PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ Χρόνια Πολλά



NIKH
09-04-04, 01:19
Χριστός Ανέστη.
Χρόνια Πολλά σε όλους.

Ευχαριστώ για την βοήθεια που μου προσφέρατε, τα μέλη και τους υπευθύνους αυτών των σελίδων.

kadronarxis
09-04-04, 01:23
Νίκη, αύριο σάββατο βράδυ δεν είναι η ανάσταση;
εσύ από τώρα τη γιορτάζεις;;;
Σήμερα είναι μια μέρα θλίψης.
Αύριο βράδυ είναι η τελική και καθοριστική νίκη.
Μια που σε λένε και Νίκη, θα πρέπει να γνωρίζεις τη μεγαλύτερη νίκη του Θεανθρώπου.

άντε γερά, τα δα όλα πάλι.

PReD
09-04-04, 02:52
Νομίζω οτι μάλλον κάνει πλάκα...

Δεν σου προξένισε την περιέργια η εικόνα με τους μαύρους ??

Περίεργα πράγματα...

kadronarxis
09-04-04, 03:04
πλάκα με αυτές τις ιστορίες ρε σύ συνονόματε;
τέλοςπάντων...οι καμμένοι στην χώρα των καμμένων..
αυτό έχω να πω μόνο.

PReD
09-04-04, 03:08
Εγώ είπα οτι είναι σωστό???

Απλώς σου λέω κοίτα και την εικόνα (γιατί κατάλαβα οτι δεν την πρόσεξες) γιατί εγώ την κοίταξα και τρελάθηκα...

no comment (έπρεπε να πω μόνο)

NIKH
09-04-04, 09:25
Καδρονάρχη
δεν άκουσες τον ιερέα στην εκκλησία να εύχεται Χριστός Ανέστη ;

Πρέντ η εικόνα είναι αγιογραφία από την εκκλησία της Αιθιοπίας που είναι και αυτοί ορθόδοξοι σαν και εμάς. Υπάρχουν ορθόδοξοι άγιοι Ινδοί, Αφρικανοί, ακόμα και Κινέζοι.
Από την υπογραφή σου βλέπω ότι σου αρέσει η μουσική. Κάνε κλίκ στην διεύθυνση που ακολουθεί να δεις μεταξύ άλλων και την αγιογραφία του Ιωάννη Κολτραίην. Εχεις ξαναδεί αγιογραφία με σαξόφωνο ;

http://our.homewithgod.com/fdrennen/Black_saints.htm

kadronarxis
09-04-04, 09:38
Θα απαντούσα τώρα καταλλήλως για τους άγιους ινδούς και κινέζους (και κολομβιανούς μήπως;), τα σαξόφωνα και τους ιερείς, αλλά η θρησκεία είναι μέλημα του καθενός και την καταλαβαίνει όπως θέλει κανείς.

Άντε γερά.

BeholderX
09-04-04, 09:40
- God is Black.

- Yes, She is.

odd
09-04-04, 09:44
- God is Black.

- Yes, She is.

:D :D :D

NIKH
09-04-04, 09:54
Καδρονάρχη μην βιάζεσαι. Την ορθόδοξη εκκλησία της Ινδίας την ίδρυσε ο Θωμάς, ο απόστολος, είναι δηλαδή αρχαία και αριθμεί περίπου 8.000.000 πιστούς. Γιατί σου κάνει εντύπωση ; Νομίζεις ότι μόνο εμείς είμαστε χριστιανοί ορθόδοξοι ;
Στην Κίνα, στο Πεκίνο, υπάρχει επίσης μικρή βέβαια ορθόδοξη κοινότητα. Ξέρεις ποιός υπηρέτησε αρκετά χρόνια εκεί ; Ο Αναστάσιος, ο αρχιεπίσκοπος Αλβανίας.
Πριν, ήταν στην Αφρική.

kadronarxis
09-04-04, 10:45
Όπως το έθεσες στην αρχή, φάνηκε παρεξηγήσιμο.Κατάλαβα τι εννοείς.

άντε γερά.

PReD
09-04-04, 19:24
Θα μου εξηγήσει κανένας και εμένα τι γίνεται???

Αυτοί είναι άγιοι για ποιά ακριβώς εκκλησία???

Αυτοί μπορεί να λένε οτι είναι και Αρηανοί... Πρέπει να τους πιστέψουμε???

Και αλήθεια τώρα, δικιά μας δουλεία είναι να πούμε πιος είναι και ποιός δεν είναι τι? Η δικιά μας η Ελληνική Ορθόδοξη Εκκλησία στην οποία όλοι(?) πιστεύουμε τι λέει? Τους αναγνωρίζει??? Στο μυστικό δείπνο δείπνο μάυροι ήταν???

Αυτό δεν στέκει και ιστορικα!!!

Μπερδέυτικα...

Εσυ kadronarxis που κατάλαβες για πες και σε εμένα...

Ducklord
09-04-04, 20:31
Και δε μου λες ρε PReD, εσύ περιμένεις την εκκλησία να σου πει το ποιός είναι άγιος για να του αποδώσεις τα σέβη σου; Για εμένα, αγία ήταν και η μαύρη κοπέλα που ήθελαν να λιθοβολήσουν πριν απο ένα χρόνο διότι "ατίμασε την οικογένειά της" όταν την... βίασαν και έμεινε έγγυος!
Και, εξάλλου, ΠΟΙΟΣ σου είπε πως όλοι οι "άγιοι" ήταν λευκοί; Οι εικόνες (που όπως βλέπεις είναι προσαρμοσμένες ανάλογα με το λαό και την άποψη του καλλιτέχνη) και οι ταινίες του Χόλιγουντ (όπου πάντα ο Χριστός, εβραικής αν δεν απατώμαι καταγωγής, είναι ψηλός, καστανόξανθος και γαλανομάτης);

Το "κάτι τέτοιο δεν στέκει ιστορικά" εξαρτάται απο το τι ιστορία διαβάζεις που, και πάλι, πάντα είναι αμφισβητίσημη αφού δεν είσαι αυτόπτης μάρτυρας στα γεγονότα για τα οποία διαβάζεις.

Σόρυ που τα πήρα, μα πρόσφατα διάβαζα αγγελία για το οτι "ζητούνται αγνές, λευκές σωστές Χριστιανές για να στελεχώσουν Χριστιανική οργάνωση για τους καλούς, αγνούς Αμερικάνους. Γυναίκες με ιδανικά και πίστη στην πατρίδα, το θεό, την οικογένεια. Αλλόθρησκες, ΞΕΝΟΦΕΡΤΕΣ, ΜΗ ΛΕΥΚΕΣ, ΜΕ ΜΗ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΚΑΙ "ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΘΥΜΗΤΕΣ"...

Για αυτό δηλώνω άθρησκος.

Άντε, "καλή ανάσταση" απο όλες τις απόψεις.

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Όλοι είμαστε ίσοι. Ακόμη και όσοι διαφωνούν με αυτό! ;-)

kadronarxis
09-04-04, 21:09
Pred και παπιάρχοντα,
εγώ έχω καταλάβει ότι ο καθένας μπορεί να πιστεύει εκεί που θέλει.
Είναι η αρχή της ανεξιθρησκείας, βασική αρχή της Δημοκρατίας.
Πάει και τελείωσε.

Άντε γερά.

PReD
10-04-04, 03:05
Οκ πάω πάσο... Μη βαράτε μόνο...

Εγώ το μόνο που έχω να πω είναι οτι αν κάποιος στηρίζεται και πιστεύει αυτά που αυτός νομίζει για αληθινά, και χρίζει ως σωστά πράγματα που ακούει απο οποιαδήποτε πηγή μόνο και μόνο επειδή "φαντάζουν" και "ακούγονται" σωστά σύμφωνα με την γενικότερη ιδεολογία του και στάση ζωής, φτάνει σε σημείο να μη πιστεύει σε τίποτα αλλα σε κάτι που έχει φτιάξει ο ίδιος...

Φυσικά και δικαίωμά του όπως και η ανεξιθρησκεία και ότι άλλο θέλετε...

Αλλά όταν λέμε οτι είμαστε Χριστιανοί Ορθόδοξοι (πιστεύω ότι) πρέπει να ακολουθούμε και να "υπακούμε" στα πράγματα που ορίζει η εκκλησία της θρησκείας την οποία πιστεύουμε και της οποίας είμαστε μέλη... Αυτό δεν είναι και το νόημα άλλωστε...; Επιπλέον η ιστορία που θα πρέπει να "διαβάζουμε" είναι επίσης αυτή που ορίζει η θρησκεία μας... Όπως και ποιοι είναι άγιοι...

Μην μπερδευόμαστε μόνο...

Αν δεν κάνω λάθος, δεν στέρησα απο κανένα το δικαίωμα να κάνει το οτιδήποτε και αν το έκανα πείτε το μου και ζητάω και συγνώμη.

