PDA

Επιστροφή στο Forum : ούτε σταθερό ούτε ίντερνετ στην Πυλαία!!!



gsaltzis
28-09-11, 15:08
Μετακόμισα στην Πυλαία Θεσσαλονίκης πριν περίπου 2 μήνες και έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για βάλω σταθερό και ίντερνετ στο νέο μου σπίτι. Ο ΟΤΕ μού απάντησε ότι είναι αδύνατο προς το παρόν να έχω ακόμη και σταθερό, γιατί δεν υπάρχουν διαθέσιμες γραμμές στο δίκτυο της περιοχής. Επίσης μου είπαν ότι κάποια στιγμή θα γίνει αναβάθμιση του δικτύου, αλλά άγνωστο το πότε (σε μία βδομάδα, μήνα, χρόνο κλπ.)

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει μήπως και βγάλω άκρη;

Υ.Γ.: Αρχικά είχα πάει στην Wind και στην HOL, αλλά δεν μπόρεσαν γιατί ήταν θέμα του ΟΤΕ. Γι' αυτό κατέληξα στον ΟΤΕ.

maik
01-10-11, 19:11
Μονο τηλεφωνια μπορεις να εχεις, πολυ ευκολα.
Για να σου απαντησαν αρνητικα πιθανοτατα εισαι σε νεα οικοδομη στην οποια πρεπει να περαστει υπογειο δικτυο.
Συνενοησου με τον εργολαβο ή τον ηλεκτρολογο αν εκαναν την αιτηση που πρεπει στον ΟΤΕ.

gsaltzis
03-10-11, 13:51
Μονο τηλεφωνια μπορεις να εχεις, πολυ ευκολα.
Για να σου απαντησαν αρνητικα πιθανοτατα εισαι σε νεα οικοδομη στην οποια πρεπει να περαστει υπογειο δικτυο.
Συνενοησου με τον εργολαβο ή τον ηλεκτρολογο αν εκαναν την αιτηση που πρεπει στον ΟΤΕ.

Η πολυκατοικία είναι όντως νέα. Όταν μιλάμε για υπόγειο δίκτυο τι εννοούμε ότι φτάνει η γραμμή μέχρι έξω από την πολυκατοικία αλλά εκεί διακόπτεται;
Τι ακριβώς να ρωτήσω τον ηλεκτρολόγο για να καταλάβει;
Υπάρχουν κάποιοι γείτονες στην πολυκατοικία που έχουν ίντερνετ και σταθερό ΗΟL ή Forthnet αλλά απ' όσο ξέρω ο ένας δυσκολεύτηκε πολύ για τα καταφέρει. (Η σύνδεση που έχουν είναι πολύ αργή : 1 με 2 Mbps)

maik
03-10-11, 15:55
Να ρωτησεις αν εκανε αιτηση για να μπει "εισαγωγη".Αλλα απο οτι μου λες υπαρχουν αλλοι γειτονες που εχουν τηλεφωνο. Λογικα λοιπον εχει καταληξει το υπογειο καλωδιο στην πολυκατοικια.
Το πιθανοτερο ειναι να μην υπαρχουν ελευθερα ζευγη στην περιοχη. Αν ειναι ετσι τηλεφωνια μπορεις να παρεις μεσω PCM.

gsaltzis
05-10-11, 14:13
Να ρωτησεις αν εκανε αιτηση για να μπει "εισαγωγη".Αλλα απο οτι μου λες υπαρχουν αλλοι γειτονες που εχουν τηλεφωνο. Λογικα λοιπον εχει καταληξει το υπογειο καλωδιο στην πολυκατοικια.
Το πιθανοτερο ειναι να μην υπαρχουν ελευθερα ζευγη στην περιοχη. Αν ειναι ετσι τηλεφωνια μπορεις να παρεις μεσω PCM.

Κάτι τέτοιο μου είχαν πει (νομίζω). Το PCM τι είναι; Με αυτό μπορώ να έχω μόνο τηλεφωνία; Δυνατότητα για ίντερνετ υπάρχει μέσω PCM; Μέσω ΕΕΤΤ μπορώ να καταφέρω τίποτα; Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

maik
05-10-11, 15:58
Το PCM ειναι μια τεχνολογια οπου σε μια γραμμη χαλκου μπορουν να εχουν τηλεφωνια μεχρι και 10 διαφορετικοι πελατες. Δυστυχως το internet δεν μπορει να δουλεψει μεσω αυτου. Θελει ατοφια γραμμη χαλκου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.