PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΕΑ ΣΥΝΔΕΣΗ ΟΤΙΝΑΝΑΙ



georgea
05-10-11, 13:40
Καλημέρα φίλοι,
Αποφάσισα να αλλάξω απο τον ΟΤΕ, καθαρά για οικονομικούς λόγους. Έχω περάσει απο cyta και forthnet στο παρελθόν και θα επέλεγα cyta και πάλι άμα είχε κάποια καλή προσφορά.
Δυστυχώς στην έρευνα αγοράς που έκανα αυτή την στιγμή με απαιτήσεις μέχρι 24 ταχύτητα και αστικά υπεραστικά δωρεάν έχουμε τα παρακάτω:

Για έναν χρόνο μαζί με την ενεργοποίηση κλπ.
HOL 335,9 € (είναι το πακέτο που έχει 3 μήνες δωρεάν με ονλινε αίτηση)
WIND 342,17 € (είναι το πακέτο που έχει 3 μήνες δωρεάν με ονλινε αίτηση)
CYTA 414 € (είναι το 24αρι + 9 ευρω για απεριόριστα σταθερά ελλάδος)
ΟΤΕ 539,6 € (έχει και υπεραστικές που δεν με ενδιαφέρουν αυτό που λέει 4 μήνες μειωμένο) και δεν δίνει και ρουτερ σε υφιστάμενους πελάτες....:rtfm:

Η ποιο συμφέρουσα ήταν η hol, άλλα για προσωπικούς λόγους του παρελθόντος την έχω αποκλείσει όπως και την forthnet.

Αποφασίζω λοιπόν να βάλω wind. Πηγαίνω σε ένα κατάστημα της wind στην θεσσαλονίκη όπου ο πωλητής μου λέει πως η προσφορά για τους 3 μήνες είναι μόνο για online αιτήσεις. Σε περίπτωση δε, που κάνω την αίτηση ονλινε και έχω κάποιο πρόβλημα θα πρέπει να απευθυνθώ στα τηλέφωνο κατευθείαν ονλινε και όχι στο κατάστημά του. (η μεταφορά θα κάνει περίπου 15-20 μέρες)

Παίρνω τηλέφωνο στην wind (210 6158000). Τους λέω ότι ενδιαφέρομαι για double play. Με συνδέουν με το αρμόδιο τμήμα και μου λέει η υπάλληλος άμα είναι να της δώσω ένα τηλέφωνο επικοινωνίας να μου τηλεφωνήσει κάποιος για προσφορές που δεν υπάρχουν στο site. Οκ.. δίνω τηλέφωνο..
Ύστερα απο λίγο μου τηλεφωνεί κάποια πωλήτρια. Της λέω ότι ενδιφέρμαι για το double play m και αυτή μου λέει πως συμφέρει περισσότερο να βάλω το double play L.
Πόσο κάνει την ρωτάω?
Έχει προσφορά μου λέει 32,99 τον μήνα για 12 μήνες.
Έχω ανοιχτό εντωμεταξύ το excel που έχω υπολογίσει όλες τις τιμές.
32,99*12 = 395,88 ενώ άμα κάνω ονλινε είναι 3 μήνες τζάμπα άρα 41,24*9 = 371,16..
Καλά την λέω.. πλάκα με κάνεις???:closed: Αυτό που μου λές είναι ποιο ακριβό απο την online αίτηση. (καλά... το είπα ποιο ευγενικά :) )
Την ακούω τσατίζεται.. Αύτο είναι μου λεει.. Καλά λεω.. και μια ερώτηση ακόμα.. Πόσο καιρό θα κάνει η μεταφορά άμα κάνω ονλινε την αίτηση..
1,5 με 2 μήνες μου λέει τσατισμένη που δεν πήρε το πσοσοστό της..

Ξανατηλεφωνώ στην wind (210 6158000). Με συνδέουν με άλλο υπάλληλο.. Του λέω τις ιστορίες.. Όχι μου λέει.. άμα έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα μπορείτε να απευθυνθείτε σε οποιοδήποτε κατάστημα της wind και είναι υποχρεωμένοι να σας εξυπηρετήσουν.
Η μεταφορα με την αίτηση online θα κάνει όσο και η απλή + τον χρόνο που θα χρειαστεί να έρθει το courier να παραλάβει υπογεγγραμένο το συμβόλαιο..άλλες 2-3 μέρες δηλαδή.

Η πρώτη εντύπωση με την εταιρία άθλιαααααααααααα.. Πάρα ταύτα (μην βρίζεται) έκανα την αίτηση ονλινε και θα δούμε... Ήδη ύστερα απο 2 λεπτά μου τηλεφώνησαν για επιβεβείωση των στοιχείων... Θα σας ενημερώσω για όλα.. όταν παω σπίτι θα βγάλω και μια φώτο τα στατιστικά της υπάρχουσας γραμμής (ΟΤΕ) να τα βάλω εδώ να τα δούμε συγκριτικά με την wind όταν μπει... :)

georgea
05-10-11, 14:53
Και η φώτο από την σύνδεση ΟΤΕ με ρούτερ THOMSON TG585 v7