Και επειδή είναι βράδυ και είμαι πολύ κουρασμένος και δεν έχω κουράγιο να βλέπω αν απάντησα σε όλα ανακαιφαλαιώνω...


<span class="postbody">Και δε μου λες ρε PReD, εσύ περιμένεις την εκκλησία να σου πει το ποιός είναι άγιος για να του αποδώσεις τα σέβη σου;</span>
Μα φυσικότατα... Αν θέλω να είμαι πραγματικά μέλος της αυτά που λέει πρέπει να πιστεύω. Αλλιώς πιστεύω σε κάτι άλλο ή και σε τίποτα ακόμη...

<span class="postbody">
Και, εξάλλου, ΠΟΙΟΣ σου είπε πως όλοι οι &amp;quot;άγιοι&amp;quot; ήταν λευκοί;</span>
Μην μπερδευόμαστε... Άγιος για μένα είναι αυτός που είναι άγιος και για την εκκλησία της θρησκείας στην οποία πιστεύω και άρα ΑΥΤΟΣ που μου είπε ποιος είναι άγιος και ποιός όχι (Αγιος για την εκκλησία η οποία πρεσβεύει την θρησκεία στην οποία πιστεύω...) είναι η εκκλησία της οποίας είναι και αρμοδιότητα

<span class="postbody">
Το &amp;quot;κάτι τέτοιο δεν στέκει ιστορικά&amp;quot; εξαρτάται απο το τι ιστορία
διαβάζεις που, και πάλι, πάντα είναι αμφισβητίσημη αφού δεν είσαι
αυτόπτης μάρτυρας στα γεγονότα για τα οποία διαβάζεις.
</span>
α) Την Ιστορία που δέχεται η εκκλησία που σε αυτήν την περίπτωση δεν έχει γραφτεί απο απλούς Ιστορικούς... α) Μα η δουλεία μου αυτή είναι: να ΠΙΣΤΕΥΩ χωρίς να χρειάζεται να ήμουν αυτόπτης μάρτυρας...

PReD
10-04-04, 03:27
Βέβαια, τώρα που το ξανασκέφτομαι... (μετά απο ένα τσιγάρο...)

δεν έχει νόημα να συζητάμε γιατί απλούστατα όταν κάποιος πιστεύει και κάποιος όχι, τότε δεν πρόκειτε να συναντηθούν ποτέ και σε τίποτα...

Το να πιστέψεις σε κάτι που είδες με τα μάτια σου και ήσουν αυτόπτης μάρτυρας δέν εχει καμία αξία΄ ο καθένας μπορεί να το κάνει αυτό...

Το να πιστέψεις σε κάτι (ανώτερο ε? για θρησκεία μιλάω...) μόνο και μόνο απο αγάπη (στην περίπτωση του Ορθόδοξου Χριστιανισμού (αυτόν που πρεσβεύει η θρησκεία της Ελλαδος, δεν μιλάω για αλλον...)) και εμπιστοσύνη΄ δηλαδή να έχει πίστη με λίγα λόγια... χωρίς να το δείς και να έχεις αποδείξεις, είναι κάτι το ανώτερο και δύσκολο και το οποίο ανταμείβευται.

NIKH
10-04-04, 10:27
Πρέντ
αυτό που έγραψες είναι τέλειο.

NeK
10-04-04, 10:41
Μα φυσικά Pred, η πίστη είναι το αντίθετο της γνώσης.</p>

Αν πιστεύεις ότι κάτι είναι κόκκινο, χωρίς να το γνωρίζεις, αυτό για μερικούς είναι η υπέρτατη χαζομάρα και για μερικούς είναι η υπέρτατη αλήθεια.</p>

Τώρα ποιο από τα δύο στέκει, αυτό θα το μάθουμε σε λίγα χρόνια.</p>

Just stay tuned!</p>

BeholderX
10-04-04, 11:20
Και δε μου λες ρε PReD, εσύ περιμένεις την εκκλησία να σου πει το ποιός είναι άγιος για να του αποδώσεις τα σέβη σου;
Μα φυσικότατα... Αν θέλω να είμαι πραγματικά μέλος της αυτά που λέει πρέπει να πιστεύω. Αλλιώς πιστεύω σε κάτι άλλο ή και σε τίποτα ακόμη...


Αν είχες γεννηθεί σε άλλη χιλιετία, ή σε άλλο μέρος στη Γη, θα πίστευες άλλα πράγματα. Για αυτό μην παίρνεις και τις μετρητίς τα όσα λέει η 'επίσημη' εκκλησία. Οπως και σε όλους τους χώρους, υπάρχουν διαφορετικές απόψεις στους κόλπους της εκκλησίας.
Και οι ιερωμένοι είναι άνθρωποι, που αυτόματα σημαίνει ότι είναι και αυτοί επιρρεπείς σε λάθη. Βλέπουν και αυτοί τα πράγματα μέσα από το δικό τους υποκειμενικό 'πρίσμα'.
Μην περιμένεις να σου πει κάποιος τι να πιστέψεις, αλλά διάλεξε εσύ τι ακριβώς θα πιστέψεις.
Και όπως το έθεσε κάποιος του οποίου το όνομα μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή, 'ο καθένας ερωτεύεται την αλήθεια που του αξίζει'.


http://users.acn.gr/beholder/quino_3.jpg

Ο καθένας βλέπει τα πράγματα μέσα από το δικό του πρίσμα. Μην ξεχνάς το παρακάτω που εκφράζει το αυτό απόλυτα:

-God is black
-Yes she is

'Βλέπουμε' όπως αντιλαμβανόμαστε, ενώ θα έπρεπε να αντιλαμβανόμαστε όπως βλέπουμε.



@Νεκτάριος: Μα φυσικά Pred, η πίστη είναι το αντίθετο της γνώσης.


Η πίστη δεν βασίζεται στη γνώση. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και αντίθετες. Και επίσης, όσον αφορά την γνώση (επιστήμη) αυτή καθ'αυτή , το να υπάρχουν κάποια δεδομένα είναι το ένα μέρος. Το πως θα εξηγήσεις/ερμηνεύσεις αυτά τα δεδομένα είναι μια άλλη - τελείως υποκειμενική - ιστορία.



Το να πιστέψεις σε κάτι που είδες με τα μάτια σου και ήσουν αυτόπτης μάρτυρας δέν εχει καμία αξία΄ ο καθένας μπορεί να το κάνει αυτό...


Μερικώς σωστό. Μην ξεχνάς ότι υπήρξε και ο άπιστος Θωμάς. Και ζήτησε να θέσει τα χέρια του στις πληγές του Ιησού. Και έγινε αυτό που ζήτησε για να πιστέψει... Και άλλοι είδαν θαύματα και δεν πίστεψαν.
Αυτό όμως που μετράει και έχει αξία είναι οι πράξεις, όλα τα άλλα κουραφέξαλα.




Ειρήνη είναι όταν του ανθρώπου η ψυχή γίνεται έξω στο σύμπαν ήλιος. Και ο ήλιος ψυχή μέσα στον άνθρωπο.


Καλά μυαλά και καρδιές. Και λιγότερα μίση και πάθη.
Καλή Ανάσταση παιδιά.

http://users.acn.gr/beholder/

kadronarxis
10-04-04, 15:08
Θα συμφωνήσω έτσι απλά με Pred, μιας και το κάλυψε το ζήτημα.
Να προσθέσω ένα τελευταίο που ακούγεται πολύ αυτή την εβδομάδα: το θέμα της νηστείας.
Βλέπεις άλλους πλακώνονται στα κοντοσούβλια, και οι απ'έξω να τους χαρακτηρίζουν αντίχρηστους και τέτοιες αηδίες. (έτυχα σε περιστατικό)
Εγώ προσωπικά, θα εκτιμούσα ΠΟΛΥ περισσότερο κάποιον ο οποίος δεν νηστεύει καθόλου, έστω και τη Μεγάλη Εβδομάδα, και τις υπόλοιπες μέρες του χρόνου είναι &lt;&lt;καθαρός>> άνθρωπος,
παρά κάποιον που νηστεύει 40 μέρες και τις υπόλοιπες 325 μέρες του χρόνου είναι το μεγαλύτερο κοπρόσκυλο της κοινωνίας.
Αυτά τα λίγα, και Καλή Ανάσταση παιδιά με υγεία πάνω από όλα.

