PDA

Επιστροφή στο Forum : webmail από Google με 1GB χώρο!



cyberp
07-04-04, 16:18
http://gmail.google.com/gmail/help/about.html

Varvaros-
07-04-04, 17:53
εγω το κοβω οτι απλα θελουν να μαζεψουν e-mail διευθυνσεις να τις πουλησουν για newsletters και spamming!

PReD
07-04-04, 17:57
κάποιο λάκο έχει η φάβα...

Μακριά απο Google...

Δοκιμάστε το www.alltheweb.com

GP
07-04-04, 18:43
To gmail θα δειχνει διαφημισεις αναλογα με το περιεχομενο των email. Εγω ειμαι περιεργος να δω τι συστοιχια εχουν απο πισω...

cyberp
08-04-04, 10:22
εγω το κοβω οτι απλα θελουν να μαζεψουν e-mail διευθυνσεις να τις πουλησουν για newsletters και spamming!
Oχι δεν είναι έτσι.. θα έχουν και αντι-σπαμ φίλτρα..
Αν διάβασες μέσα και όπως λέει και ο GP, θα κάνουν σκαν τα μηνυματα και ανάλογα με το περιεχόμενο θα εμφανίζονται διαφημίσεις (δεν θα στέλνεται δηλαδή mail), ακριβώς όπως εμφανίζονται και στα αποτελέσματα του google search... απ'οτι λέει ούτε καν pop-ups δεν θα έχει..
Εμένα καλό μου ακούγεται.. ειδικά αν έχει μονο text-based διαφημισεις όπως και το google δεν θα με πείραζε καθόλου..δεν επιβαρύνει σχεδόν καθόλου το download..
Βέβαια ήδη έχουν ξεσηκωθεί οργανώσεις για την παραβίαση προσωπικών δεδομένων, αφου (έστω και μηχανικά) ανοίγεται αλληλογραφία... Είδωμεν..

To gmail θα δειχνει διαφημισεις αναλογα με το περιεχομενο των email. Εγω ειμαι περιεργος να δω τι συστοιχια εχουν απο πισω...
Aυτό θέλω να το μάθω και εγώ !

NeK
08-04-04, 14:23
Ρε παιδιά, χάθηκαν τα απλά και καλά <font color="#0000ff">real emails</font><font color="#000000">;</font></p>

Τι ακριβώς σας αρέσει από ένα mailbox που κρατάει όλα τα emails σας αυτό και επιπλέον τα διαβάζει και τα επεξεργάζεται; Και με δυνατότητα ενός powerful global search που μάλλον για σένα με τα 100-200 emails αχρείαστο θα είναι, αλλά ύποπτα πολύ χρήσιμο για κάποιους άλλους;</p>

Και άντε μετά να προσπαθήσουν να σου αποδείξουν ότι θα έχεις και privacy... Ναι αμέ...</p>

ΥΓ. Προσωπικά θα προτιμούσα να τους έδινα ΛΕΦΤΑ παρά να τους εμπιστευτώ έστω και 1 byte προσωπικής μου πληροφορίας, ακόμη και αν ήταν η μητέρα Τερέζα.

ckbond
08-04-04, 14:47
Νεκτάριος: έγραψε





Ρε παιδιά, χάθηκαν τα απλά και καλά real emails; Τι ακριβώς σας αρέσει από ένα mailbox που κρατάει όλα τα emails σας αυτό και επιπλέον τα διαβάζει και τα επεξεργάζεται; </p>

Φίλε μου εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ αυτά τα mailbox για μερικούς συγκεκριμένους λόγους όπως, παλαιότερα επί εποχής PSTN / ISDN (τι θυμήθηκα τώρα), άλλαζα πολύ τακτικά providers με αποτέλεσμα να μην έχω μία email διεύθυνση σταθερή, επίσης σε πολλούς provider δεν είχες την δυνατότητα να δεις τα email σου online παρά μόνα αν τα κατέβαζες…
Ένας ακόμα καλός λόγος είναι για τις περιπτώσεις που κάνεις κάπου register και τους δίνεις την διεύθυνση και δεν σε νοιάζει ότι και να σου στείλουν μιας και θα μπαίνεις μια φορά στο τόσο μόνο και μόνο για να κρατάς τον λογαριασμό ενεργό..
Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι πουλάνε τις διευθύνσεις όσο και να χτυπιούνται για το αντίθετο... :? :mrgreen: :wink:

