PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίκτυο not accesible



nikgr
22-10-06, 10:39
Προσπαθώ να συνδέσω ένα laptop με WinXP pro στο τοπικό δικτυάκι 2 υπολογιστών με USR9106.
Ενώ παλιότερα τα είχα καταφέρει δεν ξέρω τί κανω λάθος τώρα και ενώ οι σταθεροί το βλέπουν, το laptop δεν μπορεί να "δει" δίκτυο.
"ΜShome is not accessible. You might not have permission to use this network resource. Contact the administrator..."
Βάζω:
IP 192.168.1.4
subnet 255.255.255.0
default gateway: 192.168.1.1
DNS servers (τους DNS της forthnet)

Δοκίμασα και στο auto αλλά τίποτα...
Έβγαλα και το firewall των winXP ... τίποτα!
Έτρεξα και τον wizard... τίποτα!
Υπ'όψιν ότι το laptop βλέπει κανονικά internet μέσω του router αλλα δεν βλέπει καθόλου τα άλλα 2 PC...
Tί κάνω λάθος ρε παιδιά... :(

Επίσης το τελευταίο κουφό που είδα ήταν να μη δουλεύει καθόλου το καλώδιο ethernet (μου έβγαζε κάρτα δικτύου unconnected)
To ΙΔΙΟ καλώδιο όταν το συνέδεσα στον σταθερό υπολογιστή δούλεψε κανονικά!... :closed:

lou.nick
22-10-06, 11:04
Νομίζω πως πρέπει να έχεις administrator account και στα 2 pc (δεν ξέρω γιατί οι απορίες στην ανόητη την Μ$).

nikgr
22-10-06, 11:05
Άλλαξα όνομα τελικά στο laptop και έφτιαξε!... :p
Άγνωσται αι βουλαι του Κυρίου...
Το θέμα είναι τώρα ότι βλέπει στο δίκτυο το laptop και με την παλιά του ονομασία (laptop) το οποίο φυσικά δε δουλεύει, και με την καινούρια ("μήτσος")
Υπάρχει δυνατότητα να σβήσω το "laptop"?

Το ethernet καλώδιο μπορεί τώρα να μου εξηγήσει κάποιος γιατί δουλεύει στο PC και καθόλου στο laptop?
Αντίθετα τo ethernet που είχα στο PC δουλεύψε με τη μια στο laptop!
Μάλλον του αρέσει το κίτρινο χρώμα...

sdikr
23-10-06, 01:26
Θα πρέπει να κανεις restart σε όλους τους υπολογιστές για να φυγει το laptop

Υπάρχει περίπτωση το καλώδιο που έχεις μπορεί να ειναι cross και απλά να μην αρέσει στο φορητό

@ ADSLgr.com All rights reserved.