PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέα σύνδεση Conn-x 24...πραγματικότητα ή μύθος?



Gtakis
09-10-11, 16:18
Καλησπέρα παιδιά,έχω καιρό να γράψω αλλά ποτέ δεν ξεχνάω τον μοναδικό χώρο που μπορεί να προσφέρει απαντήσεις σε δικτυακά (και όχι μόνο) θέματα...
Λοιπόν το θέμα αφορά μια νέα σύνδεση ίντερνετ στον ΟΤΕ που πρόκειται να κάνω μιας και μέχρι τώρα ήμουν με Vodafone Mobile Broadband σύνδεση λόγω του ότι είχαν εγκατασταθεί οπτικές ίνες στην περιοχή μου (Καίσαρι Κορινθίας) αλλά περιμέναμε τον εξοπλισμό (Dslam κλπ) για να καταφέρουμε να αποκτήσουμε και εμείς το πολυπόθητο Adsl.
Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν ήρθαν τεχνικοί του ΟΤΕ και συνέδεσαν τον εξοπλισμό και μας είπαν ότι μέσα στις επόμενες 5-6 μέρες θα έχουμε ίντερνετ (αφού απομένουν κάποιες δοκιμές και ρυθμίσεις,όπως είπαν τουλάχιστον...) έτσι λοιπον πήγα και έκανα αίτηση για επανασύνδεση της γραμμής μου μιας και την είχα κάνει φορητότητα στην Vodafone.Mέσα στις επόμενες ημέρες λοιπόν θα έχω και πάλι τηλ από τον ΟΤΕ και με το που συνδεθεί και το adsl θα κάνω μια 24άρα σύνδεση,το ερώτημα μου είναι το εξής:τι ταχύτητα μπορώ να έχω την στιγμή που οι τεχνικοί μου είπαν ότι μπορεί να κλειδώνω και στα 24!!!!υπάρχει ποτέ τέτοια περίπτωση?μου είπαν ότι αυτό είναι δυνατό να γίνει γιατί το κέντρο ΟΤΕ που έχουμε εδώ στο χωριό και έχει τον εξοπλισμό είναι δακτύλιος ή πέφτει σε δακτύλιο δεν πολυκατάλαβα να πω την αλήθεια...τέλος πάντων απλά έχω απορία για το τι μπορώ να περιμένω,σημειωτέον ότι η απόσταση μου από το Dslam κέντρο είναι 15m!:whistle:
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

ubuntubu
09-10-11, 16:39
Υπολογίζω τουλάχιστον 22 με πιθανότερα τα 24 .
Εφόσον βέβαια δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα στην καλωδίωση σου.

Gtakis
09-10-11, 16:53
Η καλωδίωση έγινε πέρσι από ηλεκτρολόγο από την αρχή....όλα είναι καινούρια εκτός από το καλώδιο το οποίο έρχεται από την κολώνα που είναι παλιό και μάλλον δεν θα το αλλάξουν...

Vitruvian78
09-10-11, 22:07
Θα συγχρονίζεις καλά, εκεί γύρω στα 24 μάλλον με τέτοια μικρή απόσταση....

Gtakis
09-10-11, 22:41
Ωραία!!!!ανυπομονώ να συνδεθώ λοιπόν.....είναι μεγάλο πράγμα να πάς από το στικάκι σε 24άρα νομίζω...

Vosk0z
10-10-11, 09:19
απαντήσεις σε δικτυακά (και όχι μόνο) θέματα...


Με μια μικρή αμοιβή ο χώρος προσφέρεται και για χαλαρωτικό μασάζ (και οχι μονο) :p:p

Οπως και να'χει, ενημέρωσέ μας σχετικά με στατιστικά/ποιότητα/συμπεριφορά γραμμής.:oneup:

sexrazat
10-10-11, 09:43
Πιθανότατα 15 με 20 του μήνα να δοθεί από τους τεχνικούς.

Gtakis
10-10-11, 10:47
Χε χε χε ωραίος ο voskoz......εννοείτε φίλε μου ότι με το που συνδεθώ θα μάθετε όλες τις λεπτομέρειες.

