PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα αποστολής e-mail από 4net σε 4net



Papados
06-10-11, 10:11
Από εχτες το μεσημέρι προσπαθώ να στείλω e-mail σε μια διεύθυνση της μορφής χχχχ@chi.forthnet.gr

το μήνυμα δεν φτάνει ποτέ και έρχεται ένα e-mail που με ενημερώνει ότι η Ip μου είναι blacklisted και το e-mail θεωρείται spam συμφωνα με την λίστα barracuda rbl.
Εχω αλλάξει αρκετές ip αλλά αποτέλεσμα το ίδιο.

Η ερώτηση είναι πως δίνει Ip της οποίες ο ίδιος της ο mail server μετά τις κόβει?
Εχετε καμιά ιδέα πως μπορώ να στείλω αυτό το έρημο το e-mail μιας και πρόκειται για δουλειά και θα έπρεπε να είχα φτάσει από εχτές?

SfH
06-10-11, 10:18
Τη barracuda rbl απλά την χρησιμοποιεί ο mailserver της forthnet, δεν την διαχειρίζεται η ίδια η forthnet.

Θα πρέπει να περιμένεις να γίνει delist το entry, ή να πετύχεις μια ip που να μην είναι blacklisted, ή να στείλεις το μύνημά σου από άλλο email/mailserver .

Papados
06-10-11, 10:28
Το να στείλω από άλλο server είναι το πιο λογικό, το πρόβλημά μου είναι ότι ο παραλήπτης θέλω να δει σαν διεύθυνση αποστολέα την συγκεκριμένη και όχι κάποια άλλη.

nnn
06-10-11, 10:30
Αυτό με την forthnet είναι αστείο, σε domain που έχω στην Forthnet, με πακέτο business mail από Forthnet και όταν τους έστελνα email για θέματα Τ.Υ. ή άλλο μου γύριζαν πίσω σαν blacklisted.

rookie_t
06-10-11, 17:05
Το μήνυμα που λαμβάνεις μετά την αποστολή και σε ειδοποιεί για το πρόβλημα, αναφέρει την ΙΡ η οποία είναι blacklisted? Έλεγξε αν αυτή η ΙΡ είναι όντως η δική σου.

Papados
06-10-11, 17:34
Αναφέρει μόνο την ip του mail server της 4νετ και όχι την δικιά μου. Δηλαδή ότι η συγκεκριμένη ip δεν δέχεται mail από την δικιά μου. Οι δικές μου, όσες και να άλλαξα, ήταν Blacklisted.

rookie_t
06-10-11, 19:22
Μήπως τότε αυτή που είναι blacklisted είναι η ίδια η ΙΡ του mail server της Forthnet και όχι αυτές που παίρνεις εσύ?

Θα σου πρότεινα να στείλεις ένα mail στο support της Forthnet (ίσως χρειαστείς άλλο e-mail όμως... :p) και να τους προωθήσεις τα headers του μηνύματος που στέλνεις αλλά και το μήνυμα που σε ειδοποιεί για το πρόβλημα. Αυτοί λογικά θα πρέπει να κάνουν κάποιες διαδικασίες για ν' αφαιρεθεί η ΙΡ του server από την μαύρη λίστα.

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις και μόνος σου το Barracuda Central Reputation System – Removal Request (http://www.barracudacentral.org/rbl/removal-request) και εδώ μάλλον θα δηλώσεις την ΙΡ του mail server της Forthnet.

SfH
06-10-11, 23:27
Δεν είναι του mailserver, έκανα μερικές δοκιμές χτες και εμφανιζόταν όντως blacklisted στο barracuda ένα κομμάτι των dsl ip της forthnet . Δεν υπάρχει νόημα να κάνει μόνος του removal request γιατί, πρώτον, δεν του ανήκει το δίκτυο και δεύτερον, το removal request χωρίς να φτιαχτεί το πρόβλημα που οδήγησε στο blacklisting αρχικά μπορεί να έχει άσχημες συνέπειες.

Papados
07-10-11, 09:09
Αρκετά ip blocks είναι blacklisted. Ο mail server όντως δεν είναι.
Γιατί αφήνει η 4νετ ενα μεγάλο μέρος των Ip της να μπλοκάρονται?
Δεν πιστεύω να μην το ξέρουν?

SfH
07-10-11, 18:25
Αρκετά ip blocks είναι blacklisted. Ο mail server όντως δεν είναι.
Γιατί αφήνει η 4νετ ενα μεγάλο μέρος των Ip της να μπλοκάρονται?
Δεν πιστεύω να μην το ξέρουν?
Σε μεγάλο βαθμό, δεν εξαρτάται από τη forthnet , αλλά από τους πελάτες της .

@ ADSLgr.com All rights reserved.