PDA

Επιστροφή στο Forum : Amd 64 + επιδόσεις



Σελίδες : [1] 2 3

nnn
11-04-04, 02:40
κατ'αρχήν χρόνια πολλά σε όλους.
αφού έφαγα (εκτός από μαγειρίτσα) 2 μέρες να ξαναστήσω το σύστημα μου μετά από την αναβάθμιση που του έκανα ένα έχω να πω ΤΡΕΜΕ INTEL.

AMD 64 3000+ με μητρική Chaintech nforce3 με 32bit windows xp και το σύστημα πετάει.
αυτή τη στιγμή κάνω μια ταινιούλα σε divx στο μισό χρόνο από τον athlon xp 2700+ που είχα και είμαι στο internet χωρίς το σύστημα να καταλαβαίνει τίποτα.

ο επεξεργαστής έρχεται σε boxed έκδοση,η ψύκτρα του είναι σχετικά αθόρυβη και η θερμοκρασία του είναι μόλις 44C σε full load.

περισσότερη ενημέρωση μόλις εγκαταστήσω την 64 bit έκδοση των windows(beta) και το 64 bit linux.

tvelocity
11-04-04, 02:49
Για το Linux θέλω να μάθω εγώ:D
Τι distro θα περάσεις;;;

nnn
11-04-04, 02:59
επειδή έχω μια σχετική εξοικίωση με το mandrake θα περάσω αυτήν την έκδοση.
μάλλον την 9.2 γιατί η 10 είναι πολύ beta.

smartie
11-04-04, 07:43
Εαν θελεις να βαλεις τα XP 64bit να ξερεις οτι δεν εχουν ενεργα τα themes οποτε μοιαζουν με τα 9x</p>

Ωστωσο ειναι ενημερωμενα με το service pack1 εχουν και καποιες μικρες βελτιωσεις πχ σου δινει την δυνατοτητα να αφαιρεσεις το Log off απ το Start Menu.</p>

Βελτιωμενες επιδοσεις δε θα δεις καμια ιδιαιτερη διαφορα. Εγω πχ τρεχω το seti@home και στις 2 εκδοσεις (32bit &amp;amp; 64bit) εκανε τον ιδιο χρονο. </p>

nnn
11-04-04, 12:59
μεγάλες διαφορές στις επιδόσεις θα υπάρξουν όταν βγουν 64bit εφαρμογές.

πάντως με τα 32bit winxp που χρησιμοποιώ σαν κύριο λειτουργικό αυτή τη στιγμή έχω μια αίσθηση ότι ο υπολογιστής αποκρίνεται "χαλαρά" στις εντολές.

αυτή την ώρα κατεβάζω τα 3 iso του mandrake 9.2 64bit,
κάνω encode μια ταινία σε divx,είμαι σε αυτό το forum και κάνω και ένα full virus scan.Όλα αυτά ταυτόχρονα κάτι που δεν μπορούσα να το κάνω με την προηγούμενη γενιά επεξεργαστή που είχα.
και η θερμοκρασία είναι μόνο 45-47C :!: ,που είναι τα 70άρια που είχα μέχρι πριν 4 μέρες. :P
και δεν έχω βάλει ακόμα ddr3200 μνήμες,έχω επάνω 2700.

και κάτι που αφορά τους χρήστες της forthnet επειδή το τι update κατέβασα αυτές τις μέρες δεν περιγράφεται.
οι ταχύτητες που είχα ήταν 40-42+ σε intracom dslam.
από το ntua που παίρνω τα iso του mandrake έχω 42 τώρα,οπότε οι γκρίνιες που διαβάζω τόσο καιρό,σέρνεται,δεν πάει άλλο κτλ μάλλον ωφείλονται σε πολύ γεμάτο dslam και σε servers που δεν έχουν τη δυνατότητα να σας δώσουν περισσότερο bandwidth μην το ξεχνάτε αυτό.

πάω να τσακίσω το αρνί τώρα είναι σχεδόν έτοιμο :)

profitis
11-04-04, 13:20
Χρονια πολλα .Χριστος Ανεστη....

nnn,που να βγουν 64bit εφαρμογες....τοτε θα δειξει τις πραγματικες δυνατοτητες ο Αthlon....

