PDA

Επιστροφή στο Forum : VoIP τηλεφωνία....



Vitruvian78
03-10-11, 23:12
Έχω VoIP τηλεφωνία και όταν κάποιος με καλούσε άκουγε διαφορετικό ήχο κλήσης απο αυτό του ΟΤΕ. Παρατήρησα οτι αυτό άλλαξε....υπάρχει τρόπος να επιστρέψουμε στο παλαιό ήχο κλησης, τον συνεχώμενο, ή όχι γιατί αυτό έχει αλλάξει από την εταιρεία; Έχω το Νετφαστερ 1....παράξενη ερώτηση κάνω, αλλά έχω λόγο που ρωτάω....ευχαριστώ!

worthapp
03-10-11, 23:30
Μπορείς να μας περιγράψεις το πρίν και το μετά;

Vitruvian78
03-10-11, 23:59
Το μπιιιιιιιιπ ήτανε τουυυυυυυυυτττττ συνεχώμενο, όπως χτυπάει οταν καλέσεις τη hol sto 13844.

Ingenius
05-10-11, 13:09
Έχω VoIP τηλεφωνία και όταν κάποιος με καλούσε άκουγε διαφορετικό ήχο κλήσης απο αυτό του ΟΤΕ. Παρατήρησα οτι αυτό άλλαξε....υπάρχει τρόπος να επιστρέψουμε στο παλαιό ήχο κλησης, τον συνεχώμενο, ή όχι γιατί αυτό έχει αλλάξει από την εταιρεία; Έχω το Νετφαστερ 1....παράξενη ερώτηση κάνω, αλλά έχω λόγο που ρωτάω....ευχαριστώ!

Αν άκουγε συνεχώμενο ήχο ο καλούντας προς εσένα τότε αυτό ήταν λάθος! ;)

Vitruvian78
05-10-11, 13:19
Αν άκουγε συνεχώμενο ήχο ο καλούντας προς εσένα τότε αυτό ήταν λάθος! ;)

Τί εννοείς ήτανε λάθος;;; Οι κλήσεις γίνονταν κανονικά.......απλά ολοι μου λέγανε οτι χτύπαγε διαφορετικά οταν με καλούσανε, οπως στο εξωτερικό.......κανένας δεν το είχε παρατηρησει αυτό;;

Ingenius
05-10-11, 13:24
Τί εννοείς ήτανε λάθος;;; Οι κλήσεις γίνονταν κανονικά.......απλά ολοι μου λέγανε οτι χτύπαγε διαφορετικά οταν με καλούσανε, οπως στο εξωτερικό.......κανένας δεν το είχε παρατηρησει αυτό;;

Εδώ τα σωστά call progress tones βαση της ITU!
Enjoy :)

http://www.itu.int/ITU-T/inr/forms/files/tones-0203.pdf

Vitruvian78
05-10-11, 14:06
Δεν μου λέει κάτι αυτό που μου δείχνεις........υποθέτω όμως οτι κάτι αλλαξε η εταιρεία στο VoIP της τηλεφωνίας της και πλέον το VoIP έχει χτύπο κλήσης οπως η παραδοσιακή POTS.

Ingenius
05-10-11, 14:26
Δεν μου λέει κάτι αυτό που μου δείχνεις........υποθέτω όμως οτι κάτι αλλαξε η εταιρεία στο VoIP της τηλεφωνίας της και πλέον το VoIP έχει χτύπο κλήσης οπως η παραδοσιακή POTS.

Σε όσες συνδεσεις HOL VOIP εχω δει τα τελευταία χρόνια ο τόνος που ακούει ο καλούντας είναι ο ίδιος με αυτό που ισχύει και στον ΟΤΕ και παντού. Μάλλον το πρόβλημα είναι στη δική σου σύνδεση.:hello

Vitruvian78
05-10-11, 14:40
Κανένα πρόβλημα δεν είχε η δική μου σύνδεση. Όλες οι VoIP συνδέσεις στη hol χτυπάγανε διαφορετικά. Αν θες να ακούσεις τί εννοώ, κάλεσε το 13844 και πάτα να και καλά να συνδεθείς με κάποιο τμήμα να ακούσεις πώς χτυπάει. Αυτο τον τονο αναφέρω. Έχω σύνδεση στη hol απο το 2007, και έχω καλέσει στον αριθμό μου απ'έξω αρκετές φορές, όπως και σε άλλους φίλους με την ίδια σύνδεση. Λες να μην ξέρω τί μου γίνεται ή να παρακουγα τόσα χρόνια;; Πιθανόν δεν ξέρεις για τί πράγμα μιλάω....Πεσπα δεν πειράζει, λύθηκε το θέμα τώρα...