@sexrazat πως το γνωρίζεις αυτό φίλε μου???
Μια χαρά,θα μου έχουν συνδέσει και το τηλ μέχρι τότε (άργησαν λόγω του ότι ήμουν στην voda και αργούν να αποδεσμεύσουν την γραμμή)

sexrazat
10-10-11, 11:06
Χε χε χε ωραίος ο voskoz......εννοείτε φίλε μου ότι με το που συνδεθώ θα μάθετε όλες τις λεπτομέρειες.

@sexrazat πως το γνωρίζεις αυτό φίλε μου???
Μια χαρά,θα μου έχουν συνδέσει και το τηλ μέχρι τότε (άργησαν λόγω του ότι ήμουν στην voda και αργούν να αποδεσμεύσουν την γραμμή)

Κατάγεται η μητέρα μου από τα Mountains of Corinth. Είχα ρωτήσει για κάποιο φίλο την προηγούμενη βδομάδα.

Gtakis
10-10-11, 16:34
Σήμερα που είχαμε πάει στον ΟΤΕ με ένα φίλο μας είπαν να κάνουμε αιτήσεις για το conn-x γιατί έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία απλά δεν ''φαίνεται'' ακόμα στο σύστημα,άρα μέχρι τέλος εβδομάδας θα έχει μπεί..




υ.γ:από που αν επιτρέπεται φίλε sexrazat???

sexrazat
11-10-11, 00:16
Σήμερα που είχαμε πάει στον ΟΤΕ με ένα φίλο μας είπαν να κάνουμε αιτήσεις για το conn-x γιατί έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία απλά δεν ''φαίνεται'' ακόμα στο σύστημα,άρα μέχρι τέλος εβδομάδας θα έχει μπεί..




υ.γ:από που αν επιτρέπεται φίλε sexrazat???

Κεφαλάρι (Ντούσα).

Vitruvian78
11-10-11, 00:40
Κράτα πάντως και μικρό καλάθι, γιατί γενικώς ο ΟΤΕ τους τελευταίους μήνες έχει πέσει αρκετά απο πλευράς εξυπηρέτησης, και απόδοσης ποιότητας στις προσφερόμενες υπηρεσίες ίντερνετ. Εάν διαβάσεις τα θέματα που ανοίγουν τελευταία οι χρήστες για τον ΟΤΕ, θα καταλάβεις τί εννοώ. Μπορεί να σου είπαμε λογικά οτι θα πιάνεις σχεδόν το μάξιμουμ της ταχύτητάς, ωστόσο οι ψυχρολουσίες με πολύ χαμηλώτερους συγχρονισμούς, για οποιονδήποτε υπερφυσικό λόγο, είναι πάντα πολύ πιθανές. Απλά να σε προετοιμάσω και για το κακό σενάριο. Πάντως θα το βολευτείς πολύ καλύτερα συγκριτικά με το στικακι.

emeliss
11-10-11, 07:58
Άσε να συνδεθεί με το καλό και θα μας πει.

baskon
11-10-11, 08:11
Κράτα πάντως και μικρό καλάθι, γιατί γενικώς ο ΟΤΕ τους τελευταίους μήνες έχει πέσει αρκετά απο πλευράς εξυπηρέτησης, και απόδοσης ποιότητας στις προσφερόμενες υπηρεσίες ίντερνετ. Εάν διαβάσεις τα θέματα που ανοίγουν τελευταία οι χρήστες για τον ΟΤΕ, θα καταλάβεις τί εννοώ. Μπορεί να σου είπαμε λογικά οτι θα πιάνεις σχεδόν το μάξιμουμ της ταχύτητάς, ωστόσο οι ψυχρολουσίες με πολύ χαμηλώτερους συγχρονισμούς, για οποιονδήποτε υπερφυσικό λόγο, είναι πάντα πολύ πιθανές. Απλά να σε προετοιμάσω και για το κακό σενάριο. Πάντως θα το βολευτείς πολύ καλύτερα συγκριτικά με το στικακι.

