PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή εγκρίνει την εξαγορά της Skype από τη Microsoft



EvilHawk
07-10-11, 20:33
Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ενέκρινε, βάσει του κανονισμού περί Συγχωνεύσεων της Ευρωπαϊκής Κοινότητας, την προτεινόμενη εξαγορά της Skype, τον πάροχο επικοινωνίας video και φωνής μέσω του διαδικτύου, από την Microsoft Corporation, αφού η συμφωνία δεν παρεμποδίζει σημαντικά τον ανταγωνισμό στον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο (ΕΟΧ) ή οποιοδήποτε σημαντικό τμήμα αυτού.

Στον τομέα της επικοινωνίας των καταναλωτών, η έρευνα έδειξε ότι οι δραστηριότητες των μερών αλληλεπικαλύπτονται κυρίως για τις επικοινωνίες μέσω βίντεο, όπου η Microsoft είναι ενεργή μέσω του Windows Live Messenger της. Ωστόσο, η Επιτροπή θεωρεί ότι δεν υπάρχουν προβλήματα ανταγωνισμού σε αυτή την αναπτυσσόμενη αγορά, αφού πολυάριθμοι πρωταγωνιστές, συμπεριλαμβανομένης της Google, είναι παρόντες.

Για τις επιχειρησιακές επικοινωνίες, η έρευνα επιβεβαίωσε ότι το Skype έχει περιορισμένη παρουσία στην αγορά για τα προϊόντα αυτά και δεν ανταγωνίζεται άμεσα με το επιχειρησιακό πρόγραμμα επικοινωνίας της Microsoft το Lync, η οποία χρησιμοποιείται κυρίως από μεγάλες επιχειρήσεις.

Η έρευνα της Επιτροπής επικεντρώθηκε επίσης σχετικά με τις πιθανές περιπτώσεις συγκέντρωσης, αφού το Skype και η Microsoft δραστηριοποιούνται σε παραπλήσιες αγορές.

Η συναλλαγή κοινοποιήθηκε στην Επιτροπή για κανονιστική έγκριση στον ΕΟΧ στις 2 Σεπτεμβρίου 2011.

Reference: IP/11/1164 Date: 07/10/2011

nnn
07-10-11, 22:08
Η MS ακολουθεί την Google κατά πόδας, για να δούμε τι integration θα κάνει.

NetM
08-10-11, 00:07
Ελπίζω να βγει κάτι καλό από αυτό !

Z€r0
08-10-11, 00:44
Άντε να δούμε τώρα πώς και εάν θα το αξιοποιήσει κατάλληλα.

blade_
08-10-11, 00:49
Ελπίζω να βγει κάτι καλό από αυτό !

στους πρωην ιδιοκτητες του skype σιγουρα!

MadAGu
08-10-11, 01:43
bye bye skype for Linux σε κάθε περίπτωση....

tsigarid
08-10-11, 02:10
Λογική απόφαση. Άντε να δούμε τώρα τι φρούτο θα προκύψει από την εξαγορά...

Z€r0
08-10-11, 02:36
στους πρωην ιδιοκτητες του skype σιγουρα!+1 Το πούλησαν την κατάλληλη στιγμή
Λογική απόφαση. Άντε να δούμε τώρα τι φρούτο θα προκύψει από την εξαγορά...Είπες για φρούτο και σκέφτηκα την Apple.:lol:

Bourdoulas
08-10-11, 02:49
Κάτι καλό θα δούμε, δεν γίνεται.

ttsesm
08-10-11, 03:18
Κάτι καλό θα δούμε, δεν γίνεται.

θα μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου, άλλα θα δείξει, ελπίζω πάντως να διαψευστώ....let's see

blade_
08-10-11, 03:21
υπαρχουν κ αλλου πορτοκαλιες δε θα σκασουμε κιολας

aanas
08-10-11, 04:46
Μια καλή ιδέα 8,5 δισ.
Μπράβο

Alekc24
08-10-11, 09:28
ενα laptop HP που εγκαινιασα προσφατα το ειχε εγκατεστημενο..

