PDA

Επιστροφή στο Forum : Απανωτοί αποσυγχρονισμοί Router



agal
25-09-11, 18:52
Σε μία καινούργια σύνδεση που έκανα με ένα Conn-x 2mbps, έχω το εξής πρόβλημα:

Το router είναι ανοιχτό, το internet έχει συγχρονίσει και είμαι συνδεδεμένος. Εάν προσπαθήσω να πάρω τηλέφωνο, με το που σηκώνω το τηλέφωνο, αποσυγχρονίζεται...

Όλα τα τηλέφωνα έχουν φίλτρα.

Piparas
25-09-11, 18:55
Βγάλε όλα τα τηλέφωνα και τα φίλτρα και δοκίμαζέ τα ένα-ένα μέχρι να βρεις τον ένοχο, φίλτρο ή συσκευή.

Vtester
25-09-11, 18:57
Στο router έχεις spliter ; μπορεί κάποιο φίλτρο ή το spliter να είναι χαλασμένο. Δοκίμασε να βγάλεις όλα τα τηλεφων και να κάνεις δοκιμες ένα ένα με τα φίλτρα που έχεις για να βρείς αν είναι κάποιο χαλασμένο. Αν στο κάνει με όλα αλλαξε spliter. εδώ να πω πως το spliter είναι συγκεκριμένο και όχι απλός διαχωριστής.

agal
26-09-11, 08:16
Βγάλε όλα τα τηλέφωνα και τα φίλτρα και δοκίμαζέ τα ένα-ένα μέχρι να βρεις τον ένοχο, φίλτρο ή συσκευή.

Το έκανα, με οποιαδήποτε τηλεφωνική συσκευή κόβεται.

........Auto merged post: agal πρόσθεσε 3 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στο router έχεις spliter ; μπορεί κάποιο φίλτρο ή το spliter να είναι χαλασμένο. Δοκίμασε να βγάλεις όλα τα τηλεφων και να κάνεις δοκιμες ένα ένα με τα φίλτρα που έχεις για να βρείς αν είναι κάποιο χαλασμένο. Αν στο κάνει με όλα αλλαξε spliter. εδώ να πω πως το spliter είναι συγκεκριμένο και όχι απλός διαχωριστής.

Το router έχει splitter, το δοκιμασα και χωρίς.... Η αλήθεια είναι ότι δεν το δοκίμασα με άλλο splitter.

Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι να βάλω φίλτρο στο συναγερμό γιατί δεν είναι πολύ απλή η πρόσβαση στα καλωδια του. Αλλά -λογικά- ο συναγερμός θα δημιουργούσε πρόβλημα μόνο όταν έπαιρνε τηλέφωνο στο κέντρο λήψης σημάτων, έτσι δεν είναι;

Vtester
26-09-11, 12:16
δοκίμασε αλλο σπλίτερ ααρχικά απο κάποιον γνωστό, φίλο ή γείτονα για να τσεκαρεις αν είναι αυτό .

Piparas
26-09-11, 12:21
Βάλε οπωσδήποτε φίλτρο στο συναγερμό.

agal
26-09-11, 20:41
Βάλε οπωσδήποτε φίλτρο στο συναγερμό.

Λογικά το πρόβλημα ο συναγερμός θα το εβγαζε μόνο όταν κάνει χρήση της γραμμής, (ο συναγερμός), σωστά;

Γιατί εγώ μόλις τώρα, άλλαξα όλα τα φίλτρα, έβαλα καινούργιο splitter και συνεχίζει το πρόβλημα: με το που ανοίγω τη γραμμή σε οποιαδήποτε συσκευή, βλέπω το φωτάκι του συγχρονισμού να κλείνει και μετά από λίγο φυσικά επανέρχεται.

Με πήραν από ΟΤΕ και το είδαν και επι τόπου το πρόβλημα, με το που με πήρε το τεχνικός, αποσυγχρονίστηκε! Είπε ότι θα στείλουν τεχνικό να το δεί (έτσι απλά, με μεγάλη προθυμία και χωρίς κάν να τους πιέσω, ούτε καν είπα τίποτα!!)

