PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητες Εγγραφής NEC ND-2500A



kubiak
09-04-04, 16:54
Σε υπολογιστή P3-733, 384 RAM PCI 133,
WinXP Pro en SP1, Roxio Easy CD & DVD Creator v6,
M/B QDI Advance 9 (VIA), CD-ROM Creative CD5233E,
το DVD-R αναγνωρίζεται ως "_NEC DVD_RW ND-2500A".

Στο Secondary IDE Channel Properties:
Device 0: Ultra DMA Mode 1
Device 1: Multi-Word DMA Mode 2.

Το πρόβλημα που έχω έιναι ότι η μέγιστη ταχ.
εγγραφής που βλέπω στο Roxio είναι 24x για τα CD
και 4x για τα DVD.

Αν και θα αλλάξω PC, γιατί πιστεύετε ότι δεν πιάνω
την max ταχ. 32x CD, 8x DVD;

Είναι πιθανόν να χρειάζεται να κάνω update το BIOS;

φιλικά...

kubiak
13-04-04, 10:58
άκυρο, τελικά έφταιγαν τα cd, δοκίμασα κάποια άλλα και η ταχύτητα πήγε στο 32x (ουφ)...

φιλικά...

reddevils
14-04-04, 02:33
<font face="arial,helvetica,sans-serif" size="2">Σε τι μαρκα εγραψες dvd x8 ? Εγω εχω δοκιμασει σε αρκετες μαρκες και ολο x4 γραφω..</font></p>

mindtrapper
14-04-04, 02:38
try these - tayo yuden (+R)

reddevils
14-04-04, 02:42
<font face="arial,helvetica,sans-serif" size="2">ok θα τα δοκιμασω , γιατι μεχρι τωρα , εχω δοκιμασει , ritek, datawrite (κοκκινα και κιτρινα) , ενω σε καποια bulkpaq γραφει x2.4 .</font></p>

<font face="arial,helvetica,sans-serif" size="2">Και κατι αλλο.. αν γραψεις ταινιες x8 , αυτες παιζουν κανονικα στα επιτραπεζια dvd players ?</font></p>

alefgr
15-04-04, 03:34
Για όσους έχουν το Nec ND-2500A.

Έχει γράψει κανείς σε δισκάκια no-name από το Πλαίσιο;

Είναι αξιόπιστα και αν ναί σε ποιά ταχύτητα;

Και κάτι ακόμα. Στα Sentinel DVD+R X4 σε μερικά από αυτά, έχω πρόβλημα στο verify μέσω του Nero (μετά από γράψημο). Μετά από προσεκτική ματιά, διαπίστωσα ότι τα δισκάκια είχαν ατέλειες στην βαφή τους και μάλλον γι'αυτό είχαν πρόβλημα στο διάβασμα με το Nec. Όταν όμως τα τέσταρα με το Asus, είχαν μεν μια μείωση στην ταχύτητα στο προβληματικό αρχείο αλλά δεν έβγαζε error. Οπότε το Nec από διάβασμα δεν είναι και τόσο αξιόπιστο.

Είχατε αντίστοιχα προβλήματα αξιοπιστίας;

kubiak
15-04-04, 06:18
<font face="arial,helvetica,sans-serif" size="2">Σε τι μαρκα εγραψες dvd x8 ? Εγω εχω δοκιμασει σε αρκετες μαρκες και ολο x4 γραφω..</font></p>

Να σου πω την αλήθεια δεν έγραψα DVD σε 8x, όμως ένα φίλος μου που έχει το 2500 γράφει DVD με ταχ. 8x σε κάτι DVD "That's" ή "Thats", θα τον ρωτήσω να σου πω.




<font face="arial,helvetica,sans-serif" size="2">Έχει γράψει κανείς σε δισκάκια no-name από το Πλαίσιο;

Είναι αξιόπιστα και αν ναί σε ποιά ταχύτητα;</font></p>

Παλικάρι πριν από κάποια χρόνια είχα αγοράσει αρκετές φορές κάτι CD-R's της PIONEER από το Πλαίσιο τα οποία ήταν τα χειρότερα που είδα ποτέ (προβλήματα ανάγνωσης κλπ). Ο λόγος που τα αγόρασα ήταν μεν η χαμηλή τιμή τους αλλά -ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΑ- δε ότι τα πουλούσε το Πλαίσιο.
Γιατί ναι μεν αγόραζα κάτι φτηνό, πίστευα δε ότι δεν θα δεχόταν το πλαίσιο να βάλει και τόσο χαμηλής ποιότητας εμπόρευμα.

