PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδεσεις CONN-x κ χαμηλη ταχυτητα



marios_jabs
27-09-11, 14:18
Αρχικα καλησπερα,ειμαι νεος στο forum οποτε καλως σας βρηκα.Στο προβλημα τωρα,εδω και 2 μερες το router μ κανει συνεχεις αποσυνδεσεις,δηλαδη κλειδωνει,προσπαθω να ανοιξω καποια σελιδα στο browser κανει 2 ωρες να τη φορτωσει και μετα παλι αποσυνδεση.Αυτο γινεται 2 μερες.Επισης οταν ειναι κλειδωμενο σε μια ταχυτητα το μtorrent κατεβαζει με 1-2kbps/s.Kαποεις στιγμες τρωει κατι φλασιες και παει στα 500-600kbps/s για πολυ λιγα δευτερολεπτα και μετα παλι αποσυνδεση.Γενικα ειναι σα να μην εχω καθολου internet 2 μερες τωρα.Πηρα το helpdesk μου κανανε καθαρισμο γραμμης,χτες πηρα και το δηλωσα βλαβη κ μου ειπαν θα το δουμε.Σημερα τους ξαναπηρα κ μ ειπαν οτι βρισκεται σε σταδιο ελεγχου η κατι τετοιο.Ως τωρα τιποτα ακομα,τα ιδια.Το δευτερο προβλημα ειναι πως οταν εβαλα τη γραμμη κλειδωνα στα 11-12 mbps και τωρα μετα απο σταδιακα πεσιματα κλειδωνω στα 6 μετα απο πολλες προσευχες βεβαια.Τι γνωμη εχετε για ολα αυτα?

Ευχαριστω πολυ

Vitruvian78
27-09-11, 15:21
This is OTE!!!

marios_jabs
27-09-11, 15:28
Μπορω να κανω κατι?Υπαρχει περιπτωση να φταει το mtorrent για αυτες τισ αποσυνδεσεις γτ παρατηρησα πως οταν το εχω κλειστο δεν υπαρχει προβλημα,βεβαια δε παιρνω κ ορκο μπορει να ειναι απλα τυχαιο

Vitruvian78
27-09-11, 16:29
Άσε να δεις τί θα σου πούνε απο την Τεχνική Υποστήριξη και βλέπουμε....

marios_jabs
27-09-11, 17:30
Με πηρανε τηλεφωνο τωρα κ μου ειπανε πως αυριο-μεθαυριο θα περασει τεχνικος να ελεγξει δε καταλαβα τι,μαλλον το καφαο θα εννοουσε

Vitruvian78
28-09-11, 12:18
Θα έρθει απο το χώρο σου να ελέγξει το κουτί, καλωδιώσεις, συνδεσμολογία, κτλ.

marios_jabs
28-09-11, 12:59
Σημερα το πρωι κλειδωσα στα 8 mbps και μετα απο λιγη ωρα κλειδωσα στα 2 οπου παραμενω κλειδωμενος ακομα εκει.Ειδα κατω απο το σπιτι μου ενα συνεργειο του Οτε αλλα κοιτουσε ενα μικρο πλαστικο κουτι στο απεναντι σπιτι,κατανεμητης νομιζω λεγεται αυτο.Πηρα παλι τηλ στις βλαβες και μου ειπαν οτι βρισκεται σε διαδικασια ελεγχου γιαυτο με ριξανε μαλλον στα 2.επισης ρωτησα και σε τι προφιλ ειμαι και μου ειπε 24αρι.Λογικα ολα αυτα??

Vitruvian78
28-09-11, 14:10
Ναι, μην ανησυχείς. Θα σε ενημερώσουν (λογικά) μόλις ολοκληρώσουν τον έλεγχο. Εμένα προσωπικά με έιχανε στο άγριο γράψιμο, μέχρι που αγανακτισμένος πια πήρα και απείλησα οτι θα κάνω έγγραφο παράπονο στην ΕΕΤΤ για την αδιαφορία στο να με ενημερώσουν για την πορεία και το αποτέλεσμα των βλαβών που κατά καιρούς δήλωνα, και τότε μόνο ασχοληθήκανε μαζί μου! Το 41,50€ το μήνα όμως ξέρανε να το εισπράττουν καλά καθε μήνα! Στην Ελλάδα, το θεωρούν οτι σου κάνουν και τη χάρη επειδή και μόνο σου προσφέρουν υπηρεσίες!Αλλά δεν μπορείς να κάνεις και κατι άλλο γιατι στο χώρο των τηλεπικοινωνιών, ο ένας είναι χειρότερος απο τον άλλο!