Nick2k2
10-04-04, 17:47
Καδρονάρχη μεγάλο θέμα ανοιξες τώρα,αλλα δεν θα κάτσω να το αναλύσω γιατι θα μας πάρει δεκάδες σελίδες.Αυτό που λες για την νηστεία είναι εν μέρει σωστό δηλαδή οτι και αν δεν κάνεις νηστεία,αρκει να εισαι καθαρός,αλλά εγω πιστεύω οτι τουλάχιστον την Μ. Εβδομάδα όποιος θέλει να λέγεται και να νοιώθει πανω απ' όλα χριστιανός,χρειάζεται να νηστεύσει.Τουλάχιστον να δείξει οτι σέβεται τον εαυτό του πανω απόλα.Τουλάχιστον αυτή την εβδομάδα κάποιες υποχωρήσεις χρειάζονται να γίνουν αν θες να είσαι σωστος χριστιανός.Δεν λεω και τις 40 ημέρες αλλα τουλάχιστον την Μ.Εβδομάδα εγώ νομίζω οτι πρέπει.Και οχι να στο επιβάλλουν οι άλλοι επειδή ξέρω πολλές περιπτώσεις που αναγκάζεται ο άλλος να κάνει νηστεία επειδή έτσι του έχουν πει.Αυτό πρέπει να το καταλάβεις μόνος σου,τι ειναι σωστο και τι οχι,και να πράξεις αναλόγως.Δυστυχώς η πικρή αλήθεια είναι οτι και αυτό έχει καταντήσει ρουτίνα πλέον,και πολλοί νηστεύουν μονο για το τυπικό της υπόθεσης και οχι επειδη το νοιώθουν.Και οι περισσότεροι περιμένουν την Κυριακή του Πάσχα πως και πως για να ξεφαντώσουν και να γλεντήσουν.Εμένα δυστυχώς δεν μου αρέσει αυτή η νοοτροπία,το Πάσχα κατάντησε σαν κάποια τυπική γιορτή,και δεν γιορτάζεται οπως πρέπει.Αν θες να είσαι σωστός θα κάνεις την νηστεία σου και 40 μέρες αν τα καταφέρεις,θα πηγαίνεις στην Εκκλησία όσο συχνά μπορείς και τουλάχιστον την Μ.Εβδομάδα και ύστερα την Κυριακή του Πάσχα και θα φας και το κρέας σου και θα γλεντήσεις και θα χαρείς,γιατί όπως και να το κάνουμε είναι μέρα χαράς.Ετσί χρειάζεται αν θες να είσαι εντάξει,αλλά δυστυχώς αυτό γίνεται απο ελάχιστους.Οι περισσότεροι κάνουν νηστεία για τα τυπικά και τις περισσότερες φορές για 1-2 μέρες μόνο και περιμένουν πως και πως το Πάσχα για να τελειώνει το "μαρτύριο" τους και να φάνε οτι θέλουν.Δεν ξέρω αν τα εξήγησα καλά αλλα πιστεύω να καταλάβατε αυτό που ήθελα να πω.Θα λεγα πολύ περισσότερα ακόμα αλλα είπαμε δεν θελω να επεκταθώ.
Πάντως Καδρονάρχη να απαντήσω και σε εσενα σε αυτο που είπες,να εισαι "καθαρός" άνθρωπος χωρίς νηστεία δεν νομίζω να γίνεται.Γιατι κάποιος που είναι καθαρός θα κάνει και την νηστεία του για να νοιώθει και ο ίδιος σωστός.Γιατι είναι σαν να μου λες τώρα οτι ένας ιερωμένος δεν νηστεύει αυτές τις μέρες.Κατάλαβες πιστεύω τι θέλω να πω.Δυστυχώς το αντίθετο συμβαίνει με τους περισσότερους,δηλαδή ούτε "καθαροι" ειναι,ουτε νηστεύουν.Τέλος παντων σταματώ εδώ,και προς Θεού τα όσα έγραψα δεν απευθύνονται σε κανεναν συγκεκριμένα,απλά είναι οι σκέψεις μου για την κατάσταση που βλέπω να επικρατεί γενικώς.
Να έχετε όλοι μια Καλη Ανάσταση και Καλό Πάσχα.

BeholderX
10-04-04, 18:06
Ρε παιδιά, το θέμα της νηστείας είναι από τα πιο παρεξηγημένα.
Η χρησιμότητα της νηστείας έγκειται στην άσκηση & αυτοσυγκράτηση. Το να βλέπει κανείς τη νηστεία να περιορίζεται όσον αφορά τα τρόφιμα και μόνο, είναι σα να βλέπει το δέντρο και να χάνει το δάσος.

Η πραγματική νηστεία αφορά σκέψεις και πράξεις, συνήθειες κακές κτλ. Σε όσους είναι υπέρβαροι/εξαρτημένοι από το φαγητό, ναι έχει νόημα, στους υπολοίπους, μικρό - συγκριτικά - το αποτέλεσμα.

Το θέμα είναι να ασκήσαι σε αυτά που σε πονάνε, και στα ουσιαστικά πράγματα. Σε άλλον μπορεί να είναι το σεξ, σε άλλον το φαγητό, σε άλλον το βρίσημο, και σε άλλους πιο λεπτεπίλεπτης μορφής όπως σκέψεις. Για να σας δω να κάνετε πλήρη αποχή από τα όποια ερωτικά για 40 μέρες και τα λέμε... (ή από τον υπολογιστή ή internet ή games ή movies κτλ κτλ).

Πολύ τραγικό το ότι η έννοια της νηστείας περιορίζεται σήμερα στο φαγητό.
Επί βιολογικής βάσης πάντως, όσον αφορά τη νηστεία στο φαγητό, έχει και αυτή άλλες λειτουργίες. Και κάθαρση του ίδιου του οργανισμού (όσον αφορά τοξίνες) αλλά και κατευνασμός των διαφόρων λειτουργιών και ορμών. Τα χορταράκια, λαχανικά , κτλ δεν διεγείρουν τον οργανισμό, αλλά αντίθετα 'κατευνάζουν' τις διάφορες λειτουργίες (αντίθετα πχ με κρέατα, καρυκεύματα, αυγά κτλ) και κάνουν πιό εύκολο των έλεγχο των όποιων παθών.

Nick2k2
10-04-04, 18:26
Μπράβο Beholder πάνω κάτω αυτά ήθελα να πω και γω πριν αλλα εσυ τα εξήγησες καλύτερα.Πολυ σωστά ειπες οτι νηστεία δεν είναι μόνο φαγητό αλλα η έννοια είναι βαθύτερη, όπως περιορισμός διαφόρων αγαθών όπως ανέφερες.Και για να φέρω και ένα παράδειγμα έχω έναν γνωστό μου που έχει τα κιλάκια του και παρόλα αυτά κανει καθε χρόνο νηστεία για 40 μέρες και το ευχαριστιέται.Οπως μου ειπε είναι οι μόνες φορές που μπορεί και χάνει κιλά και αυτή την φορά έχασε 4 κιλα όλο αυτό το διάστημα και κάθε χρόνο την Μ. Εβδομάδα πηγαίνει και στο Άγιο Όρος για κάποιες μέρες.Ε αυτά πιστεύω εγώ ότι είναι παραδείγματα προς μίμηση. Και σε όλα τα υπόλοιπα που λες με τις τροφές συμφωνώ απόλυτα,και το χω διαπιστώσει και ο ίδιος :)

zouzouni
10-04-04, 19:30
Μεγάλο θέμα κι πολύ ενδιαφέρον ανοίξατε βρε παιδιά.....είναι κι προχωρημένη η ώρα......κι το μόνο που προφταίνω είναι να σας στείλω τις ευχές μου για την Ανάσταση που γιορτάζουμε σε λίγες ώρες. </p>

Kαλή Ανάσταση σε όλους τους ανθρώπους.</p>

Μακάρι το Φως της Αναστάσεως να φωτίζει τις ψυχές, τα πνεύματα κι τις ζωές μας ακόμη και στις πιο σκοτεινές ώρες.</p>

Εύχομαι να βιώσετε την Τελετή της Αφής Του Αγίου Φωτός . </p>

Είτε πιστεύετε είτε όχι.</p>

turboirc
10-04-04, 19:50
Καλη Ανασταση σε όλους.</p>

Μακαρι ο καλος Θεος να φωτισει τους Οτετζήδες να ρίξουν τις τιμες!</p>

PReD
10-04-04, 20:43
Απλώς να συμπληρώσω στο θέμα της νηστείας οτι το βαθύτερό νόημά της είναι το εξής:

Να τρώει κανένας λιγότερο (κρέας κλπ κλπ κλπ) ώστε να είναι αδύναμος σωματικά και να μην μπορεί (ή να είναι δυσκολότερο) να υποκείψει σε σαρκικές απολαύσεις και γενικότερα να αμαρτήσει... Υπο αυτήν την ένοια είναι κυρίως περι του φαγητού η νηστεία... Τα άλλα για να τα πετύχεις βοηθάει η έλλειψη δύναμης...

