PDA

Επιστροφή στο Forum : Σχετικά με τις χαμηλές ταχύτητες οτε...



Σελίδες : [1] 2 3

BigLion
21-10-06, 23:10
Πριν κανα δυο μέρες μίλησα με τεχνικό του ΟΤΕ στα BRAS σχετικά με τα χάλια της 2048 γραμμής μου...(την μέρα που πήρα τηλέφωνο έπιανα γυρω στα 40-70 Kbps αντί για τα 200-250Kbps που κάποιες "καλές" μέρες σπανίως έπιανα.)

Η άσχημη ταχύτητα τεσταρίστηκε και επιβεβαιώθηκε από "κατέβασμα" από FTPs ΟΤΕnet και NTUA...

Ο ευγενέστατος -κατά τα άλλα- τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε πως είχα δίκιο και δεν δικαιολογείται τόσο χαμηλή ταχύτητα σε καμία περίπτωση. Αφού έλεγξε το DSLAM μου, μου είπε ότι βρίσκονται 55 χρήστες σε αυτό που μοιράζονται τη ταχύτητα των...7Mbps!!! Ναι καλά ακούσατε! 7 Mbps για 55 χρήστες...:worthy:

Τον ρώτησα γιατί δεν δίνουν παραπάνω και μου είπε ότι για να δώσουν παραπάνω θα πρέπει οι χρήστες να περάσουν τους 70!! (Δηλαδή 7 Mbps δια 70 = ~ 100 Κbps ανά χρήστη!!) Και ακόμα και τότε θα δώσουν 1-2 Μbps παραπάνω όπως μου είπε. Δεν τους επιτρέπεται να δώσουν παραπάνω από την διαχείρηση του ΟΤΕ. Αυτά είναι τα ratios λοιπόν...:down:

Είναι όλα επομένως θέμα άθλιας "πολιτικής" του ΟΤΕ και εκμετάλλευση του "μονοπωλίου" του... Μόνο όταν υπάρξει αληθινός ανταγωνισμός από Forthnet, Vivodi ή όποιον άλλο με δικό του δίκτυο θα μπορούμε πλέον να μιλάμε για καλύτερες ταχύτητες....

Αυτά προς το παρόν...;)

Takis_Kal
21-10-06, 23:18
Εμεινα αφωνος

restinpeace
21-10-06, 23:48
Κατι καινουργιο?

sdikr
22-10-06, 00:05
Δινει δηλάδη για 55 χρήστες ενα ratio περιπου 1:7 ή 1:14 (αν μιλάμε για 2048)

Ριξτέ μια ματιά για το τι δινουν ανα τον κόσμο (1:50)
http://en.wikipedia.org/wiki/Broadband_Internet_access_worldwide

BigLion
22-10-06, 01:02
Βρε Sdikr έχεις "κολλήσει" με τα contention rations που δίνουν ανά τον κόσμο....

Κατάλαβε ότι υτό είναι το θεωρητικό μέρος του πράγματος...Δηλ οι εταιρίες κοιτάνε να είναι καλυμμένες νομικά στην περίπτωση κάποιας "στραβής"...

Στην πράξη όμως, στην πλειψηφεία των περιπτώσεων, οι πάροχοι "μοιράζουν" το δίκτυο έτσι ώστε οι πελάτες να καλύπτονται στην max ταχύτητα τους...

Μπορώ να πω και προσωπικά ότι αρκετα χρόνια πριν στο εξωτερικό, είχα ΠΑΝΤΑ ότι πλήρωνα...;) δηλαδή με 1Mbit χτύπαγα πάντα καμπάνα τα 100ΚΒ/s...:oneup:

Τωρα σίγουρα σε κάποιες χώρες που δίνουν αστρονομικά νούμερα, μπορεί να μην πιάνιυν το max... Αλλά για σκέψου: Εγώ με 2Μbit πληρώνω 50 Ευρω για να πηγαίνω με 40-100 ΚΒ/s και ο Αγγλος πληρώνει 40 Ευρώ για να πηγαίνει με 400-500 KB/s στην 8Mbit του..

Τι είναι καλύτερο...?? Ασε να μην μιλήσουμε καλύτερα για Σουηδούς, Γάλλους, Ολλανδούς, κτλ...:down: :oops:

sdikr
22-10-06, 01:12
Ριξε μια ματιά σε αυτό http://www.internetnz.net.nz/pubs/other/2006-05-29-oecd-broadband-markets

Στην πράξη πχ η Αγγλία έχει ενα 28:1
Μην ξεχνάς ακόμα τα data caps/fair use etc


Στην πράξη εδώ στην ελλάδα έχουμε πρόβλημα γιατι δεν έχουμε Light users, βλέπεις το πρόβλημα ειναι οτι και οι 55 χρήστες του dslam σου κατεβάζουν 24 ώρες την ημέρα

Στο ποιο πανω λινκ (αυτο της wikipedia) υπάρχει αναφόρα οτι στην γαλλια τα 20mbit συνήθως δουλέυουν στα 200kb

Τι ειναι καλύτερο; καλή ερώτηση, εγω θα έλεγα παραπάνω απλός κόσμος στο adsl αλλά δυστηχώς θα αργήσει ακόμα

Constant1ne
22-10-06, 01:40
Ο φίλος μου όμως από τη Γαλλία, όπως σου είπα και σε άλλο thread μια χαρά εκμεταλλεύεται τα 20mbit του. Απάντησες βέβαια ότι δε θα έπρεπε να αναφέρω τη γαλλική FREE γιατί θα πρεπε να τη συγκρίνω με τους εναλλακτικούς στην Ελλάδα.. Τέλος παντων, υποστηρίζεις δηλαδή πως η κατάσταση όρθως έχει όπως έχει και γι αυτό ευθύνονται οι Έλληνες χρήστες? Τόσο πια επιβαρύνεται ο ΠΟΤΕ? Ένα ελάχιστο ποσοστό του ελληνικού πληθυσμού χρησιμοποιεί ευρυζωνική σύνδεση. Φιλέ μου δε θα φώναζα αν είχα το 1/2 της ταχύτητας που μου διαφημίζουνε. Αλλά έχω το 1/7 !!!

sdikr
22-10-06, 01:49
Ο φίλος μου όμως από τη Γαλλία, όπως σου είπα και σε άλλο thread μια χαρά εκμεταλλεύεται τα 20mbit του. Απάντησες βέβαια ότι δε θα έπρεπε να αναφέρω τη γαλλική FREE γιατί θα πρεπε να τη συγκρίνω με τους εναλλακτικούς στην Ελλάδα.. Τέλος παντων, υποστηρίζεις δηλαδή πως η κατάσταση όρθως έχει όπως έχει και γι αυτό ευθύνονται οι Έλληνες χρήστες? Τόσο πια επιβαρύνεται ο ΠΟΤΕ? Ένα ελάχιστο ποσοστό του ελληνικού πληθυσμού χρησιμοποιεί ευρυζωνική σύνδεση. Φιλέ μου δε θα φώναζα αν είχα το 1/2 της ταχύτητας που μου διαφημίζουνε. Αλλά έχω το 1/7 !!!

