PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με internet explorer 7



vaggos_fromhell
22-10-06, 22:16
Χρειάζομαι βοήθεια με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τον ie 7. Σήμερα τον κατέβασα και πολλές φορές ενώ είμαι online και παω να ανοίξω ένα παράθυρό του μου λέει ότι είμαι offline και μετά από αυτό όλο το σύστημα κολλάει και θέλει restart. Μόνο μερικές φορές καταφέρνω να τον λειτουργήσω και τότε αν συνδεθεί όλα πάνε οκ μέχρι να ξανα συμβεί το πρόβλημα. Επίσης το χειρότερο είναι ότι αυτο μου το βγάζει και στο outlook express καμιά φορά αλλά δεν κολλάει όλο το σύστημα και απλά λειτουργεί με την δεύτερη. Χρησιμοποιώ το modem crypto f200 και δεν πρέπει να φταίει γιατί με firefox όλα πάνε καλά. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

EvilHawk
22-10-06, 22:34
Δοκίμασε να τρέξεις το εργαλείο που έχει ο ΙΕ7 "Diagnose Connections Problems" (θα το βρείς στα Tools) ...

vaggos_fromhell
22-10-06, 22:41
Ευχαριστώ για την απαντησή σου αλλά τελικά κατέληξα να κανω απεγκατάσταση του explorer 7 με αποτέλεσμα να λυθεί το πρόβλημα και στο outlook express αλλά και στο explorer που γύρισε στην έκδοση 6. Κάποιο πρόβλημα του 7 θα ναι. Ελπίζω να το φτιάξουν σύντομα.

dek1
24-10-06, 08:17
Λίγη υπομονή με την έκδοση 7, μέχρι να βγει η οριστική έκδοση. Εμένα μου "χτύπησε" άλλα προγράμματα όπως το HP Photosmart Premiere και τώρα bye bye ψάχνω να το βρω από την HP (ήταν προεγκατεστημένο και σιγά μη μου το βρουν). Τελικά έδιωξα ΙΕ 7 το γύρισα σε ΙΕ 6 , έδιωξα και HP Photosmart και όλα καλά.

Tem
24-10-06, 08:47
Λίγη υπομονή με την έκδοση 7, μέχρι να βγει η οριστική έκδοση. Εμένα μου "χτύπησε" άλλα προγράμματα όπως το HP Photosmart Premiere και τώρα bye bye ψάχνω να το βρω από την HP (ήταν προεγκατεστημένο και σιγά μη μου το βρουν). Τελικά έδιωξα ΙΕ 7 το γύρισα σε ΙΕ 6 , έδιωξα και HP Photosmart και όλα καλά.
μα αυτή είναι η τελική έκδοση του ΙΕ7. Δημιουργεί προβλήματα σίγουρα. Κι εγώ γύρισα στον ΙΕ 6.

cozzyz
24-10-06, 09:32
Με όλο τον σεβασμό βρε παιδιά!
Ακόμα IE?

Tem
24-10-06, 09:42
Με όλο τον σεβασμό βρε παιδιά!
Ακόμα IE?
και ειδικά με την εμφάνιση του Firefox 2.0 δεν αξίζει να συζητούμε για ΙΕ και μάλιστα έκδοση 7 :down:

dek1
24-10-06, 11:57
Όταν κάτι είναι δοκιμασμένο και δουλεύει παντού και όχι μόνο για browsing τότε τι τα ψάχνεις; Για να κάνεις πάλι format το σκληρό και εγκατάσταση των πάντων από την αρχή;
Όσο για την έκδοση του ΙΕ 7 αν κατάλαβα καλά είναι RC1, Release Candidate 1, μάλλον όχι η τελική, δεν παίρνω και όρκο.

