PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαθεσιμοητα Οτε - forthnet σε νησι . Διαφορετικες απαντησεις



sedix
24-09-11, 21:17
θα ηθελα να ρωτησω το εξης.

κοιτουσα προσφατα για διοθεσιμοτητα adsl σε εξοχικο σπιτι σε χωριο της ζακυνθου.

Στον Οτε λοιπον , αφου εβαλα το τηλ. νουμερο στην αναζητηση , μου λεει οτι :

Αριθμός τηλεφώνου: 269508****


Το Conn-x είναι διαθέσιμο στην περιοχή σας στις ταχύτητες: 2Mbps
Δεν υπάρχει διαθεσιμότητα Conn-x TV στην περιοχή σας.


Ομως στην αντιστοιχη μηχανη διαθεσιμοητας της forthnet μου απαντα :


<< Στην περιοχή σας είναι διαθέσιμες οι ταχύτητες έως 8Mbps εκτός ιδιόκτητου δικτύου Forthnet

Αρ. τηλεφώνου: 269508**** Είδος σύνδεσης: PSTN >>


και ρωταω , πως γινεται αυτο ?

πως δηλαδη ο οτε δινει adsl μεχρι 2 mbps και η forthnet δινει 8 mbps ΕΚΤΟΣ δικου της δικτυου στο χωριο αυτο ??

φυσικα ξερω οτι , οσοι γνωστοι μου εχουν βαλει adsl στη περιοχη εχουν μεχρι 2 mbps και μονο απο ΟΤΕ.

H forthnet τι ακριβως πουλαει ? μπορει καποιος να μου πει ? :hmm:

sdikr
24-09-11, 21:25
Απλά η forthnet δεν κάνει έλεγχο το ποια είναι η max ταχύτητα που δίνει ο ΟΤΕ, ενώ ο ΟΤΕ το γνωρίζει και στο αναφέρει

Απο την στιγμή που ο ΟΤΕ έχει εξοπλισμό μόνο για εως 2 και η forthnet θα κάνει χρήση αυτου του εξοπλισμού δεν μπορείς να κάνεις και πολλά

sedix
28-09-11, 20:16
Απλά η forthnet δεν κάνει έλεγχο το ποια είναι η max ταχύτητα που δίνει ο ΟΤΕ, ενώ ο ΟΤΕ το γνωρίζει και στο αναφέρει

Απο την στιγμή που ο ΟΤΕ έχει εξοπλισμό μόνο για εως 2 και η forthnet θα κάνει χρήση αυτου του εξοπλισμού δεν μπορείς να κάνεις και πολλά

εδω μπερδευτηκα λιγακι .

ο Οτε εχει τεχνικα τη δυνατοτητα να δωσει 8 mpbs στη συγκεκριμμενη περιοχη η οχι ?
αν ναι γιατι δινει μονο 2 ?

Αν ο Οτε εχει οπως λες εξοπλισμο μονο εως 2 mpbs , τοτε η forthnet πως ισχυριζεται οτι πορει να δωσει εως 8 και δε λεει για παραδειγμα εως 4 η εως 24 ??

emeliss
28-09-11, 20:23
Ότι σου λέει ο sdikr είναι σωστό.
Ο ΟΤΕ σε λιανική και χονδρική έχει δύο πακέτα. Έως 2 και έως 24.
Γιατί η forthnet λέει για 8 στον wizard; Έτσι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.