Δες ξανά το λινκ με την αναφόρα


Η διαφορά ποια ειναι, οτι στο εξωτερικο, δεν κατεβάζουν όλοι 24 ώρες , πχ στην free επείδη έχει και τηλέοραση αρκετοι το έχουν πάρει για την τηλεόραση, εκεί είναι τοπικα απο το dslam το trafic, οπότε αυτοι που βλέπουν τηλεόραση δίνουν στον φιλο σου το δικο τους "κατεβασμα"¨ απο server του εξωτερικου

Ναι καταλαβαίνω τον λόγο που φωνάζεις, αλλά δυστηχως έτσι οπως ειμαστε δεν θα αλλάξει, δεν προκειτε ποτέ να δώσουν 1:1

Αν αυριο μεγάλωσει το ποσοστο των Light users τότε θα δουνε και οι heavy users την ταχύτητα που τόσο επιθημουν, αν όλοι ειναι heavy users απλά ξεχάστε το

Οσο για την free, ειπα οτι δεν πρέπει να την αναφέρεις μιας και ειναι εναλακτικος (σε συγκριση με τον ΟΤΕ), θα πρέπει να κάνεις συγκριση με την vivodi πχ που στα δικα της κέντρα τα παει αρκετα καλα.

Ο Γαλικος ΟΤΕ δεν τα παει και τόσο καλά ;)

Constant1ne
22-10-06, 02:00
Καταλαβαίνω πως δεν είσαι κακοπροέραιτος. Γιατί μας λένε όμως ότι φταίνε οι αναβαθμίσεις και ότι θα φτιάξει? Από που και να το κοιτάξω μας δουλεύουνε. Γιατί όσο είχα το 1 mbit η ταχύτητες μου ήταν αξιοπρεπείς? Σε μία μέρα που μου έκαναν την αναβάθμιση, τη συγκεκριμένη μέρα, μπήκαν 50 άτομα στο dslam μου? Και δε συνέβη μόνο σε μένα, συμβαίνει σε πολλούς. Είναι αρκετά απλό πιστεύω. Τη μία μέρα κατέβαζα με 100 και την άλλη με 30kb/s ! Aς μην έκαναν διπλασιασμό τότε. Αδυνατώ να το καταλάβω. Για μένα τα 100kb/s είναι υπερ αρκετά. Τα 30 σε καμία περίπτωση. Δεν μπορείς καν να παρακολουθήσεις ένα videaki sto utube σαν ανθρωπος!

sdikr
22-10-06, 02:08
Καταλαβαίνω πως δεν είσαι κακοπροέραιτος. Γιατί μας λένε όμως ότι φταίνε οι αναβαθμίσεις και ότι θα φτιάξει? Από που και να το κοιτάξω μας δουλεύουνε. Γιατί όσο είχα το 1 mbit η ταχύτητες μου ήταν αξιοπρεπείς? Σε μία μέρα που μου έκαναν την αναβάθμιση, τη συγκεκριμένη μέρα, μπήκαν 50 άτομα στο dslam μου? Και δε συνέβη μόνο σε μένα, συμβαίνει σε πολλούς

Σκέψου το απλά, (ασε που υπήρχαν οι προσφορές για τα 1024 soon to be 2048) οι ίδιοι χρήστες που ήταν εκεί με τα 7mbit που είχαν 1024 πήγαν άμεσα στα 2048 τα 7mbit μπορεί να μην αλλάξανε ;) οπότε μιλάμε για διπλάσιασμο του contection ratio (που πάλι ειναι καλύτερος απο τα ευρωπαικά )

Για αυτό λενε να περιμένουμε μέχρι να ολοκληρωθει η αναβάθμιση

εχεις δοκιμάσει με αλλον πάροχο να δεις πως παει η γραμμη σου;

Στην τελική εγώ ειμαι οπαδος του, cap και των premium συνδεσέων, δηλάδη, θες φθηνά, παρε την γραμμη αλλά με όριο όγκου τόσα gb, θες πολλά εεε βάλε το χέρι στην τσέπη (πχ στην αγγλία τα 10:1 τα χρεώνει περι τα 150 ευρώ)

BigLion
22-10-06, 02:15
Κοίταξε έχω δει πολλούς χρήστες σε πάμπολες συζητήσεις σε ξένα forums να δείχνουν images πως κατεβάζουν άλλος με 1500KB/s άλλος με 2000KB/s, μάλιστα σε κάποια συζήτηση με Σουηδούς χρήστες κάποιος είπε ότι από διάφορους σερβερς(π.χ. από Servage.net) κατεβάζει με 2,5MB/s!!!!

Για αυτό τουλάχιστον δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι περισσότεροι από αυτους πηγαίνουν με 200 ΚΒ/s. Μπορεί εγώ να κάνω λάθος, κανείς δεν είναι αλάνθαστος άλλωστε, αλλά σου λέω τόσες περιπτώσεις σε τόσα forums, δεν μπορεί να λένε ψέματα για τις τεράστιες ταχύτητες με τις οποίες κατεβάζουν.

Σε αυτό που θα συμφωνήσω και γω απόλυτα μαζί σου είναι αυτό που είπες για τους "light users".... Μάλλον τόσα χρόνια στέρησης...:p έχουν μετατρέψει τους Έλληνες χρήστες σε...emule beasts....:lol:

Πάντως, τώρα πολλοί μπορεί να με πουν κακό, αλλά στα χάλια στα οποία φτάσαμε (δηλ. να κατεβάζουμε με 40KB/s με 2Mbit γραμμή) κάτει πρέπει να γίνει....δεν με νοιάζει αν είναι Bandwidth Limit/ per day ή prioritization...λυπάμαι που το λέω :oops: αλλά μέχρι τουλάχιστον να υπάρξει ανταγωνισμός και εναλλακτικές προτάσεις ώστε να έχουμε πιο πολυ bandwidth ή πιο ποιοτική υπηρεσία, θα πρέπει κάτι να γίνει ώστε να έχουμε ΟΛΟΙ ισότιμα αξιοπρεπείς ταχύτητες....