Ducklord
11-04-04, 22:47
Ξεκινήσαμε όμορφη συζήτηση, επιτέλους!
Οφείλω πριν αναφέρω τις απόψεις μου να σας θυμήσω πως ως &amp;quot;άθρησκος&amp;quot; μπορεί να σας φανώ αιρετικός σε κάποια θέματα ή να διαφωνείτε με τις απόψεις μου. Είναι όμως αυτό: απόψεις, και δεν επιθυμώ να προσβάλω κανέναν. Εξάλλου, αν μπορέσει κανείς να μου... αλλάξει τα μυαλά, δεν έχω πρόβλημα :-)

Καταρχάς, για το θέμα του &amp;quot;πιστεύω σε κάτι που δεν έχω δει / δεν ξέρω&amp;quot; ο καθένας μπορεί να πιστεύει σε κάτι αν το επιθυμεί. Δεν έχει, όμως, λογική η μη συνειδητοποιημένη πίστη και οι ατάκες του τύπου &amp;quot;η θρησκεία δεν έχει λογική&amp;quot; είναι, τουλάχιστον, ανώριμες. Η θρησκεία έχει λογική. Η πίστη έχει λογική. Ειδικά για τον Πρέντ, με τον οποίο ξεκινήσαμε το μπλα-μπλα, να θυμήσω πως δηλώνω &amp;quot;άθρησκος&amp;quot; και όχι &amp;quot;άθεος&amp;quot;..!
Άποψή μου είναι πως η πίστη στον &amp;quot;Χριστιανισμό&amp;quot; σήμερα απλά δεν υπάρχει και είναι μια απατηλή ιδέα, κάτι που δεν έχει σκεφτεί κανείς αρκετά, μια ταμπέλα / ένας χαρακτηρισμός, μια ψευδαίσθηση ή και... όλα τα προαναφερθέντα. Κανείς σας δεν είναι &amp;quot;Χριστιανός&amp;quot; και προτού προσβληθείτε να σας το εξηγήσω γιατι δεν το λέω επιθετικά!
Πηγαίνετε κάθε Κυριακή στην εκκλησία; Απέχετε απο το σεξ; Μοιράζεστε ό,τι έχετε με τους γύρω σας; Προσπαθείτε να γίνετε καλύτεροι άνθρωποι συνεχώς, ή και εσείς &amp;quot;απο Δευτέρα&amp;quot;; Διαβάζετε τα &amp;quot;θεία κείμενα&amp;quot; καθημερινά και στοχαστικά;
Το πιθανότερο είναι πως όχι.
Αυτό που κάνετε, όμως, είναι πως ακολουθείτε τον δεκάλογο, όπως άλλωστε και εγώ. Προσέξατε όμως το &amp;quot;όπως και εγώ&amp;quot;; Είμαι άθρησκος... Αναγνώρισα πριν απο κάποια χρόνια πως το να &amp;quot;ακολουθείς το δεκάλογο&amp;quot; δεν σε κάνει αυτομάτως Χριστιανό. Στον δεκάλογο, αν δεν απατώμαι, πιστεύουν και οι Μάρτυρες του Ιεχωβά!
Όπως πολύ σωστά προανέφερε (ο Πρέντ αν δεν απατώμαι), το να είσαι Χριστιανός θα πει πως ακολουθείς τους κανόνες της εκκλησίας. Αυτοί, όμως, δεν είναι μια νηστεία λίγων ημερών το Πάσχα. Είναι το να ζεις μια Χριστιανική ζωή. Η διαφορά μου απο &amp;quot;άλλους Χριστιανούς&amp;quot; είναι πως απο τη στιγμή που δεν ζω αυτή τη &amp;quot;Χριστιανική ζωή&amp;quot; έπαψα να καλώ τον εαυτό μου Χριστιανό. Άλλοι συνεχίζουν. &amp;quot;Μα, φυσικά είμαι Χριστιανός! Νήστεψα το Πάσχα! Ξέρω ποιος είναι ο Λάζαρος! Μπινελικώνω τα θεία κάθε λίγο και λιγάκι!&amp;quot;.... και είναι &amp;quot;σωστοί Χριστιανοί&amp;quot;. Απλά, δεν θέλω να εντάσσομαι σε αυτή την μάζα που η πλειοψηφία της πιστεύει σε αυτό που πιστεύει επειδή &amp;quot;γεννήθηκε μέσα σε αυτή την πίστη&amp;quot; και μόνο. Η ταμπέλα, που προανέφερα.
Είμαστε λοιπόν, συνάδελφοι, σωστοί Χριστιανοί; Ναι, και εσείς, και εγώ, και όλοι μας απο τη στιγμή που Χριστιανισμός θα πει &amp;quot;αγαπάτε αλλήλους&amp;quot;, &amp;quot;ακολουθείτε τις 10 βασικές αρχές&amp;quot; κ.λπ. Είμαστε, αν Χριστιανισμός θα πει &amp;quot;ζήσε με βάση το τι λέει η εκκλησία&amp;quot;; Όχι. Φταίμε εμείς; Μερικώς ναί. Φταίει η εκκλησία; Φυσικά, αφού δεν έχει προσαρμοστεί στην πραγματικότητα εδώ και τόσα χρόνια (έχει... lagging!).

Όσο για το θέμα της νηστείας, νομίζω πως η εφαρμογή της ταυτίζεται με μια συγκεκριμένη φάση της ζωής του Ιησού. Το κατά πόσο κάποιος που τρώει 10 κιλά χαλβά και ρουφάει τα πιάτα με τις φακές το ένα μετά το άλλο, τρώει αβέρτα τα νηστίσημα των Γκούντυς και κρατιέται για να ματσαβουριάσει την Κυριακή τα κρέατα &amp;quot;έχει νηστέψει&amp;quot; το αφήνω σε εσάς να το κρίνετε ;-) . Άλλοι νηστεύουν μια ζωή. Άλλοι καθόλου. Η νηστεία είναι, όπως αναφέρθηκε, πάνω απο όλα μια πνευματική κατάσταση. Όποιος την εφαρμόζει μόνο το Πάσχα επειδή αυτό του υπαγορεύει η θρησκεία του, μάλλον χρειάζεται λίγη περισσότερη βελτίωση στον τρόπο ζωής του. &amp;quot;Νηστεία&amp;quot; είναι, κατ` εμέ τουλάχιστον, η γενικότερη &amp;quot;αποχή&amp;quot;. Μείωσε τα γλυκά. Μείωσε τα τσιγάρα. Μείωσε ό,τι σε μειώνει. Απεξαρτήσου. Βελτιώσου. Τώρα, αν θες να το κάνεις για 10-40 μέρες το χρόνο και τις υπόλοιπες τριακόσιες - τόσες να επιστρέφεις στα ίδια, μάλλον η νηστεία δεν σε βοήθησε και πολύ :-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας ο τρισμέγιστος: τώρα και σε σκόνη!

Υ.Γ.: Δέχομαι πως υπάρχει &amp;quot;κάτι&amp;quot;. Δεν πιστεύω πως μας παρακολουθεί ένας... καλός και ένας κακός παππούλης, πως μας βάζουν να κάνουμε πράγματα κ.λπ. Είμαστε ελεύθεροι να κάνουμε ό,τι θέλουμε. Δεν μας βοηθά μια ανώτερη δύναμη. Δεν μα βάζει να κάνουμε κακά πράγματα ο... &amp;quot;ωξαπωδώ&amp;quot;. Είμαστε εμείς, είμαστε υπεύθυνοι για τα λάθη μας, πρέπει να προσπαθούμε για το καλύτερο. Ο παράδεισος και η κόλαση είναι εδώ, είναι η ζωή μας και εμείς διαλέγουμε με τις πράξεις και τη λογική μας το σε ποιά απο τις δύο αυτές &amp;quot;χώρες&amp;quot; θα ζήσουμε.

lazar
11-04-04, 23:45
Μα φυσικά Pred, η πίστη είναι το αντίθετο της γνώσης.</p>

Αν πιστεύεις ότι κάτι είναι κόκκινο, χωρίς να το γνωρίζεις, αυτό για μερικούς είναι η υπέρτατη χαζομάρα και για μερικούς είναι η υπέρτατη αλήθεια.</p>

Τώρα ποιο από τα δύο στέκει, αυτό θα το μάθουμε σε λίγα χρόνια.</p>

Just stay tuned!</p>

Σε λίγα χρόνια;

Είσαι σίγουρος; Και πότε υπολογίζεις να γίνει αυτό;

Ducklord
12-04-04, 07:15
Μα φυσικά Pred, η πίστη είναι το αντίθετο της γνώσης.</p>

Αν πιστεύεις ότι κάτι είναι κόκκινο, χωρίς να το γνωρίζεις, αυτό για μερικούς είναι η υπέρτατη χαζομάρα και για μερικούς είναι η υπέρτατη αλήθεια.</p>

Τώρα ποιο από τα δύο στέκει, αυτό θα το μάθουμε σε λίγα χρόνια.</p>

Just stay tuned!</p>

Σε λίγα χρόνια;

Είσαι σίγουρος; Και πότε υπολογίζεις να γίνει αυτό;

ΚΑΑΑΑΤΙ θα ξέρει! Μην ξεχνάτε πως είναι (ηχητικά εφέ, εισαγωγική μουσική) `δε αντιμιστρέητορ` (και πτώση εντυπωσιακού τίτλου)... :-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

UGF_GreekMind
12-04-04, 09:47
Άρχοντα, δες λίγο που διαφωνώ...