marios_jabs
28-09-11, 14:55
na perimenw xronia mexri na ftiaksoun th vlavh k kala h sinithws einai thema wrwn?apla rwtaw epeidh dn exw gnwsh twn diadikasiwn..auto p maresei pio poli apo ola einai oti mia vlavh sto diktio de mporei na thn anixneush o ote kai na th ftiaksei,prepei na tous tos peis esi...sry gia ta greeklish

Vitruvian78
29-09-11, 01:18
Είναι αρκετά γρήγοροι ειδικά όταν αφορά πελάτες τους. Μπορεί να σου λένε σε τρεις εργάσιμες, αλλά συνήθως την επομένη κιόλας, αν όχι και την ίδια μέρα, έχουν ασχοληθεί με το θέμα σου, αναλόγως και το φόρτο εργασίας των τεχνικών. Δεν μπορεί ο ΟΤΕ να την ανιχευσει διότι υπάρχουν χιλιάδες συνδέσεις σε κάθε περιοχή. Γι αυτό υπάρχει το βλαβοληπτικό κέντρο, να παίρνουν οι καταναλωτές όταν έχουν κάποιο πρόβλημα. Απέφευγε τα greeklish απο δω και στο εξής! :)

marios_jabs
29-09-11, 13:43
Ακομα τιποτα.απο χτες το πρωι με εχουν κλειδωμενο στα 2mbps κ ακομα εκει ειμαι.Εν τω μεταξυ δε πηγα κ δουλεια σημερα μηπως και ερθει τεχνικος για να με βρει σπιτι αλλα τζιφος.Τους εχει βαρεθει η ψυχη μου ηδη και δε με παιρνουν και ενα τηλ να ενημερωσουν τι βλαβη ειναι αυτη αν ασχοληθηκαν η να μου που ρε αδερφε σε ριξαμε στα 2 γιαυτο και γιαυτο το λογο να ξερω και γω π βαδιζω εντελει..Λες να τους ξαναπαρω τηλ σημερα στις βλαβες να δω τι θα πουν?Σκεφτομαι μη με μπινελικωσει κανεις γιατι 3 μερες τωρα τους εχω παρει καμμια 10αρια τηλεφωνα για να αισθανονται τη παρουσια μου :p

alex24
29-09-11, 13:48
Παρε τους για να μαθεις.Δεν υπαρχει λογος να σε μπινελικωσει κανεις εισαι ενας πελατης που θες να μαθεις για την πορεια της βλαβης σου.

Vitruvian78
29-09-11, 14:05
Εγώ θα τους άφηνα για μια εβδομάδα και μετά θα έπαιρνα να δω......και θα τους μπινελίκωνα εγώ αν δεν έιχαν κάνει κάτι!! Έτσι κι αλλιώς δεν είναι οτι δεν έχεις ίντερνετ καθόλου και πώς θα ζήσεις :) Το καλό με τον ΟΤΕ είναι οτι ξέρεις ποιόν να βρίσεις αν έχεις πρόβλημα! Στους άλλους δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, αν αρχίσουν και σου λενε, φταίει ο ΟΤΕ ή περιμένουμε τον ΟΤΕ να κουνίσει το πόδι του.....!!:p:lol:

marios_jabs
29-09-11, 14:54
Οκ ναι σε αυτο π λες vitruvian αλλα απο κει και περα μπαινει το θεμα της κοροιδιας.Γτ να πληρωνω εως 24mbps ενω με εχουν κλειδωμενο στα 2 μεχρι να φτιαξουν τη βλαβη που δικη τους αρμοδιοτητα ειναι να ειναι σε καλη η εστω σε μια μετρια κατασταση το δικτιο τους.Δεν ειναι θεμα χρηματων μιας και η διαφορα των 2 πακετων ειναι πολυ μικρη ειναι καθαρα θεμα κοροιδιας,ετσι δεν ειναι?Alex νομιζω πως τελικα ολα στην Ελλαδα ετσι λειτουργουν,αν δε πας πανω απο το κεφαλι τους με το πιστολι στο κροταφο να απαιτησεις κατι που δικαιουσαι δε νιωθουν και πολυ.

