PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποχωρεί ο καθ. Σ. Κάτσικας από την θέση του Γενικού Γραμματέα Επικοινωνιών



nm96027
07-10-11, 11:41
Xωρίς ανακοίνωση από το Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων ο Γενικός Γραμματέας Επικοινωνιών καθ. Σ. Κάτσικας (http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=31&id=&tid=31) αποχωρεί από την θέση του, στην οποία τοποθετήθηκε τον Νοέμβριο του 2009. Σύμφωνα με πληροφορίες του adslgr.com πρόκειται περί παραίτησης.

Για την αναπλήρωση της θέση του αναρτήθηκε στο Opengov σχετική πρόκληση (http://www.opengov.gr/home/2011/10/06/3210) η οποία λήγει στις 20 Οκτωβρίου 2011. Σύμφωνα με την προκήρυξη ο Γενικός Γραμματέας Επικοινωνιών πρέπει να είναι επιστήμονας κύρους από τους επιστημονικούς κλάδους κυρίως των Τηλεπικοινωνιών, της Πληροφορικής, της δημόσιας διοίκησης και να διαθέτει ειδική εμπειρία σε θέματα ηλεκτρονικής διακυβέρνησης, διαβούλευσης, οικονομικής διαχείρισης, επίλυσης συγκρούσεων ή να προέρχεται και από άλλους επιστημονικούς κλάδους, εφόσον έχει ασκήσει διοικητικά καθήκοντα υψηλής ευθύνη.


© adslgr.com

Mimisss
07-10-11, 12:53
Ηλεκτρονική διακυβέρνηση: η απόλυτη συνάντηση της πληροφορικής με το εντελώς βαθύ δημόσιο και την μεγάλη μάσα χωρίς κανένα σοβαρό αποτέλεσμα όλα αυτά τα χρόνια. Μάρτυρές μου όλοι οι υπάλληλοι των ΚΕΠ.

Unreal
07-10-11, 14:31
Καλά εντάξει και ποιος δεν τρώει με 10 μάσες εδώ στο δημόσιο τομέα. Γι αυτό και χρεωκοπησε το δημόσιο.

nnn
07-10-11, 14:56
Επειδή έχω γνωρίσει τον κο Κάτσικα και γνώστης του αντικειμένου είναι και με όραμα...

yiapap
07-10-11, 14:58
Επειδή έχω γνωρίσει τον κο Κάτσικα και γνώστης του αντικειμένου είναι και με όραμα...Άρα πολύ λογικό είναι να πηδάει από τον Τιτανικό. Αν ήταν στις προαναφερθείσες από τους φίλους κατηγορίες μια χαρά θα έμενε.

Jazzer
07-10-11, 15:04
Μη στεναχωριέστε, έχει πολλούς καθηγητές αυτή η χώρα, οπότε μικρό το κακό :p

ONP
07-10-11, 15:46
Μέχρι τώρα εκτιμούσα το Ραγκούση, εκτιμούσα και τον Κάτσικα. Δεν τους γνωρίζω προσωπικά ή ακόμα και ακαδημαϊκά τον δεύτερο, αλλά αυτή την εντύπωση μου έχουν δώσει. Μάλιστα ο Κάτσικας νομίζω ότι ήταν ο πρώτος ΓΓ του ΥΜΕ που είχε την πόρτα του ανοιχτή σε όλο τον κλάδο και επί των ημερών του λύθηκαν πολλά προβλήματα.

Μετά την αποχώρηση αυτή και του τρόπου που (δεν) ανακοινώθηκε, νομίζω ότι... εκτιμώ λιγότερο το Ραγκούση.

Z€r0
07-10-11, 16:23
Tί είναι το Opengov;:p

skiabox
07-10-11, 17:05
Εγώ θα έλεγα ότι όποιος μένει Ελλάδα από τον κόσμο της IT(information technology) είναι λίγο (έως πολύ) ύποπτος για αποδοχή της 'ελάσσονος προσπάθειας' για προσωπική επιβίωση καθώς το περιβάλλον είναι το πιο εχθρικό στον κόσμο για οποιαδήποτε επενδυτική προσπάθεια.

nik0z
07-10-11, 17:53
Απ'όσο μπορώ να κρίνω, γιατί τον είχα καθηγητή και δεν έχω προσωπική σχέση μαζί του, είναι πολύ αξιόλογος άνθρωπος και επειδή έχω μιλήσει αρκετά πρόσφατα μαζί του και για τη θέση του στο υπουργείο, είχα την εντύπωση ότι παρά τα κακώς κείμενα θα συνεχίσει να το παλεύει. Απογοητεύτηκα.. Ήταν ο κατάλληλος άνθρωπος στη κατάλληλη θέση, γνωρίζει τέλεια το αντικειμενο, αυτό μπορώ να σας το πω εγγυημένα, και γενικά τον πίστευα ότι δεν είναι ένας ακόμα πουλημένος σε μία διοικητική θέση που έχει πάρει αγκαλιά την καρέκλα(εμένα τουλάχιστον με έχει πείσει). Αλλά σ'αυτή τη χώρα ο κατάλληλος μάλλον δεν κάνει..

