PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα συνδεση HOL-ΡΑΦΗΝΑ



panos_auk
30-09-11, 10:38
Καλημερα σε ολους!

Κατ'αρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι και πολυ γνωστης του αντικειμενου (συνδεσεις ιντερνετ κλπ).
Η ερωτηση που θελω να κανω ειναι η εξης...
Εχω συνδεση ιντερνετ connex με 24mbps, απεριοριστα σταθερα, 1 ωρα κινητα και πληρωνω γυρω στα 50 το μηνα. Απο ταχυτητα δεν παω πανω απο 6-7...
Λεω ν'αλλαξω και κοιταζοντας καποιες προσφορες βρισκω ενδιαφερουσα περιπτωση την HOL. Εχει δαφορα πακετα και αναρωτιεμαι:

1) Στην περιοχη που μενω (Ραφηνα) εχει καλο δικτυο? Εδω ο οτε απ'τα 24 μου εδινε 6-7. Η HOL ποσα να μου δινει? Εχει οντως ιδιοκτητο δικτυο οπτικων ινων σε ολη την Ελλαδα? Μενω κοντα στο κεντρο της πολης παντως...νομιζω πως μετραει αυτο ε?Κανεις απο Ραφηνα να μας πει?
2)Αν ειναι να εχω 24 και να πιανω 6, γιατι να μην βαλω την 6αρα να πληρωνω και λιγοτερα? Σκεφτομαι δηλαδη οτι αν η δυνατοτητα του δικτυου ειναι να δινει 6, με την 6αρα θα ειμαι οκ...?Θα μου δινει το μαξιμουμ της?Η' δεν παει ετσι?

Ευχαριστω,
Παναγιωτης.

Vitruvian78
30-09-11, 11:01
Αν σε ενδιαφέρει να μειώσεις το κόστος, τότε ναι σε συμφέρει. Επιπλέον είναι πολύ πιθανόν να συγχρονίσεις κανα 2 Mbps παραπάνω απο τον ΟΤΕ ή ενδεχομένως και το ίδιο. Οπότε αν το πακέτο των 6Mbps σε καλύπτει (να ξέρεις οτι αυτό δεν συνδιάζεται με απεριόριστες κλήσεις, έχει περιορισμό), τότε σε συμφέρει απόλυτα και λογικά θα πιάνεις αυτή την ταχύτητα στο μάξιμουμ. Σε κάθε άλλη περίπτωση, εφόσον είσαι στο κέντρο της πόλης, εάν ήταν να έχεις καλύτερη ταχύτητα, θα την είχες και με τον ΟΤΕ. Το παραμυθάκι με τις οπτικές ίνες ξέχνα το!! Ναι μεν η εταιρεια έχει ιδιοκτητο δίκτυο οπτικών ινών, αλλά αυτές είναι μόνο για να συνδέει τα κέντρα της μεταξύ τους και όχι και τον πελάτη με το κέντρο της σε κάθε περιοχή. Για να στο δώσω να το καταλάβεις, το κέντρο της εταιρείας στην περιοχή σου(το οποίο συνήθως πάντα είναι μέσα στις εγκαταστάσεις του ΟΤΕ, γι αυτό και η απόδοση όλων των παρόχων είναι συνήθως η ίδια όσον αφορά την ταχύτητα στο ίντερνετ) συνδέεται με τα υπόλοιπα κέντρα της με οπτική ίνα. Όμως απο το κέντρο της Ραφήνας έως το σπίτι σου υπάρχει ΜΟΝΟ ο παραδοσιακός χαλκός του ΟΤΕ και όχι οπτική ίνα, με όλες τις απώλειες και αδυναμίες του όσον αφορά την τελική απόδοση της γραμμής. Οπτικές ίνες ώς τα σπίτια μας δεν έχουν μπει απο κανένα πάροχο (και αν κάποιος βάλει αυτός λογικά θα είναι πρώτα ο ΟΤΕ), και δεν θα μπούνε για πολύ καιρό ακόμη, διότι είναι μια πανάκριβη επένδυση. Αυτό με τις οπτικές ίνες είναι μια εξαπάτηση του κοινού, στην οποία η συγκεκριμένη εταιρεία πρωτοστατεί όχι απλά μέσω των εξωτερικών συνεργατών της, αλλά πρόσφατα με έκπληξη πληροφορήθηκα οτι ακόμη και το Τμήμα Πωλήσεων λέει το ίδιο ακριβώς παραμυθάκι στον κόσμο.

panos_auk
30-09-11, 11:25
ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
ναι μα μου φαινοταν περιεργο αυτο με τις οπτικες ινες γιατι δεν εγιναν ποτε εργα τετοια στη ραφηνα...θα το ειχα παρατηρησει...
θα τα δω και θα αποφασισω...
και το connex εχει διαφορα πακετα...μπορει απλως να αλλαξω πακετο στον ιδιο παροχο...
μηπως ξερει κανεις ποια ειναι τα παγια που πληρωνουμε?
δηλαδη οταν λεει η hol 34 ευρω το μηνα συν ποσα ευρω παγιο ειναι?
ή π.χ. το κονεξ λεει 43,90 το μηνα συμπεριλαμβανομενου του παγιου τηλ συνδεσης...εγω εχω αυτο το πακετο και πληρωνω κοντα 50!τι γινεται μ'αυτα τα παγια τελικα?καλα το 43,90 ειναι προσφορα για νεους συνδρομητες βεβαια...αλλα παιζει πολυ παγιο...η hol εχει τα ιδια?

