέα και τηλέφωνο τα οποία δεν έβαλα στο post. Όσον αφορά για το username μάλλον η Symantec εντόπισε το ip μου και στη συνέχεια η Forthnet είδε μάλλον στο ιστορικό σύνδεσης πιο username χρησιμοποιούσε εκείνη τη στιγμή αυτό το ip και έτσι μάλλον την έφαγα!

l3o
07-04-04, 16:16
Βασικα..γινεται να σε βρουν απο την Ip σου. Καθε ISP , "παρεχει" ενα συγκεκριμενο "range" απο Ip. Ετσι, μολις ειδαν την ip του , ηξεραν σε ποιον ISP να ρωτησουν . Δεν νομιζω πως η Forthnet μπορει να κανει κατι..εκτος και αν η ιδια η Symantec θελει. Αλλα, σιγα μην ασχοληθει με 1 χρηστη που εκανε download εν product της την στιγμη που αλλοι 1000000000 χρηστες κανουν το ιδιο :roll:

androu
07-04-04, 16:22
και καλά να πείς οτι το εγκατέστησες και το συγκεκριμένο πρόγραμμα επικοινωνησε με την εταιρεία και ...... αλλά στο κατέβασμα απάνω.. μου φαίνεται περίεργο εκτός εαν τα διακινεί επίτηδες:shock: η ίδια η εταιρεία!!!

ALiTiS
07-04-04, 17:23
εγω ενα 8α πω: δεν παμε καλα..

BeholderX
07-04-04, 17:33
@silencer1

1. Είχες αρκετό καιρό το αρχείο στο shared folder, ή απλώς μόνο για όσο το κατέβαζες ?
2. Είχες μήπως αρκετά αρχεία της ίδιας εταιρίας στα folder σου ?
3. Στο Shareaza, στο General -> Library -> Allow others to browse shares
το έχεις ενεργοποιημένο ή όχι ?
4. Επίσης, το κατέβασες/μοίραζες μέσω του Shareaza ή του Bittorrent ?

Οι μηνύσεις που υποβάλλονται στην αμερική από την RIAA για τα mp3, αφορούν κυρίως χρήστες του FastTrack. Ισως όσον αφορά το software, να έχουν κάποια επίσης προτίμηση του πχ Shareaza (ή του bittorent ?).

bill
07-04-04, 19:34
Μια απλή παρατήρηση. Η Forthnet το e-mail αυτό το έστειλε στο e-mail σου που προκύπτει από τον λογαριασμό σου στη Forthnet; Δηλαδή είναι τόσο σίγουροι στη Forthnet ότι εσύ το ελέγχεις ή πιστεύουν ότι είσαι υποχρεωμένος να το ελέγχεις;
Γιατί εγώ έχω άλλο e-mail και της Forthnet δεν το ελέγχω ΠΟΤΕ!
Άρα ποια η νομική αξία μιας τέτοιας επιστολής;

smartie
07-04-04, 21:00
Παιδια.. εγω το πρωτο που σκεφτηκα ειναι το Live update και οχι το P2P
ουτε παραβιαση προσωπικων δεδομενων απ τη Symantec ουτε τιποτα.

Απλα και μονο καθε φορα που συνδεεται με την Symantec το Live Update δινει τα στοιχεια serial number IP κλπ πολυ απλα και τιποτε αλλο.
Η Symantec πιθανοτατα βλεποντας οτι οι περισσοτεροι εχουν pirated version τα πηρε κι εχει αρχισει να μοιραζει καταγγελιες.. :lol:

Αλλα σιγα που θα σκοτιζοντουσταν οι providers.. αφου ξερουν πολυ καλα οτι στο broadband η πελατεια τους οφειλεται σχεδον αποκλειστικα στο "κατεβασμα" γενικως :wink:

Στην αρχη τα ψιλοπηρα με την Forthnet αλλα οπως λενε και ειναι φυσικο το κανουν για να προστατευτουν νομικα. Και αργα η γρηγορα καθε εταιρεια θα αναγκαστει να το κανει αυτο.

