PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλος με πρόβλημα από Μυτιλήνη;



Σελίδες : [1] 2

chtzim
20-10-06, 20:17
Εδώ και 10 μέρες που έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεσή μου (1024/256) δεν έχω καταφέρει ποτέ να πιάσω ταχύτητες πάνω από 30 kb/s ανεξάρτητα από πρωτόκολλο (http,torrents,p2p,dcc κτλ). Όλα τα τεστ στο speedtest.forthnet.gr που έχω κάνει δείχνουν τη γραμμή μου να συμπεριφέρεται ως 256/256...Τουλάχιστον το upload είναι σταθερό... Υπάρχει κανείς άλλος στη Μυτιλήνη με παρόμοιο πρόβλημα; Απ' ότι έμαθα είμαι στο DSLAM ALCATEL-XD-3 (PSTN).

Είναι δυνατόν η άθλια συμπεριφορά της γραμμής μου να οφείλεται στο πλήθος των συνδρομητών που είναι συνδεδεμένοι στο ίδιο DSLAM; Και αν ισχύει αυτό δε θα έπρεπε κάποιες ώρες τουλάχιστον να πηγαίνει καλύτερα;

georgilio
20-10-06, 22:08
και γω από τη μυτιλήνη είμαι και έχω τα ίδια προβλήματα. εδώ και 2 μήνες κοντά.
εχω αγοράσει την προσφορά της 1/6, το router μου συγχρονίζει στα 1024/256,απο τι ξέρω όμως η forthnet μου δίνει 768/192 :mad:
το upload πάει καλά στα 20 kb/s σε torrents.το dowloading όμως με το ζόρι 25 kb/s και αυτο μόνο από fttp.στα torrents παίζει απο τίποτα έως 20 kb/s το πολύ.το πρωί πάντως που ξυπνάω για τη δουλειά βλέπω 35άρια.το μεσημέρι βέβαια που γυρνώ πάλι πέφτει :(

αλλα η ταχύτητα δε είναι ποτέ μα πότε σταθερή

chtzim
20-10-06, 22:15
Φίλε georgilio δοκίμασες να επικοινωνήσεις με τη forthnet ή τον ΟΤΕ; Εγώ έστειλα mail με τις μετρήσεις από το speedtest στη forthnet αλλά δε πήρα καμιά απάντηση ως τώρα. Μάλιστα μου είχαν πει ότι μέχρι να ολοκληρώσει τις αναβαθμίσεις ο ΟΤΕ δε μπορώ να δηλώσω καν βλάβη... Τρελένομαι όταν σκέφτομαι πως πέρσι με 384 πήγαινε πολύ καλύτερα...

georgilio
20-10-06, 22:48
δοκίμασα παλιότερα μου είπαν να στείλω mail με τις μετρήσεις όπως και έκανα. η απάντηση ήταν οτι φταίει ο οτε και να περίμενω εως το νόεμβριο που θα τελιώσουν οι αναβαθμίσεις.απο τότε δε ξαναπροσπάθησα να επικοινωνήσω
πάντως φιλαράκια αντιμετωπίζουν τα ίδια.οχι forthnet,otenet αλλα η λογική λέει οτι φταίει ο ote και οι αναβαθμίσεις του.
υπομονή τι άλλο να κάνουμε στην ελλάδα βρισκόμαστε....

nnn
20-10-06, 23:17
Το section είναι γεμάτο παράπονα για τις ταχύτητες σε όλες τις περιοχές,δεν είναι μόνο τοπικό το πρόβλημα.

Καλώς ήρθες.

karavagos
21-10-06, 00:40
Στις περισσότερες περιοχές, τουλάχιστον για την ώρα:
τοπικό πρόβλημα => dslam ΟΤΕ

Μετά το LLU των παρόχων, το ξανασυζητάμε...

chtzim
21-10-06, 02:07
@georgilio Δυστυχώς δε φαίνεται να είναι πρόβλημα του συγκεκριμένου παροχέα αφού και demo άλλων παροχέων που δοκίμασα πάλι τα ίδια ακριβώς χάλια είχε η γραμμή. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε απ' ότι καταλαβαίνω είναι να περιμένουμε τον Νοέμβρη...

