PDA

Επιστροφή στο Forum : [Gentoo] Πρόβλημα με update, baselayout & portage.



KLG
04-05-06, 01:39
Tα χω παρει ασχημα, παω να βαλω το baselayout-1.12.0_pre19-r1 και με φτηνει λεγοντας μου:



....μπλα μπλα...
./sbin/MAKEDEV
./sbin/start-stop-daemon
./sbin/rc-update
./sbin/consoletype
./sbin/runscript
./sbin/env-update.sh
./sbin/modules-update
>>> Done.
!!! CATEGORY info missing from info chunk, aborting...



Ωρες ωρες η πιστη μου κλονιζεται.

Forgive me father, for I've sinned

Για bug μου κανει, κατσε να γινει skip και θα λυθει στο επομενο update ελπιζω... αλλιως θα = το προηγουμενο....

WAntilles
04-05-06, 01:45
Στο baselayout προσπαθώ όσο γίνεται να παραμένω μονοτονικός.

KLG
04-05-06, 01:50
Χμμμ το προβλημα ειναι γενικο. Δεν εγκαθιστα τιποτα. Φαινεται πως κατι στραβωσε με την αναβαθμιση του portage. Κανω ενα emerge --sync και μια συντομη αναζητηση στο gentoo forum και μετα θα πανικοβληθω...

Bρηκα αυτο εδω... κρυος ιδρωτας κυλαει απο το μετωπο....
http://forums.gentoo.org/viewtopic.php?t=126716

KLG
04-05-06, 02:12
Εχετε δει στις ταινιες οταν καποιος π.χ. παει να πατησει μια ναρκη και ο συμπολεμιστης τους που την εχει δει φωναζει απο μακρια ΟΟΟΟοοοοχι σε slow motion. Αλλα τελικα ο αλλος την παταει και γινεται κομματια.

Κατι τετοιο επαθα... ενω διαβαζα στο λινκ που εδωσα don't emerge sync. Δεν ξερω γιατι μολις το εκανα. Τι παραπανω μωρε να ξερουν οι admins και οι developers του Gentoo, απο εναν ηλιθιο που νομιζει οτι η ομοιοπαθητικη ισχυει και στους υπολογιστες....

Παρε να χεις μλκα και δεν σε χαλασε...:censored:
.
.
.
!!! Invalid binary package: d4x-2.5.0-r1.tbz2
!!! Invalid binary package: libzvt-2.0.1-r2.tbz2
!!! Invalid binary package: amyedit-1.0.tbz2
!!! Invalid binary package: ipw2200-firmware-3.0.tbz2
!!! Invalid binary package: nautilus-cd-burner-2.12.3.tbz2
!!! Invalid binary package: kde-env-3-r3.tbz2

Οι . . . ειναι ολα τα υπολοιπα πακετα που εχω εγκατεστημενα στο PC.

Slammer
04-05-06, 02:17
:hmm: KLG εχεις ~x86 συστημα???? Σαν πολύ νεο μου φαίνεται το version του baselayout....
Παντως στο δικό μου που ειναι 100% σε ~x86 δεν εχω πρόβλημα.....
Αφου υπάρχει η αναφορά στο forum του gentoo, το εχουν κι αλλοι το πρόβλημα, οπότε θα το φιάξουν... ετσι ειναι το ~x86 καμμια φορά ολο και κάτι σπάει.
Το πολύ πολύ να χάσεις τα binary packages.... δεν χαλασε κι ο κόσμος...

KLG
04-05-06, 02:35
Mαλιστα...
rm -r /usr/portage/packages/*
το εφτιαξε, επισης εβγαλα απο το FEATURES στο /etc/make.conf τα buildpkg, fixpkg, candy...

Ολα βαινουν καλως και το emerge --sync γινεται αμεσως, αφου δεν εχει κανενα binary να κοιταξει.
Με αυτα και με αυτα, κατεβασα αλλο ενα χρονακι το προσδοκιμο χρονο ζωης μου (εγω δεν βαζω χρονια, απλως χανω...) επισης εχασα και μια ωρα που ειχα για ξεκουρασει και λιγο χαβαλε... καθως και μερος της πιστης μου...

Μιας και την παθαμε ομως, εχουμε κανα url που να εξηγει τι ειναι το buildpkg/fixpkg και γιατι πρεπει να το εχουμε? Ετσι να χω κατι να διαβαζω αυριο το πρωι οσο θα κανω τις 15000 μετανοιες που θα μου ριξει μολις τα διαβασει τα παραπανω ο father mrsaccess...

(Ναι slammer ενα μπασταρδεμενο ~/x86, η αναβαθμιση εγινε κανονικα...)

Slammer
04-05-06, 02:56
Το buildpkg ενεργοποιεί την δυνατότητα του portage να δημιουργεί binary tarballs των πακέτων που γίνονται emerge. Mε το τρόπο αυτό μπορείς να κάνεις update άλλους υπολογιστές χωρις να χρειάζεται να κανεις compile σε αυτους. Αν δεν συντηρείς πολλά μηχανήματα δεν εχεις κανενα λόγο να χρησιμοποιείς αυτή τη δυνατότητα.

Το fixpkg ενημερώνει τα binary packages για πιθανες αλλαγές στο portage σχετικά με το κάθε πακέτο (πχ εξαρτήσεις, αλλαγές στη κατηγορία κλπ). Με το fixpkg, ο έλεγχος γινεται αμέσως κάθε sync. Μπορείς να απενεργοποιήσεις τον αυτόματο ελεγχο (αφαιρώντας αυτό το feature) και να τον εκτελείς κατα βουληση με την εντολή fixpackages

KLG
04-05-06, 11:34
ΟΚ, το προβλημα μου ειναι οτι οταν αντιμετωπιζω ενα προβλημα αντι να διαβασω οδηγιες ξεκιναω να κανω τα δικα μου. Το πολυ πολυ να διαβασω τα πανω πανω...

Αυτη τη φορα το λινκ που εδωσα δεν ηταν το καταλληλο, ενα απλο ρμ εκανε τη δουλεια, αλλα ωσπου να το βρω.. .. ..

@ ADSLgr.com All rights reserved.