Δεν έχει, όμως, λογική η μη συνειδητοποιημένη πίστη και οι ατάκες του τύπου "η θρησκεία δεν έχει λογική" είναι, τουλάχιστον, ανώριμες. Η θρησκεία έχει λογική. Η πίστη έχει λογική.

Κατά τη γνώμη μου η θρησκεία δεν έχει λογική. Ή μάλλον για να το θέσω καλύτερα, δεν χρειάζεται λογική.
Πιστεύω με την καρδιά μου και όχι με το μυαλό μου.
"...ανοίξτε την καρδιά σας στο Θεό και όχι το μυαλό σας..."
Η καρδιά δεν μπορεί να σου πει ψέματα. Απλώς έχουμε ξεχάσει να την ακούμε, που και που. Η λογική από την άλλη, μπερδεύει τα πράγματα. Στηριζόμαστε μόνο στο ό,τι μπορούμε να καταλάβουμε. Κι όμως τα πιο ωραία χρόνια της ζωής μας ήταν όταν είμασταν μικροί και ξένιαστοι. Γιατί ; Μάλλον γιατί "καταλαβαίναμε λιγότερο και νιώθαμε περισσότερο". Χρησιμοποιούσαμε την καρδιά μας και όχι την (ατροφική ακόμα) λογική μας. Το "...μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι..." είναι πολύ σοφή κουβέντα !


Άποψή μου είναι πως η πίστη στον "Χριστιανισμό" σήμερα απλά δεν υπάρχει και είναι μια απατηλή ιδέα...
...
Πηγαίνετε κάθε Κυριακή στην εκκλησία; Απέχετε απο το σεξ; Μοιράζεστε ό,τι έχετε με τους γύρω σας; Προσπαθείτε να γίνετε καλύτεροι άνθρωποι συνεχώς, ή και εσείς "απο Δευτέρα"; Διαβάζετε τα "θεία κείμενα" καθημερινά και στοχαστικά;


Άκουσε λίγο την παρακάτω ιστορία :

Ας πουμε ότι με λένε Παπαδόπουλο. Ο Πατέρας μου (Κος Παπαδόπουλος) ένας απλός και δίκαιος άνθρωπος, από μικρό μου έλεγε ότι για να είμαι "καλός άνθρωπος" θα πρέπει να μην λέω ψέματα, να σέβομαι τα άλλα παιδάκια όταν παίζω, να μοιράζομαι τα παιχίδια μου, να είμαι δίκαιος κλπ... και γενικά όλα αυτά που λέμε στα παιδιά για να γίνουν "άξια τέκνα" μας.

Καθώς μεγάλωνα όμως, φρόντιζα επιμελώς, να καταπατήσω κάθε μία από τις συμβουλές τις οποίες μου έδωσε ο Πατέρας μου. Και ψέματα είπα και πλήγωσα ανθρώπους και άδικος έγινα πολλές φορές και δεν μοιράστηκα αρκετά. Βέβαια και πάλι θεωρούμαι σε γενικές γραμμές "καλός άνθρωπος" στην κοινωνία, αλλά δεν μπόρεσα να τηρήσω ούτε ένα από αυτά που μου είχε μάθει στην αρχή της ζωής μου.
Μήπως σήμερα έπαψα να λέγομαι Παπαδόπουλος ;
Μα (θα μου πεις) το να είσαι ένας Παπαδόπουλος σημαίνει όλα αυτά που σου έμαθε ο Πατέρας σου όταν ήσουν μικρός. Και απ' όλα αυτά δεν τήρησες τίποτα. Έχεις δηλαδή μόνο το όνομα και όχι... την χάρη.
Θα συμφωνήσω ! Αλλά για έλα ρώτα τον Πατέρα μου τι έχει να πει...
Πάλι Παπαδόπουλο θα με φωνάζει και θα με δέχεται έτσι όπως είμαι. Κάθε φορά (έστω και μικρές στιγμές) που θα κάνω ένα (και μόνο ένα) από αυτά που κάποτε μου είπε, θα νιώθει χαρά και υπερηφάνεια. Κάθε φορά θα έρχομαι πιο κοντά στο νόημα της λέξης "Παπαδόπουλος". Για να καταλάβεις το μεγαλείο του Πατέρα μου, ακόμα και αν κάποια μέρα γεμάτος αλαζονεία και σιγουριά στον εαυτό μου, βγώ στο δρόμο και αρχίζω να φωνάζω "...δεν είμαι Παπαδόπουλος, δεν είμαι Παπαδόπουλος...", πάλι παιδί του θα με θεωρεί. Ακόμα κι όταν "τον σταυρώσω" για αυτά του τα πιστεύω που μου μάθαινε μικρό, πάλι δεν θα με αρνηθεί. Και θα με περιμένει...
Ξέρεις γιατί ;;;
Γιατί είμαι παιδί του.
Γιατί το ίδιο θα κάνω κάποτε κι εγώ.
Γιατί ίσως έτσι είναι η μοίρα των "γονιών".

Και για να καταλήξω, σκέψου τον εαυτό σου σαν "Κο Παπαδόπουλο". Σκέψου το παιδί σου μεθάυριο να έρθει να σου πει, ότι δεν θέλει να λέγεται Παπαδόπουλος, διότι δεν τήρησε ούτε ένα από αυτά που του είπες.
Τι θα του πεις ;
Πως θα αισθανθείς σαν Πατέρας ;
Και (σε παρακαλώ) άσε την καρδιά σου να απαντήσει και όχι τη λογική σου !

Όσον αφορά τη νηστεία, θα με βρεις 100% σύμφωνο με αυτά που λες. Νηστεία είναι κατά τη γνώμη μου, ένας τρόπος για να προσπαθήσεις να διώξεις τα πάθη σου. Και εγώ δε συμφωνώ με τη λογική "δεν τρώω κρέας", αλλά πλακώνομαι στα νηστοgoodies. Αλλά αυτοί που το κάνουν, έστω κάνουν κάτι... εγώ τι ;;;
Εγώ, καθισμένος στον καναπέ μου βλέποντας τηλεόραση με την πίτσα στα χέρια, κατηγορώ για υποκρισία αυτούς που "νηστεύουν". Και φωνάζω...
"Εγώ δεν θα γίνω υποκριτής... θα κάνω το στραβό αλλά με καθαρό τρόπο. Και δεν θα κοροϊδεύω τον εαυτό μου. Θα φάω δυο-τρία γουρουνάκια γιατί δεν μου αρέσει να υποκρίνομαι σαν εσάς."

Και στο τέλος τι έχουμε στην πραγματικότητα ;
Δύο "στραβά". Ένα με υποκρισία και ένα χωρίς.

Άραγε ποιο είναι πιο "στραβό" ; Μία ζυγαριά που θα έγερνε ;
Ποια κατά τη γνώμη σου, είναι πιο βαριά "αμαρτία", η συνειδητοποιημένη ή η ασυνείδητη ;

psyxakias
12-04-04, 09:54
UGF_GreekMind,

Από τις λίγες φορές που έχω καθήσει να διαβάσω ένα αρκετά μεγάλο post σαν το δικό σου τόσο προσεχτικά...

Δεν έχω λόγια να το χαρακτηρίσω, αλλά το θεωρώ 'όλα τα λεφτά'. Πιστεύω ότι έπιασες την ουσία 100%

kadronarxis
12-04-04, 19:08
O UGF, ανέφερε πολύ σωστά πράγματα και καταστάσεις.
Πιστεύω δεν αναφέρθηκε και σε άλλες καταστάσεις για να μην θεωρηθεί το post του υπερβολικά μεγάλο.
Ας μου επιτρέψει, να επεκταθώ με τη σειρά μου.
Υπάρχουν πολλές θρησκείες ανά την υφήλιο.

1) Πιστεύετε ότι μόνο οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι θα σωθούν, και οι υπόλοιποι (δισεκατομμύρια άνθρωποι), θα πεταχτούν στην κόλαση;
2) Τι εννούσε όταν ανέφερε: "Κρίναι ζώντας και νεκρούς";
Πότε γίνεται η κρίση; Όταν αφήσουμε τον μάταιο τούτο κόσμο, ή τη Δευτέρα Παρουσία;
3) Αφού ο Πατέρας μας είναι ο Θεός της αγάπης, γιατί υπάρχει η κόλαση;Για να μας τιμωρεί αιώνια; ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ αν πράξαμε κάποιο σοβαρό αδίκημα επί της γης, και αποφασίσει ο Μέγας ότι η κόλαση είναι το επόμενο μέρος μας, ΓΙΑΤΙ για 65-70-75 χρόνια ζωής, να τιμωρούμαστε ΑΙΩΝΙΑ;

Προσπάθεια για απαντήσεις
(τη σωστή απάντηση τη γνωρίζει μόνο Ένας)

1) Όλοι οι ταπεινοί,ενάρετοι, ΚΑΛΟΙ άνθρωποι αυτού του κόσμου θα σωθούν. Είτε είναι μουσουλμάνοι, είτε βουδιστές, είτε καθολικοί, είτε ορθόδοξοι.

