PDA

Επιστροφή στο Forum : Στιγμιαιες αποσυνδεσεις σε Netfaster 2



Adriano7
30-09-11, 00:32
Καλησπερα παιδια

Ειμαι στο προγραμμα της HOL με το double play εδω και αρκετα χρόνια. Το καλοκαιρι μου αλλάξανε το αψογο (για μενα τουλαχιστον) ρουτερ το Fritz και μου φέραν το netfaster iad 2 καθως με την αναβαθμιση της τηλεφωνικης γραμμης θα υπηρχε προβλημα συμβατότητας χωρις αυτη την αντικατάσταση. Απο τοτε λοιπον αντιμετωπιζω συχνα θέματα με στιγμιαιες αποσυνδεσεις (ελαχιστα δευτερολεπτα) οι οποιες δε φαινονται πουθενα ουτε στο status tou router , ουτε στα λαμπακια ουτε πουθενα. Το παρατηρώ κυριως στο Pro Evolution Soccer που παιζω διαδικτυακα και μου εχει διαλύσει ολο το παιχνιδι καθως χανω τα ματς και οχι μονο μειωνετε το rating αλλα με ριχνει σε κατηγορια με laggers. Εκτος απο το παιχνιδι εχω παρατηρήσει παρομοιες αποσυνδεσεις και σε αλλα παιχνιδια, στο MSN αλλα και σε direct downloads.

Αυτο δε συμβαινει καθε φορα, μπορει να το παρουσιασει 5-6 φορες σε μια μέρα αλλα και 1 φορα το διβδόμαδο. Εχω δοκιμασει να αλλαξω το ρουτερ με αλλο netfaster αλλα και παλι συμβαινει το ίδιο. Ανέφερα το σφαλμα και μου ειπαν οτι πιθανων να προερχετε απο το ρουτερ αλλα οτι δε μπορουν να κανουν κατι γιατι δεν εντοπίζεται. Εχω ξενερωσει τελειως αφου μου διελυσε το παιχνιδι και δε μπορω να προσδιορίσω το τι φταίει. Να αλλάξω ρουτερ δε γίνεται καθως δε θα έχω τηλεφωνο αφου λειτουργει με VoIP.
Oι αποσυνδέσεις αυτες κρατανε 1-2 δευτερόλεπτα αλλα τις εντοπίζω μονο στο παιχνιδι που με πετάει εκτος. Εχω ανοιξει ολα τα ports, ta dmz και αναρωτιεμαι μηπως καποια ρυθμιση στο ρουτερ μπορει να το προκαλει. Αναφέρω επισης πως ειμαι χωρις splitter (παντα ημουν) αλλα μολισ δοκιμασα να το βαλω ειχα προσβαση μονο στο web, στο msn και στα παιχνιδια δεν εμπαινε καν. Καταλαβαίνω οτι δε δινω επαρκή στοιχεια για να με βοηθησετε, αλλα πραγματικα ειναι κατι που γινεται συχνα χωρις κανενα λογο. Ο υπολογιστης δε φταιει 99.9% , οποτε μαλλον κατι συμβαινει με το ρουτερ

Y.Γ. Συνδεομαι ενσυρματα

Spyrus The Great
30-09-11, 12:14
Για δοκίμασε μια φορά την ημέρα ειδικά πριν αρχίζεις να παίζεις να κλείνεις το ρούτερ από το κουμπί του.
Εγώ έχω το ίδιο θέμα και καταλίγω στο συμπέρασμα για memory leak ή θερμοκρασία.

Oldboy
30-09-11, 14:39
Είχα και εγώ πρόβλημα αντίστοιχο , με upload αρχείων και τους ζήτησα αλλαγή εξοπλισμού και με αυτήν την αλλαγή προσωρινά δεν έχω πρόβλημα. Ζήτα και εσύ να σου στείλουν άλλο. (έβαλα και το παλιό το φριτζ πάνω και απέσυρα το νετφαστερ αλλά μέχρι τότε το νέο νετφαστερ μου δούλευε καλά.)

Adriano7
30-09-11, 14:50
Το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να ζητησω αντικατάσταση του ρουτερ και τωρα είμαι με 2ο netfaster το οποιο ναι μεν την πρωτη εβδομάδα χρησης δουλεψε κανονικά αλλα τωρα μου κανει τα ίδια με το πρωτο. Πιστευω γενικότερα οτι ειναι ελλατωματικό το ρουτερ αλλα το μονο που μπορω να κανω πλεον ειναι να βρω ενα τροπο να αποφευγω την καταστροφικη για το παιχνιδι αποσυνδεση.

Υπαρχει καμια περιπτωση η αναβαθμιση των drivers της καρτας δικτυου να λυσει το προβλημα? Το ρωτας με το σκεπτικο οτι το ρουτερ ειναι πιο προσφατο απο την τελευταια εκδοση των drivers.

Oldboy
01-10-11, 16:40
Μάλλον θέμα συσκευής είναι ,δε νομίζω οι drivers να κάνουν τίποτα. Μπορείς όμως να τους πεις να σε γυρίσουν σε pots τηλεφωνία οπότε να μην σου είναι αναγκαίο το netfaster. Θέλει λίγο να επιμείνεις σε αυτό αλλά γίνεται .

Vitruvian78
01-10-11, 16:50
Δεν χρειάζεται να επιμείνει! Τους παίρνει και τους λέει οτι και με το δευτερο ρούτερ έχει τα ίδια θέματα, να του αλλάξουν την τηλεφωνία για να μπορεί να χρησιμοποιεί όποιο ρούτερ θέλει. Αν του πούνε μα μου μαμούνια, τότε τους λέει οκ, θα απευθυνθώ σε άλλο πάροχο! να δεις πώς θα το κάνουνε! Εκτός κι αγοράσεις ένα Φρίντζ απο το εμπόριο να το έχεις δικό σου για πάντα....απ οτι διάβασα σε άλλα νήματα, χρήστες που κράτησαν ή αγόρασαν το Φριντζ, μπόρεσαν και ρύθμισαν και πάλι την τηλεφωνία να λειτουργεί κανονικά. Εγώ πάντως όταν είχα το Φριντζ κάθε απόγευμα στις 5 συγκεκριμένα έτρωγα μια αποσύνδεση και μετά κοβότανε και το ίντερνετ και το τηλέφωνο. Μόνο αν έκανα χειροκίνητη επανακίνηση επανερχονταν όλα. Απο τότε που μου αντικατέστησαν το Φριντζ με το Νετφάστερ 1, δουλεύει ρολόι η γραμμή. Και να απαοσυνδεθεί, επανασυνδέεται μόνο του χωρίς να καταλάβω τίποτα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.