Ingenius
05-10-11, 15:49
Ο ήχος δεν ήταν ποτέ μακρόσυρτος όπως εννοείς. Ήταν κλασσικός χτύπος λίγο "βραχνός" λόγω Asterisk αλλά ΔΕΝ ήταν συνεχόμενος. Τι δε μπορείς να καταλάβεις; Αν είχες κάτι διαφορετικό κακώς δεν τους το ανέφερες ;)

bang
05-10-11, 17:39
Πως λύθηκε; Κι εμενα όταν έβαλα το netfaster αλλαξε τοσο ο ηχος οταν με καλουν οσο και ο ηχος οταν σηκωνεις το τηλεφωνο. Τωρα που έχω βάλει παλι το φριτζ ο ηχος οταν σηκωνεις το τηλεφωνο ειναι ο κλασσικος του φριτζ (συνεχομενος κι οχι τουτ τουτ :P) αλλα οταν με παιρνουν οντως πρεπει να χει αλλαξει.

Vitruvian78
05-10-11, 22:18
Δεν εχω καταφέρει να αλλάξω το χτύπο, μαλλον έχει αλλάξει απο την εταιρεία αυτό και δεν μπορούμε να επέμβουμε......Εγώ το φρίντζ το είχα αντικαταστήσει με το Νετφαστερ 1 απο το πρώτο διάστημα που βγήκε το double-play, γιατί όταν αποσυγχρονιζότανε έσβηνε το λαμπάκι του ιντερνετ και δεν είχα ούτε ιντερνετ ούτςε τηλέφωνο μέχρι να κάνω χειροκίνητη επανακίνηση. Μου δώσανε το Νετφαστερ και έκτοτε λειτουργούνε όλα αψογα...και να αποσυνδεθεί κάνει μονο του επανακίνηση και επανερχονται όλα σωστά.

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 11 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ο ήχος δεν ήταν ποτέ μακρόσυρτος όπως εννοείς. Ήταν κλασσικός χτύπος λίγο "βραχνός" λόγω Asterisk αλλά ΔΕΝ ήταν συνεχόμενος. Τι δε μπορείς να καταλάβεις; Αν είχες κάτι διαφορετικό κακώς δεν τους το ανέφερες ;)

Ναι.........το Asterisk μπορούμε να το επαναφέρουμε με κάποιο τρόπο μέσα απο το ρούτερ;;; πώς;;

sdikr
05-10-11, 22:20
τον "Αγγλίκο" ηχο τον είχα και εγώ ή καλύτερα ακόμα τον έχω για κλήσεις προς το νούμερο μου που είναι στην Hol

δεν έχει να κάνει με τον χρήστη

Vitruvian78
05-10-11, 22:29
εμενα μου τον άλλαξαν........χτυπάει όπως του ΟΤΕ....

sdikr
05-10-11, 22:33
εμενα μου τον άλλαξαν........χτυπάει όπως του ΟΤΕ....


τότε είσαι μια χαρά ρε συ

Vitruvian78
05-10-11, 22:51
χαχαχαχα! Γιατί πρεπει όλα να είναι όπως ο ΟΤΕ για να είνια μια χαρα;;Γαμώτο....και ήθελα να προτυπίσω........ούτε αυτό δεν μας αφήνουν να κάνουμε!!! :lol::lol:

sdikr
05-10-11, 22:55
χαχαχαχα! Γιατί πρεπει όλα να είναι όπως ο ΟΤΕ για να είνια μια χαρα;;Γαμώτο....και ήθελα να προτυπίσω........ούτε αυτό δεν μας αφήνουν να κάνουμε!!! :lol::lol:

Αν ψάξεις θα δεις οτι οι συχνότητες του ΟΤΕ για τις κλήσεις είναι το standard στην Ελλάδα.

οπότε ναι αν αγοράσεις κάτι πχ στην Ελλάδα θα πρέπει να δουλεύει όπως ο ΟΤΕ, στην Αμερική όπως ο εκεί ΟΤΕ, απλό δεν είναι;

πχ με την HOL και netfaster ψάχνω να βρω το σωστό disconnect tone, δεν φταίει ομώς ο ΟΤΕ

Vitruvian78
05-10-11, 23:26
ΟΚ!! Οπότε μου λες οτι δεν μπορώ να αλλάξω τον χτύπο έτσι;;; Αν όχι........τί να κάνω......Θα το πιο κι αυτό το ποτήρι :pirate: ......θα δεχτώ να είναι η σύνδεσή μου όπως στον ΟΤΕ!

dimitri_ns
05-10-11, 23:49
Στην ψηφιακή τλεφωνία
Οι ήχοι που ακούγονται (progress tones, busy tone, congestion κλπ) εκπέμπονται κατά 99,9% από το τηλεφωνικό κέντρο του παρόχου
Οι ήχοι είναι είτε συνδιασμός συχνοτήτων είτε προηχογραφημένοι ( recorded) ήχοι
Δεν είναι δεσμευτικοί για μία χώρα, απλώς συνηθίζεται οι ήχοι να ακολουθούν το μοτίβο των ήχων του πρώην μονοπωλίου για να μην μπερδεύεται ο κόσμος