2) Αν ήσουν καλό παιδί στη γήινη ζωή σου, ΠΙΣΤΕΥΩ ότι υπάρχει μια προκρίση. Τι γίνεται σε αυτή δεν ξέρω, αλλά σίγουρα κάπιοι βλέπουν τον παράδεισο από πολύ κοντά, και άλλοι από 50-αριά χιλιόμετρα, μέχρι τον ερχομό της Δευτέρας Παρουσίας.

3)Γιατί πολύ απλά εκτός από φιλεύσπλαχνος Πατέρας είναι και ΔΙΚΑΙΟΣ.

Άντε γερά.

BeholderX
12-04-04, 19:37
ΓΙΑΤΙ για 65-70-75 χρόνια ζωής, να τιμωρούμαστε ΑΙΩΝΙΑ;


Δεν πρόκειται για αιώνια 'τιμωρία'. Υπάρχει θεωρητικώς και δεύτερος θάνατος στη συνέχεια, όπου εκεί είναι ο κλαυθμός και τριγμός των οδόντων. Οπου δηλαδή υπάρχει πλήρης αποσύνθεση της ψυχής.
Ασε δε, που χρόνος δεν υπάρχει στο Θείο κόσμο.


Γιατί πολύ απλά εκτός από φιλεύσπλαχνος Πατέρας είναι και ΔΙΚΑΙΟΣ.

O Θεός είναι καλός κ'αγαθός.

Η 'δικαιοσύνη' όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς ουδεμία σχέση έχει με το πως την βλέπουν εκεί ψηλά. Είμαστε πολύ πεπερασμένοι για να αντιληφθούμε την αλήθεια, άσε δε που βλέπουμε μόνο τη μια σταγόνα από τον ωκεανό.



... Και μη εισέλθεις εις κρίσιν μετά του δούλου σου γιατί ού δικαιωθήσεται ενώπιόν σου πας ζων...


Βασικά αυτό που μάλλον μετράει τελικώς είναι η προσπάθεια. Ολα τα άλλα είναι πολύ ρευστά.

Πω πώ, βλέπω να σκάει μύτη η Λουκά στο ADSLGR...

Ducklord
12-04-04, 19:51
Γιούτζι, για άλλη μια φορά στην ιστορία του σάητε συνεχίζεις επάξια μια συζήτηση! Μπραβούσκαγια!

Πρόσεξε, λοιπόν, με το (εξαιρετικό) παράδειγμα που έδωσες αγνοείς έναν παράγοντα που ανέφερα και για τον οποίο δεν μπορώ να &amp;quot;παίξω&amp;quot; με το δικό σου παράδειγμα:

τις άλλες θρησκείες!

Είχα αναφέρει πως ίσως υπάρχει μια θρησκεία που να ταιριάζει περισσότερο στον καθένα, που να είναι &amp;quot;σωστότερη&amp;quot; για αυτόν την οποία όμως δεν γνωρίζει γιατι έχει μείνει προσκολλημένος σε αυτή με την οποία &amp;quot;γεννήθηκε&amp;quot;. Όπως είχα πει, αν τρεις θρησκείες έχουν τον ίδιο &amp;quot;πυρήνα&amp;quot; και διαφορετικά &amp;quot;παρελκόμενα&amp;quot; και ένας άνθρωπος πιστεύει και ακολουθεί τον &amp;quot;πυρήνα&amp;quot; μα όχι και τα &amp;quot;παρελκόμενα&amp;quot;, τότε σε ποια απο τις τρεις υπάγεται; Βάσει της ελληνικής πραγματικότητας, σε αυτή στην οποία γεννήθηκε. Στην πράξη, όμως, ούτε η ζωή του ούτε τα πιστεύω του θα άλλαζαν αν &amp;quot;πίστευε&amp;quot; σε μια άλλη θρησκεία. Ας δούμε ένα πραγματικά...χαζό παράδειγμα!
Ο μικρός Λαλάκης είναι 1.50 σε ύψος, μα είναι κολλημένος πως είναι 1.80 και θα γίνει μπασκετμπωλίστας. Οι κανόνες της ομάδας στην οποία θέλει να μπει λένε πως το ελάχιστο ύψος είναι το 1.75, και αλλιώς δεν γίνεται κανείς να ενταχθεί σε αυτήν. Το θετικό, όμως, για το Λαλάκη είναι πως και όλοι οι παίκτες της ομάδας, του κόσμου που τον πλαισιώνει, της πλειοψηφίας στην χώρα του είναι 1.50 μα πιστεύουν πως είναι 1.80... Τα όρια αγνοούνται, οι κανόνες ξεχνιώνται γιατι όλος ο κόσμος πιστεύει πως είναι 1.80. Με το &amp;quot;έτσι θέλω&amp;quot; εντάσσονται στην ομάδα ξεχνώντας τους γραπτούς κανόνες, και έτσι το &amp;quot;ελάχιστο ύψος 1.75&amp;quot; μένει στα χαρτιά. Υπάρχουν, όμως, και οι λίγοι που πραγματικά ακολουθούν τους κανόνες της ομάδας και που τυχαίνει να είναι 1.75... οι οποίοι καταλήγουν να νιώθουν μαλάκες..!

Αν και ανόητο, νομίζω κατάλαβες τι ήθελα να πω με το παράδειγμα. Ουσιαστικά, και εσύ με τα λεγόμενά σου είπες πως &amp;quot;θα συγχωρεθείς για τις αμαρτίες σου και τα λάθη σου&amp;quot; διότι, απλά &amp;quot;ο Θεός είναι μεγάλος&amp;quot;... Με αυτό διαφωνώ. Αυτό είναι το άλοθί μας για να κάνουμε ό,τι μας καπνίσει και να αισιοδοξούμε σε μελλοντική συγχώρεση! Αυτή η λογική επιτρέπει, για να το παρατραβήξω γιατι κάτι τέτοιες καταστάσεις με εξοργίζουν, σε καθίκια σαν κάτι γνωστές Αμερικανόφατσες να σφάζουν αβέρτα και να έχουν την ψυχή τους ήσυχη. Όταν μια &amp;quot;ομάδα&amp;quot; έχει &amp;quot;κανόνες&amp;quot;, αν θες να ενταχθείς και να υπάγεσαι σε αυτήν πρέπει να τους ακολουθείς. Αν δεν τους ακολουθείς, δεν υπάγεσαι σε αυτήν. Αν πιστεύεις πως υπάγεσαι στην ομάδα, ζεις σε μια ψευδαίσθηση. Για αυτό και πιστεύω πως &amp;quot;οι μοντέρνοι Χριστιανοί&amp;quot; είναι Χριστιανοί &amp;quot;μόνο στο όνομα&amp;quot; - και νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ..!

Βλέποντας τα παραπάνω, και κρίνοντας απο τον εαυτό μου, μπορώ να σου απαντήσω στη δεύτερη ερώτησή σου πως πιστεύω στην αλήθεια, και όχι στο ψέμα, στην πραγματικότητα, και όχι στην ψευδαίσθηση. Θα προτιμήσω να καθίσω στον καναπέ μου και να φάω την πίτσα μου απο το να κάνω πως νηστεύω. Ξέρω πως όλο τον χρόνο που προηγήθηκε απο το Πάσχα δεν έβλαψα κανέναν, τήρησα τους κανόνες της (άγραφης) ιδεολογίας μου, είμαι ως ένα βαθμό ικανοποιημένος απο τον εαυτό μου μα θα συνεχίσω να προσπαθώ για το καλύτερο. Δεν έχω &amp;quot;αμαρτήσει&amp;quot; γιατι δεν πιστεύω πως είναι αμαρτία το να φάω μια πίτσα! Οι συνάνθρωποί μου, όμως, που δεν &amp;quot;αμαρτάνουν&amp;quot; σαν εμένα και επίσης αράζουν στον καναπέ τους χτυπώντας τα νηστοΓκούντυς που λέγαμε, έτοιμοι να, με το συμπάθειο, πηδήξουν το συνάνθρωπό τους στην πρώτη ευκαιρία όταν τελειώσει η νηστεία τους ή και, γιατί όχι, ενώ αυτή συνεχίζει, ας συνεχίσουν να νομίζουν πως είναι &amp;quot;καλοί Χριστιανοί&amp;quot; γιατι διάλεξαν τους κανόνες που τους βόλευαν και μόνο, και τους ακολούθησαν κατά βούληση. Καλή τους τύχη.

