PDA

Επιστροφή στο Forum : Από ΟΤΕ σε forthnet



man24s
05-10-11, 14:27
Χτες πέρασα απο τον ΟΤΕ στη 4ΤΗΝΕΤ.Μέχρι στιγμής οι εντυπώσεις μου είναι άριστες.Συνδέθηκα αμέσως,με διακοπή μόλις μιας ώρας της γραμμής,η ποιότητα των τηλεφωνημάτων είναι άριστη και το ιντερνετ στα 12-13 mbps ,όσα δηλαδή είχα ακριβώς και με τον ΟΤΕ.

GiannisG7
05-10-11, 20:45
Απο On line gaming πως τα πας

man24s
07-10-11, 13:55
σφαίρα...Καμία διαφορά με τον ΟΤΕ.

Untouchable
07-10-11, 14:27
Ουτε στον παπα τοτε να μην το πεις...
Σε εμενα τοτε ηταν το ακρως ... αντιθετο!!!

treli@ris
07-10-11, 14:35
Τρεξε και το γνωστο script (http://www.adslgr.com/forum/downloads.php?do=file&id=1922) καποια στιγμη μετα τις 8-9 το βραδυ

Erwdios
08-10-11, 20:22
Χτες πέρασα απο τον ΟΤΕ στη 4ΤΗΝΕΤ.Μέχρι στιγμής οι εντυπώσεις μου είναι άριστες.Συνδέθηκα αμέσως,με διακοπή μόλις μιας ώρας της γραμμής,η ποιότητα των τηλεφωνημάτων είναι άριστη και το ιντερνετ στα 12-13 mbps ,όσα δηλαδή είχα ακριβώς και με τον ΟΤΕ.

Πόσο καιρό μετά την αίτηση σου μεταφέρθηκες φίλε μου?

man24s
09-10-11, 05:55
05/10/2011 12:59 Η υπηρεσίας σας ενεργοποιήθηκε
05/10/2011 11:50 Το αίτημα φορητότητας του τηλεφωνικού σας αριθμού προωθήθηκε επιτυχώς
05/10/2011 11:44 Επιτυχής καταχώρηση αίτησης από ΟΤΕ
21/09/2011 19:40 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης: 05/10/2011 00:00:00
21/09/2011 12:48 Προωθήθηκε το αίτημα φορητότητας του τηλεφωνικού σας αριθμού
20/09/2011 11:53 To αίτημά σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση.
19/09/2011 17:18 Η αίτησή σας επαναπροωθήθηκε στον ΟΤΕ
16/09/2011 17:44 Ολοκληρώθηκε η διαδικασία δέσμευσης καλωδίωσης από τον ΟΤΕ
16/09/2011 17:44 To αίτημά σας προωθήθηκε στον ΟΤΕ για υλοποίηση
16/09/2011 17:44 Η αίτησή σας έχει παραληφθεί και καταχωρηθεί στα συστήματα της Forthnet

lehrer
09-10-11, 08:02
η ποιότητα των τηλεφωνημάτων είναι άριστη
Δεν εχω σκοπο να σε αμφισβητησω αλλα εγω εχω διαφορετικη εμπειρια. Κι εγω ημουν παλια στη Forthnet και η ποιοτητα των τηλεφωνικων κλησεων ηταν πολυ κακη. Ακομα και σημερα οταν καλω αριθμους Forthnet (απο HOL πλεον) η ποιοτητα ειναι πολυ κακη. Στις κλησεις προς αλλους παροχους δεν αντιμετωπιζω προβλημα. Στη Forthnet δεν ακουω ποτε καθαρα, υπαρχει θορυβος και η συνομιλια δεν ειναι καθολου ευχαριστη.

explorer
09-10-11, 13:55
Δεν εχω σκοπο να σε αμφισβητησω αλλα εγω εχω διαφορετικη εμπειρια. Κι εγω ημουν παλια στη Forthnet και η ποιοτητα των τηλεφωνικων κλησεων ηταν πολυ κακη. Ακομα και σημερα οταν καλω αριθμους Forthnet (απο HOL πλεον) η ποιοτητα ειναι πολυ κακη. Στις κλησεις προς αλλους παροχους δεν αντιμετωπιζω προβλημα. Στη Forthnet δεν ακουω ποτε καθαρα, υπαρχει θορυβος και η συνομιλια δεν ειναι καθολου ευχαριστη.

