PDA

Επιστροφή στο Forum : AP ή repeater?



stpapam
01-10-11, 15:29
Εχω το ασύρματο modem router (usr 9108) στη μία άκρη του σπιτιού.
Στην απέναντι άκρη (σαλόνι) όπου φτάνει καλώδιο UTP έχω ένα switch για να δίνει στο Ps3, στο ΝΜΤ κλπ.
Λόγω όμως της απόστασης και παρεμβολών (dect, αλλά wifi από γείτονες) στο χώρο εκείνο η εμβέλεια του wifi είναι σχεδόν μηδενική με μικρές εκλάμψεις!
Επειδή δεν μπορώ να συνδέσω το κινητό στο switch, στο χωρο δε αυτό κάθομαι αραχτός στον καναπέ, σκέφτηκα να βάλω πάνω στο switch ένα usr 9106 που κάθεται ώστε να μπορώ να συνδέω το κνητό ασύρματα με αυτό και όχι με το 9108 που είναι στην αλλη άκρη!
Διαβάζοντας εδώ καταλαβαίνω ότι πρέπει μάλλον να βάλω το usr 9106 σε AP mode, με τα ίδια SSID, κωδικούς αλλά διαφορετικό κανάλι εκπομπής!
Θα πιάσει;
Με το ίδιο σκεπτικό και για να ενισχύσω το σήμα του 9108 είχα σκεφτεί να αλλάξω το κανάλι εκπομπής του ...
Τώρα ειναι στο 11... που να το βάλω; θα μου επηρεάσει τις ασύρματες συσκευές που συνδέονται μαζί του;

Άρης13
01-10-11, 17:49
Δοκίμασε να παίξεις με τα κανάλια τώρα. Μπορείς να βάλεις και το άλλο, αλλά θα του δώσεις διαφορετική ip απο του πρωτου (192.168.χ.χ) και θα κλείσεις τον dhcp server

@ ADSLgr.com All rights reserved.