vasileios13
05-10-11, 14:55
Τα έχουμε ξαναπεί..........το καλύτερο είναι να κάνεις online αίτηση...όπως και έκανες τελικά... Ούτε μπερδέματα,ούτε τίποτα.........:hippy:

lex_luthor
09-10-11, 19:58
Καλημέρα φίλοι,
Αποφάσισα να αλλάξω απο τον ΟΤΕ, καθαρά για οικονομικούς λόγους. Έχω περάσει απο cyta και forthnet στο παρελθόν και θα επέλεγα cyta και πάλι άμα είχε κάποια καλή προσφορά.
Δυστυχώς στην έρευνα αγοράς που έκανα αυτή την στιγμή με απαιτήσεις μέχρι 24 ταχύτητα και αστικά υπεραστικά δωρεάν έχουμε τα παρακάτω:

Για έναν χρόνο μαζί με την ενεργοποίηση κλπ.
HOL 335,9 € (είναι το πακέτο που έχει 3 μήνες δωρεάν με ονλινε αίτηση)
WIND 342,17 € (είναι το πακέτο που έχει 3 μήνες δωρεάν με ονλινε αίτηση)
CYTA 414 € (είναι το 24αρι + 9 ευρω για απεριόριστα σταθερά ελλάδος)
ΟΤΕ 539,6 € (έχει και υπεραστικές που δεν με ενδιαφέρουν αυτό που λέει 4 μήνες μειωμένο) και δεν δίνει και ρουτερ σε υφιστάμενους πελάτες....:rtfm:

Η ποιο συμφέρουσα ήταν η hol, άλλα για προσωπικούς λόγους του παρελθόντος την έχω αποκλείσει όπως και την forthnet.

Αποφασίζω λοιπόν να βάλω wind. Πηγαίνω σε ένα κατάστημα της wind στην θεσσαλονίκη όπου ο πωλητής μου λέει πως η προσφορά για τους 3 μήνες είναι μόνο για online αιτήσεις. Σε περίπτωση δε, που κάνω την αίτηση ονλινε και έχω κάποιο πρόβλημα θα πρέπει να απευθυνθώ στα τηλέφωνο κατευθείαν ονλινε και όχι στο κατάστημά του. (η μεταφορά θα κάνει περίπου 15-20 μέρες)

Παίρνω τηλέφωνο στην wind (210 6158000). Τους λέω ότι ενδιαφέρομαι για double play. Με συνδέουν με το αρμόδιο τμήμα και μου λέει η υπάλληλος άμα είναι να της δώσω ένα τηλέφωνο επικοινωνίας να μου τηλεφωνήσει κάποιος για προσφορές που δεν υπάρχουν στο site. Οκ.. δίνω τηλέφωνο..
Ύστερα απο λίγο μου τηλεφωνεί κάποια πωλήτρια. Της λέω ότι ενδιφέρμαι για το double play m και αυτή μου λέει πως συμφέρει περισσότερο να βάλω το double play L.
Πόσο κάνει την ρωτάω?
Έχει προσφορά μου λέει 32,99 τον μήνα για 12 μήνες.
Έχω ανοιχτό εντωμεταξύ το excel που έχω υπολογίσει όλες τις τιμές.
32,99*12 = 395,88 ενώ άμα κάνω ονλινε είναι 3 μήνες τζάμπα άρα 41,24*9 = 371,16..
Καλά την λέω.. πλάκα με κάνεις???:closed: Αυτό που μου λές είναι ποιο ακριβό απο την online αίτηση. (καλά... το είπα ποιο ευγενικά :) )
Την ακούω τσατίζεται.. Αύτο είναι μου λεει.. Καλά λεω.. και μια ερώτηση ακόμα.. Πόσο καιρό θα κάνει η μεταφορά άμα κάνω ονλινε την αίτηση..
1,5 με 2 μήνες μου λέει τσατισμένη που δεν πήρε το πσοσοστό της..

Ξανατηλεφωνώ στην wind (210 6158000). Με συνδέουν με άλλο υπάλληλο.. Του λέω τις ιστορίες.. Όχι μου λέει.. άμα έχετε οποιοδήποτε πρόβλημα μπορείτε να απευθυνθείτε σε οποιοδήποτε κατάστημα της wind και είναι υποχρεωμένοι να σας εξυπηρετήσουν.
Η μεταφορα με την αίτηση online θα κάνει όσο και η απλή + τον χρόνο που θα χρειαστεί να έρθει το courier να παραλάβει υπογεγγραμένο το συμβόλαιο..άλλες 2-3 μέρες δηλαδή.