Μέχρι και αν διορθωθεί η κατάσταση εγώ έχω άδικο να νιώθω κορόιδο που πλήρωνω 1024 και έχω 256 στη καλύτερη;; Που είναι η προστασία του καταναλωτή και όλες αυτές οι αρχές που τόσο πολύ δηλώνουν ότι φροντίζουν για το συμφέρον μας; Ρητορικά είναι τα ερωτήματα...μη μπείτε στο κόπο να απαντήσετε...:down:

geokou72a
23-10-06, 17:28
Μενω κ εγω Μυτιληνη, κ ειχα κ εγω τα ιδια αποτελεσματα στις ταχυτητες.Εκανα την γραμμη 2048 κατεβαζα με 35-50 τορεντς κ 60 ftp.Eδω κ μια εβδομαδα κατεβαζω τις περισσοτερες ωρες 80-130 kb αλλα τα απογευμα η γραμμη πεφτει στα μισα.Εχω στειλει γυρω στα 10 emaiς στη Forthnet κ τις απαντησεις πανω κατω τις ξερετε .Υπομονη 1 μηνα

georgilio
23-10-06, 17:51
μολις τωρα επιασα στο ntua γυρω στα 50 kb/s :) βεβαια κανονικα επρεπε να πιανω 80 αλλα και τα 50 καλα ειναι...
σε torrents παιζω απο 10-25 kb/s χωρις ποτε να σταθεροποιητε.:down:
μακαρι να φτιαξουν τα πραματα συντομα....

chtzim
23-10-06, 18:58
μη το ματιάξουμε....τα speedtest είναι εμφανώς ανεβασμένα εδώ και λίγες ώρες...σταθερά πάνω απο 400kb/s! κοίτα που καταντήσαμε με 1024 και να χαιρόμαστε για τέτοιες ταχύτητες... μακάρι να στρώσει!

geokou72a
23-10-06, 19:04
Χτες επιασα 210 σε τορρεντ για αρκετες ωρες σημερα ειμαι γυρω στα 120 κ αυτη την ωρα στα 75!!!Στα τεστ 1.75 χτες 1 mb/s σημερα κ τωρα γυρω στα 750. Για 2048 σιγουρα δεν ειναι να τρελαινεσαι

chtzim
23-10-06, 19:22
διόρθωση..σταθερά πάνω από 300kb/s τα speedtest...τουλάχιστον σπάσαμε το φράγμα του 300...κάτι φαίνεται να κινείται...

geokou72a
23-10-06, 20:37
Σε ποιο μερος μενεις;
Εγω Μακρυ Γιαλο.

chtzim
23-10-06, 20:43
Κοντά είμαστε :) Ναυτικό Όμιλο.

georgilio
23-10-06, 21:42
το ματιασια επεσε δραματικα η ταχυτητα.:down: :down:
παντως τα speedtest δε ειναι και πολυ αξιοπιστα.δοκιμαστε να κατεβασετε ενα αρχειο απο το ntua εκει φενεται η μεγιστη ταχυτητα
παντως ολοι γειτονακια ειμαστε:p
εγω μενω στο γηπεδο απο πανω ακριβως.αραγε ειμαστε στοι ιδιο dslam?και πως μπορουμε να μαθουμε αν ειναι μπουκωμενο?

chtzim
23-10-06, 21:59
Πέφτει αργά αλλα σταθερά πάλι...στα 35ΚΒ/s από το ftp.ntua.gr αυτή τη στιγμή.

Για το dslam ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=11871&d=1160558226)

Σε αυτό που είμαι εγώ από τις 528 πόρτες στις 11/10 υπήρχαν 80 ελεύθερες. Αν είσαι over PSTN πολύ πιθανό να είμαστε στο ίδιο.

georgilio
23-10-06, 22:12
μαλλον στο ιδιο ειμαστε....
υπομονη θα φτιαξουν τα πραματα....

