PDA

Επιστροφή στο Forum : πιθανο cyclic redundancy error



hmtykabatzas
06-10-11, 13:18
Καλησπερα, τώρα τελευταία παρατηρώ ότι μου εμφανίζει το cyclic redundancy error σε μερικα αρχεια του σκληρού. Ο σκληρός ειναι seagate 320Gb και τον χρησιμοποιώ ως αποθηκευτικό χωρο για αρχεία κυρίως απο utorrent. To pc εχει δευτερο σκληρο για windows και τεσταρα το προβλημα οταν πηγα να κανω copy ενα video )που παγωνε σε καποιες φασεις οταν επαιζε), στον καλο σκληρο των windows...καμια ιδεα?

chralexo
06-10-11, 13:46
Πήγαινε στις ιδιότητες του δίσκου στα εργαλεία και κάνε έλεγχο για σφάλματα με επιλεγμένες τις δυο επιλογές που έχει εκεί

yiapap
06-10-11, 13:56
Κλείνεις όλα τα προγράμματα και chkdsk /r + επανεκκίνηση αν ζητηθεί.

hmtykabatzas
06-10-11, 14:17
ξαχασα να το πω, το προσπαθησα και μου βγαλε bluescreen... να το ξανακανω? παλια αρχεία παντως επαιζαν κανονικα, τωρα τελευταία ειναι το προβλημα... παιζει και περιπτωση ιου? ειναι προβλημα σκληρου, ελαττωματικων αρχειων, προβλημα με το utorrent? τα ρωταω ολα μηπως έχει συναντησει κανεις κανα τετοιο προβλημα..

........Auto merged post: hmtykabatzas πρόσθεσε 3 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

επισης επειδη το check του σκληρου ειναι χρονοβορο κανω copy τα αρχεια που δεν εμφανιζουν πρόβλημα στον καλο σκληρο και τα περναω σε dvd για ασφάλεια. καλή κινηση 'η να μην μπλεκω τον υγειή σκληρό με αρχεία που ισως έχουν ζημια? (όταν ενα αρχειο ειναι ελαττωματικο μου βγάζει το error poy λεω kai ston titlo toy post)


Να προσθέσω οτι το bluescreen που μου εβγαλε το ψαξα και μερικοι υποστηριζουν οτι ειναι προβλημα των vista και επισης οι περισσοτεροι ειχαν amdx2, nvidia καρτα γραφικών και παραπονιοντουσαν οτι αυτο συνεβαινε οταν ακουγαν μουσικη 'η επαιζαν βιντεο.... (bluescreen εχω αρκετα τελευταία και γω, περα απο αυτο οταν εκανα check τον σκληρό) να πω οτι τα αρχεια που αρχισαν να παρουσιαζουν προβλημα ηταν και εμενα βιντεο. Πιο πολύ θελω να σιγουρευτώ για την κατασταση του σκληρου και μετα να προχωρησω σε φορματ με αντικατασταση των vista σε windows 7 ( θα τα σηκώνει αφου τρεχει vista e?)

yiapap
06-10-11, 14:30
Καλά κάνεις και παίρνεις backup.
Ακόμη κι αν κάποια αρχεία που μεταφερθούν είναι corrupted γλυτώνεις τα υπόλοιπα από το ενδεχόμενο ο δίσκος να είναι στα τελευταία του.

biggeo65
07-10-11, 02:00
Κατεβασε το SEATOOLS (http://www.seagate.com/www/en-us/support/downloads/seatools) και κάνε έλεγχο τον σκληρό σου. (Είναι το εργαλέιο της Seagate, για τους δίσκους της)

cyclic redundancy error (crc errors), μπορεί να συμβαίνουν ή από αρχεία που δεν κατέβηκαν σωστά, ή από αρχεία που έχουν γραφεί σε κατεστραμένους τομείς του δίσκου και κατά την μεταφοά /ανάγνωση βλέπεις αυτό το σφάλμα.

