PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδεσεις και νεο μοντεμ



rocky5656
27-09-11, 16:40
Καλησπερα, αυτο ειναι το πρωτο μου θεμα και ποστ. Ειχα εδω και ενα χρονο προβλημα με τον ΟΤΕ που μου εκανε συχνες αποσυνδεσεις, πολλες αλλα μερικων δευτερολεπτων. Πηρα τηλεφωνο ενα εκατομμυριο φορες. Τι ανανεωναν την γραμμη μου, τι μου εκαναν επανεκκινηση το μοντεμ τιποτα. Με τα πολλα κατεληξα στο οτι μπορει να φταιει το μοντεμ και τελικα αποφασισα να παρω ενα (εχει περασει ενας χρονος και δεν ειναι στην εγγυηση του ΟΤΕ)με το οποιο δεν ξερω αν θα βρω την υγεια μου. Θα λυθει το προβλημα με λιγα λογια ή τζαμπα τοσος κοπος;
Τελος παντων παρηγγειλα ενα καινουργιο (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.532115) αλλα επειδη ειμαι τοσο γκαντεμης, το εχω παραγγηλει εδω και τοσες μερες και τιποτα (διανομη κατοικον ;))Μου λεει εδω και μια βδομαδα Ελεγχος διαθεσιμοτητας προϊοντος...Οποτε πειτε μου 2 πραγματα. Ειναι φυσιολογικο να αργει τοσο πολυ ενα προϊον που ειναι ομως διαθεσιμο κατοπιν παραγγελιας; & Θα λυθει τελικα το προβλημα μου δλδ να ηταν προβληματικο το αρχικο μοντεμ;

Vitruvian78
28-09-11, 12:21
Πάρε τηλέφωνο στο e-shop και δώσε τα στοιχεια της παραγγελίας σου και θα σου πούνε....ενδεχομένως να ήτανε και θέμα του ρούτερ τα προβλήματά σου. To Baudtec ήτανε γνωστό για τέτοια προβλήματα!

rocky5656
28-09-11, 13:13
Πάρε τηλέφωνο στο e-shop και δώσε τα στοιχεια της παραγγελίας σου και θα σου πούνε....ενδεχομένως να ήτανε και θέμα του ρούτερ τα προβλήματά σου. To Baudtec ήτανε γνωστό για τέτοια προβλήματα!

Ναι οντως baudtec ητανε. Θα τους παρω τηλ. και θα σας πω αν και κατι εχω ακουσει οτι ηταν υπο πτωχευση η κατι τετοιο :hmm:

Vitruvian78
28-09-11, 14:00
Σε κάθε περίπτωση ή θα σου αποστείλουν κανονικά την παραγγελία σου, ή θα επιστρεψουν τα χρήματά σου πίσω.....

rocky5656
28-09-11, 15:08
Σε κάθε περίπτωση ή θα σου αποστείλουν κανονικά την παραγγελία σου, ή θα επιστρεψουν τα χρήματά σου πίσω.....

Με αντικαταβολη θα πληρωσω αλλα το θεμα με το ιντερνετ τις τελευταιες μερες με ζωρηζει πολυ

Vitruvian78
29-09-11, 01:30
Εγώ θα σου σύστηνα να πήγαινες σε ένα κατάστημα του ΟΤΕ να αγοράσεις ένα Conn-X ρούτερ καλύτερα.....έτσι κι αλλιώς τα ίδια χρήματα θα πληρώσεις και θα το πάρεις αμέσως. Σε ποιά περιοχή είσαι;

rocky5656
29-09-11, 14:54
Εγώ θα σου σύστηνα να πήγαινες σε ένα κατάστημα του ΟΤΕ να αγοράσεις ένα Conn-X ρούτερ καλύτερα.....έτσι κι αλλιώς τα ίδια χρήματα θα πληρώσεις και θα το πάρεις αμέσως. Σε ποιά περιοχή είσαι;

Αθηνα, Κατω πατησια. Βασικα σημερα θα παρω και ενα τηλεφωνο να μαθω τι γινεται...

Vitruvian78
29-09-11, 20:11
Πες μας τί έγινε τελικά.....πάντως να ξέρεις οτι το Thomson TG585 v8 είναι πολυ καλό ρούτερ, και δεν θα έχεις αποσυνδέσεις. Εάν δεν το βρείς στον ΟΤΕ ή το Γερμανο.....θα το βρείς στο Πλαίσιο, ή μπορείς να το αγοράσεις απο τη Φορθνετ ή τον Παπασωτηρίου (όπου εχει μέσα και κατάστημα Φορθνετ)

rocky5656
30-09-11, 15:25
Πηρα τηλ. Μου ειπαν οτι οντως ειχε αργισει και οτι το περιμενουν ή σημερα ή την Δευτερα και θα μου το φερουν στις αρχες της επομενης...Τωρα θα δειξει. Πραγματικα ευχομαι να εχει το μοντεμ το προβλημα (Θα ξεφορτωθω και αυτο το splitter που μου τρωει το χωρο μιας και το παλιο ειχε 1 θυρα Ethernet ενω το καινουριο θα χει 4 ;) )

xmperop1
30-09-11, 18:50
Πηρα τηλ. Μου ειπαν οτι οντως ειχε αργισει και οτι το περιμενουν ή σημερα ή την Δευτερα και θα μου το φερουν στις αρχες της επομενης...Τωρα θα δειξει. Πραγματικα ευχομαι να εχει το μοντεμ το προβλημα (Θα ξεφορτωθω και αυτο το splitter που μου τρωει το χωρο μιας και το παλιο ειχε 1 θυρα Ethernet ενω το καινουριο θα χει 4 ;) )