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΙΞΩ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ, ούτως ή άλλως αρκετές φορές έχω αγοράσει και θα αγοράσω πάλι από εκεί, η άποψή μου όμως για την αξιοπιστία του στα προϊόντα του που έχουν ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗ ΤΙΜΗ κλονίστηκε ανεπανόρθωτα, και με έχει οδηγήσει στην αναζήτηση και άλλων καταστημάτων που έχουν προϊόντα με χαμηλές τιμές.

φιλικά...

cosmos
15-04-04, 07:17
Ρίξτε μια ματιά και στο http://www.dvdrhelp.com/dvdwriters.php?DVDnameid=208&amp;Search=Search&amp;list=#comments

alefgr
15-04-04, 17:19
Φίλε cosmos πολύ καλό το link και κατατοπιστικό!

Antonis Papadopoulos
17-04-04, 05:13
Παιδια ΜΗ παρετε PHILIPS (απο την κασσετεμπορικη τα πηρα) ΓΡΑΦΟΥΝ μονο 2,4χ.
Αντιθετα πηρα απο τη Μποταση (ενα μικρο καινουριο) καποια με 1.80 ΝΟ ΝΑΜΕ 8χ και ΜΟΛΙΣ ΓΡΑΦΩ! 4-5 τωρα και με verify ολα οκ με χρονο 4,5GB στα 7λεπτα! δηλαδη 8πλης εγραφης οπως λεει και στο μενου του.
Τα φιλιπς ΜΑΠΑ.
Καποιος εχει ακουσει για μια αποθηκη με cd-dvd κλπ στην αργυρουπολη??? ξερει κανεις κατι? υπαρχει λεει και ειναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ απο την κασσετεμπορικη.

alefgr
17-04-04, 05:29
Με 1,80 είναι ακριβά τα Χ8 δισκάκια. Προτιμώ να γράφω με 1,00 δισκάκια Χ4. Απλά κάνει 15 λεπτά.

Κάτι έχω ακούσει για τα Tayo Yuden που φέρνει το E-Shop με τιμή 0,99 και αν και είναι Χ4, σε Nec 2500, LG 4081B, και Plextor 708A γράφει Χ8. Ξέρει κανείς τίποτε επί του θέματος;

reddevils
17-04-04, 10:18
Με 1,80 είναι ακριβά τα Χ8 δισκάκια. Προτιμώ να γράφω με 1,00 δισκάκια Χ4. Απλά κάνει 15 λεπτά.

Κάτι έχω ακούσει για τα Tayo Yuden που φέρνει το E-Shop με τιμή 0,99 και αν και είναι Χ4, σε Nec 2500, LG 4081B, και Plextor 708A γράφει Χ8. Ξέρει κανείς τίποτε επί του θέματος;
Δε τα εχω δοκιμασει αλλα φιλος μου εχει πει οτι γραφουν X8 Tayo Yuden που φέρνει το E-Shop σε ΚΟΥΤΙ ομως , οχι σε μπομπινα.
Και κατι ακομα στο forum του isomnia υπαρχει ενα παιδι που πουλαει
RITEK DVD-R 4Χ G04 (επίστρωση RITEK) 50 DVD-R: 1.06 EURO τελική με ΦΠΑ ,

DATAWRITE &lt;YELLOW> ή BULKPAQ 4X DVD-R (επίστρωση PRINCO):
50 DVD-R: 0.84 EURO τελική με ΦΠΑ
και παρα πολλα αλλα και σε ακομα πιο χαμηλες τιμες
με ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ 35 EURO.

Δεν ειμαι εγω , δεν εχω καμμια σχεση μαζι του (προς αποφυγη παρεξηγησεων)εχω αγορασει απο το παιδι αυτο , με ΔΩΡΕΑΝ παραδοση την αλλη μερα σπιτι μου.
Αν σας ενδιαφερει και δεν ενοχλει το forum επειδη ειναι σε αλλο forum , πειτε μου να βαλω το link.

alefgr
17-04-04, 22:46
Αν τον κρίνεις αξιόπιστο γιατί όχι θα ενδιαφέρει αρκετό κόσμο το link.