UK_ADSL
08-10-11, 12:25
Πιστεύω με τα Mango θα δούμε και άσπρη μέρα όσον αφορά Skype κλπ... :oneup:

xhaos
08-10-11, 12:46
bye bye skype for Linux σε κάθε περίπτωση....
όχι μόνο linux, αλλά και iWhaterver και android και symbian κλπ. δεν ξέρω αν θα μπορούν να συνεχίσουν να το χρησιμοποιούν τουλάχιστο τα sip phones, αλλά δεν το βλέπω, λογικά αν δεν είσαι win live τέλος.

hmtykabatzas
08-10-11, 14:38
ήδη με το τελευταίο pdate το skype μου φαίνεται πολύ βαρύ για το είδος του, ελπίζει να μην το φορτώσει και άλλο η MS... Αντε ευκαιρία τώρα με την οικονομική κρίση να φτιάξουμε ένα ελληνικό πρόγραμμα, ελαφρύ και λιτό απλά ότι χρειάζεσαι για την επικοινωνία... :P

necroxisia
09-10-11, 11:17
όχι μόνο linux, αλλά και iWhaterver και android και symbian κλπ. δεν ξέρω αν θα μπορούν να συνεχίσουν να το χρησιμοποιούν τουλάχιστο τα sip phones, αλλά δεν το βλέπω, λογικά αν δεν είσαι win live τέλος.

όχι ρε παιδιά και εγώ το πίστευα αυτό αλλα έκατσα και το σκέφτηκα λίγο, θα χάσουνε ένα καρο λεφτά άμα το κάνουνε αυτό....

xhaos
09-10-11, 11:52
όχι ρε παιδιά και εγώ το πίστευα αυτό αλλα έκατσα και το σκέφτηκα λίγο, θα χάσουνε ένα καρο λεφτά άμα το κάνουνε αυτό....

και θα κερδίσουν ένα κάρο λεφτά από τους χρήστες που δεν θα χάσουν, βλέπε μονοπωλιακές πρακτικές.

Simpleton
09-10-11, 17:08
bye bye skype for Linux σε κάθε περίπτωση....
Έτσι κι αλλιώς ήταν ίσως η πιο φτυσμένη εμπορική εφαρμογή. Ας ελπίσουμε ότι θα προχωρήσει το GNU Free Call για να δημιουργηθεί μια αποκεντρωμένη εναλλακτική, εγγυημένα χωρίς «κοριούς».

ntopas
10-10-11, 23:05
bye bye skype for Linux σε κάθε περίπτωση....

την πατήσαμε...

αυτή η επιτροπή θα κόψει τίποτα??:nono:

ikyriakidis
10-10-11, 23:05
Εγώ πάλι μια χαρά εφαρμογή το βρίσκω το skype και πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια.Δεν νομίζω η Microsoft να θέλει να χάσει συνδρομητές, οπότε νομίζω πως θα συνεχίσει να βγάζει client για mac/iphone/android/linux etc...

kourampies
11-10-11, 02:16
Εγώ πάλι μια χαρά εφαρμογή το βρίσκω το skype και πραγματικά μου έχει λύσει τα χέρια.Δεν νομίζω η Microsoft να θέλει να χάσει συνδρομητές, οπότε νομίζω πως θα συνεχίσει να βγάζει client για mac/iphone/android/linux etc...

Και εγώ αυτό ακριβώς πιστεύω. Μπορεί οι μη παραθυρικές εκδόσεις να είναι πολύ φτωχότερες σε εμφάνιση και διακοσμητικές λειτουργίες, αλλά εφόσον οι ουσιαστικές λειτουργίες παραμείνουν ανεπηρέαστες, μικρό το κακό.

Zus
11-10-11, 13:37
Και εγώ αυτό ακριβώς πιστεύω. Μπορεί οι μη παραθυρικές εκδόσεις να είναι πολύ φτωχότερες σε εμφάνιση και διακοσμητικές λειτουργίες, αλλά εφόσον οι ουσιαστικές λειτουργίες παραμείνουν ανεπηρέαστες, μικρό το κακό.

Αυτό ακριβώς. Να μην πειράξουν τα σημαντικά παρακαλώ γιατί είναι δύσκολα τα πράματα χωρίς το skype.

@ ADSLgr.com All rights reserved.