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Υ.Γ.: Αυτοί που &amp;quot;πλακώνονται στα νηστοΓκούντυς&amp;quot; είπες πως &amp;quot;έστω κάνουν κάτι&amp;quot;. Δεν κάνουν τίποτα, για να μην το πω και πιο χοντρά. Είναι οι πιο ελεεινοί υποκριτές για ένα, και μόνο, λόγο: νηστεία δεν θα πει &amp;quot;τρώω έναν τύπο φαγητού&amp;quot; (π.χ. `όχι κρέας` ή `χωρίς λάδι`) μα, απλά, ΠΕΙΝΑΩ. ΣΤΕΡΟΥΜΑΙ. Αυτοί νομίζεις πως στερούνται κάτι; Ρώτα τους αν νιώθουν καλά, μετά την τρίτη σόδα για τη χώνεψη ;-)

kadronarxis
12-04-04, 19:59
Το αν είναι ή δεν είναι ή είναι λίγο ή πολύ χροστιανός κάποιος, δεν θα το κρίνει κανείς άλλος εκτός από τον Θεό. Ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει, ελευθερία έχουμε παιδιά, και θα κριθεί για τις πράξεις του.
Εσύ ρε πάπια, κοιτάς τους άλλους στα goody΄s;Κοίταξε την πάρτι σου, και άσε τους άλλους να πέφτουν και από την Ακρόπολη.

Άντε γερά.

Ducklord
15-04-04, 09:53
Εψμ, φίλτατε Καδρονάρχη, δεν είχα δει το ποστ σου! Και, μην παρεξηγείς, έκανα το λάθος να πω με πολλά (πολλλλλάαα) λόγια αυτό που είπες και εσύ: δεν υπάρχει, κατ` εμέ, &amp;quot;επιλεγμένη φυλή του θεού&amp;quot;, προτιμώμενη θρησκεία κ.λπ. Κάθε λαός, κάθε φυλή θεωρεί πως είναι &amp;quot;η εκλεκτή&amp;quot;. Οι &amp;quot;χριστιανοί&amp;quot; δεν είναι παρά ένα, μονάχα, κομμάτι του πλανήτη, και δεν θα πρέπει να πιστεύει κανείς πως αυτοί θα... πάνε στον παράδεισο και οι άλλοι θα γίνουν μπιφτέκια στην κόλαση!
Εδώ είναι που λέμε &amp;quot;Για όλους έχει ο Θεός&amp;quot;..!

Φιλικά, Παπιάρχοντας

Υ.Γ.: αλήθεια, επειδή το θέμα αυτό είναι κορεσμένο, για απαντήστε μου σε κάτι πιο ενδιαφέρον: ΤΙ είναι για εσάς &amp;quot;Θεός&amp;quot;; Πως αντιλαμβάνεστε τον όρο, τη λέξη, την έννοια; Ξέρω, για παράδειγμα, άτομα (καλά, ένας είναι) που ΟΝΤΩΣ πιστεύουν πως επάνω, στα... σύννεφα υπάρχει ένας παππούς με μούσι που κοιτάζει τι κάνουν!;! :-)

lazar
15-04-04, 10:35
Νομίζω ότι δεν μπορεί να χαρακτηριστεί από τον άνθρωπο, γιατί πάντα θα αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει ανθρώπινα δεδομένα γι' αυτό. Πέρα από φάτσες (παπούς με μούσι), ακόμα και αν πεις ότι είναι ενέργεια, θα αρχίσει η περιέργεια της μέτρησης, δηλ. πόσα Joule ή όποια άλλη μονάδα χρησιμοποιηθεί γι' αυτό. Επομένως θα σημαίνει ότι και ο άνθρωπος μπορεί να κατασκευάσει Θεό, εάν συγκεντρώσει τόση ενέργεια.

Για μένα η έννοια Θεός είναι τόσο δύσκολη στη σύλληψη για το μυαλό, όσο και η έννοια του άπειρου. Δεν μπορώ να συλλάβω κάτι που δεν τελειώνει πουθενά. Όπως ποτέ δεν κατάλαβα (φιλοσοφικά πάντα) γιατί στα μαθηματικά η διαίρεση με το μηδέν δίνει άπειρο.

Ίσως να απάντησα σ' αυτό που ρωτάς.

kadronarxis
15-04-04, 13:35
Παπιάρχων,
απλά ελπίζω (με σιγουριά πάντως, δεν αμφιβάλλω σε αυτό), ότι μετά το βιολογικό θάνατο, υπάρχει η αιώνια ζωή της ψυχής.
Κάποιος, θα έρθει να μας πάρει από το χέρι για να μας πάει σε Αυτόν, που μας έδωσε τη ζωή πάνω στη γη.
Για να υπάρξει η Θεία Κρίση.
Εύχομαι (για αυτό δεν είμαι σίγουρος δυστυχώς), να βρούμε στο δρόμο κάποια συγγενικά πρόσωπα που έχουν φύγει εδώ και καιρό, να μας κεράσουν κανένα ποτό να πιούμε, να τους δούμε, να τα πούμε λιγάκι.
Ο λέξη Θεός ξεκινάει, προσωπικά, από την ταύτιση της με την λέξη ελπίδα και φτάνει μέχρι τη λέξη τρόπος ζωής.

Άντε γερά!

UGF_GreekMind
15-04-04, 19:14
Ξέρω, για παράδειγμα, άτομα (καλά, ένας είναι) που ΟΝΤΩΣ πιστεύουν πως επάνω, στα... σύννεφα υπάρχει ένας παππούς με μούσι που κοιτάζει τι κάνουν!;!

Κάντους δύο άρχοντα !!! :D

Είμαι ρομαντικός, τι να κάνουμε...

Αλλά επί της ουσίας, ξέρω ότι υπάρχει κάποιος που μας "βλέπει". Άλλοι το ονομάζουν Θεό, άλλοι ψυχή, άλλοι... δορυφόρο, αλλά υπάρχει κάτι να είσαι σίγουρος (big brother is watching you !!! ). Αλλά όχι με την έννοια που πιστεύω ότι πιστεύεις (!). Δεν περιμένει καρτερικά πότε θα κάνεις τη "στραβή" για να ρίξει τον "κεραυνό" του. Έτσι κι αλλιώς τις "στραβές" και τις "ίσιες" μας, εδώ τις πληρώνουμε όλοι (και το χειρότερο, μαζί μας και άλλοι που δεν φταίνε).

Ό,τι κάνει την ψυχή μου να ηρεμεί, το θεωρώ "εκ Θεού".
(δεν ξέρω αν σε καλύπτει αυτό σαν απάντηση)

Αλλά, γιατί σε ανησυχεί τόσο πολύ το θέμα αυτό ;
Το να καταλάβεις το Θεό είναι ίδιο με το να προσπαθήσεις να χωρέσεις τη θάλασσα σε ένα ποτήρι.
(κλεμμένο, το ξέρω, αλλά μ' αρέσει)

Υ.Γ. Sorry που δεν απάντησα στο προηγούμενο post σου, αλλά δουλΕΙά βλέπεις !!!

Ducklord
15-04-04, 23:34
Λάζαρ:
Το ``ενέργεια`` όμως είναι πιο αφηρημένη έννοια, αντίθετα με τον... παππού! Απο αυτή την άποψη, έχεις μια ρεαλιστική προσέγγιση. Αν, όμως, πιστεύεις (και δεν μιλάω για `εσένα`, μα για οποιονδήποτε άνθρωπο) πως αυτή η `ενέργεια` σε ακούει, ειδικά εσένα, όταν προσεύχεσαι, δεν την `ξαναρίχνεις` στα επίπεδα ενός... παππού; Η προσευχή, όμως, σηκώνει δικό της αυτόνομο τομέα - δες παρακάτω.

Καδρονάρχη:
Δεν μπορώ να σου πω τι υπάρχει μετά, μπορώ όμως με σιγουριά να σου πω πως υπάρχει κάτι παράλληλα, και μάλιστα τώρα! Δίχως να είναι απολύτως σωστά όσα θα πετύχεις, ψάξε στο google για τη λέξη ``chakra`` και διάβασε όλη τη `μυθολογία` που θα συναντήσεις σχετικά με τα ταξίδια έξω απο το σώμα. Μετά, δοκίμασε να την ενώσεις με τη Χριστιανική λογική να... δεις τι ωραία που δένει! Αρκεί να έχεις ανοιχτό μυαλό και να ξεκινήσεις με το ερώτημα `αν η κόλαση και ο παράδεισος βρίσκονται εδώ, τώρα, τότε...;` Α, και δες και εσύ λίγο παρακάτω (τέλος μυνήματος αμφότεροι)...