FuS
26-09-11, 23:02
Λογικά το πρόβλημα ο συναγερμός θα το εβγαζε μόνο όταν κάνει χρήση της γραμμής, (ο συναγερμός), σωστά;

Γιατί εγώ μόλις τώρα, άλλαξα όλα τα φίλτρα, έβαλα καινούργιο splitter και συνεχίζει το πρόβλημα: με το που ανοίγω τη γραμμή σε οποιαδήποτε συσκευή, βλέπω το φωτάκι του συγχρονισμού να κλείνει και μετά από λίγο φυσικά επανέρχεται.

Με πήραν από ΟΤΕ και το είδαν και επι τόπου το πρόβλημα, με το που με πήρε το τεχνικός, αποσυγχρονίστηκε! Είπε ότι θα στείλουν τεχνικό να το δεί (έτσι απλά, με μεγάλη προθυμία και χωρίς κάν να τους πιέσω, ούτε καν είπα τίποτα!!)

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά (νομίζω) όχι απαραίτητα.
Έλεγξε και τα τηλεφωνικά καλώδια. Τελευταία φορά που είχα συνεχεις αποσυνδέσεις αφού ξήλωσα τα πάντα, το πρόβλημα ήταν σε ένα τηλεφωνικό καλώδιο (από τα πολλά). Το άλλαξα και οι αποσυνδέσεις σταμάτησαν εκέινη την στιγμή.

agal
07-10-11, 22:40
Να συνεχίσω από εκεί που είχα μείνει: Μπήκαν φίλτρα καινούργια παντού, μπήκε και στον συναγερμό που ήταν η τελευταία μου ελπιδα ότι αυτό φταίει, αλλά μάταια. Οταν ανοίγω τη γραμμή του τηλεφώνου, αποσυγχρονίζεται το router.
Δε ξέρω τί άλλο να δώ.....

Κανένας, κάτι;

Vtester
10-10-11, 19:41
Κατά 99% το πρόβλημα πιστεύω στο κάνει ο συναγερμός. Αυτό γιατί συνήθως η γραμμή του τηλεφώνου πάει πρώτα από τον συναγερμό και ακόμα και φίλτρο να βάλεις δεν κάνει δουλειά. Αυτό για να το δεις στα σίγουρα , μίλα με την εταιρεία που παίρνει τις κλήσεις και πες τους ότι θα τον κλείσεις δοκιμαστικά , κλείσε τελείως τον συναγερμό και δες αν το πρόβλημα συνεχίζει. Αν διαπιστώσεις πως όντως αυτό είναι το θέμα θα πρέπει να ζητήσεις από τον ηλεκτρολόγο σου να βάλει κεντρικό splitter.

agal
10-10-11, 22:49
Κατά 99% το πρόβλημα πιστεύω στο κάνει ο συναγερμός. Αυτό γιατί συνήθως η γραμμή του τηλεφώνου πάει πρώτα από τον συναγερμό και ακόμα και φίλτρο να βάλεις δεν κάνει δουλειά. Αυτό για να το δεις στα σίγουρα , μίλα με την εταιρεία που παίρνει τις κλήσεις και πες τους ότι θα τον κλείσεις δοκιμαστικά , κλείσε τελείως τον συναγερμό και δες αν το πρόβλημα συνεχίζει. Αν διαπιστώσεις πως όντως αυτό είναι το θέμα θα πρέπει να ζητήσεις από τον ηλεκτρολόγο σου να βάλει κεντρικό splitter.

Να ρωτήσω κάτι; Μπορεί να φταίει ο συναγερμός όταν ανοίγωντας τη γραμμή από ένα τηλέφωνο να αποσυγχρονίζει το router;

Όταν λές να κλείσω το συναγερμό εννοείς να βγάλω τον βγάλω από παροχή του ρεύματος;

Vtester
11-10-11, 12:12
Ναι εννοώ να τον επενεργοποιήσεις αλλά μίλα καλύτερα με την εταιρεία του συναγερμού μήπως έχουν κάποιο τεχνικό να του εξηγησεις τι γίνεται ή στον τεχνικό του οτέ να σου βάλει κεντρικό splitter (έναν απλό διαχωριστή δλδ να διαχωρίσει την γραμμή ώστε να μην πηγαίνει πρώτα από τον συναγερμό και μετά στις υπόλοιπες συσκευές) πρίν τον συναγερμό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.