Η πρώτη εντύπωση με την εταιρία άθλιαααααααααααα.. Πάρα ταύτα (μην βρίζεται) έκανα την αίτηση ονλινε και θα δούμε... Ήδη ύστερα απο 2 λεπτά μου τηλεφώνησαν για επιβεβείωση των στοιχείων... Θα σας ενημερώσω για όλα.. όταν παω σπίτι θα βγάλω και μια φώτο τα στατιστικά της υπάρχουσας γραμμής (ΟΤΕ) να τα βάλω εδώ να τα δούμε συγκριτικά με την wind όταν μπει... :)

Μεμονωμένα περιστατικά δύσκολα χαρακτηρίζουν μια εταιρία γενικά. Ίσως να έπεσες και στην περίπτωση. Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους και μάλιστα τους θεωρώ κλάσης ανώτερους σε εξυπηρέτηση από Vivodi, On Telecoms και ΟΤΕ που έχω σχετική εμπειρία. Περιμένουμε νέα σου σχετικά με την εξέλιξη της ιστορίας...

hrliakop
12-10-11, 00:24
Και η φώτο από την σύνδεση ΟΤΕ με ρούτερ THOMSON TG585 v7

τελικά πως πήγε; σκέφτομαι να βάλω και γω με την νέα προσφορά που έχουν online για το Double Play L και το δώρο 3 μήνες + το media center.

georgea
12-10-11, 09:31
5/10 έγινε η αίτηση online

10/10 (το μεσημέρι) ήρθε το courier και υπόγραψα το συμβόλαιο και παρέλαβα το ρουτερ

12/10 σήμερα.. στο site της wind "Κατάσταση Αιτήματος Ενεργοποίησης Υπηρεσίας" δεν υπάρχει καταχωρημένη η αίτηση.. Ήρθε βέβαια μήνυμα στο κινητό από την wind ότι η αίτηση για νέα σύνδεση έχει προωθηθεί..

georgea
16-10-11, 14:30
Μίλησα στις 14/10 με wind. Μου είπαν ότι ημερομηνία ενεργοποίησης θα είναι 26/10.. Είδωμεν

georgea
20-10-11, 11:13
Μόλις μου ήρθε μήνυμα απο την wind.. Ρε θα ξεχάσουμε και τα λίγα ελληνικά που ξέρουμε

"ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΜΕΤΑΤΕΘΗΚΕ Η ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΣΑΣ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ WIND ΕΙΝΑΙ Η:"

Είναι η ποια?????? οεο..

Μόλις τους τηλφώνησα. Μετέθεσαν την ημερομηνία στις 25/10.. 1 μέρα πριν δηλαδή

hrliakop
23-10-11, 18:06
Μόλις μου ήρθε μήνυμα απο την wind.. Ρε θα ξεχάσουμε και τα λίγα ελληνικά που ξέρουμε

"ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΠΩΣ ΜΕΤΑΤΕΘΗΚΕ Η ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΣΑΣ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΗΣ WIND ΕΙΝΑΙ Η:"

Είναι η ποια?????? οεο..

Μόλις τους τηλφώνησα. Μετέθεσαν την ημερομηνία στις 25/10.. 1 μέρα πριν δηλαδή

20 ημερολογιακές μέρες σύνολο δλδ από τη μέρα που έκανες την αίτηση; μια χαρα!

τλκ οι 2 μήνες που σου έλεγαν στην αρχή δεν ίσχυαν τελικά...

georgea
24-10-11, 00:38
Έτσι είπαν.. Να δείξει.. στην τελική 2 μήνες είπε η συνεργάτης τους που ήθελε να μου πουλήσει το ακριβό πακέτο.. Ο άλλος μου είπε 15-20 μέρες..
Θα φανεί την Τρίτη.. Να σου πω την αλήθεια δεν είμαι τόσο αισιόδοξος ότι θα κάνουν την σύνδεση :)

RASTAVIPER
24-10-11, 08:35
Περιμένω νέα γραμμή εγώ να ενεργοποιηθεί αυτές τις μέρες.
Πάνω από 20 ημερολογιακές μέρες έχει πάει η ιστορία...

Zinc
25-10-11, 09:48
Έτσι είπαν.. Να δείξει.. στην τελική 2 μήνες είπε η συνεργάτης τους που ήθελε να μου πουλήσει το ακριβό πακέτο.. Ο άλλος μου είπε 15-20 μέρες..
Θα φανεί την Τρίτη.. Να σου πω την αλήθεια δεν είμαι τόσο αισιόδοξος ότι θα κάνουν την σύνδεση :)

Ενημέρωσε μας αν μπορείς. Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα, εμένα μου φάνηκαν συνεπείς.

georgea
25-10-11, 17:51
όντως εγινε η σύνδεση σήμερα.. Μπράβο στην wind
ας μου πει κάποιος σχετικά με τα στατιστικά της γραμμής στην πρώτη φωτο απο οτε και τώρα στην δεύτερη απο wind τι καταλαβαίνει.. γιατί δεν πολυσκαμπάζω με τα margin κλπ

georgea
25-10-11, 17:56
Να και η φώτο

RASTAVIPER
25-10-11, 20:52
Σήμερα έπαιξε κανονικά το ίντερνετ αλλά σταθερό δεν έχω ακόμα σήμα.
Έχω ασύρματο χωρίς κάποια κανονική συσκευή για να δοκιμάσω.
Το ίδιο ασύρματο σε άλλη wind γραμμη παίζει κανονικά πάντως.
Είναι νορμάλ να μπορεί να παίζει το ίντερνετ και όχι το σταθερό?

georgea
25-10-11, 21:18
Μόλις έκανα και τεστ το τηλέφωνο.. (το ξέχασα μιας και δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα..) δουλεύει κανονικότατα χωρίς προβλήματα προς το παρών. :)

thomNikolaou
27-10-11, 14:06
Η εμπειρία που είχα και εγώ πρόσφατα ήταν με μια εταιρία που λειτουργεί με μεγάλο
ερασιτεχνισμό (wind) ήθελα να πάρω πληροφορίες για το πρόγραμμα στο οποίο έχεις κινητό
και σταθερό σε ένα πάγιο και αφού έκανα έρευνα αγοράς και αποφάσισα να πάρω το
πακέτο τους μετά διαπίστωσαν ότι δεν παρέχεται το πρόγραμμα στην περιοχή μου.