Η κατάσταση της κλήσης (busy, ringing, answer κλπ) στα ψηφιακά γίνεται με αλλαγή στα bits, οπότε εκπέμπεται και ο ανάλογος ήχος, για να καταλάβει ο ακροατής

Υπάρχουν εταιρείες που έχουν πολύ καλά ψηφιακά κέντρα, ζητούν διμεγάμπιτες γραμμές από τον ΟΤΕ, είναι σαν κέντρα ΟΤΕ με μικρότερες χωρητικότητες και ανάλογα με τις ρυθμίσεις (το patern) το busy(και όλοι οι τόνοι) μπορεί να ακούγονται αμερικάνικοι,αγγλικοί κλπ

Αντίστοιχα ισχύουν και σε voip, οπότε φοβάμαι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πρόγματα

sdikr
05-10-11, 23:52
Στην ψηφιακή τλεφωνία
Οι ήχοι που ακούγονται (progress tones, busy tone, congestion κλπ) εκπέμπονται κατά 99,9% από το τηλεφωνικό κέντρο του παρόχου
Οι ήχοι είναι είτε συνδιασμός συχνοτήτων είτε προηχογραφημένοι ( recorded) ήχοι
Δεν είναι δεσμευτικοί για μία χώρα, απλώς συνηθίζεται οι ήχοι να ακολουθούν το μοτίβο των ήχων του πρώην μονοπωλίου για να μην μπερδεύεται ο κόσμος

Η κατάσταση της κλήσης (busy, ringing, answer κλπ) στα ψηφιακά γίνεται με αλλαγή στα bits, οπότε εκπέμπεται και ο ανάλογος ήχος, για να καταλάβει ο ακροατής

Υπάρχουν εταιρείες που έχουν πολύ καλά ψηφιακά κέντρα, ζητούν διμεγάμπιτες γραμμές από τον ΟΤΕ, είναι σαν κέντρα ΟΤΕ με μικρότερες χωρητικότητες και ανάλογα με τις ρυθμίσεις το busy(και όλοι οι τόνοι) μπορεί να ακούγονται αμερικάνικοι,αγγλικοί κλπ

Αντίστοιχα ισχύουν και σε voip, οπότε φοβάμαι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πρόγματα

Ωραία όλα αυτά, αλλά καμία σχέση

πρέπει ο ήχος να είναι όπως είναι ο κανονικός ήχος της χώρας, αν έχουν πρόβλημα μπόρουν να κάνουν αίτηση να το αλλάξουν, δεν έχουν όμως δικαιωμα να το αλλάξουν μόνοι τους

βέβαια γλυτώνουν bandwidth :whistle:

dimitri_ns
05-10-11, 23:59
Ωραία όλα αυτά, αλλά καμία σχέση

πρέπει ο ήχος να είναι όπως είναι ο κανονικός ήχος της χώρας, αν έχουν πρόβλημα μπόρουν να κάνουν αίτηση να το αλλάξουν, δεν έχουν όμως δικαιωμα να το αλλάξουν μόνοι τους

βέβαια γλυτώνουν bandwidth :whistle:

Δεν είναι υποχρεωτικό, λογικά όλοι θέλουν να ακολουθούν τα μοτίβα του ΟΤΕ, οι ρυθμίσεις είναι πολλές και μερικές φορές το ξεχνάνε ή το κακορυθμίζουν

Επίσης κανείς δεν υποχρεώνει εταιρείες που δεν είναι τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι, να ρυθμίζουν τα κέντρα τους όπως ο ΟΤΕ

Μερικές πολυεθνικές προτιμούν να κρατούν τους ήχους που έχει η μαμά εταιρεία στην χώρα της

Vitruvian78
05-10-11, 23:59
Δεν ξέρω, πάντως το VoIP στην hellas online χτυπούσε διαφορετικά, και τώρα χτυπάει σαν παραδοσιακή POTS....λογικά στις αναβαθμίσεις που κάνανε στην τηλεφωνία τους κάτι άλλαξε και σε αυτό, που ενδεχομένως να ήτανε αρχίκά λάθος ρυθμισμένο έτσι;;

dimitri_ns
06-10-11, 00:01
Δεν ξέρω, πάντως το VoIP στην hellas online χτυπούσε διαφορετικά, και τώρα χτυπάει σαν παραδοσιακή POTS....λογικά στις αναβαθμίσεις που κάνανε στην τηλεφωνία τους κάτι άλλαξε και σε αυτό, που ενδεχομένως να ήτανε αρχίκά λάθος ρυθμισμένο έτσι;;

Κάτι είχανε ξεχάσει και το στρώσανε

@ ADSLgr.com All rights reserved.