GaG
23-10-06, 23:35
Και γω Μυτιληνη ειμαι και τα ιδια προβληματα εχω με 2048/256 αλλα το προβλημα απ'οτι μου πε η forthnet ειναι στον οτε διοτι δεν εχει τελειωσει την αναβαθμιση ακομα οπως ισχυριζεται.Εγω με 2Mbit και πιανω το πολυ 800-900 αλλα το upload ειναι σταθερο.Aν δεν αλλαξει κατι απο τον εποιμενο μηνα οπως λεει η forthnet οτι θα χει τελειωσει οριστικα η αναβαθμιση θα χουμε σοβαρα προβληματα.Οχι τπτ αλλο δηλαδη...μη πληρωνουμε και τσαμπα.Καπελο θα τους το φερω!!!!

chtzim
24-10-06, 11:41
Σαν κάτι να άλλαξε σήμερα προς το καλύτερο. Εντυπώσεις παιδιά;;

geokou72a
24-10-06, 15:01
Εγω σημερα ειμαι στσθερα μεταξυ 120-160.Παντως γεγονος ειναι οτι η περιοχη της Χρυσομαλλουσας εχει αρκετο προβλημα.Πηγαινω Σταδιο,πανω απο το γηπεδο ,κ εδω κ 1 μηνα κατεβαζει σταθερα πανω απο 140.

georgilio
24-10-06, 18:49
καλησπέρα και απο μένα,οταν γύρισα απο τη δουλειά το azurues έπαιζε απο 25-40 kb/s.χωρίς όμως να σταθεροποιείται,άντε λέω κάτι γίνεται.
τώρα που σηκώθηκα απο τον ύπνο πιάνει με το ζόρι 10 kb/s :(
δε ξέρω τι ακριβώς τι γίνεται

chtzim
24-10-06, 18:52
τα ίδια και εδώ... :( χάλια αυτή την ώρα...

geokou72a
25-10-06, 09:36
Σταθερα γυρω στα 140

bfc_xxx
25-10-06, 16:56
Εγω εχω 1024. Το πρωι χτύπησα 100αρες ενω τωρα κατεβαζω σταθερα με 50kb/s. Πολυ καλύτερα απο τα 20 των τελευταιων ημερων. Αισιόδοξη αυτή η βελτίωση.

georgilio
30-11-06, 13:15
τι γίνεται ρε παιδιά στρώσατε καθόλου εδώ στη μυτιλήνη?εγω τα ίδια χάλια!:mad:
ος πότε θα μας κοροιδεουν?τέλος νοεμβρη είπαν αλλά φώς δε βλέπω...

chtzim
30-11-06, 14:15
ως πότε; έχω την εντύπωση οτι αγοράσαμε κοροιδία αορίστου χρόνου...εγώ το έχω πάρει απόφαση πλέον ότι αυτή είναι η πραγματικότητα στην Ελλάδα... μακάρι να με διαψεύσουν...

georgilio
30-11-06, 15:46
απο την απαντηση σου συμπαιρενω οτι και συ δε εισαι πολυευχαριστημενος απο την ""αναβαθμιση"":hmm:
οντως μακαρι να μας διαψευσουν

chtzim
30-11-06, 20:45
το μόνο θετικό με την ιστορία της αναβάθμισης είναι πως πέσαν οι τιμές για τις προσφερόμενες ταχύτητες. Πέρσι πλήρωνα 35 € περίπου κάθε μήνα για 384 και φέτος πληρώνω 20 € το μήνα για "1024" δηλ. πάλι για 384. Μπορούσαν να ανακοινώσουν απλά πτώση των τιμών και να μη μας ζαλίζουν με αναβαθμίσεις και διαστημικές-φανταστικές (για την Ελλάδα) ταχύτητες.

geokou72b
02-12-06, 21:08
Οτι κ να πειτε παιδια εχετε δικιο.Εγω προσωπικα με 2048 κατεβαζω την περισσοτερη ωρα στα επιπεδα 768.Ιδιως μετα τις 6 το απογευμα εχω μια πολυ καλη 512.Εχω στειλει emails k oi απαντησεις οι γνωστες στερεοπτυπες.Τωρα που τους τελειωσε η καραμελα των αναβαθμισεων θα δουμε τι αλλο θα σκεφτουν να μας λενε.EΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ ΠΟΥ ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ Κ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

smyrali
09-12-06, 23:45
και εγώ πρόβλημα έχω (μένω Χρυσομαλλούσα)....