Το μόνο κακό για να ελέγξεις την συμβατότητα μιας μάρκας DVD media με το DVD Recorder χρειάζεσαι 2-3 διασκάκια, οπότε 35€ παραγγελία σημαίνει γύρω στα 35 δισκάκια. Και καλά αν έχουν συμβατότητα. Αν δεν έχουν; :?:

(Το γνωστό... Τα κάνεις ακουμπιστίρια για καφέ...) :)

reddevils
17-04-04, 22:52
Αν τον κρίνεις αξιόπιστο γιατί όχι θα ενδιαφέρει αρκετό κόσμο το link.

Το μόνο κακό για να ελέγξεις την συμβατότητα μιας μάρκας DVD media με το DVD Recorder χρειάζεσαι 2-3 διασκάκια, οπότε 35€ παραγγελία σημαίνει γύρω στα 35 δισκάκια. Και καλά αν έχουν συμβατότητα. Αν δεν έχουν; :?:

(Το γνωστό... Τα κάνεις ακουμπιστίρια για καφέ...) :)
Ειναι αξιοπιστος , εχω αγορασει 2-3 φορες μαζι με αλλα παιδια μεγαλες ποσοτητες.
Εχω και εγω το NEC 2500 και τα RITEK (ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΣΤΑΣΕΙς)αλλα και τα κιτρινα datawrite , γραφονται ΑΨΟΓΑ και παιζουν παντου.
το link ειναι αυτο , δειτε το παντως , αξιζει τον κοπο νομιζω.
http://www.insomnia.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=361997&postdays=0&postorder=asc&start=0
Α και κατι ακομα , στην Μποταση πουλαει ενα μαγαζι RITEK με 1.30 το τεμαχιο.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΜΑΙΜΟΥ !!!
ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ http://www.dvd-recordable.org/modules.php?op=modload&name=Reviews&file=index&req=showcontent&id=76

alefgr
17-04-04, 23:00
Δεν κατάλαβα. Για να δεί κανείς μια σελίδα του insomnia πρέπει να είναι μέλος;;;

Πολύ κακή πρακτική για forum....

reddevils
18-04-04, 01:04
Δεν κατάλαβα. Για να δεί κανείς μια σελίδα του insomnia πρέπει να είναι μέλος;;;

Πολύ κακή πρακτική για forum....

Δε το γνωριζω αν ισχυει αυτο , προφανως εμενα μ αφηνει λογω cookies...
sorry..

alefgr
18-04-04, 21:02
Δεν είπα ότι ότι το λάθος είναι δικό σου. Απλά αντιπαθώ forums που πρέπει να είσαι οποσδήποτε μέλος για να έχεις πρόσβαση. Στο ADSLgr ήμουν απλός επισκέπτης για 15 ημέρες και όταν είδα ότι υπήρχε μεγάλο ενδιαφέρον και μεγάλη πηγή γνώσης για ένα θέμα που μέχρι τότε ήμουν παντελώς άσχετος, πείσθηκα και έγινα μέλος για να μπορώ να συμμετέχω στις "συζητήσεις". Δεν με υποχρέωσε και ούτε με εξανάγκασε κανένας, κάτι που προσπαθούν να κάνουν όλο και περισσότερα forums τώρα τελευταία.

Takis_Kal
18-04-04, 21:11
Εγω με το plextor γραφω σε δισκακια samsung x4 me taxythta x8

elapse
18-04-04, 23:19
Αν κάποιος θέλει να γράψει 6χ ή 8χ σε δισκάκια 4χ σε NEC 2500, μπορεί να δοκιμάσει το firmware από εδώ (http://www.justcdr.net/modules.php?name=News&file=article&sid=152)

alefgr
19-04-04, 18:58
elapse το έχεις δικιμάσει;

Αν χρειαστεί να ξαναπάμε στο αρχικό 1.06 που το βρίσκουμε;

elapse
19-04-04, 23:51
όχι δεν το έχω δοκιμάσει (δεν έχω DVDR :mrgreen: )...To 1.06 θα το βρείτε εδώ (http://forum.rpc1.org/dl_firmware.php?category=4&manufactor=23)

WAntilles
19-04-04, 23:56
Εγω με το plextor γραφω σε δισκακια samsung x4 me taxythta x8


Εγώ με το Plextor γράφω σε δισκάκια That's ή Plextor (τα ίδια -> TAYIO YUDEN) σε 8x.