Vitruvian78
30-09-11, 12:33
Στη hol είναι 41,20 η τελική τιμή του αντίστοιχου (η hol σου δίνει και απεριόριστες κλήσεις στο εξωτερικό) πακέτου που έχεις στον ΟΤΕ. Δεν υπάρχει επιπλέον χρέωση στα πακέτα της. Οι τιμές που διαφημίζονται είναι η τελικές τιμές που σε χρεώνει η εταιρεία. Απλά πρέπει να κοιτάξεις τις ανάγκες σου και τί σου παρέχει το κάθε πακέτο. Αν έχεις κινητό vodafone μπορείς να πάρεις μια πολύ καλή προσφορά σε τελική τιμή hol-vodafone μια και συνεργάζονται. Πες μου αν σε ενδιαφέρει αυτό και τότε το κοιτάμε απο νέα βάση....

Στον ΟΤΕ τα 43,90 για τα 24Mbps είναι μόνο για τους τέσσερις πρώτους μήνες και μετά η τιμή διαμορφώνεται και πάλι στα 45,50. Κάνεις λάθος εδώ, δεν είναι μόνο για τους νέους συνδρομητές, αλλά για όλους, απλά σε δεσμεύει για ένα 12μηνο απο τη στιγμή που θα πάρεις αυτή την προσφορά. Λογικά μπορείς να την ζητήσεις και εσύ να την πάρεις καλώντας το 13888. Τα 50€ είναι έυκολο να το αγγίζεις στο πακέτο που είσαι.... 45,50 το σταθερό κόστος στο πακέτο σου, +1,23 αν έχεις ζητήσει αναγνώριση κλησης, +κανα 2 ευρώ αν έχεις καλέσει σε 5ψήφιο αριθμό (π.χ. ΙΚΑ, ραντεβού για νοσοκομείο, ή ακόμη για να παραγγείλεις και πίτσα!!) οπότε να τα τα +5 παραπάνω. Επιπλέον δεν ξέρω αν ξεπερνάς και τη μια ώρα που σου δίνει στα κινητά. Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να σκεφτείς πόση χρήση του τηλεφωνου σου είναι απαραίτητο να κάνεις. Αν έχεις χρόνο ομιλίας στο κινητό σου ή τελικά κρίνεις οτι δεν μιλάς στο τηλέφωνο τόσο πολύ, π.χ. θα μπορούσες να κόψεις τα απεριόριστα στο σταθερό σου, οπότε να κατέβεις σε πιο οικονομικά πακέτα. Κι εγώ θα σε συμβούλευα να το ψάξεις λίγο παραπανω στον ΟΤΕ, και μετά βλέπεις. Να ξέρεις οτι μια τέτοια αλλαγή δεν είναι πάντα απλή υπόθεση (μπορεί να μείνεις και χωρίς τηλέφωνο-ιντερνετ για κάποιες μέρες), ή μπορεί να έχεις χειρότερες υπηρεσίες ή και καλύτερες, ποτέ δεν ξέρεις! Μια δοκιμή ενδεχομένως να σε πείσει....

panos_auk
02-10-11, 16:16
Εχω λιγο homework να κανω...θα τα δω ολα και θ'αποφασισω.
Σ'ευχαριστω πολυ φιλε για τη βοηθεια, να'σαι καλα!

vanels
03-10-11, 18:23
Παντωσ,ειχα hol και ειμαι κοντα στην διασταυρωση Ραφηνασ.Με το ζωρι επιανα 6 και και οτι εφαρμοζει το trafic shaping,και με νευριαζε!Τωρα με forthnet με 7500/1020 και h
ol 6200/800 παντωσ με τιμη μαζι με νοβα startpack 41.24€

TeoNOKIA
07-10-11, 17:18
Εγώ που είμαι στη Ραφήνα περιοχή Μαρίκες πιάνω 15.000+, το ίδιο περίπου που έπιανα με ΟΤΕ. Το traffic shaping το έχει σταματήσει εδώ και καιρό..

pmbr
07-10-11, 18:29
Καλημερα σε ολους!

Κατ'αρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι και πολυ γνωστης του αντικειμενου (συνδεσεις ιντερνετ κλπ).
Η ερωτηση που θελω να κανω ειναι η εξης...
Εχω συνδεση ιντερνετ connex με 24mbps, απεριοριστα σταθερα, 1 ωρα κινητα και πληρωνω γυρω στα 50 το μηνα. Απο ταχυτητα δεν παω πανω απο 6-7...
Λεω ν'αλλαξω και κοιταζοντας καποιες προσφορες βρισκω ενδιαφερουσα περιπτωση την HOL.

Από πλευράς τιμής για την υπηρεσία που σε ενδιαφέρει, η φθηνότερη είναι με διαφορά η Cyta:
8 Mbps + απεριόριστα σταθερά + 80' κινητά = € 32,5 τον πρώτο χρόνο και € 31,5 από το δεύτερο και μετά
(και χρέωση ανά δευτερόλεπτο στα κινητά ενώ όλοι οι υπόλοιποι σου το χρέωνουν ανά λεπτό και με ελάχιστο χρόνο κλήσης ένα λεπτό)

@ ADSLgr.com All rights reserved.