Δεν κατηγορώ άμεσα αυτούς που είναι 24/7 στα p2p και κατεβάζουν FULL :p, αλλά αν δεν αλλάξει κάτι από την μεριά του ΟΤΕ θα πρέπει και κάποια άλλη μερίδα χρηστών που χρησιμοποιούν το Internet για surfing, εύρεση πληροφοριών, Voip, κτλ.... να μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους...

Constant1ne
22-10-06, 02:21
Δε νομίζω πως μου απάντησες. Τότε γιατι την άλλη μέρα δεν κατέβαζα πάλι με 100? έστω με 70. Μου φαίνεται υπερβολικό. Στην Αγγλία κατεβάζουν με 100 και πληρώνουν 15 λίρες πολύ καιρό τώρα. Για να ξεχάσουμε λίγο τις ονομαστικές ταχύτητες. Έχω forthnet και έχω δοκίμασει otenet. Έλεος με αυτήν την ερώτηση. Ξέρεις καλά ότι προβλήματα έχουν άτομα από όλους τους ISP. Εκτός αν λένε ψέμματα. Είναι δυνατόν να ρωτάς αυτό τώρα πια?

sdikr
22-10-06, 02:23
Κοίταξε έχω δει πολλούς χρήστες σε πάμπολες συζητήσεις σε ξένα forums να δείχνουν images πως κατεβάζουν άλλος με 1500KB/s άλλος με 2000KB/s, μάλιστα σε κάποια συζήτηση με Σουηδούς χρήστες κάποιος είπε ότι από διάφορους σερβερς(π.χ. από Servage.net) κατεβάζει με 2,5MB/s!!!!

Για αυτό τουλάχιστον δεν μπορώ να πιστέψω ότι οι περισσότεροι από αυτους πηγαίνουν με 200 ΚΒ/s. Μπορεί εγώ να κάνω λάθος, κανείς δεν είναι αλάνθαστος άλλωστε, αλλά σου λέω τόσες περιπτώσεις σε τόσα forums, δεν μπορεί να λένε ψέματα για τις τεράστιες ταχύτητες με τις οποίες κατεβάζουν.

Σε αυτό που θα συμφωνήσω και γω απόλυτα μαζί σου είναι αυτό που είπες για τους "light users".... Μάλλον τόσα χρόνια στέρησης...:p έχουν μετατρέψει τους Έλληνες χρήστες σε...emule beasts....:lol:

Πάντως, τώρα πολλοί μπορεί να με πουν κακό, αλλά στα χάλια στα οποία φτάσαμε (δηλ. να κατεβάζουμε με 40KB/s με 2Mbit γραμμή) κάτει πρέπει να γίνει....δεν με νοιάζει αν είναι Bandwidth Limit/ per day ή prioritization...λυπάμαι που το λέω :oops: αλλά μέχρι τουλάχιστον να υπάρξει ανταγωνισμός και εναλλακτικές προτάσεις ώστε να έχουμε πιο πολυ bandwidth ή πιο ποιοτική υπηρεσία, θα πρέπει κάτι να γίνει ώστε να έχουμε ΟΛΟΙ ισότιμα αξιοπρεπείς ταχύτητες....

Δεν κατηγορώ άμεσα αυτούς που είναι 24/7 στα p2p και κατεβάζουν FULL :p, αλλά αν δεν αλλάξει κάτι από την μεριά του ΟΤΕ θα πρέπει και κάποια άλλη μερίδα χρηστών που χρησιμοποιούν το Internet για surfing, εύρεση πληροφοριών, Voip, κτλ.... να μπορούν να κάνουν τη δουλειά τους...

οπώς και εδώ υπάρχουν εναλακτικοι ετσι υπάρχουν και στο εξωτερικό, συνήθως ενας εναλακτικος μπορεί να δώσει κατι καλύτερο σε ταχυτήτες αφου δεν έχει την υποχρεώση να καλύψει όλη την χώρα ;)

Αναφέρεις τα 1500 και τα 2000, αλήθεια τα 1500 δεν ειναι διαφορα;
Βεβαία θα μου πεις ας ειχα 1500 και δεν θα έλεγα τιποτα!!
Ειδικά στις μεγάλες ταχύτητες το contention δουλέυει καλύτερα, αλλιώς ειναι πχ να έχει 1024 και να πέρνεις 700 και αλλιώς να εχεις 20000 και να πέρνεις 150000

Αλλά το adsl είναι αυτό, μοιραζομενο, οπότε χρείαζομαστε κάποιους που δεν θα κανουν χρήση αυτου 24 ώρες την ημέρα ώστε να δουμε τα 20000

η λύση στο εξωτερικό ακουει στο όνομα fair use,

εδω λόγο της λιανικης απο τον ΟΤΕ (γραμμη στο ονομα σου) ειναι δυσκολο να γίνει, γιατι και ο πάροχος λέει ααα τι ώραια τα ρίχνω στον ΟΤΕ και ο ΟΤΕ λεει ααα φταίει ο πάροχος

οπότε κανένας δεν αναλαμβανει ευθηνες

BigLion
22-10-06, 02:25
Στην τελική εγώ ειμαι οπαδος του, cap και των premium συνδεσέων, δηλάδη, θες φθηνά, παρε την γραμμη αλλά με όριο όγκου τόσα gb, θες πολλά εεε βάλε το χέρι στην τσέπη (πχ στην αγγλία τα 10:1 τα χρεώνει περι τα 150 ευρώ)

Μετά το είδα....:p

Ναι συμφωνώ απόλυτα εδώ...αν θες να στραγγίξεις το DSLAM σου...:lol: πλήρωσε κάτι παραπάνω από τον άλλο που ζητάει λιγότερα και δεν τον πειράζει να έχει όριο στα GB/μήνα.....

Τι ωραία θα ήταν για μένα αν ερχότανε η Craig Wireles - ναι εμένα μου λες- (που συζητάγαμε σε κάποιο αλλο thread) με το limitation σε GB/μήνα, αλλά μπορούσα να δώ την σύνδεση να χτυπάει 450 ΚΒ/s σε ορισμένες στιγμές της ημέρας όταν το χρειαζόμουν...:rolleyes:

sdikr
22-10-06, 02:26
Δε νομίζω πως μου απάντησες. Τότε γιατι την άλλη μέρα δεν κατέβαζα πάλι με 100? έστω με 70. Μου φαίνεται υπερβολικό. Στην Αγγλία κατεβάζουν με 100 και πληρώνουν 15 λίρες πολύ καιρό τώρα. Για να ξεχάσουμε λίγο τις ονομαστικές ταχύτητες. Έχω forthnet και έχω δοκίμασει otenet. Έλεος με αυτήν την ερώτηση. Ξέρεις καλά ότι προβλήματα έχουν άτομα από όλους τους ISP. Εκτός αν λένε ψέμματα. Είναι δυνατόν να ρωτάς αυτό τώρα πια?