Οι πιθανοτητες ψυχρολουσιας ειναι πολλές στα μεγάλα αστικά κέντρα..
Τωρα σε ενα μικρο dslam με λιγες γραμμές ο μονος παραγοντας είναι ο προβληματικος χαλκος.Crosstalk Κλπ ειναι ελαχιστα..
Οποτε ο συγχρονισμος κατα μεγαλη πιθανοτητα θα ειναι καλος(23-24)...
Και φυσικα σε σχεση με το vodafone mobile internet η διαφορα ειναι τεραστια ακομα και 4 να πιασει...

Gtakis
11-10-11, 10:05
Ε όχι και 4 ρε παιδιά ,με σκοτώνετε.....βάλτε κάτι ακόμα..... :lol:

σε καμιά εβδομάδα θα ξέρουμε....

Vitruvian78
11-10-11, 11:06
:p:lol::lol::lol: έλα οκ!! Κάτι θα κάνει ο ΟΤΕ για το νέο του φιλόδοξο πελάτη! :p

FuS
11-10-11, 21:53
Καθυστερησε το adsl σε σενα αλλα τουλαχιστον -εκτος απροοπτου- θα εχεις γραμμη αστερι :)

schumacher_
11-10-11, 22:41
Δεν ξέρω πόσο μεγάλη περιοχή είναι το Καίσαρι Κορινθίας, ή πόσο κοντά στην Κόρινθο είναι, αλλά αν δεν είναι εφικτή η διασύνδεση του dslam που θα μπει με οπτική ίνα με το υπόλοιπο δίκτυο του οτε και το συνδέσουν με χάλκινα καλώδια... 20+ μπορεί να συγχρονίζεις, αλλά το διαθέσιμο bandwidth θα είναι αρκετά λιγότερο

Gtakis
12-10-11, 01:00
Έχει μπεί οπτική ίνα φίλε από πέρσι και η σύνδεση θα γίνει μέσω αυτής,το Καίσαρι είναι χωριό αλλά στο ίδιο τηλ.κέντρο συνδέονται άλλα 2-3 χωριά αν δεν κάνω λάθος...

schumacher_
12-10-11, 01:40
Έχει μπεί οπτική ίνα φίλε από πέρσι και η σύνδεση θα γίνει μέσω αυτής,το Καίσαρι είναι χωριό αλλά στο ίδιο τηλ.κέντρο συνδέονται άλλα 2-3 χωριά αν δεν κάνω λάθος...

Αν έχει γίνει η διασύνδεση με οπτική ίνα, είσαι άρχοντας ! :oneup:

Gtakis
15-10-11, 10:09
Παίδες το έδωσαν τελικά από χθές το internet και τώρα περιμένω από Δευτέρα να πάω να πάρω τον εξοπλισμό και να συνδεθώ...εντωμεταξύ είπα να κάνω ένα speedtest τώρα με το στικάκι για να έχω να συγκρίνω μεθαύριο....

not bad,not bad at all θα έλεγα
http://www.speedtest.net/result/1535896956.png (http://www.speedtest.net)

FuS
15-10-11, 16:26
Άντε με το καλό :oneup:
Και όταν συνδεθείς βάλε αν μπορέσεις και ένα screenshot με τα στατιστικά της γραμμής σου.

Vitruvian78
15-10-11, 19:27
Ναι, να πεθάνουμε όλοι μας απο τη ζήλια!!!:lol::lol:

FuS
15-10-11, 21:40
Καλα αυτό είναι σίγουρο με τα στατιστικά μας :p

Άσχετο :) αλλά 7,5 dB snr έχεις στο προφίλ των 2 mbps; Πολύ χοντρό πρόβλημα έχεις, το έχεις ψάξει τι παίζει;

Vitruvian78
16-10-11, 00:51
Τους έχω πρήξει στον ΟΤΕ με το θέμα της γραμμής μου, δεν φαίνεται να μπορούνε να το λύσουνε. Παλιά είχα αποσυνδέσεις, αλλά απο τότε που άλλαξα ρούτερ η γραμμή είναι σταθερότατη.....Τί θα μπορούσα να κάνω.....Η γραμμή μου δεν ήτανε τόσο χάλια παλιά, ο ΟΤΕ υποστηρίζει οτι δεν μπορεί να βελτιωθεί....πες μου όμως τί θα έπρεπε να κάνω....ιδέες;