RASTAVIPER
27-10-11, 19:31
Λοιπόν πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο και θέλω την γνώμη σας.
Ρούτερ ΖΤΕ με τα ίδια καλώδια που έπαιζε σε άλλο σπίτι σε άλλη γραμμή WIND, πλέον δεν συγχρονίζει στην νέα μου γραμμή, όσο είναι πάνω στο splitter που έπαιζε 1 χρόνο τώρα απροβλημάτισα.
Παίζει το ίντερνετ μόνο αν συνδέσω το ρούτερ απευθείας στην μπρίζα.Με σπλίτερ, με ή χωρίς τηλεφωνική συσκευή πάνω, δεν έχω ίντερνετ... :rtfm:

vasileios13
27-10-11, 21:33
Λοιπόν πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο και θέλω την γνώμη σας.
Ρούτερ ΖΤΕ με τα ίδια καλώδια που έπαιζε σε άλλο σπίτι σε άλλη γραμμή WIND, πλέον δεν συγχρονίζει στην νέα μου γραμμή, όσο είναι πάνω στο splitter που έπαιζε 1 χρόνο τώρα απροβλημάτισα.
Παίζει το ίντερνετ μόνο αν συνδέσω το ρούτερ απευθείας στην μπρίζα.Με σπλίτερ, με ή χωρίς τηλεφωνική συσκευή πάνω, δεν έχω ίντερνετ... :rtfm:

Δεν έχεις ένα άλλο,να δοκιμάσεις?:hippy:

RASTAVIPER
28-10-11, 11:10
Δοκίμασα και με αυτό που μου έστειλε η WIND με το νέρο ρούτερ...
Καμιά διαφορά :whistle:

georgea
31-10-11, 22:24
Εντυπώσεις 6η μέρα τώρα.. Τις πρώτες μέρες η ταχύτητα έφτανε στο speed test μέχρι 9 με 10 Mbps.
Σήμερα μου βγάζει μια 7 μια 4 μια 10.. Οπότε έχει ένα θέμα.
Απο το ftp του οτε to download με τον οτε ήταν μονίμως κολλήμενο στα 1,2Mb/sec. Τωρα με την wind παίζει.. από 600kb/sec έως 850kb/sec

georgea
07-11-11, 00:24
Εντυπώσεις τελευταίες μέρες.
Ξαφνικά σε speed test βλέπω ταχύτητα 700kb/sec (στον οτε ήμουν μονίμως στο down 1,2MB). Σήμερα μπαίνω και βλέπω 350 και παθαίνω πλάκα.. Τους παίρνω τηλέφωνο και μου λένε να βγάλω το φίλτρο απο το τηλέφωνο μήπως φταίει αυτό.. Να σημειώσω πως το σπίτι ειναι καινουργιο, μέχρι και το καλώδιο απο τον πυλώνα είναι καινούργιο.
Το βγάζω.. Η ταχύτητα είτε με τηλέφωνο είτε χωρίς.. στα ίδια..
Ξανακάνω ελεγχο εντωμεταξύ.. στα 700 με 800 κατέβασμα.. Τους ξαναπέρνω να τους πω πως υπάρχουν αυξομιώσεις και μου είπε ότι μπορεί να φταίνε τα site που κάνω τον έλεγχο.. ότι είναι φορτωμένα... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΑΠΛΩΣ.. πουλώντας τρελίτσα... Θα δω πως θα πάει και το πολύ πολύ να τους κάνω έγγραφο υπαναχώρησης και επιστροφής στον παλιο πάροχο.

hakerboy
07-11-11, 01:33
@georgea έχεις βάλει το modem της wind? αν όχι βάλτο και δες από εκεί τα stat της γραμμής

vaggoulas
07-11-11, 02:12
Εντυπώσεις τελευταίες μέρες.
Ξαφνικά σε speed test βλέπω ταχύτητα 700kb/sec (στον οτε ήμουν μονίμως στο down 1,2MB). Σήμερα μπαίνω και βλέπω 350 και παθαίνω πλάκα.. Τους παίρνω τηλέφωνο και μου λένε να βγάλω το φίλτρο απο το τηλέφωνο μήπως φταίει αυτό.. Να σημειώσω πως το σπίτι ειναι καινουργιο, μέχρι και το καλώδιο απο τον πυλώνα είναι καινούργιο.
Το βγάζω.. Η ταχύτητα είτε με τηλέφωνο είτε χωρίς.. στα ίδια..
Ξανακάνω ελεγχο εντωμεταξύ.. στα 700 με 800 κατέβασμα.. Τους ξαναπέρνω να τους πω πως υπάρχουν αυξομιώσεις και μου είπε ότι μπορεί να φταίνε τα site που κάνω τον έλεγχο.. ότι είναι φορτωμένα... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΑΠΛΩΣ.. πουλώντας τρελίτσα... Θα δω πως θα πάει και το πολύ πολύ να τους κάνω έγγραφο υπαναχώρησης και επιστροφής στον παλιο πάροχο.
Να μας έλεγες και πόσο συγχρονίζεις όταν βλέπεις αυτά τα σκαμπανεβάσματα.Τις μετρήσεις μέσω lan ή μέσω wi-fi τις κάνεις?

