PDA

Επιστροφή στο Forum : Draytek Vigor 2700 + Hol Voip Settings



matzos
28-09-11, 21:06
Καλησπεριζω την παρεα. Μετα την προσφατη "αναβαθμιση υπηρεσιων" της HOL μου πηραν το Φριτζ και μου φεραν το Νετφαστερ. Περιττο να αναφερω οτι δεν εχουν καμια σχεση τα 2 ρουτερ. Πηρα λοιπον ενα Vigor 2700 και επειδη η τηλεφωνια μου ειναι Voip και οχι POTS αν δεν περασω τα σωστα settings μεσα δεν εχω τηλεφωνο. Μηπως ξερει καποιος να πει τι ρυθμισεις και πως πρεπει να περασω ωστε να εχω τηλεφωνια με τους αριθμους κανονικα;
Το vigor ερχοταν με firmware της Altec i-call μεσα στο οποιο περασα το γνησιο firmware της Drytek στη νεα του εκδοση.
Ευχαριστω εκ των προτερων

vaggoulas
29-09-11, 01:47
Καλησπεριζω την παρεα. Μετα την προσφατη "αναβαθμιση υπηρεσιων" της HOL μου πηραν το Φριτζ και μου φεραν το Νετφαστερ. Περιττο να αναφερω οτι δεν εχουν καμια σχεση τα 2 ρουτερ. Πηρα λοιπον ενα Vigor 2700 και επειδη η τηλεφωνια μου ειναι Voip και οχι POTS αν δεν περασω τα σωστα settings μεσα δεν εχω τηλεφωνο. Μηπως ξερει καποιος να πει τι ρυθμισεις και πως πρεπει να περασω ωστε να εχω τηλεφωνια με τους αριθμους κανονικα;
Το vigor ερχοταν με firmware της Altec i-call μεσα στο οποιο περασα το γνησιο firmware της Drytek στη νεα του εκδοση.
Ευχαριστω εκ των προτερων
Έχει γραφτεί πολλές φορές αυτό εδώ πέρα.
Δεν γίνεται.

matzos
29-09-11, 13:42
Τουλαχιστο καταφερα και τα συνδεσα σε σειρα μεσω LAN οποτε παιρνω ιντερνετ απο αυτο της Vigor και το Νετφαστερ το εχω μονο για τηλεφωνια μιας και εκλεισα και το wifi του

djbilal
30-09-11, 16:36
Τουλαχιστο καταφερα και τα συνδεσα σε σειρα μεσω LAN οποτε παιρνω ιντερνετ απο αυτο της Vigor και το Νετφαστερ το εχω μονο για τηλεφωνια μιας και εκλεισα και το wifi του

Φιλε μου μπορεις να μου πεις πωσ εκανες το νετφαστερ να λειτουργει μονο για τηλεφωνια επειδη και εγω σχεδον το ιδιο πραγμα θελω να κανω εχω βαλει αλλο ρουτερ για ιντερνετ αλλα την τηλεφωνια αναγκαστικα πρεπει να την κανω μεσω νετφαστερ και δεν ξερω να το ρυθμισω.

matzos
02-10-11, 14:30
Φιλε μου μπορεις να μου πεις πωσ εκανες το νετφαστερ να λειτουργει μονο για τηλεφωνια επειδη και εγω σχεδον το ιδιο πραγμα θελω να κανω εχω βαλει αλλο ρουτερ για ιντερνετ αλλα την τηλεφωνια αναγκαστικα πρεπει να την κανω μεσω νετφαστερ και δεν ξερω να το ρυθμισω.

Πριν τα παρακατω σθνδεθηκα με LAN απο υπολογιστη στο Vigor και εβαλα στα settings για ιντερνετ: PPoE, 8,35 Multimode, username και password αυτα που εχω στην hol, και την γραμμη always on.Αποσυνδεση του νετφαστερ απο τον υπολογιστη.
Μετα
ADSL γραμμη στο νετφαστερ. Τα τηλεφωνα 210ΧΧΧΧΧΧΧ και 213ΧΧΧΧΧΧΧ πανω στις FON 1 και 2 του νετφαστερ αντιστοιχα. Καλωδιο ethernet φευγει απο την LAN1 του νετφαστερ για την LAN 1 του vigor. Τα υπολοιπα καλωδια ethernet φευγουν απο το vigor προς 2 υπολιστες και το PS3 απο τις LAN 2,3,4
το ολο κολπο ειναι μετα
Το vigor εχει διευθυνση 192.168.1.1
Το νετφαστερ εχει διευθυνση 192.168.2.1
Για windows 7:
control panel-->network and sharing center-->change adapter settings--->Local area connection (δεξι click) --> status
εκει τα details πρεπει να ειναι:
Connection-specific DNS Suffix:
Description: Realtek RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC
Physical Address: ‎00-0F-B0-C7-F5-AD
DHCP Enabled: No
IPv4 Address: 192.168.2.7
IPv4 Subnet Mask: 255.255.255.0
IPv4 Default Gateway: 192.168.2.1
IPv4 DNS Server: 192.168.2.1
IPv4 WINS Server:
NetBIOS over Tcpip Enabled: Yes