Παρεπιπτόντως, δεν ειναι σταθερό....τώρα μου δείχνει 9,5

FuS
16-10-11, 01:54
Έχεις πάρα πολύ χαμηλό snr για προφιλ 2 mbps (αν είναι σωστές οι τιμές στο προφιλ σου στο avatar). Kαι είσαι και σε interleaved ήδη.
Έχεις isdn ή pstn;
Έχεις αποσυνδέσει τα πάντα να βάλεις το ρούτερ στην κεντρική μπρίζα χωρίς τηλέφωνα και φίλτρα; Έχεις παρατηρήσει διακυμάνσεις τότε στο snr;

Θα βοηθήσουν πάντως πολύ τα στατιστικά της γραμμής και ένα διάγραμμα dmt (http://dmt.mhilfe.de/).

O οτέ είχε έρθει από τον χώρο σου κάτω στο κουτί; Από τον οτέ τι σου είπαν;
(αν έχεις κάνει παλιότερα κάποιο σχετικό ποστ, δώσε ένα link αν θέλεις)

Z€r0
16-10-11, 02:02
Καλά τα 24 τα έχεις στο τσεπάκι το πολύ πολύ να τους πείς(ή βάλτους μια φωνή δίπλα είναι) να σου ρίξουν κατά 2-3db το SNR εάν δεν έχεις κανένα router που παίρνει SNR Τweak για να τερματίσεις την γραμμή.

Vitruvian78
16-10-11, 12:10
Έχεις πάρα πολύ χαμηλό snr για προφιλ 2 mbps (αν είναι σωστές οι τιμές στο προφιλ σου στο avatar). Kαι είσαι και σε interleaved ήδη.
Έχεις isdn ή pstn;
Έχεις αποσυνδέσει τα πάντα να βάλεις το ρούτερ στην κεντρική μπρίζα χωρίς τηλέφωνα και φίλτρα; Έχεις παρατηρήσει διακυμάνσεις τότε στο snr;

Θα βοηθήσουν πάντως πολύ τα στατιστικά της γραμμής και ένα διάγραμμα dmt (http://dmt.mhilfe.de/).

O οτέ είχε έρθει από τον χώρο σου κάτω στο κουτί; Από τον οτέ τι σου είπαν;
(αν έχεις κάνει παλιότερα κάποιο σχετικό ποστ, δώσε ένα link αν θέλεις)

Tην εποχή που είχα αποσυνδέσεις, είχανε έρθει δύο φορές και κάνανε έλεγχο. Στο κουτί δεν θυμάμαι αν κάνανε, πάντως μέσα στο σπίτι κάνανε σίγουρα και μου το πέξανε οτι δεν ε΄χει τίποτα η γραμμή, οτι μια χαρά είναι και οτι απλά έχω μεγάλη εξασθένηση σήματος λόγω της απόστασης. Απο ρούτερ έχω το Thomson, και απο τότε που το έβαλα, δεν έχω πλέον αποσυνδέσεις... Να και τα στατιστικά μου παρακατω....το DMT δεν έχω καταλαβει πώς πρέπει να το κάνω....το κατεβαζω.....πώς μετά θα σας ποστάρω τα αποτελέσματα εδώ;;

Η γραμμή είναι pstn

DSL Connection
Link Information

Uptime:

0 days, 11:14:05

DSL Type:

G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:

657 / 4.372

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:

509 / 2.048

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]:

9,25 / 30,76

Output Power (Up/Down) [dBm]:

12,0 / 15,5

Line Attenuation (Up/Down) [dB]:

18,0 / 37,5

SN Margin (Up/Down) [dB]:

11,0 / 12,0

Vendor ID (Local/Remote):

TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote):

0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote):

0 / 0

Loss of Power (Local/Remote):

0 / 0

Loss of Link (Remote):

0
Error Seconds (Local/Remote):

0 / 0
FEC Errors (Up/Down):

48.567 / 56.916

CRC Errors (Up/Down):

513 / 12

HEC Errors (Up/Down):

18.262 / 57

Gtakis
20-10-11, 21:06
Παιδιά μόλις συνδέθηκα,πως θα βρω τα στατιστικά όπως τα παιδιά παραπάνω για να τα ποστάρω???

