PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενίσχυση σήματος Wi-Fi



fotisfokos
26-09-11, 15:20
Καλησπέρα,
μενω σε ενα 3οροφο και το router ειναι στον 1ο οροφο.
Αγορασα προχτες to http://www.tp-link.com/en/products/details/?categoryid=219&model=TD-W8960NB για να εχω ασυρματο ιντερνετ τουλαχιστων στον 2ο οροφο του σπιτιου μου.

Παροτι το συγκεκρημενο λεει 5Χ για το σημα, δεν ειδα σχεδον καμια διαφορα.
Η ισχυς που πιανει το λαπτοπ ειναι maximum 2 γραμμες ( δοκιμασμενο με 2 διαφορετικα λαπτοπ με τις Onboard καρτες wi-fi).

Τι μπορω να κανω για να εχω καλυτερο σημα ?
Αγορα καρτας usb wi-fi για το λαπτοπ ?
Αγορα αλλης κεραιας για το router?
Κατι διαβασα για access point αλλα δεν ξερω πως να το κανω.

Οποιαδηποτε γνωμη ευπροσδεκτη

Ευχαριστω

Φωτης

Άρης13
26-09-11, 16:22
Στους επάνω ορόφους πάει μήπως καλώδιο δικτύου από το router; Εάν όχι, τότε χρειάζεσαι σε κάθε όροφο ένα repeater

fotisfokos
26-09-11, 16:29
Στους επάνω ορόφους πάει μήπως καλώδιο δικτύου από το router; Εάν όχι, τότε χρειάζεσαι σε κάθε όροφο ένα repeater

Οχι δεν παει καλωδιο επανω.

Ο repeater πρεπει να εχει οπτικη επαφη με τον router του 1ο οροφου? Η παιρνει το σημα με την οποια ενταση φτανει επανω και το βγαζει πιο δυνατο παλι ασυρματα?

Η εκγατασταση ειναι ευκολη υποθεση?

Ευχαριστω για την απαντηση

Φωτης

Άρης13
26-09-11, 16:38
Παίρνει σήμα από το κάτω, έστω μια γραμμή και το δυναμώνει. Η εγκατάσταση δεν είναι και τόσο δύσκολη. Λίγο με τις ip's πρέπει να ξέρεις να παίξεις

fotisfokos
26-09-11, 18:20
Παίρνει σήμα από το κάτω, έστω μια γραμμή και το δυναμώνει. Η εγκατάσταση δεν είναι και τόσο δύσκολη. Λίγο με τις ip's πρέπει να ξέρεις να παίξεις

To router που αγορασα λεει οτι ειναι και access point.
Μπορω να βαλω το παλιο ρουτερ το οτε σαν μοντεμ και σαν access point το καινουργιο ?

Άρης13
27-09-11, 09:07
Πρέπει να είναι repeater, όχι απλά AP. Θα παίρνει ασύρματα και θα ξαναδίνει ασύρματα.

VASI
02-10-11, 01:25
Στον δεύτερο όροφο έχεις σήμα ?, κουμπώνει το λαπτοπ, δοκίμασε ακόμα και στο μπαλκόνι ,το ασύρματο πρέπει να έχει οπτική επαφή, όσο περισσότερα εμπόδια εξασθενεί το σήμα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις παλιό ρουτερ το οτε σαν bridge,στον δεύτερο όροφο, και βάζεις TL-WA701ND στον τριτο οροφο (150Mbps 802.11b/g/n AP-AP Client-Repeater PoE) http://www.aerial.net/shop/product_info.php?cPath=21&products_id=866


access point είναι η συσκευή που στέλνει το ασύρματο σήμα σε έναν ή και περισσότερους πελάτες.

spak
10-10-11, 23:49
Παιδιά καλησπέρα. Να ρωτήσω και εγω κατι. Πως το setaris αυτό το πράμα. Εχω παρόμοιο προβλημα. Το PC με τον Router (Thomson) ειναι στο υπόγειο. Με βαση της οδηγίες το βλέπει στον 1ο αλλα δεν φέρνει σελίδες. . .
Ρε συ φώτη πως το εκανες ? το ρυθμ. σαν Acess P ή σαν Repeater ?
Thnx.

mirtiano
12-10-11, 11:14
Το ρουτερ που ειναι συνδεμενο απευθειας επανω σε adsl γραμμη δεν το πειραζεις.Σε καθε οροφο βαζεις ενα access point και το σεταρεις σε repeater mode.Εαν χρησιμοποιησεις παραπανω απο ενα repeaters τοτε να ειναι ιδια μαρκα και ιδια μοντελα για αποφυγη ασυμβατοτητων.
Τα παλια ρουτερ που τυχον εχουν μεινει στο ραφι δεν διαθετουν ολα τετοια λειτουργια.Αλλα ακομα και εαν διαθετουν θα σε ταλαιπωρησουν στην ρυθμιση,αν δεν εισαι γνωστης.Βαλε ΑΠ να ησυχασεις.

spak
12-10-11, 13:17
Το ρουτερ που ειναι συνδεμενο απευθειας επανω σε adsl γραμμη δεν το πειραζεις.Σε καθε οροφο βαζεις ενα access point και το σεταρεις σε repeater mode.Εαν χρησιμοποιησεις παραπανω απο ενα repeaters τοτε να ειναι ιδια μαρκα και ιδια μοντελα για αποφυγη ασυμβατοτητων.
Τα παλια ρουτερ που τυχον εχουν μεινει στο ραφι δεν διαθετουν ολα τετοια λειτουργια.Αλλα ακομα και εαν διαθετουν θα σε ταλαιπωρησουν στην ρυθμιση,αν δεν εισαι γνωστης.Βαλε ΑΠ να ησυχασεις.

Το Router δεν το εχω πειραξει καθόλου.
εκανα τα εξης :
1) Σύνδεσα το TP Link σε ενα Laptop με το καλώδιο του δικτύου που εχει η συσκευασία.
2) Συνδέθηκα με το TP Link και ορισα σαν Mode το Repeater, εκανα search βρήκε τον Router ασύρματα και του ειπα OK ( εβαλε και την Mac Address).
3) Πλέον βλέπω μόνο σαν σήμα το σήμα του Router μου (λογικό) αλλα δεν κατεβάζει σελίδες ουτε Internet.

Tι εχω κανει λάθος ? ? ?
Thnx.

mirtiano
12-10-11, 13:59
Μερικα θελουν το ιδιο ssid kai ston repeater και στο ρουτερ.
Δοκιμασε το universal repeater.

@ ADSLgr.com All rights reserved.