skiabox
07-10-11, 19:08
Ο ξάδερφος ενός φίλου σπουδάζει Θεσσαλονίκη.Είχαμε μια κουβέντα λοιπόν σε μια παρέα και μας έλεγε ότι οι μισοί καθηγητές που τους κάνανε μάθημα είχανε τραβήγματα με τη δικαιοσύνη (για προγράμματα που γίνανε βίλες και τέτοια). Όσο δεν ιδιωτικοποιούν την παιδεία αυτά θα γίνονται συνέχεια.

qwertyuiop
07-10-11, 19:36
Ο ξάδερφος ενός φίλου σπουδάζει Θεσσαλονίκη.Είχαμε μια κουβέντα λοιπόν σε μια παρέα και μας έλεγε ότι οι μισοί καθηγητές που τους κάνανε μάθημα είχανε τραβήγματα με τη δικαιοσύνη (για προγράμματα που γίνανε βίλες και τέτοια). Όσο δεν ιδιωτικοποιούν την παιδεία αυτά θα γίνονται συνέχεια.

Nαι μπράβο, βρήκες τη λύση.

dr Wankel
07-10-11, 19:50
Ο ξάδερφος ενός φίλου σπουδάζει Θεσσαλονίκη.Είχαμε μια κουβέντα λοιπόν σε μια παρέα και μας έλεγε ότι οι μισοί καθηγητές που τους κάνανε μάθημα είχανε τραβήγματα με τη δικαιοσύνη (για προγράμματα που γίνανε βίλες και τέτοια). Όσο δεν ιδιωτικοποιούν την παιδεία αυτά θα γίνονται συνέχεια.


Ή είναι μεγάλος ρήτορας ο ξάδερφος του φίλου σου ή αναπαράγεις ό,τι σου λένε χωρίς να σκέφτεσαι.

Lord Basil
07-10-11, 21:29
η αληθεια βρισκεται παντα καπου στην μεση

Vitruvian78
07-10-11, 21:36
Άλλη μια φωτογραφική "πρόσκληση" ενδιαφέροντος απο την κυβέρνηση......φυσικά αυτός που τελικά θα πληρεί όλες τις προϋποθέσεις που αναφέρουν θα προέρχεται όπως πάντα απο τον κομματικό στρατό του πράσινου κράτους

chrisyah
07-10-11, 22:16
Μια ανεπιβεβαίωτη πληροφορία θέλει τον Κάτσικα να προωθεί συγκεκριμένες στρατηγικές με συγκεκριμένες εταιρείες. Κάτι που δεν άρεσε στον Ραγκούση. Το μεταφέρω όπως ακριβώς το άκουσα χωρίς να γνωρίζω λεπτομέριες.

cbarbas
07-10-11, 23:49
Ρε παιδια

ελεος. Θα βγαλετε το "κομματοσκυλο" Ραγκουση "Αγιο", μη χασουμε και αυτο που δεν εχουμε!

konenas
09-10-11, 13:37
Άλλη μια φωτογραφική "πρόσκληση" ενδιαφέροντος απο την κυβέρνηση......φυσικά αυτός που τελικά θα πληρεί όλες τις προϋποθέσεις που αναφέρουν θα προέρχεται όπως πάντα απο τον κομματικό στρατό του πράσινου κράτους

Μα τι λες τώρα;

Σε κάθε διακήρυξη έχουν ειδική σελίδα για συστάσεις.
Είμαι σίγουρος πως εκεί γράφονται οι επιστήμονες κύρους, Έλληνες και ξένοι.
Δεν υπάρχει περίπτωση να γράφει κάποιος την τοπική του ΠΑΣΟΚ.
Που ζούμε ρεεεε...


Ερώτηση προς τους ερωτούντες: Τι συστάσεις περιμένετε να έχει ένας αναγνωρισμένος επιστήμονας; Από ποιους;

tpsalonika
10-10-11, 20:41
Τι σχέση έχει αν κάποιοι είναι κλέφτες και παλιοτόμαρα με το να ιδιωτικοποιηθεί η παιδεία? Δηλαδή ένας κλέφτης τα τρώει καλύτερα αν είναι δημόσια ή μήπως αν δεν υπάρχει έλεγχος? Η μόνη λύση είναι να υπάρχει έλεγχος!! Κατάσχεση περιουσιών, φυλάκιση χωρίς αναστολή, τέτοια ωραία πράγματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.