Desperado
09-04-04, 16:32
Καλα ρε παιδια μια χαζη ερωτηση...εχει τετοια υποδομη το google για να παρεχει 1 gb mail σε καθε χρηστη? αν υποθεσουμε οτι μαζευει 1000000 τετοιους χρηστες μπορει να παρεχει τοσο διαθεσιμο χωρο?

lazar
16-04-04, 02:28
Καλα ρε παιδια μια χαζη ερωτηση...εχει τετοια υποδομη το google για να παρεχει 1 gb mail σε καθε χρηστη? αν υποθεσουμε οτι μαζευει 1000000 τετοιους χρηστες μπορει να παρεχει τοσο διαθεσιμο χωρο?

Αν όλοι οι 1.000.000 χρήστες γεμίσουν το 1 GB όχι. Αλλά ποτέ δεν συμβαίνει αυτό. Είναι σαν τις τράπεζες. Αν όλοι οι καταθέτες ζητήσουν όλα τα χρήματα τους σε μια μέρα δεν θα έχουν να τα δώσουν. Ποτέ όμως δεν γίνεται αυτό. Απλά προσέχουν τις αναλογίες.

Cafeeine
16-04-04, 03:36
Δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Δεν εμποδίζει κανέναν να ανεβάσει 1 gig αρχεία για να τα έχει ευκαιρα (και πιθανώς να έχει και πολλαπλά accounts όποιος χρειάζεται παραπάνω χώρο. Ειναι πολύ ευκολο να υπερφορτωθεί το δίκτυο (πχ ο cafeeine, έξυπνος , μόλις έστειλε σε άλλους 200 φίλους του (OLOI με Gmail) μια ταινία 700ΜΒ για να γελάσουν, και όλοι αυτοί την κατεβάζουν μαζί, και οι μισοί την στέλνουν στου υπολοιπους ξανά και ξανα.... Θα μου πείς δεν γίνεται αυτό σήμερα? ναι, αλλα σε πληρωμένα mail services. Δεν νομίζω οτι η διαφήμιση μόνο θα το σηκώσει αυτό το Project.

Nick2k2
16-04-04, 04:01
Να σας πω και γω κυρίως αυτό φοβάμαι.Ειδικά αν δεν υπάρχει και κάποιο όριο στο μέγεθος των αρχείων, πολύ φοβάμαι οτι το όλο project θα καταλήξει έρμεο τoυ fileshare και του warez γενικότερα.Γιατι πέρα απο το mail account δεν παύει να είναι ένα webspace με 1gb χώρο.Και ειδικά αν έχεις και την δυνατότητα να κάνεις πολλά accounts ας το αφήσουμε καλύτερα.Είναι μαθηματικά σίγουρο οτι θα οδηγηθεί σε αποτυχία το όλο project.Επειδή είναι αδύνατο να σηκώσει τέτοιο bandwidth.Oπότε το πιο πιθανό είναι είτε να το κάνουν με κάποιο μηνιαίο fee,είτε να βάλουν διάφορους περιορισμούς στο πόσο μεγάλα αρχεία θα μπορείς να στέλνεις ας πουμε και διάφορια άλλα τέτοια γιατι αλλιώς δεν θα προχωρήσει, τα λεφτά που θα ξοδεύονται δεν θα βγαίνουν ούτε με τις διαφημίσεις ούτε με τπτ.

WAntilles
16-04-04, 11:50
Πολύ σωστά όλα αυτά που είπες ο Νεκτάριος.

Το πραγματικό POP3 mail είναι αναντικατάστατο και δεν το αλλάζω με τίποτα.

Χώρια που το όλο θέμα του GMail είναι παράνομο (αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων).