Επίσης ο δίσκος μπορεί να είναι εντάξει και να φταίει το καλώδιο.

hmtykabatzas
07-10-11, 13:34
εκανα το test ths seagate και μου εβγαλε σφάλμα, επίσης απο το site μου λέει ότι είναι εντός εγγύησης μέχρι το 2013. o σκληρός όμως είναι αγορασμένος στις 26/2/2008 kai ξέρω ότι έχουν 3 χρόνια κανονικά στα καταστήματα. Με καλύπτει αυτό που μου λέει το επίσημο site για να μου το αλλάξουν σταα multirama? μπόρω να το στείλω μόνος μου αλλά με τα μεταφορικά λογικα παιρνω καινουριο και χωρίς ταλαιπωρία με courier κτλπ...

biggeo65
07-10-11, 13:43
Σαφώς και θα σου τον αλλάξουν, αν έχεις την απόδειξη. Αν δεν την έχεις την έχουν αυτοί αλλά θα σε δυσκολέψουν λίγο. Αν επιμένεις όμως να την βρούν, θα στον αλλάξουν.

Πάντως μπορείς και χωρίς απόδειξη να τον στείλεις με RMA στην Seagate, κι αυτοί θα στον αλλάξουν σίγουρα.

hmtykabatzas
07-10-11, 14:12
Απόδειξη έχω, ακόμη και τη σακούλα από την bulk διανομή του. Απλά επειδή γνωρίζω τον υπεύθυνο για τις εγγυήσεις στο αντίστοιχο κατάστημα ότι είναι μίζερος και ταλαιπωρεί κόσμο, θ'ελω να μαι ενήμερος για το τι δικαιούμαι για να μην μου πετάξει τις κλασικές εξυπναδες του... είμαι σιγουρος οτι αρχικα θα πει θελω 2-3 μέρες να τον τεστάρω μόνος μου ότι είναι χαλασμένος κτλπ.. Επίσης προτείνεις να κάνω γενικό format kai να τρέξω πάλι τα τεστ για κάθε περίπτωση?

yiapap
07-10-11, 14:23
Πάρε φωτό και τύπωσε τα αποτελέσματα του τεστ.
Τύπωσε την ιστοσελίδα που αναφέρει ότι έχει εγγύηση μέχρι το 2013.
Με αυτά τα δύο, την απόδειξη και τον σκληρό ανά χείρας δε νομίζω ότι θα σε δυσκολέψει κάποιος.

biggeo65
07-10-11, 15:57
Ότι λέει ο yiapap. Πάντως αν σου δημιουργήσει το οποιοδήποτε πρόβλημα
επίσημος αντιπρόσωπος Seagate είναι η Oktabit (http://www.oktabit.gr/contact.asp)

Και απο λίγο που διάβασα στο site τους αναλαμβάνουν κι RMA.
Πάρτους ένα τηλέφωνο, θα το βρείς στο λινκ.

WAntilles
07-10-11, 16:28
Αν έχεις τέτοια errors, θα υπάρχουν καί στα logs του:

- SMART
- λειτουργικού σου

alekan
07-10-11, 17:29
Tι μπλέκεις με τους γνωστούς Έλληνες κατσαπλιάδες;
Κατευθείαν στη Seagate
http://www.seagate.com/www/en-us/support/warranty_&_returns_assistance

cuprakatos
08-10-11, 17:10
Αμάν μ αυτούς τους seagate :whistle: Πάρε buck up και μετά βλέπεις τι θα κάνεις με το δίσκο

hmtykabatzas
19-12-11, 16:27
παιδες πηγα multirama... δεχτηκαν την εγγυηση και σήμερα μου ηρθε ενας σκληρος ο οποίος όμως δεν ειναι το ιδιο μοντελο που είχα... (εδωσα st320620as kai πηρα st320613as) αυτος που πηρα εχει 1 πλακα λιγοτερη... απο ταχυτητα φυσιολογικός φαινεται... αν και ειχα ειχα παλιοτερα εναν παρομοιο (με 1 πλακα και 2 κεφαλεσ) και ηταν δραμα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.