Αν δεν ειναι ετσι, πατας properties --> Ιντερνετ protocol version 4 (IPV4)
και βαζεις χειροκινητα τις παραπανω διευθυνσεις αρκει καθε υπολογιστης να εχει δικη του ξεχωριστη IP adress( Παραδειγμα:192.168.2.7 , 192.168.2.9 , 192.168.2. 11) το τελευταιο ψηφιο αλλαζει σε οτι θες εσυ εως 255.
Αναλογα πρατεις και για wifi συνδεσεις η iphone και τηλεφωνα, αρκει να βαζεις Adrdress απο 2-255 (ξεχωριστη για καθε συσκευη) subnet mask:255.255.255.0, default gateway 192.168.2.1 (η διευθυνση του ρουτερ που δεχεται ιnternet δηλ netfaster) DNS server 192.168.2.1 (το ιδιο παλι)

Εβαλα το βιγκορ για ιντερνετ γιατι εχει καλυτερο wifi σημα απ οτι το νετφαστερ. ελπιζω να βοηθησα
Το νετφαστερ παιρνει τις ρυθμισεις για τηλεφωνια αυτοματα απο το δικτυο της ΧΟΛ και γιαυτο το εκανα ετσι καθως δεν ξερω να περασω ρυθμισεις για τηλεφωνια στο αλλο ρουτερ

fearbit
16-10-11, 22:33
Καλησπέρα και από μένα...
Φίλε matzos...επειδή φαίνεται να το κατεχεις το θέμα,μπορείς να μου απαντήσεις σε κάτι?εγώ που θέλω να έχω και στα 2 αυτά μοντεμ ιντερνέτ,από wifi και καλώδιο,τι ρυθμησεις πρέπει να βάλω?εγώ θα συνδέσω έτσι :από το lan1 του netfaster πάει στην LAN1 του vigor ,και από το vigor φεύγουν 3 καλώδια για ps3 ,xbox360 και media tank.

dikal
16-10-11, 23:09
Πιο απλός τρόπος είναι:
Στο vigor δινεις ip 192.168.2.2, και απενεργοποιείς τον DHCP server (το Netfaster θα κάνει αυτή τη δουλειά)

και στο Netfaster, στην επιλογή LAN - IP Address Pool, αλλάζεις το
Start IP σε κάτι μεγαλύτερο του 192.168.2.2, πχ. 192.168.2.5

Μετά ενώνεις τις πόρτες LAN1 των 2 ρουτερ και είσαι έτοιμος.

fearbit
17-10-11, 15:09
Μπορείς να μου δώσεις λίγο πιο λεπτομερείς οδηγίες...γιατί το παλεύω εδώ και ώρα αλλά ενώ έχω σήμα μια χαρά στο vigor ,δεν έχω πρόσβαση στο ίντερνετ.τις ρυθμησεις για ISP και internet access στο vigor πρέπει να τις ρυθμησω?

prodromosfan
17-10-11, 15:13
τα τελευταια firmware της draytek δυστυχως δεν μπορούνε να υποστηριξουν voip μεσω 2ου pvc
θα πρεπει οσοι το παρετε ή να κρατησετε το firmware της αλτεκ
ή να περασετε ενα ειδικο firmware.

dikal
17-10-11, 17:46
Πιο απλός τρόπος είναι:
Στο vigor δινεις ip 192.168.2.2, και απενεργοποιείς τον DHCP server (το Netfaster θα κάνει αυτή τη δουλειά)

και στο Netfaster, στην επιλογή LAN - IP Address Pool, αλλάζεις το
Start IP σε κάτι μεγαλύτερο του 192.168.2.2, πχ. 192.168.2.5

Μετά ενώνεις τις πόρτες LAN1 των 2 ρουτερ και είσαι έτοιμος.