Το μονο σιγουρο ειναι οτι για πολυ καιρο ακομη θα μπορουμε να κατεβαζουμε ανενοχλητοι.. :twisted:

BeholderX
08-04-04, 08:53
Καλού κακού ρίξε και μια ματιά εδώ:

ProtoWall - http://bluetack.co.uk/pw.html

Μπλοκάρει τα bad IP επί του αρχικού connection με τα Windows, και όχι επί των p2p programs που έκανε το PeerGuardian.

panos72
08-04-04, 09:04
να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου. Δεν είμαι νομικός αλλά κάτι περι εισαγγελικών εντολών που είχαμε ακούσει στο παρελθόν προς τους ISP πήγαν όλα περίπατο ?</p>

Δηλαδή εγώ που έχω την εταιρεία &amp;quot;Μπαρμπα-Γιώργος Σοφτγουέαρ&amp;quot; αν στείλω ένα ε-μέλι στην Forthnet και τους πω η τάδε ΙΡ κατεβάζει από το Ιντερνετ το τελευταίο μου πρόγραμμα &amp;quot;Στάνη V.2.324&amp;quot; αυτοί θε σε δώσουν στεγνά ?</p>

Καταλαβαίνω ότι το εμαιλ το στείλανε στον χρήστη της ΙΡ αλλά ποιός μας λέει που αλλού θα το δώσουν ?</p>

Και κάτι τελευταίο. Η ΙΡ είναι γνωστή στους πάντες όταν είσαι στο δίκτυο. Το ποιό κομμάτι αρχείου κατεβάζεις με P2P πως φαίνεται ? Εννοώ αν δεν παραβιάσει κάποιος το PC σου για να δεί τα shared folders (οπότε έχουμε παρανομία στην παρανομία) τα κομμάτια των 9 mb που κατεβάζεις φαίνονται που ? στα log files του ISP δεν νομίζω. Ελπίζω να μην σας κούρασα με τις απορίες μου.</p>

BeholderX
08-04-04, 09:14
Το IP σου φαίνεται στους transferring clients, search results, queues.
Δεν έχει σημασία πιο κομμάτι δίνεις, αρκεί ότι δίνεις μέρος το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Αν δηλαδή η Norton ψάχνει για πχ το filename Norton_Antivirus_2004 , και στη συνέχεια δει τα sources που θα βγάλει το search ή τα queues, βρήσκει αυτόματα και τα IP, οπότε σε βρήκε.

Scan στο PC σου δεν μπορεί να κάνουν (εκτός κι αν έχεις enabled την p2p επιλογή να δουν τα shared files, ή εάν υπάρχει κάποια backdoor - χλωμό).

panos72
08-04-04, 09:21
BeholderX, εννοείς ότι χρησιμοποιεί το ίδιο πρόγραμμα που χρησιμοποιούν αυτοί οι "παράνομοι μουλαροκλέφτες" για να σε βρεί ή δεν σε κατάλαβα ?

BeholderX
08-04-04, 09:26
Σωστός. Είτε το μουλάρι, είτε το Shareaza, είτε οποιοδήποτε p2p.
Με ένα απλό search για κάποιο αρχείο μέσω των p2p δηλαδή , βρίσκεις τα IP.

Ισως (και το πιθανότερο), να έχουν αναπτύξει δικό τους λογισμικό με βάση τα open source p2p προγράμματα, τα οποία αυτοματοποιημένα ψάχνουν για αρχεία, παίρνουν το IP, και ίσως ακόμα στέλνουν αυτόματα στους ISPs notifications.

Για αυτό σου λέω, ProtoWall και πάλι ProtoWall.
Και μακριά από ISPs όπως η Forthnet και Tellas που στέλνουν τέτοια emails και ποιος ξέρει τι κάνουν με τα στοιχεία των χρηστών.

Πιο ρεαλιστικό είναι να υπάρχει φόρος στα τέλη σύνδεσης για DSL που να πηγαίνει σε εταιρίες που ασχολούνται με τα πνευματικά δικαιώματα, παρά αυτά τα εκφοβιστικά και γελοία email στυλ Forthnet και Τellas. Το ίδιο γίνεται στη Γερμανία με τις πωλήσεις CD & DVD Recorders, ίσως και με τα κενά δισκάκια.


Στην αρχη τα ψιλοπηρα με την Forthnet αλλα οπως λενε και ειναι φυσικο το κανουν για να προστατευτουν νομικα. Και αργα η γρηγορα καθε εταιρεια θα αναγκαστει να το κανει αυτο.

Οντως. Κρίμα πάντως, γιατί πήγαινα για Forthnet, αλλά τώρα, ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΦΑΙΡΕΣ αφού γουστάρουν να μ*λ*κίζονται έτσι τόσο νωρίς. Αυτός ήταν και ο λόγος που είχα εξ'αρχής ξεχάσει και την Tellas.

cyberp
08-04-04, 10:33
Παιδιά το έχω ακούσει και εγώ αυτό να γίνεται πολύ συχνά σε πολλά ακαδημαϊκά ιδρύματα σε Ελλάδα και έξω.. στέλνουν μειλ σε admins (από RIAA, BSA κλπ) για τους Users τους που έχουν κατεβάσει ταινίες κλπ..