geokou72b
10-12-06, 21:18
Σε ποιο μερος της Χρυσομαλλουσας; Eνας φιλος μου με 1024 κατεβαζει σταθερα ολη μερα 20-30.ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!.Τι συνδεση εχεις φιλε; Moυ ειπαν αν συνδεση σου λειτουργει στο 1/3 της ονομαστικης μπορεις να το δηλωσεις βλαβη.Ετσι κ αλλιως μονο τα χαραματα εχει αποδοση 2048,ολη την αλλη μερα σερνεται.

chtzim
16-01-07, 23:43
Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από Forthnet για να μου πουν ότι έχουν ειδοποιηθεί από τον ΟΤΕ πως πρόκειται να γίνουν εργασίες αναβάθμισης στη περιοχή μας ώστε να βελτιωθεί η κάτασταση. Ο υπάλληλος δε γνώριζε πότε θα γίνουν και πόσο θα διαρκέσουν οι εργασίες. Για να δούμε...

geokou72b
17-01-07, 22:54
Κ εμενα το ιδιο ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ.Παντως μετα τις γιορτες η γραμμη μου ειναι εντελως απαραδεκτη.Μετα τις 7 το βραδυ με 2048 κατεβαζω 30-33 ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.

bfc_xxx
04-02-07, 18:56
Επίσης και εδώ τα ίδια. Μετά τις γιορτές 30-40 κατεβάζω το πολύ.
Στις γιορτές κατέβαζα με 100 σε 1024 γραμμή. Γιατί? Επειδή οι περσσότεροι είχαν κλειστό τον υπολογιστή τους και οι φοιτητές είχαν φύγει από το νησί?
Μας είπαν οτι θα το φτιάξουν Νοέμβριο, μετά Ιανουάριο, μπήκαμε στο Φεβρουάριο και ακόμα τα ίδια και χειρότερα. Τα 2play και οι οπτικές ίνες μας έλειπαν, αφου δε μπορουν να φτιάξουν αυτα που ήδη έχουμε.

geokou72b
06-02-07, 18:35
Επίσης και εδώ τα ίδια. Μετά τις γιορτές 30-40 κατεβάζω το πολύ.
Στις γιορτές κατέβαζα με 100 σε 1024 γραμμή. Γιατί? Επειδή οι περσσότεροι είχαν κλειστό τον υπολογιστή τους και οι φοιτητές είχαν φύγει από το νησί?
Μας είπαν οτι θα το φτιάξουν Νοέμβριο, μετά Ιανουάριο, μπήκαμε στο Φεβρουάριο και ακόμα τα ίδια και χειρότερα. Τα 2play και οι οπτικές ίνες μας έλειπαν, αφου δε μπορουν να φτιάξουν αυτα που ήδη έχουμε.

Κοιταξε φιλε ΟΛΗ η Μυτιληνη σερνεται ,οσους ξερω κανεις ειτε με 2048 η 1024 δεν ειναι ευχαριστημενος.30-40 κ στις γραμμες ειναι απελπισια. Οι φοιτητες παιζουν το ρολο τους αλλα ειναι μονο ενα μερος του ολου προβληματος. Ειπαν για εργασιες ,ΕΙΔΟΜΕΝ...

chtzim
03-03-07, 12:23
1,5 μήνα μετά το τηλέφωνο της forthnet σχετικά με την "αναβάθμιση" των κέντρων από τον ΟΤΕ η 1024 γραμμή μου γύρισε στις παλιές καλές SDSL ταχύτητες...

03/03/2007 09:03:41
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 221.09Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 254.83kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

03/03/2007 09:20:05
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 221.09Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 234.18kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Απελπισία...

geokou72b
03-03-07, 23:19
1,5 μήνα μετά το τηλέφωνο της forthnet σχετικά με την "αναβάθμιση" των κέντρων από τον ΟΤΕ η 1024 γραμμή μου γύρισε στις παλιές καλές SDSL ταχύτητες...