Μπορείς να μου δώσεις λίγο πιο λεπτομερείς οδηγίες...γιατί το παλεύω εδώ και ώρα αλλά ενώ έχω σήμα μια χαρά στο vigor ,δεν έχω πρόσβαση στο ίντερνετ.τις ρυθμησεις για ISP και internet access στο vigor πρέπει να τις ρυθμησω?

Με αυτά που σου γράφω θα έχεις μόνο internet (ενσύρματα ή ασύρματα) από το vigor (που θα το παίρνει από το Netfaster). Δεν ξέρω το μενού του vigor, αλλά φαντάζομαι ότι δε χρειάζεται να πειράξεις κάτι άλλο εκτός από τα 2 πράγματα που σου λέω. Σίγουρα δε χρειάζεται να πειράξεις τις ρυθμίσεις του internet, αφού αυτό θα το παίρνει το Netfaster.

Αν δεν κατάλαβα καλά και θέλεις κάτι άλλο, :sorry:

fearbit
17-10-11, 18:52
Με αυτά που σου γράφω θα έχεις μόνο internet (ενσύρματα ή ασύρματα) από το vigor (που θα το παίρνει από το Netfaster). Δεν ξέρω το μενού του vigor, αλλά φαντάζομαι ότι δε χρειάζεται να πειράξεις κάτι άλλο εκτός από τα 2 πράγματα που σου λέω. Σίγουρα δε χρειάζεται να πειράξεις τις ρυθμίσεις του internet, αφού αυτό θα το παίρνει το Netfaster.

Αν δεν κατάλαβα καλά και θέλεις κάτι άλλο, :sorry:

Καλά κατάλαβες...αλλά εγώ που δοκίμαζα αρχικά το vigor έβαλα τις ρυθμίσεις για Hol να δω αν δουλεύει.δούλεψε μια χαρά αλλά μονό το τηλέφωνο.πήρα που λες το vigor μήπως είχα καλύτερό σήμα στο wifi γιατί από το ένα δωμάτιο που έχω το νετφαστερ δεν πιάνει σήμα και πολύ καλά στο σαλόνι.(απόστασή 15 μετρά περίπου)αλλά μιας και δεν μου βγήκε έτσι είπα να βάλω το vigor στο σαλόνι να εκπέμπει από εκεί μόνο ιντερνέτ και να έχω φουλ σήμα....στις ρυθμησεις τώρα...λες να του κάνω ένα factory reset στα settings και να αλλάξω μονό αυτά που είπες?βεβαία από αύριο γιατι είμαι στη δουλειά τώρα.

Vitruvian78
18-10-11, 09:17
Εγώ στη θέση σας θα αγόραζα και πάλι το Φριντζ, που υπάρχει στην αγορά, εφόσον μείνατε τόσο ευχαριστημένοι....

fearbit
18-10-11, 09:29
Εγώ στη θέση σας θα αγόραζα και πάλι το Φριντζ, που υπάρχει στην αγορά, εφόσον μείνατε τόσο ευχαριστημένοι....

What ???do ..you...mean..???:hmm:

Vitruvian78
18-10-11, 10:23
Εφόσον έχεις hol και έμεινες ευχαριστημένος, εφόσον βγαίνεις να αγοράσεις καινούριο, γιατί να μην αγοράσεις το φρίντζ και πάλι, που ξέρεις πώς αποδίδει;

fearbit
18-10-11, 13:47
Εφόσον έχεις hol και έμεινες ευχαριστημένος, εφόσον βγαίνεις να αγοράσεις καινούριο, γιατί να μην αγοράσεις το φρίντζ και πάλι, που ξέρεις πώς αποδίδει;

Μα δεν ήμουν ευχαριστημένος!!είχα πάλι πρόβλημα με το σήμα στο φριτζ!απλά έκανα υπομονή!:sorry:

fearbit
19-10-11, 12:39
Ωραία...το έφτιαξα...σχεδόν!τώρα έχω ιντερνέτ και στα 2 μοντεμ,αλλά επειδή δεν γίνεται να δουλέψουν όλα τέλεια χωρίς να μας πεδεψει λίγο,έχω άλλο πρόβλημα....δεν βλέπω τα share αρχεία τoυ υπολογιστή στο media tank.ούτε στο ps3.τα έχω συνδέσει με καλώδια που φεύγουν από το vigor!!any ideas?__

fearbit
20-10-11, 21:49
Κανείς ωρε παλληκάρια??:hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.