Γιατι να κατεβάσεις με 100; να κατεβάσεις μονο εσυ ή όλοι που ειναι στο dslam σου;

Στην αγγλία κατεβάζουν με 100 και πληρώνουν 15 λιρες αλλά έχουν και fair use,

οσο για forthnet και ΟΤΕνετ, και οι δυο εχουν αναφερθει προβληματα τελευταία, δοκίμασες με αλλον πάροχο;

Δεν υπάρχει ελεος, η ερώτηση ειναι για να δουμε ποιος φταίει, σε αρκετες περιοχές ειναι μονο ο ΟΤΕ σε αλλές φταίει ο παροχος σου, οπότε αν θέλεις κανεις την δοκιμη, αλλιώς απλά ξέχνα το

tugito
22-10-06, 02:26
sdikr σε σέβομαι απόλυτα αλλά τα σχόλια σου που έκανες και τα λινκ που έβαλες..τι να πω. εχεις 20.000 μυνήματα και σε σέβομαι ειλικρινά αλλά διαφωνώ όχι απλά κάθετα με την γνώμη σου και την αντίδραση σου αλλά και με το ότι δείχνεις να μην καταλαβαίνεις και δείχνεις καλώς ή κακώς ότι φταίμε εμείς που κατεβάζουμε όλη μερα. Λοιπόν φίλε μου καλά κάνουν όλοι,και μακάρι όλοι να κατεβάζαν όλη μέρα γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!! Το πρόβλημα είναι ότι έχεις πληρώσει για μια υπηρεσία των 2048 και ο οτέ σου παρέχει 384. Το γιατί και το ποιος φταίει ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΕΞΑΡΧΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ γιατί πολύ απλά ΟΦΕΙΛΕΙ να έχει δίκτυο και dslam που να μπορούν να δώσουν users * ποσότητα γραμμής.Δηλάδη αν σε ενα dslam είναι 100 users me 1024 γραμμή οφείλει να εχει bandwidth της τάξης 100*1024. Τι σήμαίνει κατεβάζουν όλη την ώρα;;;; Εχουν πληρώσει και καλά κάνουν.Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει η υπηρεσία που έχουν πληρώσει!!!! Αν είναι δυνατόν να δικαιολογούμαι αυτό το πράγμα. Και όσο για τα λινκς μου θυμίζουν την λογική του "ο φίλος σου ο Κώστας πήρε 20 σε όλα τα μαθηματα!". Αν πιάσουμε εξωτερικό και links μπορώ να βάλω πολλά...πιστεψέ με αλλά δεν εχει κανένα νόημα γιατι χανουμε το πρόβλημα και υπερασπιζόμαστε αυτόν που μας "γ$##@". Εδιμβούργο 1,5 χρόνο με 1024 σταθερά λες και είχε κλειδώσει στα 120. Ναι εκεί το 1024 δεν ειναι 90kb ,ούτε 40.Ειναι 120 κανονικά. Μηπως να πάμε κι αλλου;;;
Αν ειναι δυνατόν να χάνουμε το πρόβλημα που ειναι ότι ΟΦΕΙΛΕ να εχει υποδομές πρώτα και ΜΕΤΑ να πουλάει υπηρεσίες. Ομως ΔΕΝ εχει υποδομές και ΠΟΥΛΑΕΙ υπηρεσίες που έχει μόνο η AOL με υποδομές Αμερικής.Δεν χεζ*^#^στε λέω εγώ;;;
:down:

sdikr
22-10-06, 02:31
sdikr σε σέβομαι απόλυτα αλλά τα σχόλια σου που έκανες και τα λινκ που έβαλες..τι να πω. εχεις 20.000 μυνήματα και σε σέβομαι ειλικρινά αλλά διαφωνώ όχι απλά κάθετα με την γνώμη σου και την αντίδραση σου αλλά και με το ότι δείχνεις να μην καταλαβαίνεις και δείχνεις καλώς ή κακώς ότι φταίμε εμείς που κατεβάζουμε όλη μερα. Λοιπόν φίλε μου καλά κάνουν όλοι,και μακάρι όλοι να κατεβάζαν όλη μέρα γιατί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!! Το πρόβλημα είναι ότι έχεις πληρώσει για μια υπηρεσία των 2048 και ο οτέ σου παρέχει 384. Το γιατί και το ποιος φταίει ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΕΞΑΡΧΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ γιατί πολύ απλά ΟΦΕΙΛΕΙ να έχει δίκτυο και dslam που να μπορούν να δώσουν users * ποσότητα γραμμής.Δηλάδη αν σε ενα dslam είναι 100 users me 1024 γραμμή οφείλει να εχει bandwidth της τάξης 100*1024. Τι σήμαίνει κατεβάζουν όλη την ώρα;;;; Εχουν πληρώσει και καλά κάνουν.Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει η υπηρεσία που έχουν πληρώσει!!!! Αν είναι δυνατόν να δικαιολογούμαι αυτό το πράγμα. Και όσο για τα λινκς μου θυμίζουν την λογική του "ο φίλος σου ο Κώστας πήρε 20 σε όλα τα μαθηματα!". Αν πιάσουμε εξωτερικό και links μπορώ να βάλω πολλά...πιστεψέ με αλλά δεν εχει κανένα νόημα γιατι χανουμε το πρόβλημα και υπερασπιζόμαστε αυτόν που μας "γ$##@". Εδιμβούργο 1,5 χρόνο με 1024 σταθερά λες και είχε κλειδώσει στα 120. Ναι εκεί το 1024 δεν ειναι 90kb ,ούτε 40.Ειναι 120 κανονικά. Μηπως να πάμε κι αλλου;;;
Αν ειναι δυνατόν να χάνουμε το πρόβλημα που ειναι ότι ΟΦΕΙΛΕ να εχει υποδομές πρώτα και ΜΕΤΑ να πουλάει υπηρεσίες. Ομως ΔΕΝ εχει υποδομές και ΠΟΥΛΑΕΙ υπηρεσίες που έχει μόνο η AOL με υποδομές Αμερικής.Δεν χεζ*^#^στε λέω εγώ;;;
:down:

παρα τα 20.000 μηνυματα μου

Θα πρέπει να σου πω οτι δεν ξέρεις που σου πάνε τα 4,

Ξέρεις τι ειναι το adsl, ξέρεις γιατι το βάλαν; έχεις διαβάσει το link;
Στην τελική ξέρεις ποσο κάνει ενα μισθωμένο 1024;
Εδιμβουργο; με ποια εταιρια; μέσω BT δύσκολα, (εκτός αν δεν κατέβαζες 24 ώρες την ημερα

Constant1ne
22-10-06, 02:36
Ρωτάω γιατί δεν έπιανα τουλάχιστον αυτό που έπιανα μια μέρα πριν??? Ή έστω κάτι λιγότερο. Ισόποσα δε μοιράζεται το bandwidth? Τη σημασία έχει αν όλοι έχουμε ονομαστική ταχύτητα x1 ή x2 ? Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω τη στάση κάποιων που σκέφτονται τόσο συγκαταβατικά. Να ξέρετε πως κάνετε κάποιους πολύ μα πολύ χαρούμενους.

Metal_Heart
22-10-06, 02:46
Γιατι να κατεβάσεις με 100; να κατεβάσεις μονο εσυ ή όλοι που ειναι στο dslam σου;


Τί γιατί?? Γιατί για τόσο πληρωνω! και υπόλοιποι που είναι στο Dslam μου για τόσο πληρώνουν.
Αν έλεγε ο ΟΤΕ στις διαφημίσεις του 1024 3-6 το πρωι κανένας δεν θα μπορούσε να παραπονεθεί αλλα δεν το λεέι...

sdikr
22-10-06, 02:47
Τί γιατί?? Γιατί για τόσο πληρωνω! και υπόλοιποι που είναι στο Dslam μου για τόσο πληρώνουν.
Αν έλεγε ο ΟΤΕ στις διαφημίσεις του 1024 3-6 το πρωι κανένας δεν θα μπορούσε να παραπονεθεί αλλα δεν το λεέι...

Διαβασε το συμβόλαιο σου να δεις για το τι πληρώνεις

πχ η τελευταια διαφημιση του conn-x το λέει καλά, ταχύτητες μέχρι και 2048!!!

wintech2003
22-10-06, 02:51
Πάρτε μισθωμένες!!!!

Constant1ne
22-10-06, 02:52
Ναι διαφημίζει πακέτα από 768, μέχρι 2048 σωστά. Ας το μην το παλεύεις φιλάρακι metal heart. Είναι η νέα καραμέλα. Φταίνε οι users. Ο Sdikr έιναι φανερό πια ότι θέλει να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.Το ξαναλέω το 1/7 που παίρνω δε δικαιολογείται!! Με καμία κυβέρνηση

karavagos
22-10-06, 02:53
Ο ευγενέστατος -κατά τα άλλα- τεχνικός του ΟΤΕ μου είπε πως είχα δίκιο και δεν δικαιολογείται τόσο χαμηλή ταχύτητα σε καμία περίπτωση. Αφού έλεγξε το DSLAM μου, μου είπε ότι βρίσκονται 55 χρήστες σε αυτό που μοιράζονται τη ταχύτητα των...7Mbps!!! Ναι καλά ακούσατε! 7 Mbps για 55 χρήστες...:worthy:

Υπάρχουν και χειρότερα νούμερα...μην πανικοβάλεσαι.:p



Δηλάδη αν σε ενα dslam είναι 100 users me 1024 γραμμή οφείλει να εχει bandwidth της τάξης 100*1024.
Και μετά ξύπνησες:p

sdikr
22-10-06, 02:54
Ναι διαφημίζει πακέτα από 768, μέχρι 2048 σωστά. Ας το μην το παλεύεις φιλάρακι metal heart. Είναι η νέα καραμέλα. Φταίνε οι users. Ο Sdikr έιναι φανερό πια ότι θέλει να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.Το ξαναλέω το 1/7 που παίρνω δε δικαιολογείται!! Με καμία κυβέρνηση


Ειπα εγω οτι φταίνε οι χρήστες;

οι πάροχοι φταίνει που δεν βάζουν cap και fair use (παροχοι + οτε)

Constant1ne
22-10-06, 02:57
Το να δίναν μεγαλύτερο bandwidth ούτε σου περνάει απ το μυαλό έτσι? Εκτός αν είναι λογικό να έχουμε το ιδιο που είχαμε με τις 384. Και ξαναρωτάω με το φτωχό μου μυαλό. Γιατί έκαναν "αναβάθμιση"? Είναι ολοκάθαρη απάτη. Α και μάλλον δεν ξέρω καλά μαθηματικά γιατι ακόμα δε μου βγαίνει το πως τη μία μέρα κατεβάζουμε με 100 και την άλλη με 30.

sdikr
22-10-06, 03:01
Το να δίναν μεγαλύτερο bandwidth ούτε σου περνάει απ το μυαλό έτσι? Εκτός αν είναι λογικό να έχουμε το ιδιο που είχαμε με τις 384. Και ξαναρωτάω με το φτωχό μου μυαλό. Γιατί έκαναν "αναβάθμιση"? Είναι ολοκάθαρη απάτη

Γιατι να δώσουν; ειναι μεσα στα όρια του ευρωπαικου contention ratio για adsl

απο την αλλη οι 384/768 μια χαρά πάνε αφου όλοι αυτοι που κατεβάζουν 24 ώρες την ημέρα πήγαν στα μεγαλυτερα,

ισώς να πρέπει να δώσουν και αυτοι ενα adsl max όπως στην Αγγλία ;)

απλά μαθηματικά, την μια μέρα, 10 χρήστες κατεβάζαν με 100kb, την επόμενη 10 χρήστες θέλαν να κατεβάσουν με 200kb, κάπου έχουμε πρόβλημα ;)

saint240881
22-10-06, 03:09
παιδες, εγω ειμαι σε δσλαμ με ατομα μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου.

ΝΑΙ, και εγω ειμαι θυμα σκαμπανεβασματων. Ας περιμενουμε να τελειωσουν με τις περιβοητες αναβαθμισεις, και τοτε ας ξεκινησουν τα καντηλια.

Constant1ne
22-10-06, 03:09
Μπορείς σε παρακαλώ να μου απαντήσεις γιατί τη μία μέρα κατεβάζουμε με 100 και την επόμενη τη αναβάθμισης με 30? Προστείθενται τόσοι users στο dslam σε μία μέρα ? Και ω τη σύμπτωση τη μέρα της αναβάθμισης?

sdikr
22-10-06, 03:11
Μπορείς σε παρακαλώ να μου απαντήσεις γιατί τη μία μέρα κατεβάζουμε με 100 και την επόμενη τη αναβάθμισης με 30? Προστείθενται τόσοι users στο dslam σε μία μέρα ? Και ω τη σύμπτωση τη μέρα της αναβάθμισης?