Ασχετο! Η γραμμη σου δεν κανει διακρισεις οταν ειναι να καλεσεις συνδρομητες Forthnet. Και επειδη ,κατα τα λεγομενα σου παντα, το παρατηρησες μονο σε συνδρομητη Forthnet ας βαλει κανενα φιλτρακι στη συσκευη του ο γνωστος σου ή αν εχει συνδεσει ηδη να το αλλαξει.Αυτα για αρχη.

lehrer
09-10-11, 14:17
Ασχετο! Η γραμμη σου δεν κανει διακρισεις οταν ειναι να καλεσεις συνδρομητες Forthnet. Και επειδη ,κατα τα λεγομενα σου παντα, το παρατηρησες μονο σε συνδρομητη Forthnet ας βαλει κανενα φιλτρακι στη συσκευη του ο γνωστος σου ή αν εχει συνδεσει ηδη να το αλλαξει.Αυτα για αρχη.
Δεν το εχω παρατηρησει μονο σε ενα συνδρομητη Forthnet αλλα σε πολλους.

invaider
09-10-11, 14:38
Στις κλησεις προς αλλους παροχους δεν αντιμετωπιζω προβλημα. Στη Forthnet δεν ακουω ποτε καθαρα

Αλοιος φαινετε να εγραψες.

lehrer
09-10-11, 14:47
Στο πρωτο μου σχολιο (#8) ειπα:

Ακομα και σημερα οταν καλω αριθμους Forthnet (απο HOL πλεον) η ποιοτητα ειναι πολυ κακη.
Καλο ειναι να διαβαζουμε πιο προσεκτικα!

explorer
10-10-11, 09:37
Δεν το εχω παρατηρησει μονο σε ενα συνδρομητη Forthnet αλλα σε πολλους.

Δεν αναιρει αυτο που σου προτεινα ο αριθμος των συνδρομητων.Ας βαλουν φιλτρα οσοι και να ειναι. Ειναι το λιγοτερο κουτο να πιστευουμε οτι η γραμμη μας επιλεγει τον παροχο που θα καλεσουμε για να ακουστει θορυβος.

vaskos
10-10-11, 14:49
Δεν αναιρει αυτο που σου προτεινα ο αριθμος των συνδρομητων.Ας βαλουν φιλτρα οσοι και να ειναι. Ειναι το λιγοτερο κουτο να πιστευουμε οτι η γραμμη μας επιλεγει τον παροχο που θα καλεσουμε για να ακουστει θορυβος.

Αυτό σε είπε ρε φίλε; Οτι πιστέυει ότι η γραμμή του επιλέγει τον πάροχο που θα καλέσει για να ακουστεί ο θόρυβος; Όπως σε αρέσει τα μεταφράζεις, έτσι;
Εντάξει ρε φίλε. Η fothnet είναι η καλύτερη του κόσμου και όλοι εμείς είμαστε τρελοί. Ευχαριστήθηκες τώρα;

explorer
10-10-11, 18:04
Αυτό σε είπε ρε φίλε; Οτι πιστέυει ότι η γραμμή του επιλέγει τον πάροχο που θα καλέσει για να ακουστεί ο θόρυβος; Όπως σε αρέσει τα μεταφράζεις, έτσι;
Εντάξει ρε φίλε. Η fothnet είναι η καλύτερη του κόσμου και όλοι εμείς είμαστε τρελοί. Ευχαριστήθηκες τώρα;

Guess what!! Αυτο που σου απαντησα περι ψυχολογικων και στο αλλο post μου ισχυει και εδω.Αντε ciao

sdikr
10-10-11, 19:45
Ασχετο! Η γραμμη σου δεν κανει διακρισεις οταν ειναι να καλεσεις συνδρομητες Forthnet. Και επειδη ,κατα τα λεγομενα σου παντα, το παρατηρησες μονο σε συνδρομητη Forthnet ας βαλει κανενα φιλτρακι στη συσκευη του ο γνωστος σου ή αν εχει συνδεσει ηδη να το αλλαξει.Αυτα για αρχη.