AsGoodAsItGets
08-04-04, 12:48
<font size="2">Παιδιά, μπορείτε πάντα να ισχυριστείτε ότι πέσατε θύματα κάποιου trojan, ότι εσείς δεν είχατε ιδέα, η γιαγιά σας που έχει Alzheimer τα έκανε αυτά, κλπ. :mrgreen:</font>

panos72
08-04-04, 23:31
BeholderX, εξαιρετικό το protowall. δεν δείχνει να ενοχλεί τον μορφομουλάρη και έχει μπλοκάρει μέχρι στιγμής 42 πακετάκια σε 1-2 ώρες. Φαντάσου !
Αλήθεια για το Blocklist Manager γνωρίζει κάποιος κάτι ??


2004/04/08 21&#58;39&#58;19 &#91;&lt;-&#93; BLOCKED &#91;!&#93; - Destination is DoubleClickATBP ATBP &#40;216.73.86.130&#41; &#91;protocol&#58; TCP / destport&#58; 80&#93;
2004/04/08 21&#58;47&#58;42 &#91;&lt;-&#93; BLOCKED &#91;!&#93; - Destination is Genesis Project &#40;194.46.86.105&#41; &#91;protocol&#58; UDP / destport&#58; 32772&#93;
2004/04/08 21&#58;51&#58;30 &#91;&lt;-&#93; BLOCKED &#91;!&#93; - Destination is MPAA - Correction PGIPDB &#40;66.252.136.118&#41; &#91;protocol&#58; TCP / destport&#58; 80&#93;
2004/04/08 22&#58;47&#58;47 &#91;&lt;-&#93; BLOCKED &#91;!&#93; - Destination is red sheriff &#40;62.190.232.73&#41; &#91;protocol&#58; TCP / destport&#58; 4662&#93;
ποιοί είναι ρε παιδιά όλοι αυτοί ??

ALiTiS
09-04-04, 00:05
εγω ειμαι αλλα μη το πεις πουθενα

BeholderX
09-04-04, 01:00
panos72,
είναι όντως καλό :)
Λίγο το install να ήταν πιο απλό, και περισσότερος κόσμος θα κοιμόταν πιο ήσυχος.
Πληροφορίες για όσους θέλουν τα το εγκαταστήσουν εδώ http://www.bluetack.co.uk/pwhelp/
αν και είναι λίγο outdated το helpfile αυτό μου φαίνεται.

BeholderX
13-04-04, 07:47
Ενα σχετικό με την υπόθεση και φρέσκο link
http://www.slyck.com/news.php?story=448



When the RIAA began its campaign against the online community in mid-2003, the main focus of its efforts was geared towards the once mighty FastTrack network. In an attempt to avoid any legal prosecution from sharing on FastTrack, many P2P users fled to networks such as BitTorrent. However, it is becoming increasingly obvious that BitTorrent is becoming dangerous territory in the file-sharing world.


Σχετικά με την ανωνυμία και το filesharing, το άρθρο καταλήγει:


Some hopeful [anonymous p2p file-sharing] contenders are FileTopia, Mute, and FreeNet. If you are concerned about the vulnerabilities of BitTorrent but still want access to such a great wealth of information, perhaps it is time to check out the Newsgroups.

Πάντως και το ProtoWall, δεν αποτελεί προφανώς πανάκεια, ούτε εξασφαλίζει την προστασία.
Εφόσον μοιράζεσαι κάποιο αρχείο με κάποιο p2p το οποίο δεν κρύβει την IP σου, τότε είσαι πιθανός στόχος.

Εκτός των ανωνύμων p2p ή τα newsgroups, εάν κάποιος θέλει την ησυχία του, δεν ασχολείται με copyrighted material :wink:

AsGoodAsItGets
13-04-04, 09:26
<font size="2">Χμμμ...καλά όλα αυτά...με τα μουλάρια όμως τι γίνεται;</font></p>

<font size="2">Χρειαζόμαστε κάτι σαν το protowall;</font></p>

BeholderX
13-04-04, 09:30
To ίδιο ισχύει για όλα τα p2p προγράμματα, και τα μουλάρια φυσικά.

To ProtoWall κόβει τα γνωστά 'κακά' IP , πριν καν συνδεθούν με το όποιο file-sharing πρόγραμμα. Δουλεύει με ΟΛΑ τα p2p προγράμματα. Οπως είπα και πριν όμως, παρόλο που είναι πολύ καλο, δεν αποτελεί πανάκεια.

Μόνο τα ανώνυμα p2p δεν έχουν πρόβλημα (πχ από FileTopia, Mute, FreeNet - αλλά έχουν μικρό συγκριτικά network/community) και φυσικά τα newsgroups.