άκυρο μόλις τα βρήκα....ακούω εντυπώσεις.....

DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 0:35:26

DSL Type: G.992.5 annex A

Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.271 / 23.812

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 24.247

Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 63,43 / 1,70

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 16,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 3,0 / 1,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 16,0 / 8,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 32 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 131.073 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 262.148 / 0

FEC Errors (Up/Down): 6.464 / 0

CRC Errors (Up/Down): 2.564 / 424

HEC Errors (Up/Down): 115 / 21.299

........Auto merged post: Gtakis πρόσθεσε 6 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........

H ταχυτητά μου τελικά η οριστική ποια είναι γιατί στο speedtest άλλες φορές μου βγάζει 15mbps και άλλες 19 ή 22......

ubuntubu
20-10-11, 22:34
Κατέβασε απο εδώ
http://speedtest.ftp.otenet.gr (http://speedtest.ftp.otenet.gr/)
με ftp το αρχείο του 1GB και απόλαυσέ το :oneup:
Θα δείς κάτι τέτοιο 92302


(http://speedtest.ftp.otenet.gr)

Gtakis
20-10-11, 22:56
το έκανα και μου βγάζει 2.4 mb/s......άρα κλειδώνω 24 έτσι???αυτά είναι......

Furious_Angel
20-10-11, 23:11
Να ξέρεις οτι παρα παρα παρα πολύς κόσμος απλά κλαίει κοιτώντας την ταχύτητα που κλειδώνεις! Χαχαχαχα ωραίος :P

Vitruvian78
20-10-11, 23:46
Χαχαχαχα!! Φαντάζομαι είσαι κατουρημένος απο τη χαρά σου;;; :lol::lol:
Εμε'ις οι υπόλοιποι καημενούληδες να δούμε τί θα κάνουμε!! :cry::cry:

Gtakis
20-10-11, 23:56
όντως παιδιά μετά από τόσα χρόνια προσμονής βλέπω ότι άξιζε τελικά.....κατεβάζω κάτι στο mtorrent τώρα με 2.2 mb !!!!!!!!!!! αυτό είναι που λένε από τα αλώνια στα σαλόνια.....τα στατιστικά από το ρούτερ πως τα είδατε εσείς που είστε ειδικοί?εκτός από την ταχύτητα όλα κομπλέ???

........Auto merged post: Gtakis πρόσθεσε 1 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

α και για να μην ξεχαστώ ένα μεγάλο μπράβο στον ΟΤΕ που στην περίπτωσή μου τουλάχιστον μου πούλησε αυτό ακριβώς που λέει....24 άρα ταχύτητα δηλαδή.....

Vitruvian78
21-10-11, 00:00
Ποιό ρούτερ σου έδωσε αλήθεια;;

Ε ναι εννοείται......τα συγχαρητήρια στον ΟΤΕ.....κι εμεένα μου δίνει αυτο που μου πουλάει......μόνο εως 2!! χαχαχαχα

Gtakis
21-10-11, 00:09
Το Thomson tg 585

Vitruvian78
21-10-11, 00:27
Ωραία, είναι πολύ καλό ρούτερ....μια χαρά βλέπω σε περιποιηθήκανε εκεί στον ΟΤΕ!!! χαχαχα

Gtakis
21-10-11, 00:48
πράγματι και αν καταφέρω να δουλέψει και το κουμπάκι που έχει μπροστά για να κλείνω το wi-fi θα είμαι ακόμα καλύτερα.....

Vitruvian78
21-10-11, 02:11
Αν το κατεφέρεις πες μου κι εμενα τον τρόπο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.