Προς ckbond:



επίσης σε πολλούς provider δεν είχες την δυνατότητα να δεις τα email σου online παρά μόνα αν τα κατέβαζες


Κατέβασε το παρακάτω διαμάντι

http://sourceforge.net/projects/poptray/

για να μπορείς να κοιτάς αυτόματα και να σβήνεις χωρίς να κατεβάζεις, μηνύματα από μαζικά POP3 accounts (μέχρι και plugin για HotMail έχουνε βγάλει).

Είναι free και open-source.

lazar
16-04-04, 14:00
Αφού που λες Nick2k2 με τους πολλαπλούς λογαριασμούς είναι πολύ σωστό. Δεν το σκέφτηκα καθόλου.

androu
16-04-04, 15:45
κάτι δεν μου πάει και μένα καλά με όλη αυτή την ιστορία.. Ήδη η google έχει ακουστεί ότι πουλά στοιχεία σε εταιρείες (ψαξίματα...κτλ) τώρα με το μαιλ θα μας πουλήσει ολόκληρους!! Ο Θεός ξέρει τη θα σκεφτούν να κάνουν εκτός από spam Και διαφημίσεις για να βγάλουν λεφτά. Εκτός εαν παίζει καμιά συμεργασία με μυστικές υπηρεσίες να βρούν ποιούς διακινούν mp3, ταινίες, προγράμματα κτλ...

shaq141a
19-04-04, 19:16
Μακάρι να γίνει .
Τέρμα το emule και άλλα p2p.

Salvador
19-04-04, 19:38
το gmail που ισχυριζετε οτι θα παρεχει η υπηρεσία google ειναι σε beta εκδοση (και καλάαα)..οπως θα ειδατε ζηταει το mail σας για να σας κρατάει "ενήμερους" μέχρι την τελική φαση.Εγω το μονο που εχω να πω ειναι ψαχτείτε καλα πριν δώσετε το mail σας στο google.Πολλά εχουν ακουστεί για τις μεθοδους της ..

pipitop@pi
19-04-04, 19:43
σαν ιδεα εγω την βρισκω πολυ καλη μιας καιo χωρος που προσφερει η hotmail ειναι απελπιστηκα λιγος και γεμιζει μεσα σε 2 μερες!οσο για αυτα περι file sharing κατι θε εχουν σκεφτει,καποιο μετρο θα εχουν λαβει ωστε να το αποτρεψουν.....

Cafeeine
20-04-04, 08:08
Υπάρχουν και άλλα webmail που δίνουν παραπάνω χώρο. Εξακολουθώ να πιστέυω οτι 1 γιγα είναι πολυς χώρος για να τον δίνεις στον κόσμο αβέρτα, ειδικότερα σε μια πολύδιαφημιζόμενη υπηρεσία που θα αναλάβουν να αξιοποιήσουν δεκάδες χιλιάδες κόσμου.

ipo
28-06-04, 16:39
Πριν από λίγο δέχτηκα πρόσκληση και γράφτηκα στο GMAIL. Ενώ η διαδικασία της εγγραφής έγινε σωστά, δεν μπορώ να συνδεθώ στο λογιαρισμό μου, διότι μόλις δώσω password και όνομα με στέλνει στη σελίδα
http://gmail.google.com/gmail/html/nocookies.html
όπου λέει ότι πρέπει να ενεργοποιήσω τα cookies στον browser μου.
Δοκίμασα να συνδεθώ με internet explorer 6 και firefox 0.9 έχοντας ενεργοποιήσει την αποδοχή όλων των cookies (privacy στο ελάχιστο) και έχοντας κλείσει το firewall. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε.
Έχει κανείς καμία ιδέα;

dantouan
28-06-04, 16:56
το gmail που ισχυριζετε οτι θα παρεχει η υπηρεσία google ειναι σε beta εκδοση


Ισως αυτος ειναι ο λογος... :?

wintech2003
28-06-04, 17:21
dantouan, Μου εκλεψες το avatar!!!

dantouan
28-06-04, 17:24
dantouan, Μου εκλεψες το avatar!!!

Αφου το εβαλα μετα απο σενα....... 8) 8) 8) 8)

@ ADSLgr.com All rights reserved.