Και πως ακριβώς θα βοηθήσει το πρόβλημα με το να βάλει φίλτρο αυτός στην γραμμή του;

Αν ήταν δικό του πρόβλημα, θα το είχε σε όλες τις κλήσεις, αυτό είναι το λεγόμενο fact

Μας μένουν άλλα 3.
1. έχει πρόβλημα η διασύνδεση μεταξύ των δυο παρόχων (αν υπάρχει κάτι τέτοιο)
2. έχει πρόβλημα ο καλούμενος συνδρομητής
3. έχει πρόβλημα ο παρόχος πχ λόγω συμπίεσης

το φταίει ο ΟΤΕ δεν κολλάει εδώ

explorer
10-10-11, 22:10
Και πως ακριβώς θα βοηθήσει το πρόβλημα με το να βάλει φίλτρο αυτός στην γραμμή του;

Αν ήταν δικό του πρόβλημα, θα το είχε σε όλες τις κλήσεις, αυτό είναι το λεγόμενο fact

Μας μένουν άλλα 3.
1. έχει πρόβλημα η διασύνδεση μεταξύ των δυο παρόχων (αν υπάρχει κάτι τέτοιο)
2. έχει πρόβλημα ο καλούμενος συνδρομητής
3. έχει πρόβλημα ο παρόχος πχ λόγω συμπίεσης

το φταίει ο ΟΤΕ δεν κολλάει εδώ

Kαλα διαβασες τι εγραψα ??? α) Ειπα καπου εγω οτι φταιει ο ιδιος??? Για αρχη ειπα να βαλουν φιτρα οι συνδρομητες της Forthnet - οι γνωστοι του δηλαδη.
β)τι σχεση εχει η διασυνδεση των 2 παροχων με το θορυβο που ακουει αυτος οταν καλει συνδρομητες Forthnet.Οχι δηλαδη εξηγησε το μου γιατι οχι μονο δε στεκει αλλα ειναι και ασχετο.Παντελως ομως!
γ)Τι σχεση εχει παλι η συμπιεση με το παρον θεμα του θορυβου που ακουει αυτος??? Κανα αλλο ασχετο θα πεταξει κανενας?
δ)Ειπε κανενας οτι φταιει ο οτε?? Φταιει μονο στην ακραια περιπτωση που οοοολλοι οι γνωστοι του που ειναι Forthnet μενουν οοοοολλοι στην ιδια περιοχη και παιρνουν οοοολοι γραμμες απο το ιδιο καφαο οποτε εκει υπαρχη καλωδιακη και ναι σαυτην την περιπτωση φταιει ο οτε. Αλλα ειπαμε ειναι ακραια περιπτωση.
Ας ξεκινησει με το α) και βλεπουμε αγαπητε μου

sdikr
10-10-11, 22:16
Kαλα διαβασες τι εγραψα ??? α) Ειπα καπου εγω οτι φταιει ο ιδιος??? Για αρχη ειπα να βαλουν φιτρα οι συνδρομητες της Forthnet - οι γνωστοι του δηλαδη.
β)τι σχεση εχει η διασυνδεση των 2 παροχων με το θορυβο που ακουει αυτος οταν καλει συνδρομητες Forthnet.Οχι δηλαδη εξηγησε το μου γιατι οχι μονο δε στεκει αλλα ειναι και ασχετο.Παντελως ομως!
γ)Τι σχεση εχει παλι η συμπιεση με το παρον θεμα του θορυβου που ακουει αυτος??? Κανα αλλο ασχετο θα πεταξει κανενας?
δ)Ειπε κανενας οτι φταιει ο οτε?? Φταιει μονο στην ακραια περιπτωση που οοοολλοι οι γνωστοι του που ειναι Forthnet μενουν οοοοολλοι στην ιδια περιοχη και παιρνουν οοοολοι γραμμες απο το ιδιο καφαο οποτε εκει υπαρχη καλωδιακη και ναι σαυτην την περιπτωση φταιει ο οτε. Αλλα ειπαμε ειναι ακραια περιπτωση.
Ας ξεκινησει με το α) και βλεπουμε αγαπητε μου