αν και σου απαντώ ποιο πάνω, μην ξεχνάς ποσα πακέτα πουληθηκάν των τελευταίο μήνα, οπότε αυτό σημαινει εξτρά χρήστες

Metal_Heart
22-10-06, 03:13
Έστω οτι φταίνε οι πάροχοι και οτε για τους λόγους που αναφέρεις....
Γιατί να την πληρώνω εγω????Δεν πρέπει κάποιος να τους βάλει χέρι?

Μήπως οι χρήστες που εχουν πακέτα με περιορισμο σε download μπαίνουν σε άλλα dslam? γιατί υπάρχουν και τετοια πακέτα...

Και γιατι να περιμένω να τελειώσουν οι αναβαθμίσεις για να δω?? Ο ΟΤΕ θα περιμένει να αναβαθμιστουν τα οικονομικα μου για να τον πληρώσω? Μαλλον οχι.

Έχω DSL σε σέρρες και κοζάνη και τα πραγματα είναι χαλια παντου απότι διαβαζω...

Και αφού είναι μέχρι 1024 και με 10 K/s να κατεβαζω πάλι ευχαριστημένος πρεπει να ειμαι?? Δέν απαιτω 120 αλλα όχι και αυτά τα χάλια ρε φιλε... :down:

Μας δουλέυουν και τους πληρώνουμε μου φαίνετε.
Ε όχι να λέμε και ευχαριστω...

sdikr
22-10-06, 03:16
Έστω οτι φταίνε οι πάροχοι και οτε για τους λόγους που αναφέρεις....
Γιατί να την πληρώνω εγω????Δεν πρέπει κάποιος να τους βάλει χέρι?

Μήπως οι χρήστες που εχουν πακέτα με περιορισμο σε download μπαίνουν σε άλλα dslam? γιατί υπάρχουν και τετοια πακέτα...

Και γιατι να περιμένω να τελειώσουν οι αναβαθμίσεις για να δω?? Ο ΟΤΕ θα περιμένει να αναβαθμιστουν τα οικονομικα μου για να τον πληρώσω? Μαλλον οχι.

Έχω DSL σε σέρρες και κοζάνη και τα πραγματα είναι χαλια παντου απότι διαβαζω...

Και αφού είναι μέχρι 1024 και με 10 K/s να κατεβαζω πάλι ευχαριστημένος πρεπει να ειμαι?? Δέν απαιτω 120 αλλα όχι και αυτά τα χάλια ρε φιλε... :down:

Μας δουλέυουν και τους πληρώνουμε μου φαίνετε.
Ε όχι να λέμε και ευχαριστω...

Δεν ειπα ευχαριστώ, ειπα γιατι έχουμε τέτοια προβληματα,

εσυ πλήρωσες 1024 best effort, δεν πλήρωσες 1024 βρέξει χιονισει
Υπάρχει και η μισθωμένη, μονο με 500-1000 ευρώ τον μηνα για καθαρά 1024, οπότε καταλαβαίνεις οτι υπάρχει μια μικρη διαφορα τιμής.

Δεν θες να περιμένεις την αναβαθμιση; πανε σε μικρότερη ταχύτητα πχ τα 768,

Constant1ne
22-10-06, 03:18
Ωραία πάω για ύπνο ήσυχος,γνωρίζοντας ότι με τέτοιους πελάτες οι εταιρίες αν μη τι αλλο τρίβουν τα χέρια τους. Ας μας δίνουν 10 kb/s τότε. Έσενα σίγα μη σε πειράξει

trabakoulas
22-10-06, 03:20
Παιδιά οι ταχύτητες που διαφημίζονται σε κάθε περίπτωση είναι οι ανώτερες δυνατές.
Κι επιπλέον δεν δίνεται νομίζω εγγύηση κατώτερης ταχύτητας.
Αυτό νομίζω αναφέρεται σε κάθε σύμβαση.
Άσχετα που οι περισσότεροι (συμπεριλαμβανομένου κι εμένα) το μαθαίνουμε αυτό αφού την έχουμε υπογράψει...:closed:

Κι εγώ έχω την εντύπωση οτι οι 768 πάνε καλά πάντως αφού οι περισσότεροι πρέπει να έχουν ανέβει σε ταχύτητα. Παιδιά που ξέρω εδώ με 1 Μbps γύρω στα 600 στις καλές πιάνουν.

Φίλος μου στην Αθήνα που είχε 384 τώρα πάει πολύ καλά (για 90αρια μουλεγε..). Όταν επιτέλους σε λίγες μέρες τελειώσω με την εξεταστική (2 μήνες and counting...) κι επιστρέψω κι εγώ θα δω τι έχει γίνει με την δική μου 384. Αν δω πάνω από 600Kbps πάντως δεν το κουνάω με τίποτα...:p
Και όσον αφορά τις αναβαθμίσεις πιστεύω καλύτερα να κρίνουμε αφού ολοκληρωθούν..:hmm:



lol μέχρι να το γράψω γίναν άλλα 6 post... Γράφω αργά τελικά...:p

sdikr
22-10-06, 03:20
Ωραία πάω για ύπνο ήσυχος,γνωρίζοντας ότι με τέτοιους πελάτες οι εταιρίες αν μη τι αλλο τρίβουν τα χέρια τους

Για πες μας τι θα ήθελες εσυ απο την εταιρια σου;

αν θέλεις κάνουμε μαζι μια που θα παρέχει ακριβως αυτό!!


1024 με μονο 20 ευρω τον μηνα εγγυημένα!!

οταν ξυπνησεις απο τον δευτερο υπνο τα ξαναλέμε ;)

BigLion
22-10-06, 03:25
Παιδιά μην το ψάχνετε....νομικά καλύπτεται ο ΟΤΕ μέσω του συμβολαίου του.

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι:

1) Να αυξηθεί το bandwidth στην Ελλάδα σε ισότιμες με ΕΕ τιμές.

Αν π.χ. κατεβάζαμε με 10Μbit ενώ είχαμε αγοράσει 20Mbit γραμμή, τότε δεν θα φωνάζαμε όσο τώρα.

2) Να υπάρξει ανταγωνισμός (ιδιόκτητα δίκτυα).