Εσύ, κακώς, γράφεις greeglish.

alefgr
20-04-04, 16:50
Φίλε elapse είσαι και ο πρώτος... Φαντάσου να είχες και DVDR.... :wink:

Το πιό σημαντικό δεν είναι η εγγραφή Χ8 στα Χ4 δισκάκια αλλά η αλλαγή του bitsetting, κάτι που θα έπρεπε να υποστηρίζουν όλοι οι κατασκευαστές επίσημα για να υπάρχει συμβατότητα με τους παλιούς stand-alone players. Όταν σου έχει κοστίσει 200 χιλιάρικα (σε δραχμές) σε πονάει να το πετάξεις γιατί δεν διαβάζει επανεγράψημα DVD.

reddevils
20-04-04, 18:05
Φίλε elapse είσαι και ο πρώτος... Φαντάσου να είχες και DVDR.... :wink:

Το πιό σημαντικό δεν είναι η εγγραφή Χ8 στα Χ4 δισκάκια αλλά η αλλαγή του bitsetting, κάτι που θα έπρεπε να υποστηρίζουν όλοι οι κατασκευαστές επίσημα για να υπάρχει συμβατότητα με τους παλιούς stand-alone players. Όταν σου έχει κοστίσει 200 χιλιάρικα (σε δραχμές) σε πονάει να το πετάξεις γιατί δεν διαβάζει επανεγράψημα DVD.
Αλεξη το δοκιμασες εσυ το νεο software ? ειναι beta και αυτο με φοβιζει λιγο να το δοκιμαζω.
Ειναι ολα οκ μ αυτο? μπορεις να επαναφερεις το παλιο αν χρειαστει ?

alefgr
21-04-04, 02:21
Φίλε reddevils σε λίγα λεπτά ή θα έχω ένα αναβαθμησμένο ND-2500 ή θα κλέω τα 116 ευρόπουλα...

Περισσότερα σε λίγη ώρα. Υπομονή.

alefgr
21-04-04, 05:12
News από το 1.07 beta7 firmware.

Τελικά βαρέθηκα να βγώ σε καθαρό DOS και έτρεξα το updater από Windows. Κανένα πρόβλημα. Στο τέλος για να δουλέψει το νέο firmware χρειάζεται ένα restart.

Η πρώτη δοκιμή ήταν να δώ αν δουλεύει η αλλαγή bitsetting. Το Nero δεν είχε καμία υποστήριξη για το Nec για αλλαγή και έτσι κατέβασα το dvdbitsetter από το forum DVDplus. Μετά την αλλαγή από DVD+RW σε DVD-ROM σ'ένα επανεγγράψημο, το Nero έβλεπε πραγματικά το δισκάκι να έχει BookType DVD-ROM. Η απογοήτευση ήρθε αργότερα όταν το δοκίμασα στο Sony DVP-S725D stand-alone Player. Συνεχίζει να μην μπορεί να το διαβάσει. Anyway...

Μετά δοκίμασα εγραφή σε ένα Sentinel DVD+R X4 (από Πλαίσιο), να γράψω ένα DVD-Video. Η εγραφή έγινε Χ8 χωρίς κανένα πρόβλημα και επίσης δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα στο verify του Nero. Επίσης δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα στο διάβασμα από το Sony.

Αυτά σαν πρώτες εντυπώσεις.

reddevils
26-04-04, 00:13
Μεες τιμες για δισκακια dvd-r:
RIDISK (RITEK)στην Μπόταση 1.10/τεμ , εχει και site http://mediacenter.gr/catalog/default.php?cPath=37_79
ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ (RITEK)στην Στουρναρη 23 1.10/τεμ , DATAWRITE (PRINCO)0,80/ΤΕΜ και PLATINUM Χ8 1,30/ΤΕΜ

@ ADSLgr.com All rights reserved.