PDA

Επιστροφή στο Forum : Speedtouch 536 v6 Thomson - Ε και?



czet66
20-10-06, 11:10
Καλημέρα σε όλους.

Είμαι νέος χρήστης στο site adslgr.com αλλά και στην adsl σύνδεση με συνδρομή S2 (512 που θα γίνει 1024 ή έγινε...?) στην OTENET. Μου δώσανε το Speedtouch 536 v6 Thomson (pstn) σε γραμμή adsl over pstn.... και σχετικά εύκολα κατάφερα να το εγκαταστήσω...

Σαν νέος εδώ..θα χαρώ πραγματικά αν μου λύσει κάποιος τις παρακάτω απορίες... :-)

1. THOMSON & ALCATEL είναι ίδιες εταιρείες στο συγκεκριμένο προϊόν?

2. Πως μπορώ να δώ ποιο firmware έχω και πως/που μπορώ να κάνω upgrade? (διάβασα κάποια θέματα εδώ αλλά με μπέρδεψαν περισσότερο..)

3. Αρκετά συχνά -και ιδίως όταν κάνω ταυτόχρονα downloads- δείχνει σαν να μπουκώνει το σύστημα ... όλες οι εργασίες "κολλάνε" και πρέπει να κάνω reset στο speedtouch για να "ξεκολλήσουνε" - που μπορεί να οφείλεται αυτό?

4. Εχει εγκατασταθεί ένα network adapter Thomson ST Remote NDIS Device με driver 1.0.0.3 του 2004 - σωστό αυτό? μπορεί να αναβαθμιστεί?

5. Την στιγμή που συνδέεται -μετά από ένα reset- πάλι στο USB (ανάβει το αντίστοιχο λαμπάκι) ...κουδουνίζουνε τα σταθερά τηλέφωνα για λίγο ( :-) που τους έχω βάλει φίλτρα) - είναι φυσιολογικό αυτό?

6. και τέλος.... κατά την εγκατάσταση του speedtouch τα windows παραδόξος για να φορτώσουν τους οδηγούς USB έκαναν πάνω από 20 λεπτά! - μήπως έχει πάει εκεί κάτι στραβά και παρουσιάζει τώρα τα προβλήματα αυτά? Αλλά ποιοι driver είναι αυτοί??

Sorry για όλες αυτές τις ερωήσεις... όποιος μπορεί αναμένω...

Κωνσταντίνος

RyDeR
20-10-06, 11:17
:welcome:
1. Τα alcatel και thomson είναι τα ίδια μιας και η thomson αγόρασε την alcatel [ή κάτι τέτοιο, πάντως είναι ίδια].
2. Γράφεις στον browser σου speedtouch.lan, και πατάς system [παρακάτω... :oops:].
3. Μάλλον το έχεις συνδεμένο στην usb θύρα, σωστά; Σύνδεσε το με ethernet στην κάρτα δικτύου σου, αν δεν έχεις μια να αγοράσεις, 10€ κάνει.
4. Δεν γνωρίζω, αυτό εγκαταστήθηκε επειδή το έβαλες usb.
5. Δεν καταλαβαίνω...
6. Μπορεί να φτάει και αυτό, τους ξαναεγκατέστησες;
Η καλύτερη λύση είναι να το συνδέσεις στην κάρτα δικτύου, είναι το σωστότερο.

Φιλικά,
Δημήτρης.

czet66
20-10-06, 13:00
Φίλε Δημήτρη, σε ευχαριστώ..

Απλά έβγαλα το USB και το σύνδεσα στην κάρτα δικτύου.. // δούλεψε κανονικά - καμμιά απαίτηση αλλαγών ρυθμίσεων.. - τωρα μένει να δω αν ... μπουκώνει...!

Τώρα για το θέμα 5 - όταν έκανα reset το speedtouch και μέχρι να συνδεθεί ... κουδούνιζαν τα σταθερά τηλέφωνα (σαν να μου κάνει κάποιος κλήση..) - τώρα βέβαια με την σύνδεση σε δίκτυο θα κάνω reset μόνο αν ξανακολλήσει και θα δώ...

Ακόμα μια ερώτηση - το firewall του speedtouch είναι απενεργοποιημένο - προτείνεις να το ενεργοποιήσω? - αναρωτιέμαι τι προβλήματα θα έχω αν το κάνω - ήδη με το firewall των windows - κάποιες εφαρμογές παρουσιάζουν πρόβλημα (π.χ. δεν μπορώ να συνδεθώ στο κινητό μου) - η γνώμη σου?

φιλικά
Κωνσταντίνος

Στις πληροφορίες έχει

Product Name: SpeedTouch 5x6
Serial Number: *****
Software Release: 6.1.0.5
Software Variant: AA
Boot Loader Version: 1.0.6
Product Code: ******
Board Name: BANT-V

ή έκδοση αυτή (6.1.0.5) είναι προφανώς firmware... - υπάρχει update?
Πρέπει να είναι συμβατό με τον ISP μου? (Otenet)

:clap:
Κωνσταντίνος

RyDeR
20-10-06, 13:33
το firewall του speedtouch είναι απενεργοποιημένο - προτείνεις να το ενεργοποιήσω? - αναρωτιέμαι τι προβλήματα θα έχω αν το κάνω - ήδη με το firewall των windows - κάποιες εφαρμογές παρουσιάζουν πρόβλημα (π.χ. δεν μπορώ να συνδεθώ στο κινητό μου) - η γνώμη σου?
1 Firewall, δεν θα το κοσκινίζουμε όπου βρούμε, αφού έχεις των windows, άσε αυτό.


ή έκδοση αυτή (6.1.0.5) είναι προφανώς firmware... - υπάρχει update?
Πρέπει να είναι συμβατό με τον ISP μου? (Otenet)
Ναι το firmware είναι, υπάρχει update και κάν'το, θα βρείς πληροφορίες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=50055). Δεν υπάρχει θέμα ασυμβατότητας-προβλήματος με τον ISP σου.
Ελπίζω να βρείς άκρη. Ο,τι άλλο θες εδώ.:)

czet66
20-10-06, 19:06
Σε ευχαριστώ για την άμεση βοήθεια σε όλες τις ερωτήσεις μου.
:)

NiKapa
20-10-06, 19:08
Οσον αφορα το Firewall ,νομιζω οτι ειναι προτιμοτερο το hardware Firewall του 536 απ'αυτο των win,βαλτο σε standard mode κι εισαι οκ..

czet66
20-10-06, 19:14
Και σχετικά με τα προγράμματα που έχουν εξαίρεση στο firewall των windows θα δουλεύουν κανονικά?

NiKapa
20-10-06, 19:16
Και σχετικά με τα προγράμματα που έχουν εξαίρεση στο firewall των windows θα δουλεύουν κανονικά?
Σαν τι δηλ?

czet66
20-10-06, 19:28
Είναι,

- κάποια προγράμματα αναβαθμίσεων εγκεφάλων αυτοκινήτων
- προγράμματα applications με online updates και παραμέτρους
- απομακρυσμένη διαχείρηση συστήματος (από το γραφείο, στο συνεργείο, στο σπίτι μου)

:hmm:

NiKapa
20-10-06, 19:31
:hmm: Τι να σε πω..δοκιμασε το..απενεργοποιησε το win f/w και δες..

@ ADSLgr.com All rights reserved.