Τι σχέση έχει το splitter ο χώρος που τρώει με το πόσες ethernet έχει το router?
Μήπως τελικά κάτι άλλο φταίει και βγάζει το πρόβλημα?

valen_gr
30-09-11, 20:13
Αν και εχεις δικιο, ειναι αρκετα ασαφες οπως τα λεει ο φιλος , πιθανον σαν splitter να εννοει καποιο hub/switch που εχει κουμπωσει πανω στο ρουτερ που εχει.
Μπορει να κανω και λαθος :p

rocky5656
30-09-11, 22:05
Αν και εχεις δικιο, ειναι αρκετα ασαφες οπως τα λεει ο φιλος , πιθανον σαν splitter να εννοει καποιο hub/switch που εχει κουμπωσει πανω στο ρουτερ που εχει.
Μπορει να κανω και λαθος :p

Λοιπον το προβλημα δεν ειναι στο σπλιττερ (ειναι μια συσκευη που λειτουργει οπως το usb hub επειδη αυτο το μοντεμ εχει μονο μια εθερνετ ενω εγω θελω 2 για ενα αλλο λαπτοπ)
Το προβλημα ομως το ειχα ηδη και οταν δεν το χρησιμοποιουσα,οποτε θα μου γλυτωσει και χωρο στο ραφι :)

rocky5656
03-10-11, 21:40
Λοιπον το προιον θα ερθει αυριο, το πολυ μεθαυριο και το θεμα ειναι πως θα το σετταρω ;

rocky5656
16-10-11, 20:03
Λοιπον το νεο μοντεμ ηρθε εγκατασταθηκε μια χαρα αλλα το προβλημα συνεχιζει. Ξαναπαιρνω τηλεφωνα κτλ. οπως πριν. Μου ηρθε μια φλασια οτι ισως να φταιει ο συναγερμος του σπιτιου που δεν εχει φιλτρο.Το θεμα ειναι πως ο συναγερμος με το σημα που δινει οτι ολα ειναι οκ υπερφορτωνει την γραμμη. Ομως το σημα δινεται μια φορα στις 8.30. Πως μπορουν να εξηγηθουν οι 1500 διακοπες την υπολοιπη ημερα;
Υ.Γ. Φοβαμαι πως αν βαλω φιλτρο ο συναγερμος δεν θα δινει σωστα το σημα.

xmperop1
16-10-11, 20:18
Λοιπον το νεο μοντεμ ηρθε εγκατασταθηκε μια χαρα αλλα το προβλημα συνεχιζει. Ξαναπαιρνω τηλεφωνα κτλ. οπως πριν. Μου ηρθε μια φλασια οτι ισως να φταιει ο συναγερμος του σπιτιου που δεν εχει φιλτρο.Το θεμα ειναι πως ο συναγερμος με το σημα που δινει οτι ολα ειναι οκ υπερφορτωνει την γραμμη. Ομως το σημα δινεται μια φορα στις 8.30. Πως μπορουν να εξηγηθουν οι 1500 διακοπες την υπολοιπη ημερα;
Υ.Γ. Φοβαμαι πως αν βαλω φιλτρο ο συναγερμος δεν θα δινει σωστα το σημα.

Αν ο συναγερμός παίρνει το σήμα μετά από τη γραμμή δηλ. από κάποια μπρίζα που είναι κοντά του δεν θα έχεις πρόβλημα βάζοντας φίλτρο στην είσοδο του.
Αν η γραμμή περνάει μέσα από τον συναγερμό και δίνει από την έξοδο στο υπόλοιπο σπίτι τότε βάζοντας φίλτρο απλά δεν θα συγχρονίζει το μόντεμ.
Σε κάθε περίπτωση θέλει ψάξιμο και αν δεν τα καταφέρεις φώναξε τον συνσγερματζή να διορθώσει το κύκλωμα.

rocky5656
16-10-11, 20:30
Αν ο συναγερμός παίρνει το σήμα μετά από τη γραμμή δηλ. από κάποια μπρίζα που είναι κοντά του δεν θα έχεις πρόβλημα βάζοντας φίλτρο στην είσοδο του.
Αν η γραμμή περνάει μέσα από τον συναγερμό και δίνει από την έξοδο στο υπόλοιπο σπίτι τότε βάζοντας φίλτρο απλά δεν θα συγχρονίζει το μόντεμ.
Σε κάθε περίπτωση θέλει ψάξιμο και αν δεν τα καταφέρεις φώναξε τον συνσγερματζή να διορθώσει το κύκλωμα.

To Θεμα ειναι οτι ο συναγερμος δινει σημα 1 φορα την ημερα αλλα το ιντερνετ διακοπτεται πολλες φορες

xmperop1
16-10-11, 20:43
To Θεμα ειναι οτι ο συναγερμος δινει σημα 1 φορα την ημερα αλλα το ιντερνετ διακοπτεται πολλες φορες

Αν αρχίσεις τέτοιους προβληματισμούς παίζεις το παιχνίδι του συναγερμού.:p
Αποσύνδεσε τη γραμμή από τον συναγερμό και δες τη συμπεριφορά της γραμμής.;)

rocky5656
16-10-11, 20:50
Αν αρχίσεις τέτοιους προβληματισμούς παίζεις το παιχνίδι του συναγερμού.:p
Αποσύνδεσε τη γραμμή από τον συναγερμό και δες τη συμπεριφορά της γραμμής.;)

Εναλλακτικη; :hmm:

xmperop1
16-10-11, 20:58
Εναλλακτικη; :hmm:

Δεν υπάρχει εναλλακτική, η φίλτρο και έλεγχος του συναγερμού ψάχνοντας, η αποσύνδεση του συναγερμού για κάποιες ώρες αν έχεις αμφιβολίες για το τι φταίει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.