Γιούτζι:
Και, έτσι όπως το ξεκίνησες, θυμήθηκα το εξαιρετικό ανέκδοτο `Ο Ιησούς σε βλέπει`... το μόνο του είδους που δεν είναι κα-θό-λου προσβλητικό προς `τα θεία` μα βγάζει πολύ γέλιο!
Η φράση σου, όμως, `ό,τι κάνει την ψυχή μου να ηρεμεί το θεωρώ εκ Θεού` με ψιλο-ανησυχεί. Δηλαδή; Όλα; Τα πάντα; Το καινούριο ποντίκι για το πισί σου; Δεν τα λέω ειρωνικά, να καταλάβω τη λογική των γύρω μου προσπαθώ! Για εμένα, βλέπεις, δεν υπάρχει αυτό το `εκ Θεού` που λες. Όλα ως υλικά αγαθά τα αντιμετωπίζω. Για να το προσαρμόσω σε `ημι-Χριστιανική` λογική, και να καταλάβετε την οπτική μου, πιστεύω πως εμείς είμαστε εμείς και, προς το παρόν, μόνο αυτό υπάρχει. Δεν μας βλέπει και δεν μας ακούει κανείς (στο στιλ του `Θεού` μιλάμε, όχι οι... φίλοι μας, Λος Αμερικάνος) και για όλα φταίμε ή είμαστε άξιοι εμείς οι ίδιοι. Για αυτό και δεν, ΔΕΝ έχουμε δικαιολογίες για τις κακές πράξεις μας. Το `Θεέ μου, συγχώρεσέ με` (για τη βλακεία που έκανα) δεν βρίσκεται, λόγω ιδεολογίας / πίστεως / λογικής στο λεξιλόγιό μου. Έκανα βλακεία; Εγώ φταίω. Φταίω. Εγώ. Είμαι ηλίθιος, στόκος, και πρέπει να το πληρώσω. Πολύ κυνικό όμως, έτσι; (τουλάχιστον, με παρηγορεί η κοπέλα μου που με πείθει πως εγώ είμαι, και κανένας άλλος... Λέμε τώρα... ;-) )
Α, και δεν προσπαθώ να `καταλάβω το Θεό`, συζήτηση με νόημα κάνω, επιτέλους, και έξω απο τα χωράφια των συνδέσεων! Όσο για τη συγνώμη, λυπάμαι, όπως σου είπα, θα πρέπει να... πληρώσεις για τις μαλακίες σου! Εσύ φταις! ΜΟΥΑαχχαχα! (εχμ... παραφέρομαι!)




ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
μια παραγωγή, παπιόλορδα
(εεε...ναι...!)

Δεν έχω λόγο να σας πω βλακείες, δεν έχω λόγο να σας πουλήσω μούρη και σίγουρα δεν θέλω να σας... ρίξω τις κάρτες για να σας πω το ριζικό σας. Έχω, όμως, στο... `σόι` μου δύο παραψυχολογικές εμπειρίες που δείχνουν αυτό που λέτε πως `υπάρχει κάτι`.
Οι δύο πρώτες αφορούν τη μητέρα μου. Τυπική φάση που βλέπετε σε ταινίες, κ.τλ. κ.τλ. Δύο φορές είδε πως βγαίνει απο το σώμα της, είδε τι γίνεται γύρω της και επέστρεψε. Μια, όμως, απο τις δύο δεν μπορεί να θεωρηθεί παράκρουση. Έγινε σε φάση εγχείρισης, προτού γεννηθώ, και ο `θάνατος` καταγράφηκε και ιατρικά προς στιγμήν. Και, ναι, για δες, `υπήρχε κάτι άλλο`.
Χρόνια αργότερα (και ναι, αφού είχα... γεννηθεί!) μου έκατσε παραπλήσια φάση. Δεν `πέθανα`, μα έκανα αυτό που λέμε `ταξίδι`, σύντομο και χωρίς να το θέλω. Δεν `είδα` κάτι παράλογο, μα δεν `ένιωσα` και όπως νιώθουμε. Το μόνο που μπορώ να πω είναι πως δεν υπάρχουν... χεράκια και ποδαράκια, και σίγουρα δεν `τα πίνουμε με φίλους μας`. Η αίσθηση περιγράφεται μονάχα με μια λέξη, που και πάλι όμως δεν είναι περιγραφική της αισθήσεως: `υπάρχω`. Ό,τι καταλάβατε καταλάβατε!

Αυτά μόνο, προς το παρόν, και μέχρι να ανοίξουμε... παραψυχολογικό θρέντ (με την ευγενική χορηγία του τρίτου ματιού, του στρέηντζ, του ανεξήγητου και του Σόκ).

εμέλ αΤ
Παπιάρχοντας

JamesBond
16-04-04, 00:00
ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ: Απαντώ στο Πρώτο μήνυμα

Αληθώς Ανέστη
και του Χρόνου εδώ να είμαστε.

James

sdikr
16-04-04, 00:01
χρονια πολλά σε όλους ασχετος θρησκείας κλπ κλπ

πιστέυω στο ότι υπαρχεί μια δυναμή ή καλύτερα Θεός πανω εκεί στον ουρανό,
ΑΛΛΑ δεν πιστέυω σε αυτά που μας λενέ στην εκλησία γιατί απλά τα λεφτά τους θελουνε να βγάλουνε (ξέρετε πόσο κάνουν τα ρούχα του επισκόπου μας).

Χρονολογικά η ορθοδοξή πίστη ειναί η παλαιότερη και η πιο σωστή ( απο καθολικούς, αγγλικανούς, κλπ κλπ). αλλα δυστηχώς τα άτομα που είναι στις υψηλές θέσεις δεν πιστέυουν σε αυτην

φιλικά

UGF_GreekMind
16-04-04, 09:35
Άρχοντα...

Για να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ άκου το εξής :
Ναι και το καινούργιο μου ποντίκι, ίσως ανήκει σε αυτήν την κατηγορία. Αλλά το πρόβλημα με τα υλικά αγαθά είναι, ότι ποτέ δε σε ηρεμούν πραγματικά. Όταν λεω "ηρεμία", την εννοώ σε βάθος χρόνου και όχι στατικά. Τι κι αν αγόρασα το καινούργιο ultra-fasma-lazer ποντίκι ;;; Αύριο θα θελήσω και το super-duper πληκτρολόγιο (που κάνει και γκαϊφέ) και θα ξεχάσω τη χαρά μου για το ποντίκι.

Δες το και με άλλο παράδειγμα, όπως ένα αμάξι. Τρομερή χαρά για το αμάξι μου, αλλά έλα που μεθαύριο θα ψάχνω λεφτά για 8000W ραδιοCD, θέση για πάρκιγκ κλπ...
Άρα (σε βάθος χρόνου) ηρεμία μου έφερε ή τρομερή ανησυχία ;
Αυτό το χαρακτηριστικό (κατά τη γνώμη μου) έχουν όλα τα υλικά αγαθά. Ή μάλλον, για να το θέσω πιο σωστά, αυτά τα αποτελέσματα έχουν επάνω μας τα υλικά αγαθά.

Από την άλλη, η συζήτηση που κάνουμε τώρα (καλή ώρα) μου "χαϊδεύει την ψυχή". Το να γνωρίσω κάποιον άλλο άνθρωπο και τις ιδέες του, το ίδιο. Το να διαβάσω ένα βιβλίο, το να κάνω μία βόλτα, το να καταλάβω περισσότερο τον/την σύντροφό μου... και γενικότερα ό,τι μου προσφέρει ησυχία, αλλά μακροχρόνια !

Όσον αφορά τα λάθη μας, μην είσαι τόσο πολύ αυστηρός με τον κόσμο, αλλά ούτε με τον εαυτό σου. Το "Θεέ μου σχώρα με", είναι στην ουσία όχι δικαιολογία, αλλά ένας τρόπος να βρεις ηρεμία ψυχής (έστω και στιγμιαία). Άλλον τον ηρεμεί μία βόλτα στην εξοχή. Το ίδιο είναι.

Τι κι αν κάνουμε λάθη. Θα τα ξανακάνουμε γιατί δεν είμαστε τέλειοι... γιατί δεν είμαστε Θεοί ! Τι κι αν θυμώνουμε συνέχεια... νόημα έχει να μη μας μένει η "κακία". Νερό κάτω απ' τ΄αυλάκι...

Και τέλος για να καταλάβεις ίσως καλύτερα τι λέω, για παράδειγμα αν κάποια μέρα μαλώσουμε και νευριάσω μαζί σου, αν μετά από λίγο σκεφτώ "...έλα μωρέ, τι έγινε ; μικρό είναι το παιδί... βλέπει και πολύ τηλεόραση...", αυτό θα με ηρεμήσει και αυτό θεωρώ "εκ Θεού". Αν με πάρει η μπάλα και συνεχίσω την κόντρα και μάλιστα αντί να σκέφτομαι άλλα, μου έρχονται ιδέες για το πως θα σου την πω παραπάνω και πως θα σε !#$%@#%$ ή θα σε ^%@#%$%%... τότε είναι "του διαόλου".
Αλλά ό,τι κι από τα δύο αν βγει... ανθρώπινο είναι !!!

Υ.Γ. Δεν ξέρω... ίσως είναι η δύναμη της συνήθειας, αλλά θα ένιωθα πολύ μόνος αν δεν είχα "τον καλό παππούλη με τα μούσια εκεί πάνω" να με κοιτάει, που και που.
Δεν ξέρω πως τα καταφέρνεις !

@ ADSLgr.com All rights reserved.