03/03/2007 09:03:41
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 221.09Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 254.83kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

03/03/2007 09:20:05
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 221.09Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 234.18kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Απελπισία...

Λοιπον απο ατομο που δουλευει στον ΟΤΕ εμαθα οτι οι εργασιες θα γινουν τελη Μαρτιου,αλλα δεν θα ημουν κ απολυτα βεβαιος για αυτο.Τα ιδια νουμερα εχω κ εγω σε 2048 οποτε εισαι πιο κερδισμενος.Τι λεω τωρα ...:evil: :evil: τελος παντων ας περιμενουμε λιγο ακομα κ μετα ....

jimavagianos
06-03-07, 17:19
Όσο ήμουνα φαντάρος στο νησί είχα άψογη συμπεριφορά της adsl μου στην Αγιασό. Το εκεί mini-dslam 48 θέσεων είναι ακόμη άδειο και νομίζω εξυπηρετείται με ένα virtual path των 6 mbps. Με 768/192 tellas από Οκτώβρη 2006 μέχρι και αρχές Φλεβάρη 2007, που έφυγα, άψογα pings και full speed συνέχεια! Το "κοντέρ" μόνιμα καρφωμένο στα 80 και κάτι kΒ/sec μέρα νύχτα!!! Συμβουλή! Νοικιάστε σπίτι Αγιάσο, βάλτε 2048 και απολαύστε την! Χαχαχαχα. Τι να πω, υπομονή και εύχομαι όλα να πάνε καλά και στην πόλη της Μυτιλήνης. Φιλικά,
Δημήτρης Αβαγιανός

bfc_xxx
29-03-07, 22:44
Τις τελευταίες μέρες βλέπω μεγάλη βελτίωση στη γραμμή μου 1024. Το πρωί κατεβάζω 90-100 kb/sec (πιο παλιά κατέβαζα με 40) και στις δύσκολες ώρες εκεί που κατέβαζα με 20-25kb/sec τώρα με 60-70kb/sec.

Τι έγινε? Το διόρθωσαν ή την κοπάνησαν όλοι για τις διακοπές του Πάσχα και άδειασαν τα dslam όπως είχε γίνει τα Χριστούγεννα?

Την παρασκευή μετά απο καταιγίδα κάηκαν κάποια Modem (και το δικό μου) μηπως κάηκε και κανένα dslam και εβαλαν τιποτα καινούριο?? :evil:

geokou72b
29-03-07, 23:03
Κ εγω εχω βελτιωση μικροτερη αναλογικα από τη δικη σου,πρωι συνηθως 100-140 βραδυ 50-80 κ με μεγαλες διακυμανσεις.Φοιτητες εχουν φυγει όχι πολλοι όμως, τα καψιμο των μοντεμ επαιξε ρολο, αλλα κ την Κυριακη υπηρξε διακοπη από το ΟΤΕ.Πολλα κ διαφορα επαιξαν ρολο. Δεν μπορουμε να επικοινωνουμε πιο συχνα ρε παιδια να ξερουμε τι γινεται κ εκτος της δικιας μας συνδεσης; Στις άλλες πολεις γινεται χαμος, κ εδώ που τα πραγματα είναι όπως είναι μενουμε μουγκοι

bfc_xxx
29-03-07, 23:34
Αυριο πρωι πρωι τηλεφωνο σε φίλο μου που δουλεύει στον ΟΤΕ να δω τι έγινε και αν έγινε τίποτα.

Το θέμα είναι μήπως απο το κάψιμο των μόντεμ έγιναν παράπονα στον ΟΤΕ και διόρθωσαν κάτι.

Φίλος μου που μένει πολύ κοντά σε μένα και του κάηκε και εκείνου το μόντεμ έχει την ίδια βελτίωση με μένα. Είναι θέμα περιοχής η μήπως απο τους κεραυνούς κάηκε και η αντίστοιχη κάρτα πάνω στο dslam?