hakerboy
07-11-11, 06:42
@georgea έχεις περάσει το username/password? πόσο μακρύ είναι το καλώδιο από το modem μέχρι την πρίζα; Δες μία πόσο είναι το SNR σου. τώρα, απ'ότι βλέπω στην φωτογραφία έχεις 11mbps περίπου. και SNR 9.5, ισχύει; Με τον ΟΤΕ στα ίδια επίπεδα ήσουν απ ότι βλέπω στο modem, και κάτι άλλο, τις τελευταίες μέρες όντως απ ότι έχω ενημερωθεί σε μερικά διεθνή site υπάρχουν κάποια προβλήματα, δες την ταχύτητα σου από εδώ.

FTP.NTUA.GR

κατέβασε 3 αρχεία μαζί και βγάλε το άθροισμα. Είναι το πιο έγκυρο.
περιμένω αποτελέσματα.

RASTAVIPER
07-11-11, 09:33
Εντυπώσεις τελευταίες μέρες.
Ξαφνικά σε speed test βλέπω ταχύτητα 700kb/sec (στον οτε ήμουν μονίμως στο down 1,2MB). Σήμερα μπαίνω και βλέπω 350 και παθαίνω πλάκα.. Τους παίρνω τηλέφωνο και μου λένε να βγάλω το φίλτρο απο το τηλέφωνο μήπως φταίει αυτό.. Να σημειώσω πως το σπίτι ειναι καινουργιο, μέχρι και το καλώδιο απο τον πυλώνα είναι καινούργιο.
Το βγάζω.. Η ταχύτητα είτε με τηλέφωνο είτε χωρίς.. στα ίδια..
Ξανακάνω ελεγχο εντωμεταξύ.. στα 700 με 800 κατέβασμα.. Τους ξαναπέρνω να τους πω πως υπάρχουν αυξομιώσεις και μου είπε ότι μπορεί να φταίνε τα site που κάνω τον έλεγχο.. ότι είναι φορτωμένα... ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΑΠΛΩΣ.. πουλώντας τρελίτσα... Θα δω πως θα πάει και το πολύ πολύ να τους κάνω έγγραφο υπαναχώρησης και επιστροφής στον παλιο πάροχο.
Αν δεν έχεις κατεβάσει αρχεία για δοκιμή, από αξιόπιστα site όπως το ftp.ntua.gr ή πχ drivers από το site της ΑΤΙ, τότε εσύ δεν κάνεις σωστή μέτρηση και να πάρεις πίσω και να ζητήσεις συγγνώμη. :nono: Πολύ σωστά σου είπαν ότι μπορεί να φταίνε τα site.
Δεν φταίνει πάντα οι άλλοι.:down:

georgea
07-11-11, 13:47
Μόλις μου τηλεφώνησαν απο την wind να μάθουν άμα έχω προβλήματα κλπ.. Του είπα τα χθεσινά και τρελάθηκε.. Μου υποσχέθηκε πως το θέμα θα φτιαχτεί.. Μου είπε να δοκιμάσω το δικό τους το ρουτερ.. πράγμα που θα κάνω αργότερα..
Ο συγχρονισμός για τον φίλο που ρώτησε είναι ο ίδιος και όταν εχω πρόβλημα.. Εχθές που μέτρησα στα 350 το down είχε αλλάξει και κλείδωνα στα 12,000 από 11,700.
User name kai Pass φυσικά εχω βάλει.... Χωρίς να βάλω δεν γινόταν η σύνδεση.. όπως είπα κράτησα την ίδια εγκατάσταση που είχα με τον ΟΤΕ.
Τις μετρήσεις τις κάνω πάντοτε μέσω lan (και το καλώδιο utp 6αρι απο το ρουτερ είναι περίπου 10 μέτρα.. Έχω τραβήξει σε ολο το σπιτι καλώδια.. σε 7 διαφορετικά σημεία που καταλήγουν σε πρίζες legrand... .. (Ξεχωριστά καλώδια σε κάθε πρίζα που καταλήγουν στο ρουτερ).. Η Γραμμή δε του οτε απο τον πυλώνα στο σπίτι είναι μόλις ενός χρόνου καθως δεν υπήρχε πριν τηλέφωνο και τα utp στους τείχους έβαλα τον ηλεκτρολόγο να τα βάλει 20 πόντους μακρυά απο κάθε καλωδιο ρεύματος για την αποφυγή πιθανών προβλημάτων (όπως με συμβούλεψε φίλος ηλεκτρονικός). Φυσικά εκει που διασταρώνονται αναγκαστικά πέρασαν όσο το δυνατόν ποιο κάθετα μεταξύ τους.
Όταν πάω σπίτι θα δοκιμάσω και απο FTP.NTUA.GR που δεν έχω κάνει το τεστ.

