PDA

Επιστροφή στο Forum : Θέλω βοήθεια επειγόντως.



Domveo
01-10-11, 00:16
Παιδιά εκεί που κατέβαζα εφαρμογές ωραία και καλά το πρωί,πάω το απόγευμα να κάνω το ίδιο και μου βγάζει σφάλμα!!!Στη σελίδα που κατεβάζω την εφαρμογή μου λέει "Λίγο ακόμα...
Δυστυχώς, δεν μπορούμε να στείλουμε αυτήν την εφαρμογή στο τηλέφωνό σας αυτήν τη στιγμή. Θα σας στείλουμε οδηγίες για την εγκατάσταση της συσκευής στη διεύθυνση john_domv@hotmail.com. Για να εγκαταστήσετε την εφαρμογή, πρέπει να ανοίξετε το email στο τηλέφωνό σας. "!!Περιττό να πώ πως το mail σαχλαμάρες λέει δε βοηθάει σε τίποτα.Και έχω πληρωμένη εφαρμογή και δε μπορώ να την κατεβάσω.Μπράβο Microsoft.Τα χω τσεκάρει όλα καλώδια, zune log in επανεκκίνηση το κινητό τίποτα.Τι να πώ...Σημειωτέον μέχρι τώρα κατέβαζα με συνδεδεμένο το κινητό στον υπολογιστή και ήταν μια χαρά.

........Auto merged post: Domveo πρόσθεσε 10 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τελικά το κατεβάζω με WiFi με αργή ταχύτητα παρόλο που όλα τα υπόλοιπα(σελίδες) κατεβαίνουν γρήγορα.Πάντως τον τρόπο που είχα με το να έχω συνδεδεμένο το κινητό και να κατεβάζω απο το windowsmarket δε μπορώ πλέον.

tsabasid
02-10-11, 11:33
Από ποιο market εννοείς; Μέσα από το Zune;

Αν εννοείς το Desktop Marketplace δε δουλεύει με Mango.

Domveo
02-10-11, 13:58
Ναι το Desktop εννοώ.Μπαίνοντας απο τον υπολογιστή που κάνεις login με το mail.Αρχικά κατέβασασ κάποια αλλά μετά δε μάφηνε με τίποτα.Τελοσπάντων τα κατεβάζω από κινητό με Wifi και όλα οκ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.