Εμένα μου κάηκε το μόντεμ απο τον κεραυνό απο ρεύμα που πέρασε απο το δίκτυο του ΟΤΕ και στη συνέχεια μου έκαψε την Onboard κάρτα δικτύου.

Έχω και άλλον γνωστο σε διαφορετική περιοχή με ΟΤΕ γραμμή και σύνδεση, του καήκε το μοντεμ και είδε και εκείνος σημαντική βελτίωση.

Και στο μαγαζί που δουλεύω έχω forthnet και έχει μικρή βελτίωση αλλά εκεί πήγαινε ανέκαθεν καλά καθώς είναι απο τις πρώτες γραμμές που έχουν μπει και δεν έιχαν σχεδον ποτε πρόβλημα.

chtzim
30-03-07, 11:09
εμένα δυστυχώς μου κάηκε η μόνο τοστέρια και δεν είδα τόσο δραματική βελτίωση στη ταχύτητα... :p

Μακάρι να κάνω λάθος και ο ΟΤΕ όντως να έχει κάνει κάτι επιτέλους αλλά η χρονική συγκυρία δε με αφήνει πολύ αισιόδοξο. Αφού βλέπετε ρε παιδιά ότι σχεδόν όλοι οι φοιτητές την έχουν κοπανήσει εδώ και μια εβδομάδα περίπου δεν είναι λογικό να έχει αποφορτιστεί το DSLAM?

Ας γυρίσουν με το καλό και τότε θα δούμε την πραγματική κατάσταση...

bfc_xxx αν μάθεις τίποτα ενημέρωσε και το υπόλοιπο team! :)

bfc_xxx
01-04-07, 01:07
bfc_xxx αν μάθεις τίποτα ενημέρωσε και το υπόλοιπο team! :)

Αυτο που έμαθα απο 2 διαφορετικές πηγές και το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη είναι ότι γίνονται αυτες τις μέρες ουσιαστιές προσπάθειες για την επίλυση των προβλημάτων με δοκιμές απο τον ΟΤΕ και με εγκατάσταση νέου εξοπλισμού.

Αν αληθεύουν αυτά που άκουσα σε 2-3 θα έχουν λυθεί τα περισσότερα προβλήματα αλλά εγω τουλάχιστον ελπίζω να είναι υποφερτή η συνδεσή μας.

Επίσης κάτι λέγεται για σύνδεση σε διαφορετκό BRAS που στέκει καθώς γίνεται αναδιοργάνωση του δικτύου του ΟΤΕ.

geokou72b
01-04-07, 09:34
Αυτο που έμαθα απο 2 διαφορετικές πηγές και το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη είναι ότι γίνονται αυτες τις μέρες ουσιαστιές προσπάθειες για την επίλυση των προβλημάτων με δοκιμές απο τον ΟΤΕ και με εγκατάσταση νέου εξοπλισμού.

Αν αληθεύουν αυτά που άκουσα σε 2-3 θα έχουν λυθεί τα περισσότερα προβλήματα αλλά εγω τουλάχιστον ελπίζω να είναι υποφερτή η συνδεσή μας.

Επίσης κάτι λέγεται για σύνδεση σε διαφορετκό BRAS που στέκει καθώς γίνεται αναδιοργάνωση του δικτύου του ΟΤΕ.

Tι συνδεση εχεις; Eγω παντως εχω μεγαλη ασταθεια στη γραμμη μου τι μια 120 την άλλη 50 κ δεν υπερβαλλω.Εχω ακουσει για αυτές τις αναβαθμισεις εδώ κ καιρο κ μακαρι να αληθευουν κ αυτά που λες εσυ γιατι η κατασταση δεν πηγαινε άλλο.Για μενα ουσιαστικη λυση θα δοθει με τη αφιξη των ενναλλακτικων δικτυων.
Κ κατι ακομη δεν μπορω να γραψω ελληνικα στο site,βοηθεια κανεις;