Για τον τελευταίο φίλο που με τον τρόπο που απαντάει δείχνει να δουλεύει στην wind, να ενημέρωσω πως οι μετρήσεις γίνονται και γινόντουσαν πάντοτε απο
http://speedtest.net/
http://speedtest.ftp.otenet.gr/ (με το αρχείο του 1GB)
http://speedtest.hol.gr/ (τελευταία κάνω και εκει)
Δεν είναι δυνατόν όλα να μου δείχνουν την ίδια ταχύτητα.. είτε αυτή είναι 3 είτε αυτή είναι 10..
άμα το ένα έδειχνε 3 και το άλλο 10 θα έλεγα πως υπάρχει θέμα.. Άρα δεν είναι θέμα φορτωμένων site.
Εδώ να σημειώσω πως έχω 2 υπολογιστές συνδεδεμένους και πως τα τεστ έγιναν και απο τους δυο (κλειστός ο ένας κάθε φορά), άρα ούτε παίζει θέμα ιου, trojan κλπ. που φυσικά είμαι ιδιαίτερα σχολαστικός που μπαίνω και ενημερωμένα τα πάντα antivirus κλπ.

Το μόνο που δεν έχω κάνει στο thomson είναι αναβάθμιση του firmawre. Έχω την έκδοση 7 κάτι.. δεν την θυμάμαι ακριβώς.. θα το δω σπίτι.. Δεν ξέρω φυσικά αν επηραιάζει επειδή άλλαξα πάροχο. Πάντως με τον ΟΤΕ δούλευε τρένο.

Χάρηκα πάντως ιδιαίτερα με την κίνηση της wind να μου τηλεφωνήσει και να ενδιαφερθεί.. Ελπίζω και εύχομαι να το λύσω σύντομα το θέμα.

hakerboy
07-11-11, 14:26
Κοίτα, το θέμα είναι ότι με τα καλώδια που έχει ο καθένας θα πιάσει την ανάλογη ταχύτητα, οπότε την ίδια με τον οτε θα έχεις μπορεί και λίγο παραπάνω, δοκίμασε σε παρακαλώ πολύ από ftp.ntua.gr και βάλε το ZTE που σου έχουν στείλει.

RASTAVIPER
07-11-11, 16:43
georgea είσαι γραφικός με αυτά που λες.Και δεν πειράζει που δεν έκανες τον κόπο να ψάξεις και να ενημερωθείς για το πώς μετράμε αξιόπιστα μια γραμμή (είτε με εργαλεία ping που παρέχει το ίδιο το φόρουμ που φιλοξενείσαι, είτε μέσω downloads από site που αναφέρθηκαν πιο πάνω), αλλά ψάχνεις αφορμή να κατηγορήσεις εταιρείες και πρόσωπα με το παραμικρό.
Άνοιξε λοιπόν τα μάτια σου και διάβασε λίγο γενικότερα για το ισχύει για αυτά που ρωτάς.Και για το thomson που ρωτάς έχει αναφερθεί σε άλλα topics πώς τα πάει σε σχέση με το ΖΤΕ.

georgea
07-11-11, 17:46
Μόλις έβαλα το ΖΤΕ
(Βασικά δεν το είχα βάλει απο την αρχή καθόσον σε τηλεφωνική συνομιλία που είχα για να ρωτήσω για τους αναλυτικούς λογαριασμούς πριν μέρες μου είπε ο υπάλληλος ότι το thomson είναι καλύτερο και να το αφήσω).
Μπήκε κατευθείαν στο ιντερνετ με τους προεπιλεγμένους κωδικους που είχε η wind... Έβαλα αυτούς που μου έδωσαν και κόλλησε λίγο.. αλλα απλά ήθελε να αποσυνδεθώ απο το ρουτερ και να ξανασυνδεθώ (άσχετα που μου είπαν τώρα στο τηλέφωνο ότι βάζω τους κωδικους λάθος).
Τεσπά τα στατιστικά της νέας γραμμής είναι αυτά

Υ.Γ.
RASTAVIPER παλικάρι μου δεν είμαι εδώ να μαλώσω μαζί σου και ούτε έχω καμιά διάθεση............ αλλα άμα συνεχίσεις να με προσβάλεις έτσι θα το κάνω.

georgea
07-11-11, 17:47
Με το ΖΤΕ

RASTAVIPER
07-11-11, 19:18
Επειδή και εγώ είχα κάποια θέματα στην αρχή με την νέα γραμμή μου, θέλω να πω ότι πλέον έφτιαξαν τα πάντα και σήμερα κατόπιν αιτήσεως μου, έγινε το προφίλ από 9,5 σε 6 και ανέβηκε η ταχύτητα download μου στο 1,7MB/sec, από κοντα στο 1 που ήταν πριν!! :oneup:
Ενδεικτικά στο πατρικό μου, 3 τετράγωνα πιο πάνω δεν έπιανα πάλι με Wind γραμμή και ΖΤΕ ρούτερ, πάνω από 1,4Mb/sec.