BeholderX
14-05-04, 20:58
Ψιλοάσχετο, αλλά δείτε τι γράφει η Philips για το DVD/DivX player της στην official σελίδα. Παραθέτω το ακριβές κείμενο:

Philips DVD 737
Κομψό DVD με δυνατότητα αναπαραγωγής MPEG4 (Divx 3,11/4/5 & XviD) για να παρακολουθείτε ταινίες που έχετε 'κατεβάσει' από το Διαδίκτυο.

Είπατε τίποτα ??? Ποιός δουλεύει ποιον τελικά...
Τουλάχιστον μερικοί δεν κρύβονται πίσω από το δάχτυλό τους.

leontas20vt
19-05-04, 09:19
Έχουμε κάτι νεότερο??

ibok
29-05-04, 00:12
Τι να' χουμε βρε παιδιά η PHILIPS διαφημίζει όσο καλλίτερα μπορεί 1 προιόν της και από την άλλη οι άλλοι κάνουν και αυτοί την δουλειά τους και στην μέση ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΑΡΜΑΡΟ αν ........ :shock: :wink:

sdikr
29-05-04, 00:19
το ώραιο είναι η sony και ή sony music
η μια λέει ποσο καλά κάνεις αντίγραφα και η άλλη λέει οτι δεν επιτρεπεται!

δεν παν να μαμηθουν με κανεναν κινεζο (για να μην πώ με μαυρο και με πουν ρατσιστη!)

panos72
29-05-04, 12:25
ρε παιδιά, πολυεθνικές είναι. το κάθε τμήμα θέλει να κάνει τον μεγαλύτερο τζίρο, και πάει αλυσίδα το πράγμα...
Αμφιβάλλω αν σε τέτοια μεγέθη εταιρειών γνωρίζει ο ένας τα προιόντα του άλλου, αλλά και να τα ξέρει, χ€στ#κ€... για να πιάσει τους στόχους της η sony θα κάνει μέχρι και επίδειξη με νιγηριανούς στην ομόνοια να αντιγράφουν CD επι τόπου με τα φοβερά αντιγραφικά της (και μαντεψτε ποιας εταιρείας θα είναι τα CD..xe..xee) :lol: :lol:

profitis
29-05-04, 12:57
Απορια: Σε περιπτωση που καποιος user κατεβαζει απο prive ftp θα εχει παλι προβλημα ?

BeholderX
29-05-04, 13:16
Οχι, από ftp δεν μπορούν να σε εντοπίσουν
(εκτός κι αν τους ανήκει ο server/site).

panos72
29-05-04, 20:26
σωστός ο profitis, ιδέα :idea: :idea:

για πέστε κανένα καλό ftp server, για windows, ελαφρύ και έυχρηστο :!:

EvilHawk
29-05-04, 20:47
για πέστε κανένα καλό ftp server, για windows, ελαφρύ και έυχρηστο

Με pm φυσικά, οχι στο forum! :wink:

panos72
29-05-04, 21:03
EvilHawk, εννοείται αυτό :wink:

απλά έναν ftp server ζήτησα :!:

χε..χε.. μόλις κατάλαβα τι πατάτα έκανα. πρόγραμμα για σηκώσω ftp στο πι-σι μου λέω :oops:

runnerma
29-05-04, 21:13
θέλω user & pass μόλις τον στήσεις :wink: :wink:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

EvilHawk
29-05-04, 21:33
πρόγραμμα για σηκώσω ftp στο πι-σι μου λέω

Δοκίμασε τον Titan Ftp! :wink: http://www.titanftp.com/

lazar
29-05-04, 22:12
πώς μπορεί κάποιος να στείλει μαζικά pm? :wink:

potis21
30-05-04, 03:43
ΤΙ ΤΑ ΘΕΣ ΤΑ ΜΑΖΙΚΑ ΠΜ????????????

Να μου μενει το κερασι (το βυσσινο δε θελω ουτε να το ακουω)

οσο για το :

2004/04/08 21:51:30 [&lt;-] BLOCKED [!] - Destination is MPAA - Correction PGIPDB (66.252.136.118) [protocol: TCP / destport: 80]

αμα σου πω θα παιξεις πηδους ως το ταβανι, θεοκουζουλε!

αυτο ειναι η MOTION PICTURE ASSOCIATION OF AMERICA.

lazar
30-05-04, 20:02
Καλά, μην κάνεις έτσι. Δεν κατεβάζουμε όλοι πια ταινίες. Προσωπικά ούτε σινεμά δεν πηγαίνω.

Ξαφνικά μου γίνατε όλοι σινεφίλ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.