PDA

Επιστροφή στο Forum : Nokia N95 8 GB - Τελευταίο Firmware - Crashes



Blackfox2k7
02-10-11, 08:24
Έχω το N95 8 GB. Έχοντας περάσει από την σουίτα OVI το τελευταία διαθέσιμο firmware, ο εγγενής περιηγητής ιστού δεν προλαβαίνει να πάει ούτε σε μια σελίδα, καθώς με πετάει έξω [στην αρχική οθόνη του τηλεφώνου]. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην λειτουργούν και τα RSS feeds ["Το άνοιγμα της μετάδοσης είναι αδύνατο"].
Φυσικά έχω βάλει κάποιον άλλο browser και κάνω την δουλειά μου [πλην των RSS] αλλά τι συνίσταται να κάνω;

DaveMurray
03-10-11, 20:18
Κάνα hard reset μήπως; (backup πρώτα)

Blackfox2k7
09-10-11, 10:09
Αν με hard reset εννοείς το πέρασμα και πάλι του τελευταίου firmware μέσω της OVI suite, το έχω κάνει χωρίς αποτέλεσμα.
Αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος, είμαι ανοιχτός σε προτάσεις :rofl:

DaveMurray
09-10-11, 15:12
Όχι, δεν εννούσα αυτό που είπες..

http://www.nokiausers.net/forum/general-95/2327-what-does-hard-reset-do.html

http://www.nokiausers.net/forum/general-95/1231-nokia-nokia-n95-hard-reset-how.html

( το αστείο που το βρίσκεις ; )

Blackfox2k7
09-10-11, 20:24
Λάθος emoticon αδελφέ :)
Σ'ευχαριστώ για τις προτάσεις, θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω.

Blackfox2k7
11-10-11, 08:31
Δυστυχώς, ακόμα και μετά από το hard reset το πρόβλημα παραμένει.
Προφανώς το τηλέφωνο δεν θέλει να μου δείχνει RSS....

DaveMurray
11-10-11, 15:34
Αν υπάρχει δυνατότητα τότε, γύρνα στην αμέσως παλιότερη έκδοση του firmware που δούλευε όπως πρέπει, και αν υπάρχει η δυνατότητα να το κάνεις, κάνε μια αναφορά του bug στην nokia. Θα ψάξω να δω μήπως μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο, αλλά καλού κακού, κάνε το... :)

Blackfox2k7
21-10-11, 20:05
Πως μπορώ να κάνω rollback σε προηγούμενη έκδοση; Φυσικά η σουίτα δεν δίνει τέτοια δυνατότητα.
Εντάξει, το έχω συνηθίσει πλέον αλλά παραμένει "πρόβλημα" όπως και να'χει.

DaveMurray
22-10-11, 05:46
Συνήθως πρέπει να κατεβάσεις το netfirm για να βρείς το firmware που σε ενδιαφέρει, και με το πρόγραμμα "Jaf" να κάνεις flash....

To Downgrade όμως είναι τρομερά επικινδύνο με αυτό τον τρόπο, κίνδυνος να "brick-αρεις" το τηλέφωνο... Αν υπάρχει κάποιο κέντρο της nokia κοντά σου, πήγαινε το, και θα στο γυρίσουν το firmware πίσω με ασφάλεια... Downgrade χωρίς την βοήθεια της Nokia είναι επικίνδυνο...

Blackfox2k7
23-10-11, 17:44
Συγγνώμη αν η ερώτηση φανεί "ηλίθια", αλλά να υποθέσω το "brick"άρεις το τηλέφωνο είναι να το "κολλήσεις" [τύπου];
Επίσης αν γυρίσω σε παλαιότερη έκδοση firmware θα επηρεαστούν οι Ovi χάρτες [συνήθως αυτά τα δύο τα αναβάθμιζε μαζί η σουίτα];

DaveMurray
23-10-11, 21:21
Ναι να το κολλήσεις σε σημείο που δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί... --- ναι θα πρέπει να τους ξανακατεβάσεις τους χάρτες, εγκαθιστώντας πιθανώς την τελευταία έκδοση των Ovi Maps...

Πήγαινε το σε μια αντιπροσωπεία της Nokia... Η καλύτερη επιλογή... :)

Blackfox2k7
11-11-11, 13:59
Και ναι, το τηλέφωνο πήγε σε Nokia Club επί πληρωμή καθότι... έχει περάσει εδώ και αρκετός καιρός από την εγγύησή του και ενώ γύρισε στην εργοστασιακή του κατάσταση από πλευράς λογισμικού το πρόβλημα με τα feeds παραμένει.
Μπορώ να ζήσω και χωρίς feeds :P

DaveMurray
13-11-11, 16:00
Κρίμα :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.