lex_luthor
07-11-11, 21:27
Μόλις μου τηλεφώνησαν απο την wind να μάθουν άμα έχω προβλήματα κλπ.. Του είπα τα χθεσινά και τρελάθηκε.. Μου υποσχέθηκε πως το θέμα θα φτιαχτεί.. Μου είπε να δοκιμάσω το δικό τους το ρουτερ.. πράγμα που θα κάνω αργότερα..
Ο συγχρονισμός για τον φίλο που ρώτησε είναι ο ίδιος και όταν εχω πρόβλημα.. Εχθές που μέτρησα στα 350 το down είχε αλλάξει και κλείδωνα στα 12,000 από 11,700.
User name kai Pass φυσικά εχω βάλει.... Χωρίς να βάλω δεν γινόταν η σύνδεση.. όπως είπα κράτησα την ίδια εγκατάσταση που είχα με τον ΟΤΕ.
Τις μετρήσεις τις κάνω πάντοτε μέσω lan (και το καλώδιο utp 6αρι απο το ρουτερ είναι περίπου 10 μέτρα.. Έχω τραβήξει σε ολο το σπιτι καλώδια.. σε 7 διαφορετικά σημεία που καταλήγουν σε πρίζες legrand... .. (Ξεχωριστά καλώδια σε κάθε πρίζα που καταλήγουν στο ρουτερ).. Η Γραμμή δε του οτε απο τον πυλώνα στο σπίτι είναι μόλις ενός χρόνου καθως δεν υπήρχε πριν τηλέφωνο και τα utp στους τείχους έβαλα τον ηλεκτρολόγο να τα βάλει 20 πόντους μακρυά απο κάθε καλωδιο ρεύματος για την αποφυγή πιθανών προβλημάτων (όπως με συμβούλεψε φίλος ηλεκτρονικός). Φυσικά εκει που διασταρώνονται αναγκαστικά πέρασαν όσο το δυνατόν ποιο κάθετα μεταξύ τους.
Όταν πάω σπίτι θα δοκιμάσω και απο FTP.NTUA.GR που δεν έχω κάνει το τεστ.

Για τον τελευταίο φίλο που με τον τρόπο που απαντάει δείχνει να δουλεύει στην wind, να ενημέρωσω πως οι μετρήσεις γίνονται και γινόντουσαν πάντοτε απο
http://speedtest.net/
http://speedtest.ftp.otenet.gr/ (με το αρχείο του 1GB)
http://speedtest.hol.gr/ (τελευταία κάνω και εκει)
Δεν είναι δυνατόν όλα να μου δείχνουν την ίδια ταχύτητα.. είτε αυτή είναι 3 είτε αυτή είναι 10..
άμα το ένα έδειχνε 3 και το άλλο 10 θα έλεγα πως υπάρχει θέμα.. Άρα δεν είναι θέμα φορτωμένων site.
Εδώ να σημειώσω πως έχω 2 υπολογιστές συνδεδεμένους και πως τα τεστ έγιναν και απο τους δυο (κλειστός ο ένας κάθε φορά), άρα ούτε παίζει θέμα ιου, trojan κλπ. που φυσικά είμαι ιδιαίτερα σχολαστικός που μπαίνω και ενημερωμένα τα πάντα antivirus κλπ.

Το μόνο που δεν έχω κάνει στο thomson είναι αναβάθμιση του firmawre. Έχω την έκδοση 7 κάτι.. δεν την θυμάμαι ακριβώς.. θα το δω σπίτι.. Δεν ξέρω φυσικά αν επηραιάζει επειδή άλλαξα πάροχο. Πάντως με τον ΟΤΕ δούλευε τρένο.

Χάρηκα πάντως ιδιαίτερα με την κίνηση της wind να μου τηλεφωνήσει και να ενδιαφερθεί.. Ελπίζω και εύχομαι να το λύσω σύντομα το θέμα.

Στέκομαι στο τελευταίο σχόλιο σου και συμφωνώ εν μέρει με τον RASTAVIPER με την έννοια ότι δεν χρειάζεται να παίρνεις κατευθείαν το φτυάρι. Η εμπειρία μου λέει πως όλοι οι πάροχοι έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους, απλώς η Wind σε σχέση με τους υπόλοιπους, εκτός από το καλύτερο best value for money (πάντα κατά τη γνώμη μου) είναι και αξιόπιστη. Πραγματικά δεν θέλεις να ξέρεις τι έχω τραβήξει με άλλους, υποτίθεται αξιόπιστους όπως ο ΟΤΕ...