Αν π.χ. στο μέλλον η Forthnet τηρεί (επίσημα ή ανεπίσημα) καλύτερο contention ratio, και ρεαλιστικά οι χρήστες "πιάνουν" την ονομαστική ταχύτητα, τότε ο καθένας το μόνο που έχει να κάνει είναι να πάει από τον ΟΤΕ στην Forthnet....;)

Constant1ne
22-10-06, 03:26
Προτιμώ να τα ξαναπούμε όταν αποκτήσεις καταναλωτική συνείδηση. Ή όταν βαρέσει διάλυση ο ΟΤΕ και χάσεις τη δουλίτσα σου ίσως. Σίγουρα τον ύπνο σου!

sdikr
22-10-06, 03:27
Παιδιά μην το ψάχνετε....νομικά καλύπτεται ο ΟΤΕ μέσω του συμβολαίου του.

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι:

1) Να αυξηθεί το bandwidth στην Ελλάδα σε ισότιμες με ΕΕ τιμές.

Αν π.χ. κατεβάζαμε με 10Μbit ενώ είχαμε αγοράσει 20Mbit γραμμή, τότε δεν θα φωνάζαμε όσο τώρα.

2) Να υπάρξει ανταγωνισμός (ιδιόκτητα δίκτυα).

Αν π.χ. στο μέλλον η Forthnet τηρεί (επίσημα ή ανεπίσημα) καλύτερο contention ratio, και ρεαλιστικά οι χρήστες "πιάνουν" την ονομαστική ταχύτητα, τότε ο καθένας το μόνο που έχει να κάνει είναι να πάει από τον ΟΤΕ στην Forthnet....;)

Βρε και με 6mbit αν ειχα αγοράσει 8mbit δεν θα είχα πρόβλημα!!

2) αυτό ναι και διχνει οτι κάτι γινεται

sdikr
22-10-06, 03:28
Προτιμώ να τα ξαναπούμε όταν αποκτήσεις καταναλωτική συνείδηση. Ή όταν βαρέσει διάλυση ο ΟΤΕ και χάσεις τη δουλίτσα σου ίσως. Σίγουρα τον ύπνο σου!

ααα όταν δεν έχουμε τι να πουμε λεμε εισαι οτετζης και τελειωσε, εεε δεν θα ήθελα να ξαναμιλησω μαζι σου, αντέ τωρα στο αυγο σου

No-Name
22-10-06, 03:28
Προτιμώ να τα ξαναπούμε όταν αποκτήσεις καταναλωτική συνείδηση. Ή όταν βαρέσει διάλυση ο ΟΤΕ και χάσεις τη δουλίτσα σου ίσως. Σίγουρα τον ύπνο σου!

Γιατι πάντα καταντάει η απάντηση μερικών στο ίδιο μοτίβο.
Ο sdikr προσπαθεί να εξηγήσει τι συμβαίνει....επειδή λέει την αλήθεια πρέπει οποσδήποτε να είναι κ ΟΤΕτζής.Έλεος δλδ πιά :down:

wintech2003
22-10-06, 03:29
Constant1ne:

1. Ο sdikr δεν σου φταιει τίποτα οσο αφορά τα χάλια της σύνδεσης σου.
2. Εχει απόλυτο δίκιο σε αυτά που λεει.

Constant1ne
22-10-06, 03:32
Είπα ίσως. Δεν εξηγείται το γιατί τον υπερασπίζεσαι με τόσο ζήλο. Εσύ με ειρωνεύτικες πρώτος. Συγγνώμη αλλά αν όλοι σκέφτονταν σαν κι εσένα θα ζούσαμε ακόμη με απολυταρχικά καθεστώτα (απευθύνομαι στον sdikr)

No-Name
22-10-06, 03:33
Αυτό όμως αγαπητά μέλη της Σ.Ο πρέπει να σταματήσει κάποτε από κάποια μέλη,οι προσωπικές επιθέσεις πάνε και έρχονται σαν τον άνεμο.προσωπικά με ενοχλέι.... διότι το βρισκω εντονότερα τελευταία

Metal_Heart
22-10-06, 03:34
Μα δεν απαίτω το το φουλ τις 1024. νομίζω οτι δεν θα το πιασω ποτε μονιμα και το ήξερα απο την αρχη. αλλα 30 - 35???

και σε μικρότερη ταχυτητα να πάω πάλι θα παραπονιέμαι... Λογικά θα κατεβάζω με χαμηλές ταχυτητες παλι. εκτός αν μου πεις να παω σε καμμία ΙSDN που δεν αναβαθμίστηκε και δεν προλαβαν να την "καταστρέψουν"!

Γιατι να κάτσω να κανω εγω οποιαδήποτε διαδικασία? Με ρώτησε κανείς για να με αναβαθμίσει? Πιστεψε με προτιμουσα την 512 που κατέβαζε με νούμερα πολύ κοντινότερα στα ονομαστικα που πληρώνα και στάνταρ μεγαλύτερα απο την αναβαθμισμένη...

Αλλα μαλλον το κυριο μέλημα του ΟΤΕ ήταν να βγάλει τις διαφημίσεις πρωτα!!! 1megabit 2 megabit πάρτε κόσμε. και τα ψιλα γράμματα να τρέχουν απο κάτω... αν καταντήσαμε να τους υπερσπιζόμαστε κιόλας Αντε και στα 100megabit?
Αλήθεια γιατι δεν προσφαίρουν γραμμες μέχρι 1gigabit??? Σαμπως θα τους κοστισει τιποτα??? Αφου μέχρι θα είναι...

Constant1ne
22-10-06, 03:37
Μα δεν απαίτω το το φουλ τις 1024. νομίζω οτι δεν θα το πιασω ποτε μονιμα και το ήξερα απο την αρχη. αλλα 30 - 35???

και σε μικρότερη ταχυτητα να πάω πάλι θα παραπονιέμαι... Λογικά θα κατεβάζω με χαμηλές ταχυτητες παλι. εκτός αν μου πεις να παω σε καμμία ΙSDN που δεν αναβαθμίστηκε και δεν προλαβαν να την "καταστρέψουν"!

Γιατι να κάτσω να κανω εγω οποιαδήποτε διαδικασία? Με ρώτησε κανείς για να με αναβαθμίσει? Πιστεψε με προτιμουσα την 512 που κατέβαζε με νούμερα πολύ κοντινότερα στα ονομαστικα που πληρώνα και στάνταρ μεγαλύτερα απο την αναβαθμισμένη...

