PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχείς αποσυνδέσεις...



spyrosag
28-09-11, 13:07
Καλημέρα, έχω Connx-24mbps και από τη Δευτέρα χάνεται συνεχώς η σύνδεσή μου.

Λέγοντας χάνεται, δεν γίνεται επανεκκίνηση του ρούτερ (Philips CGA-5720N/TE), ούτε σβήνει το φωτάκι "Online". Όμως καμία ιστοσελίδα δεν ανοίγει ούτε γίνεται ping.

Για να επαναφέρω τη σύνδεση δεν αρκεί το κουμπί "Connect" από τις ρυθμίσεις του router, αλλά πρέπει να κάνω reboot (στο router).

Tα χαρακτηριστικά της γραμής είναι:

noise margin: up: 11 db down: 9 dB
attenuation: up: 6 db down: 14 db

και ταχύτητα up:1023kbps down:14500-15500kbps

Όταν εμφανίζεται το πρόβλημα αλλάζει μόνο το down noise margin και γίνεται 4294967293 dB (!!), τιμή με την οποία το router δηλώνει ότι έφτασε στο άπειρο.

Το ίδιο πρόβλημα είχα και παλαιότερα, αλλά μόνο τα Σαββατοκύριακα, οπότε υπέθετα ότι ήταν λόγω φόρτου του δικτύου του ΟΤΕ. Όλο το καλοκαίρι δεν είχα κανένα πρόβλημα (κάτι που ενισχύει τη θεωρία περί φόρτου), αλλά πλέον γίνεται συνεχώς.

Τι θεωρείτε πιο πιθανό; Οι τιμές της γραμμής μου δικαιολογούν τέτοια προβλήματα;

spyrosag
29-09-11, 12:42
Κάτι άλλο που έγινε είναι ότι το ρούτερ δεν συνδεόταν ούτε μετά την επανεκκκίνηση.

Ψάχνοντας στις ρυθμίσεις του είδα ότι είχαν αλλάξει οι τιμές vpi/vci από 8/35 σε 0/32. Τις επανέφερα και μετά συνδέθηκε κανονικά.

Αυτό έγινε 3 φορές χθες...

Για κάτι τέτοιο φταίει ο ΟΤΕ, δηλαδή στέλνει λανθασμένες πληροφορίες ή τα έχει φτύσει το ρούτερ;

Vitruvian78
29-09-11, 13:21
Θα πάρεις στο 1242 και θα δηλώσεις βλάβη του ρούτερ. Θα το αφήσεις πάνω στη γραμμή αναμένο για τουλάχιστον 24 ώρες και θα σου το φτιάξουν οι τεχνικοί απομακρυσμένα. Έχεις πειράξει καθόλου τους κωδικούς πρόσβασης;

spyrosag
30-09-11, 00:24
Έκανα restore του router από παλαιότερο backup που είχα, έκανα factory reset, αλλά και πάλι τα ίδια.
Από τον ΟΤΕ δεν νομίζω να κάνουν τίποτα περισσότερο, οπότε μάλλον θα πάρω ένα καινούριο Thomson να ησυχάσω...

Vitruvian78
30-09-11, 10:40
Εάν θέλεις να πάρεις καινούριο ρούτερ είναι αλλο θέμα......δεν μπορείς ποτέ να ξέρεις ποιό είναι το πρόβλημα.....η άποψή μου είναι να δηλώσεις τη βλάβη σε κάθε περίπτωση....


Δες ένα παρόμοιο πρόβλημα πώς λύθηκε.......
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=549536

Lapetr
02-10-11, 17:35
Έτσι ξαφνικά ξεκίνησε το πρόβλημα? Δεν άλλαξες κάτι εσύ σε ρυθμίσεις, συνδεσμολογία? (μήπως έβαλες κανά συναγερμό?) Δώσε βλάβη γιατί μπορεί απλά να έκαψε και φλάτζα το ρούτερ.

kkot
02-10-11, 19:54
είχα το ίδιο θέμα ακριβώς όπως το περιγράφεις, δήλωσα το πρόβλημα στο 1242 ,ήρθαν μου άλλαξαν το router (default που δινει ο ΟΤΕ το πρώτο και το δεύτερο) και το προβλημα λύθηκε

καλή συνέχεια.

spyrosag
02-10-11, 22:06
Το πρόβλημα ξεκίνησε ξαφνικά τον περασμένο Μάρτιο αν θυμάμαι καλά.
Δεν είχα κάνει καμιά αλλαγή στη γραμμή, ούτε στις ρυθμίσεις του router.
Απλώς μέχρι τώρα εμφανιζόταν περιστασιακά και το ανεχόμουν. Τώρα γίνεται καθημερινά και επαναλαμβανόμενα.

Θα ξεκινήσω με αλλαγή του router, καθλως αυτό που μου είχε δώσει ο ΟΤΕ δεν είναι και το καλύτερο (Phillips CGA 5720N/TE).
Λέω να πάρω αυτό το Thomson (http://oteshop.ote.gr/storefront/-/-modems/thomson-tg585-v8-pstn/prodmod_40074360.html) που έχω δει ότι είναι από τα πιο αξιόπιστα.

Αν συνεχίσουν τα προβλήματα θα δηλώσω βλάβη...

Vitruvian78
02-10-11, 23:17
Είναι πολύ καλό ρούτερ το Thomson. Απο τότε που το έβαλα στη γραμμή μου λύθηκαν όλα τα προβλήματα των αποσυγχρονισμών.

spyrosag
03-10-11, 17:40
Πήρα τελικά το Thomson. Εδώ και 3-4 ώρες που το έχω δεν έγινε καμιά αποσύνδεση.

Μάλιστα η ταχύτητα ανέβηκε λίγο από 15000 κατά μέσο όρο στα 16100 kbps.

Attenuation (Up/Down): 6,0 / 14,5
SN Margin (Up/Down): 9,0 / 9,0

spyrosag
03-10-11, 22:51
Update:
Ξανάρχισαν οι αποσυνδέσεις. :evil:
Το μόνο θετικό είναι ότι πλέον δεν χρειάζεται να κάνω εγώ την επανασύνδεση όταν κολλάει, αλλά την κάνει μόνο του το router.
Του πέρασα τώρα την 8.2.7.8 firmware μήπως βελτιωθεί η κατάσταση...

Update 2: Ούτε αυτή η firmware βοήθησε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.