PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με THUNDERBIRD 7.0.1



dimiSCOOBY
05-10-11, 11:25
Καλημέρα σας.

Εδω και λιγες μέρες η νέα έκδοση 7.0.1 του e-mailer THUNDERBIRD 7.0.1 μου παρουσιάζει
το εξής πρόβλημα. Οταν παω να κανω scrolling με τη ροδέλα του ποντικιου πχ στο INBOX
αυτο γινεται με καθυστέρηση.
Δεν παρατηρείται σε κανένα άλλο πρόγραμμα αυτό ... ουτε στο word στο scrolling του κειμενου
ούτε πουθενα αλλού. :sorry:

Δοκίμασα και την πληρη απεγκατάσταση και ξανά νέο στήσιμο με νεο προφίλ απο την αρχή....τοποτε... τα ιδια
δοκίμασα την απενεργοποίηση των plug-ins ... τιποτε...

Εχει κανείς σας καμμιά ιδέα τι μπορει να ειναι ..? και τι να κάνω...? Ειναι μηπως bug της νεας εκδοσης..?

Να ευχαριστησω προκαταβολικά για όποια βοήθεια...

Δημητρης

Seitman
05-10-11, 16:03
Δεν έχω παρατηρήσει σύμπτωμα όπως στο δικό σου. Μήπως έχεις πολλά mail στα εισερχόμενα και "μπουκώνει";
Από πρόσθετα, ποια χρησιμοποιείς; Μήπως κάνει κάποιο τη "λαδιά".

dimiSCOOBY
06-10-11, 09:18
Δεν έχω παρατηρήσει σύμπτωμα όπως στο δικό σου. Μήπως έχεις πολλά mail στα εισερχόμενα και "μπουκώνει";
Από πρόσθετα, ποια χρησιμοποιείς; Μήπως κάνει κάποιο τη "λαδιά".

Tα εισερχόμενα τα έχω σπάσει σε υποκαταλόγους για να μην ειναι τεραστιο (κανενα δεν υπερβαινει το 1GB) και τα πρόσθετα τα εχω απενεργοποιήσει όλα...
και παλι μου το κάνει... δεν ξέρω τι να υποθέσω..
Εχω κάνει και φρεσκια επανεγκατάσταση και παλι τιποτε...:hmm:

Seitman
06-10-11, 09:28
Drivers κάρτας γραφικών; Ενημερωμένοι;

dimiSCOOBY
06-10-11, 18:15
Drivers κάρτας γραφικών; Ενημερωμένοι;

oxi δεν εχω κανει κατι τετοιο ... αλλα αν ηταν οι drivers της καρτας δεν θα το εκανε σε ολα τα προγραμματα που μπορουν να δεχθουν scrolling
στην οθονη..? (word, acrobat, firefox κλπ...)..?? Το κανει μονο στο THUNDERBIRD.

Δοκιμασα και τις παλιοτερες εκδοσεις 6.0 & 6.0.2 με νεα εγκαταστση αλλα παλι τα ιδια... :hmm:

Seitman
06-10-11, 18:27
Ποτέ δεν ξέρεις, αλλά πιθανολογώ λόγω του hardware acceleration να σου κάνει "νούμερα". Κάνε μια ενημέρωση.

WAntilles
06-10-11, 19:30
Δοκιμασα και τις παλιοτερες εκδοσεις 6.0 & 6.0.2 με νεα εγκαταστση αλλα παλι τα ιδια... :hmm:

Για 1000000στή φορά, στα Μοζιλλοειδή αυτό δεν παίζει ποτέ μα ποτέ κανένα ρόλο:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=160418

dimiSCOOBY
15-10-11, 00:07
Ποτέ δεν ξέρεις, αλλά πιθανολογώ λόγω του hardware acceleration να σου κάνει "νούμερα". Κάνε μια ενημέρωση.

Εκανα και αναβαθμιση των drivers της καρτας γραφικων... αλλα το ιδιο βιολι... :sorry:
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανει ...:hmm:

Seitman
15-10-11, 07:18
Πάρε ένα backup τα mail σου. Κάνε πλήρη απεγκατάσταση μαζί με τα προφίλ του thunderbird και ακολούθα τον οδηγό του Wantilles για την καινούργια εγκατάσταση.

deniSun
15-10-11, 23:26
Και τον ff και τον tb τον έχω σε Portable από την έκδοση 2, 3 αντίστοιχα με αρκετά addon και συνεχόμενες αναβαθμίσεις έως τις τελικές σημερινές τους εκδόσεις.
ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ με καμιά έκδοση και χωρίς να χρειαστώ να κάνω καμιά αλλαγή Profile.
Όσο για τον αριθμό των email έχω στο inbox πάνω από 1000 με συνολικό μέγεθος πάνω από 1GB.
Εγώ θα σου έλεγα να κοιτάξεις το antivirus απενεργοποιώντας προσωρινά τον έλεγχο για τα εισερχόμενα.

dimiSCOOBY
21-10-11, 23:55
Πάρε ένα backup τα mail σου. Κάνε πλήρη απεγκατάσταση μαζί με τα προφίλ του thunderbird και ακολούθα τον οδηγό του Wantilles για την καινούργια εγκατάσταση.

Τα εκανα ολα και αυτα που λεει για νεο προφιλ ο Wantilles .. αλλα τιποτε... το ιδιο παραμενει το προβλημα...
Υπαρχει πιθανοτητα ξαφνικά ο επεξεργαστης να μη γουσταρει το THUNDERBIRD...? :hmm:

Yπαρχει πιθανοτητα καποιο προβλημα στο PC να επηρρεαζει μονο το THUNDERBIRD..?

dimiSCOOBY
24-10-11, 09:37
ΛΟΙΠΟΝ η λύση βρέθηκε και το πρόβλημα αποκαταστάθηκε με τη βοήθεια φίλου απο συγγενές άλλο φόρουμ.

Το πρόβλημα αναλύεται στο παρακάτω link ...http://kb.mozillazine.org/Thunderbird_5.0_-_New_Features_and_Changes#Font_rendering_and_performance_issues

**********************
Font rendering and performance issues

.................................

If the fonts look blurred to you (and won't improve with tweaking the ClearType settings on Windows as explained below either) and/or you see substantial decrease in overall performance, change gfx.direct2d.disabled to "true" and then restart to see if it makes any difference. If this doesn't solve the issue, switch off hardware acceleration by setting the layers.acceleration.disabled preference to "true" and then again restart Thunderbird. Toggling other layers.prefer-* preferences may mitigate rendering issues as well. More preferences are expected with Thunderbird 6.0.

***********************************

Η Λύση ....

Πας από τα μενού του Thunderbird στο Tools > Options εκεί εντοπίζεις
στην τελευταία καρτέλα/tab το κουμπάκι με τίτλο Config editor. Με κλικ σε αυτό, και αφού δώσεις τη συγκατάθεσή σου για αλλαγή, θα οδηγηθείς στη λίστα των παραμέτρων του Thunderbird. Εντοπίζεις τη γραμμή που ξεκινάει με το gfx.direct2d.disabled και κάνεις διπλό κλικ πάνω της για να αλλάξει η τιμή από false σε true. Κάνεις restart τον Thunderbird και λύθηκε το πρόβλημα με το laggy interface.

Η γνώση και εμπειρία απο τη λύση των προβλημάτων πρέπει να μοιράζεται...

Θα ήθελα να ευχαριστήσω θερμά και ολους οσους προσπάθησαν να με βοηθήσουν με τις ιδέες τους.:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.