Αλλα μαλλον το κυριο μέλημα του ΟΤΕ ήταν να βγάλει τις διαφημίσεις πρωτα!!! 1megabit 2 megabit πάρτε κόσμε. και τα ψιλα γράμματα να τρέχουν απο κάτω... αν καταντήσαμε να τους υπερσπιζόμαστε κιόλας Αντε και στα 100megabit?
Αλήθεια γιατι δεν προσφαίρουν γραμμες μέχρι 1gigabit??? Σαμπως θα τους κοστισει τιποτα??? Αφου μέχρι θα είναι...

Καλύφθηκα πλήρως. Αυτά από μένα και ζητώ συγγνώμη αν φάνηκε οτι το πήγα επί προσωπικού

sdikr
22-10-06, 03:37
Μα δεν απαίτω το το φουλ τις 1024. νομίζω οτι δεν θα το πιασω ποτε μονιμα και το ήξερα απο την αρχη. αλλα 30 - 35???

και σε μικρότερη ταχυτητα να πάω πάλι θα παραπονιέμαι... Λογικά θα κατεβάζω με χαμηλές ταχυτητες παλι. εκτός αν μου πεις να παω σε καμμία ΙSDN που δεν αναβαθμίστηκε και δεν προλαβαν να την "καταστρέψουν"!

Γιατι να κάτσω να κανω εγω οποιαδήποτε διαδικασία? Με ρώτησε κανείς για να με αναβαθμίσει? Πιστεψε με προτιμουσα την 512 που κατέβαζε με νούμερα πολύ κοντινότερα στα ονομαστικα που πληρώνα και στάνταρ μεγαλύτερα απο την αναβαθμισμένη...

Αλλα μαλλον το κυριο μέλημα του ΟΤΕ ήταν να βγάλει τις διαφημίσεις πρωτα!!! 1megabit 2 megabit πάρτε κόσμε. και τα ψιλα γράμματα να τρέχουν απο κάτω... αν καταντήσαμε να τους υπερσπιζόμαστε κιόλας Αντε και στα 100megabit?
Αλήθεια γιατι δεν προσφαίρουν γραμμες μέχρι 1gigabit??? Σαμπως θα τους κοστισει τιποτα??? Αφου μέχρι θα είναι...

με την υπάρχουσα τεχνολογια στην ελλάδα δεν μπορουν να δώσουν 100mbit

Ναι και εγώ θα ήθελα την 512 που δουλέυει, ναι κάτι δεν πηγε καλα με την αναβαθμιση, λένε οτι θα πρέπει να περιμενουμε.

δυστήχως τα ψιλα γραμματα υπάρχουν σε όλες τις προτάσεις για adsl, καλο θα ειναι να τα διαβάσουμε

Σε μικρότερη ταχυτήτα πλακα πλακα ίσως να ειναι καλύτερα, μιας και για κάθε κλάση έχουν διαφορετικη γραμμη τα dslam με τον bbras

Metal_Heart
22-10-06, 03:40
Εντάξει οτι ο οτέ ελιναι καλυμένος είναι το μόνο σιγουρο!!! Αλλιώς πολλοι θα είχαν κινηθεί και αλλιως φαντάζομαι!!
αλλα στην τελικη για να συζητάμε τα προβληματα και τις απόψεις μας δε είμαστε εδω?? Ειρήνη Υμίν (μπορει και ειμίν με τα αρχαία ποτε δεν τα πήγαιναι καλα :oops: )

Metal_Heart
22-10-06, 03:43
με την υπάρχουσα τεχνολογια στην ελλάδα δεν μπορουν να δώσουν 100mbit

Δυστυχώς απο οτι φενετε ούτε 1 μπορουν αλλα το δινουν και το πολυδιαφημίζουν κιόλας. Αυτό με ενοχλεί.

και σαφώς συμφωνω οτι εμείς το υπογράψαμε με ότι αυτό συνεπάγεται!

sdikr
22-10-06, 03:44
Εντάξει οτι ο οτέ ελιναι καλυμένος είναι το μόνο σιγουρο!!! Αλλιώς πολλοι θα είχαν κινηθεί και αλλιως φαντάζομαι!!
αλλα στην τελικη για να συζητάμε τα προβληματα και τις απόψεις μας δε είμαστε εδω?? Ειρήνη Υμίν (μπορει και ειμίν με τα αρχαία ποτε δεν τα πήγαιναι καλα :oops: )


Εγω έχω πει που νομιζω οτι ειναι το προβλημα,

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=824051&postcount=13


η λύση στο εξωτερικό ακουει στο όνομα fair use,

Απο την στιγμή που εδω δεν υπάρχει δεν μπορεί να δουλέψει μια υπηρεσια που ειναι μοιραζομενη

Ναι ξέρω δεν μας αρέσει, δεν είναι σωστό, δεν δεν, δυστήχως όμως ετσι ειναι

Constant1ne
22-10-06, 03:58
Μπορεί να είναι σωστή λύση αυτή που προτείνεις αλλά εγώ σαν καταναλωτής δεν πρέπει να κοιτάξω να απαιτήσω το καλύτερο για μένα? Αυτή η λύση βολεύει πρωτίστως τον ΟΤΕ. Είμαι τόσο λάθος?

karavagos
22-10-06, 03:58
Επειδή μερικοί δεν μπορείτε να το καταλάβετε.....


"Εσωτερικό" :whistle: έγγραφο της BT προς τους αγγλικούς providers:


BENCHMARKS – BT IPSTREAM HOME
The throughput benchmarks for BT IPstream Home (αυτό είναι το 1:50) are listed in the table below. These would be regarded as normal service:

Product Benchmark Instantaneous throughput range
BT IPstream Home 250 between 50Kbps – 250Kbps
BT IPstream Home 500 between 100Kbps – 500Kbps
BT IPstream Home 1000 between 200Kbps – 1000Kbps
BT IPstream Home 2000 between 400Kbps – 2000kbps

...
We monitor the network constantly and apply trigger levels to capture high usage in our VP’s.

The trigger is based on a 7 day period measured during the 3 hour busy period and when it breaks the threshold, it goes forward for a regrade, and the monitoring recommences. BT manages its network to ensure that our customers and their end users experience good service performance.


Όπως βλέπετε η μεγάλη διαφορά με την ελληνική πραγματικότητα είναι στο 2ο κομμάτι (στο 1ο κομμάτι, στο θέμα των ταχυτήτων συνήθως είμαστε καλύτερα), κάτι που έχω τονίσει χιλιάδες φορές....Ο ΟΤΕ δεν παρακολουθεί τα dslam!!!

Επίσης η BT παρέχει δικό της speedtest για να βοηθήσει τους πελάτες των παρόχων να βρουν που ακριβώς είναι το πρόβλημα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.