β και γ μιλάνε για συμπίεση


έχεις δίκαιο δεν το διάβασα σωστά το μήνυμα σου, φταίνε τα φίλτρα όλων

vaskos
11-10-11, 12:45
β και γ μιλάνε για συμπίεση


έχεις δίκαιο δεν το διάβασα σωστά το μήνυμα σου, φταίνε τα φίλτρα όλων

Λίγο ντροπή, έτσι. Άιντε δηλαδή ο καθένας λέει ότι θέλει και βγάζει λάθος τον άρχοντα της γνώσης explorer. :mad:

explorer
11-10-11, 15:00
β και γ μιλάνε για συμπίεση

Και παλι δε μου εξηγησες που κολαει η συμπιεση στο προβλημα του.Αν κατι δεν γνωριζουμε καλο ειναι να μην εκφερουμε γνωμη.Ευχαριστω

sdikr
11-10-11, 16:01
Και παλι δε μου εξηγησες που κολαει η συμπιεση στο προβλημα του.Αν κατι δεν γνωριζουμε καλο ειναι να μην εκφερουμε γνωμη.Ευχαριστω

όταν υπάρχει συμπίεση, μερικές φορές αλλάζει και η χροιά αυτού που ακούμε
Εξαρτάται πάντα το τι θεωρείς εσύ θόρυβο (ή ο κάθε ένας)

explorer
11-10-11, 20:14
όταν υπάρχει συμπίεση, μερικές φορές αλλάζει και η χροιά αυτού που ακούμε
Εξαρτάται πάντα το τι θεωρείς εσύ θόρυβο (ή ο κάθε ένας)

Δεν εχει καμμια σχεση μα καμμια το προβλημα που αντιμετωπιζει με τη συμπιεση το ξαναγραφω! Δεν υπαρχει καμμια σχεση επιπλεον με τη διασυνδεση των 2 παροχων οπως εγραψες. Αν και αμφισβητω ανοιχτα αυτα που γραφει, ηδη εχουμε πει τι πρεπει να ελεγξει. Μην τα ξαναλεμε το κουραζουμε νομιζω.

sdikr
11-10-11, 20:40
Δεν εχει καμμια σχεση μα καμμια το προβλημα που αντιμετωπιζει με τη συμπιεση το ξαναγραφω! Δεν υπαρχει καμμια σχεση επιπλεον με τη διασυνδεση των 2 παροχων οπως εγραψες. Αν και αμφισβητω ανοιχτα αυτα που γραφει, ηδη εχουμε πει τι πρεπει να ελεγξει. Μην τα ξαναλεμε το κουραζουμε νομιζω.

Δεν μπορείς να πεις οτι δεν είναι πρόβλημα συμπίεσης (εκτός φυσικά αν το ξέρεις με κάποιον τρόπο) άλλωστε για αυτό υπάρχουνε τόσα και τόσα codecs

Αναλογικά να το πάρεις δεν μπορεί όλοι οι γνωστοί του να μην έχουν φίλτρο.

ούτε μπορεί να φταίει το φίλτρο όταν σου λένε "ελα τι είπες; "

explorer
11-10-11, 21:29
Sorry τωρα προσεξα οτι εχει hol και voip τηλεφωνια.Αρα αν δεν ειναι τα φιλτρα που κανουν τη ζημια μπορει να ειναι και θεμα συμπιεσης. Αλλα και παλι αυτο δεν εχει να κανει με τη Forthnet. Aς δηλωσει βλαβη στον παροχο του να ελεγξει τo codecs και την κωδικοποιηση του σηματος του προς το δικτυο της Forthnet. Δεν εχει να κανει με βλαβη της Forthnet αυτο.

sdikr
11-10-11, 21:33
Sorry τωρα προσεξα οτι εχει hol και voip τηλεφωνια.Αρα αν δεν ειναι τα φιλτρα που κανουν τη ζημια μπορει να ειναι και θεμα συμπιεσης. Αλλα και παλι αυτο δεν εχει να κανει με τη Forthnet. Aς δηλωσει βλαβη στον παροχο του να ελεγξει τo codecs και την κωδικοποιηση του σηματος του προς το δικτυο της Forthnet. Δεν εχει να κανει με βλαβη της Forthnet αυτο.

Αυτό δεν το ξέρουμε, μπόρει να είναι της Hol αλλά μπορεί να είναι και της forthnet

ΥΓ μην μπερδεύεις το ότι έχει καλώδιο στον συνδρομητή και τα δυο voip είναι

explorer
11-10-11, 22:16
Ας δηλωσει βλαβη στον παροχο του λοιπον και να μας πει τελικα που ηταν το προβλημα

@ ADSLgr.com All rights reserved.