georgea
07-11-11, 22:31
Έχω περάσει απο forthnet, ote, cyta. Και αυτά σε 4 διαφορετικά σπίτια που έχω μετακομίσει..... Τα ξέρω.. γιαυτό τρελαίνομαι τόσο εύκολα... Απλά αυτό το πράγμα στην ελλάδα που ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του με τρελαίνει.. Δεν μπορεί να παίρνω τον άλλον τηλέφωνο και να μου λέει χαζομάρες για το φίλτρο..
Στον παρελθόν με forthnet αναγκάστηκα να αλλάξω όλα τα καλώδια και πρίζες για να αποδείξω ότι δεν φταίω εγώ.. Μέχρι και φορματ έκανα το pc για να μην υπάρχει θέμα ιων.. Με χρέωσαν δε τοτε σε μετακόμιση ενώ συμφωνήσαμε να μην το κάνουν καθως θα παρεμενα πελάτης την κατάργηση της παλιάς γραμμής (καθόσον τότε δεν είχαν υπηρεσία μεταφοράς)
Η cyta απο την άλλη στην οποία ήμουν υπερευχαρηστημένος, όταν μετακόμισα και τους σταμάτησα γιατί δεν είχαν δίκτυο στην περιοχή που θα μετακόμιζα και ενώ τους είχα πει να τους δώσω το ρουτερ πίσω καθως δεν είχα κλείσει χρόνο, μου το ζήτησαν ύστερα από ένα χρόνο. Ευτυχώς το είχα κρατήσει.

Είμαι ένας πελάτης σε γενικότερα επίπεδα που ποτέ δεν αφήνω απλήρωτο λογαριασμό και ούτε θέλω να γίνομαι παράλογος, πχ να πιάνω 24... Άπλά δεν δέχομαι πλέον να πληρώνω για κάτι που δεν έχω και να αντιμετωπίζομαι σαν χαζός.

Αλλα από ότι φαίνεται έπεσα σε λάθος υπάλληλο στην τεχνική υποστήριξη καθώς σήμερα μου τηλεφώνησαν 2 φορές απο την wind, ευγενέστατοι και με κάθε προσπάθεια να σταθεροποιήσουμε την γραμμή..
Δίνω ένα + λοιπόν στο marketing που δείχνει ότι ενδιαφέρονται πραγματικά για τον πελάτη.. Φυσικά το αποτέλεσμα στην πράξη θα δείξει άμα οι υπηρεσίες τους θα πάρουν +.

georgea
07-11-11, 22:55
Μόλις ψιλοσύρθηκε πάλι το το ιντερνετ και κατέβασα και 3 αρχεία από το ntua. Σύνολο 659 kb/sec.

georgea
07-11-11, 23:08
και απο το speed test. Το οποίο όταν έβαλα το νεο ρουτερ μου έδειχνε κάπου στα 9 με 10.. δεν θυμάμε.. άμα στρώσει θα ανεβάσω και νέες.

georgea
07-11-11, 23:30
και τα στατιστικά τώρα που έπεσε η ταχύτητα

tsakman
07-11-11, 23:43
Για δοκίμασε και αυτό http://speedtest.ftp.otenet.gr/
Κατεβάσε καλύτερα το τελευταίο αρχείο πρώτα κανονικά και μετα με κάποιο download manager σαν το idman

georgea
08-11-11, 00:00
Και ειδού η απόδειξη.. έκανα hard reboot το ρούτερ... Μου έβγλαλε τους αρχικούς κωδικους ξανά.. τους άλλαξα.. και μαγικό... Φυσικά μετά πιστεύω θα κάνει πάλι τα ίδια
969kb/sec

georgea
30-11-11, 12:57
και μετά το περας των ημερών να πω.
Η κατάσταση έχει σταθεροποιηθεί. Η γραμμή είναι σταθερή σε download 10 με 11. Αργεί λίγο στην ιστοσελίδες κάποιες φορές χωρίς να είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό..
Με το τηλέφωνο κανένα απολύτως πρόβλημα

georgea
09-12-11, 12:26
Εχθές κατέβαζα ένα αρχείο και σερνόταν.. Κάνω ένα τεστ και βλέπω την ταχύτητα στα 3.. Τους παίρνε τηλέφωνο βραδιάτικα.. Λέω απο μέσα μου πάλι θα μαλώσω.....Το σήκωσαν αμέσως και μιλάω με ένα παλικάρι και παθαίνω την πλάκα μου.. Δεν μου είπε ούτε για χαλασμένα φίλτρα ούτε για παλιά καλώδια.. Είδε το θέμα και μου λέει, όντως υπάρχει πρόβλημα.. Δήλωσε την βλάβη. Επειδή ήταν αργά μου είπε ότι σήμερα θα κάνουν επανακκίνηση την γραμμή μου ή κάτι τέτοιο τελως πάντων.. Με την ευικαιρία του είπα ότι αργεί να ανοίξει τις ιστοσελίδες (κάνει 2-4 δεύτερολεπτα).
Οπότε με υπόδειξη δικιά του αλλάξαμε το dns σε σταθερό και το mtu απο το ρουτερ το βάλαμε στα 1390. Υπήρξε διαφορά κατευθείαν.. όχι τρελή αλλα υπήρξε.. Θα δω και σήμερα αμα φτιάξει η γραμμή και θα σας ενημερώσω.
Η βλακεία μου βέβαια είναι ότι δεν κράτησα το ονοματεπώνυμο του παλικαριού.. Μακάρι να ήταν όλοι οι τεχνικοί σαν αυτόν..

@ ADSLgr.com All rights reserved.