Vitruvian78
29-09-11, 20:15
Μπορείς να ζητήσεις αποχρέωση για το διάστημα που υπήρχε θέμα με τη γραμμή σου....

marios_jabs
30-09-11, 13:36
Ακουσων ακουσων και συγνωμη για τη φορα π θα παρω απο δω και μπρος απλα με βγαλανε τοσο πολυ απο τα ρουχα αυτη τη στιγμη.Πηρα τηλ μολις τωρα λοιπον παλι στις βλαβες για να ρωτησω τι γινεται με τη περιπτωση μου κ γιατι δε με εχει ενημερωσει κανεις..Το σηκωνει μια κοπελα αγενεστατη και ασχετη επισης και τη ρωταω τι γινεται με τη βλαβη μου γτ δε με εχει ενημερωσει κανεις ακομα.Μου λεει πως η βλαβη εκλεισε χτες και η δικαιολογια ειναι πως δε σηκωνει παραπανω απο 2mbps το δικτυο μου.Τοσο καιρο πως επιανα 8mbps ρε παιδια τοτε??Στις αρχες πως ειχα φτασει μεχρι και 11mbps?Εκλεισε η βλαβη και δεν υπηρξε καμμια ενημερωση οτι ετσι και ετσι,ουτε με ρωτησαν αν θελω να παραμεινω στα 7-8 mbps που επιανα απροβληματιστα 2 χρονια τωρα εκτος απο τ τελευταια βδομαδα π για ανεξηγητο λογο ειχα πεσει στα 5 και γιαυτο δηλωσα τη βλαβη..Τη ρωτησα λοιπον αν μπορω να επικοινωνησω εγω με τουσ τεχνικους η αν μπορει να γινει κατι αλλο και μου απαντησε 2 ξερα και κοφτα οχι.Αυτο μονο.Το θεικοτερο ειναι πως οταν τη ρωτησα οτι αφου με κλειδωσατε στα 2 και δε με ενημερωσατε πως απο δω και περα αυτη θα ειναι η ταχυτητα μου αλλαξατε τουλαχιστον το προγραμμα μου δηλαδη απο 24αρι που πληρωνω να με πατε 2αρι?Η απαντηση που πηρα ηταν ''οχι,εσεις θα πρεπε να μας το ζητησετε''.Τι κανω ρε παιδια τωρα?

........Auto merged post: marios_jabs πρόσθεσε 13 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Και κατι αλλο μηπως γνωριζει κανεις πως μπορω να ριξω το snr στο ρουτερ π διαθετω?

alex24
30-09-11, 13:52
Εχεις κλειδωμενο προφιλ στα 2 οποτε και να το ριξεις εκει θα μεινεις θα πρεπει να παρεις και να ζητησεις να σε επαναφερουν στα εως 24 για να μπορεσεις να το ριξεις αλλα με πιθανοτητες αποσυνδεσεων.Οποτε κανεις εσυ αυτο που νομιζεις

Vitruvian78
30-09-11, 14:43
Εγώ θα σου έλεγα να την κάνεις προς Φορθνετ μεριά..........στις δικές μας περιπτώσεις μόνο εκεί μπορούμε να δούμε κάτι καλύτερο!. Αν σε βάλουν στα 2 να ζητήσεις και να σε κατεβασουν και στην αναλογη τιμή!

marios_jabs
30-09-11, 15:02
Ναι νομιζω θα φυγω απο τον Οτε αφου βεβαια τους περιποιθω ενα χερι σα τελευταια ρανιδα σωτηριας.Σκεφτομαι κ τη καταγγελια στην ΕΕΤ πριν φυγω και μετα μαλλον προς forthnet σκεφτομουν και γω αλλα ακομα εδ ξερω σιγουρα τι ταχυτητες μπορουν να μου προσφερουν κτλ κτλ

johnsruro
11-10-11, 09:34
Πέραν της τραγικότητας του να σε κλειδώνουν στα 2 αλλά να μη σου αλλάζουν και το τιμολόγιο, τι έκανες τελικά? Εφυγες για αλλού? Forthnet τελικά?

@ ADSLgr.com All rights reserved.