crmaris
01-04-07, 15:15
και εγώ παιδιά με 2 mbit είμαι και σέρνομαι.. Πήγα στον ΟΤΕ Μυτιλήνης άπειρες φορές για παράπονα και η απάντηση του προισταμένου ήτανε ότι και η δικιά του adsl στο σπίτι του είναι χάλια!! Έχουνε πολύ μεγάλο πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό και δεν μπορούνε να το λύσουνε.. Κάτι μου λέγανε ότι θα ρίξουνε μια καινούρια γραμμή 1 gbit (πιθανών με Θεσσαλονίκη) και ελπίζουνε να λυθεί το πρόβλημα αλλά δεν μου είπανε το πότε. Επίσης εγώ πιστεύω οτι το πρόβλημα είναι στα DSLAM της Μυτιλήνης γιατί φίλοι μου σε Πολυχνίτο, Καλλονή και Πέτρα κατεβάζουνε σφαίρα (90-95 KB/sec με 768!!)..

geokou72b
01-04-07, 17:25
768/8=85 ΑRA TA 90-95 NO WAY

bfc_xxx
01-04-07, 23:55
Έχουνε πολύ μεγάλο πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό και δεν μπορούνε να το λύσουνε.. Κάτι μου λέγανε ότι θα ρίξουνε μια καινούρια γραμμή 1 gbit (πιθανών με Θεσσαλονίκη) και ελπίζουνε να λυθεί το πρόβλημα αλλά δεν μου είπανε το πότε.

Θα γίνει καινούρια σύνδεση αλλά όχι με θεσσαλονίκη.

crmaris
05-04-07, 17:41
768/8=85 ΑRA TA 90-95 NO WAY

768/8=85 !!!! μάλλον 96 θες να πεις αλλά τέλος πάντων.. Καλά από όσα έγραψα αυτό σου έμεινε αντί να προβληματιστείς γιατί όλο το υπόλοιπο νησί εκτός από την Μυτιλήνη πάει σφαίρα..

geokou72b
05-04-07, 20:36
768/8=85 !!!! μάλλον 96 θες να πεις αλλά τέλος πάντων.. Καλά από όσα έγραψα αυτό σου έμεινε αντί να προβληματιστείς γιατί όλο το υπόλοιπο νησί εκτός από την Μυτιλήνη πάει σφαίρα..

Εγω δεν προβληματιζομαι; Κανεις μεγαλο λαθος, εχω 2048 κ το να κατεβαζω 20 κ 30 λες να μην με ενοχλει; To μονο που κερδισα ειναι 2 επιπλεον μηνες απο την Forthnet; To προβλημα δεν υπαρχει μονο στην Μυτιληνη αλλα σε ολες τις μεγαλες πολεις που υπαρχουν φοιτητες-κ αυτοι αλλη δουλεια δεν εχουν να κανουν;-αλλα στη Μυτιληνη το προβλημα ειναι συγκριτικα πιο σοβαρο.Λυση, ιδιωτικα δικτυα, απο τον Οτε μονο την γνωστη μ----- θα περιμενουμε.

Στο υπολογισμο εχεις θεωρητικα δικιο απλως ξεχασα να προσθεσω το -10 στο υπολογισμο γιατι την ονομαστικη ταχυτητα δεν την φτανεις σχεδον ποτε.

crmaris
07-04-07, 07:55
Δεν είναι μόνο η χαμηλές ταχύτητες το πρόβλημα δυστυχώς για μένα..Τέλος του μήνα θα μετακομίσω σε ένα χωριό 8 χιλιόμετρα έξω από την Μυτιλήνη που δεν έχει καν adsl.. Μετά από 4 χρόνια θα ξαναπάω στα 64Κ (isdn) και θα περιμένω πότε θα καπνίσει στον ΟΤΕ να βάλει ένα mini-DSLAM και από εκεί πλευρά.. Και μετά μιλάμε για αναβαθμίσεις και ADSL παντού από τον ΟΤΕ. Τελικά μου φαίνεται μόνο μέσω κάποιου πανεπιστημίου και με wifi μπορείς να έχεις αξιοπρεπείς ταχύτητες internet στην Ελλάδα (και δωρεάν!!)..

@ ADSLgr.com All rights reserved.