PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποσυνδεσεις και αυξομειωσεις στην ταχυτητα με DGN 2200



giannis7
29-09-11, 00:06
Μεχρι πριν ενα μηνα ημουν κατοχος ενος DGN2000 με συνδεση Connx και συγχρονιζα στα 12800Kbps περιπου.
Απο μια βλακεια με τις ασφαλειες στο σπιτι καηκε το DGN2000 και μου το αλλαξαν στο πλαισιο με ενα DGN2200. Να αναφερω οτι την ιδια μερα που μου καηκε το DGN2000 παρατηρησα οτι κλειδωνα κοντα στα 10500Kbps αντι για τα 12800 (συμπτωση :hmm: ????)

Εδω και ενα μηνα λοιπον ενω εχω σεταρει κανονικα DGN2200 με το τελευταιο firmware τρωει καθημερινα αποσυνδεσεις , δηλαδη το λαμπακι του ιντερνετ γινεται κοκκινο για λιγα δευτερολεπτα και μετα ξανα πρασινο. Επισης εχω παρατηρησει οτι και το download speed μου δεν ειναι σταθερα κοντα 1.0Mb/s αλλα αυξομειωνεται. Μονο απο speedtest.ftp.otenet.gr , Nvidia . ftp.ntua.gr ειναι καρφωμενη σταθερα στα 1.0-1.1Mb/s

Εχω δηλωση βλαβη στον ΟΤΕ , την μια μου κανανε reset την γραμμη , την αλλη reset το router και την τριτη μου ειπαν να αλλαξω φιλτρα στις τηλεφωνικες συσκευες, αλλα το αποτελεσμα το ιδιο .

τι συμβαινει ρε παιδια ? εχω προβληματικο router η κατι αλλο παιζει με τη γραμμη μου ?

Country OTHER
Does your Internet connection require a login? YES
Get Dynamically from ISP
Connection Mode Always On
Μultiplexing Method LLC-BASED
VPI 8
VCI 35
DSL Mode ADSL2+

http://i56.tinypic.com/2u4n1pt.jpg

ilias_s
05-10-11, 15:33
Γεια σου Γιαννη,

πηρα και εγω το συγκεκριμενο router DGN2200, εμενα μου παιζουνε ολα μια χαρα, αλλα παρατηρω αντιστοιχο προβλημα με σενα στο upload των torrents. το download ειναι φυσιολογικο οπως και πριν αλλα στο upload σερνεται και δεν κραταει σταθερη ταχυτητα για πανω απο 30 δευτερολεπτα. και η αληθεια ειναι οτι δεν μοιαζει να ειναι προβλημα ρυθμισεων που εχω κανει.


μηπως εχεις παρατηρησει να εχεις το ιδιο προβλημα με μενα?

Pipis71
06-10-11, 09:42
Το συγκεκριμένο router το εχω και εγω,και συγκρίνοντας το με ενα Belkin το οποιo εχω εδω και 2 χρονια περιπου,οφείλω να πω οτι ειναι προβληματικό,τουλάχιστον σε εμενα.

Με το Belkin δεν εχω καμμια αποσύνδεση σχεδον για 2 εβδομαδες συνεχους internet.Με το Netgear εχω καθε μερα 1-2 αποσυνδεσεις.

Το ασυρματο δικτυο με το Belkin τρεχει αδιαλυπτα,με το Netgear ανα 1-2 ωρες κρασαρει.

Το Belkin συγχρονίζει με 16700,το netgear με 14300.

Περιμενω το ολοκαινουργιο Belkin N450 Modem Router να ερθει Ελλαδα.Δυστυχως την πατησα με το NetGear.

@ ADSLgr.com All rights reserved.