Tem
24-10-06, 12:40
Όταν κάτι είναι δοκιμασμένο και δουλεύει παντού και όχι μόνο για browsing τότε τι τα ψάχνεις; Για να κάνεις πάλι format το σκληρό και εγκατάσταση των πάντων από την αρχή;
Όσο για την έκδοση του ΙΕ 7 αν κατάλαβα καλά είναι RC1, Release Candidate 1, μάλλον όχι η τελική, δεν παίρνω και όρκο.
αυτή που κυκλοφορεί εδώ και κάποιες μέρες είναι η τελική έκδοση
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=54764

Xouzouris
24-10-06, 14:11
Ρε παιδια για ριξτε μια ματια στο windows update διαβασα ενα non-critical update προχτες που μιλαγε για ενα http προβλημα/crash που εβγαινε στη φορα μονο μετα την εγκατασταση του ΙΕ7. Το αγνοησα γιατι δεν εχω προθεση να τον βαλω, αλλα εχω την εντυπωση οτι μπορει να σχετιζεται με το προβλημα σας...

dek1
24-10-06, 18:06
Τώρα καλά κρασιά. Μάλλον θα μείνω στον ΙΕ 6 γιατί τον έχω βολευτεί αφάνταστα.

WAntilles
24-10-06, 19:36
ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/2.0/win32/en-US/

ftp://ftp.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/2.0/win32/el/

dkarko
24-10-06, 20:18
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554623 :p :p :p

Πάντως η ftp είναι πίτα.. :(

vaggos_fromhell
25-10-06, 14:28
Αν έχει κανείς από εσάς παρατηρήσει κατα την εγκατάσταση του ie7 κάνει κάποια updates. Μήπως αυτά δημιουργούν τα προβλήματα; Το λέω αυτό γιατί και πιο παλιά ένα update μου το είχε διαλύσει το ie6. Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που εγκατέστησα firefox.

dek1
26-10-06, 01:54
Αν χρησιμοποιείς firefox, προσπάθησε να κάνεις μια συναλλαγή με τράπεζα. Προσπάθησε να μετατρέψεις τη σελίδα σε Acrobat PDF Document. Αν κάποιος το καταφέρει, ας το πει.

zig
26-10-06, 09:47
Τι εννοείς να μετατρέψεις την σελίδα σε pdf. Με ένα απλό print γίνεται pdf αν έχεις εγκαταστήσει τον κατάλληλο driver.

http://img215.imageshack.us/img215/166/111hx5.th.jpg (http://img215.imageshack.us/my.php?image=111hx5.jpg)

:hmm:

Για το ίντερνετ banking είναι αλήθεια ότι πολλά σάιτ δεν συνεργάζονται αλλά αυτό οφείλετε στην επιλογή των σχεδιαστών τους. Δεν νομίζω ότι μπορούμε να κατηγορήσουμε τον ΦΦ γι' αυτό. Οπότε είτε βάζουμε το extension που ανοίγει και ie σελίδες από τον ΦΦ είτε χρησιμοποιούμε τον ie.

Πάντως αν κάποιος θέλει σώνει και καλά ie και tabs και αντιμετωπίζει προβλήματα με τον ie7, ας χρησιμοποιήσει τον Avant που έχει το engine του ie.

baskin
26-10-06, 12:01
Για το ίντερνετ banking είναι αλήθεια ότι πολλά σάιτ δεν συνεργάζονται αλλά αυτό οφείλετε στην επιλογή των σχεδιαστών τους.


Πάντως έγω δουλεύω Alpha, Πειραιώς και Εθνική, εδώ και δύο χρόνια με firefox χωρίς πρόβλημα.

dek1
27-10-06, 14:28
Eurobank: μεγάλο πρόβλημα.
Για την μετατροπή σελίδας σε PDF έχω το original Acrobat. Εγκαθιστά εικονικό εκτυπωτή και επιλέγεις εκτύπωση σε αυτόν. Το κάνω συχνά όταν ενδιαφέρομαι για κάτι και δε θέλω να ψάχνω συνέχεια να το βρίσκω. Στον ΙΕ αυτό δουλεύει άψογα, στον Firefox γίνεται το έλα να δεις. Δεν νομίζω και η Adobe νυν Corel να συνωμότησε με την MS. (Αλήθεια ποιο είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα του Gates? Απ: Την έχει Micro=μικρή και Soft=μαλακή).

karaLRS
28-10-06, 18:52
Απο οτι διαβάζω σε ξένα site η αναβάθμιση σε ΙΕ 7 θεωρείτε τόσο σημαντική οσο απο SP1 σε SP2 επειδη πέρα απο τον browser αναβαθμίζονται και αλλα κομματια του λειτουργικου που αφορουν winsock , connections κλπ κλπ.

Παίζει κάτι τέτοιο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.