εγω σκεφτομαι αγορα φορητου με athlon 64 ....Θελω τι γνωμη σου...Επειδη αμα το παρω θα το ζορισω,θα ανταποκριθει 1000%?

Desperado
11-04-04, 17:19
Ποτε βγεικε φορητος με athlon 64?????????</p>

PALADIN
11-04-04, 18:15
nnn,</p>

για να δείς την πραγματική διαφορά ενός 64-bit PC πρέπει εκτός το 64-bit operating system να τρέχεις καί applications που να είναι 64-bit.</p>

π.χ. σε περίπτωση που τρέχεις μία εφαρμογή πού είναι γραμμένη σε C ή C# ή Basic ή JAVA τότε θα πρέπει να έχει γίνει Compiled με 64-bit Compiler.</p>

Τότε μόνο θα δείς το 100% της απόδοσεις του 64-bit PC.</p>

Απ'ότι ξέρω 64-bit compilers δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα.</p>

Φυσικά καί τώρα η διαφορά από τα 32-bit PCs είναι πολύ μεγάλη αλλά φαντάσου τι θα δούμε όταν όλες η εφαρμογές γίνουν 64-μπιτ.</p>

WAntilles
11-04-04, 18:27
Δυστυχώς ενώ πήρες έναν πολύ καλό επεξεργαστή, δεν τον πήρες με το καλό το chipset.

Το καλύτερο chipset μακράν, για socket 754 & 940 είναι το VIA K8T800 (π.χ. ASUS K8V, ASUS SK8V, MSI K8T Master2-FAR).

Όλα τα AMD64 Windows έχουν σαν code-base τα Windows Server 2003 (έχουν build 5.2.3790).

Όλα τα AMD64 Windows έχουν themes από την build 1137 και μετά (η δημόσια ήταν η 1069). Αυτή τη στιγμή πρέπει να έχουμε ξεπεράσει την 1153.

AMD64 C/C++ compiler (beta αλλά πλήρως λειτουργική έκδοση) υπάρχει στα 3 παρακάτω SDKs:
- Windows Server 2003 DDK
- Windows Server 2003 IFS DDK
- MSDN subscriptions

Εάν λοιπόν "τα βρείτε" από κάπου θα έχετε και τον compiler.

PALADIN
11-04-04, 18:34
αυτό το Chipset (VIA K8T800) έχει Dual Channel DDR;</p>

τρέχει DDR400;</p>

Α, μάλιστα, βγάλανε 64μιπτους Compilers για C,</p>

καιρός ήτανε.</p>

tvelocity
11-04-04, 19:14
Απ'ότι ξέρω 64-bit compilers δεν έχουν κυκλοφορήσει ακόμα.

Ο GCC π.χ. ανέκαθεν υποστήριζε 64bit αρχιτεκτονικές, και τον Athlon 64 φυσικά ανάμεσα σ'αυτές. Και υπάρχουν πολοί ακόμα.

WAntilles
11-04-04, 19:53
Σαφώς και έχει Dual Channel DDR και DDR-400 (PC-3200) το VIA K8T800.

Και είναι το μόνο που έχει ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ HYPERTRANSPORT ΣΕ ΠΛΗΡΕΣ ΕΥΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ (16-bits, 800MHz).

Η nVidia με το nForce3 κορόιδεψε τον κόσμο. Για να κερδίζει λίγα $ παραπάνω ανά chipset, το πετσόκοψε στα μισά. Λέει δήθεν "ότι δεν χρειάζεται παραπάνω". Ναι. Γι' αυτό όλες οι motherboards με το nForce3 ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ ενώ το VIA K8T800 ΠΕΤΑΕΙ.

!!! ΑΛΗΤΕΣ !!!

roker
11-04-04, 23:13
Χρονια πολλα σε ολους, μια ερωτηση τι μνημες χρησιμοποιησες δηλ. 3200,2700 και αν ειχες καποιο προβλημα , εχω την εντυπωση πως ουτε το via t800 oυτε το nvidia nforce 3 (για athlon 64) υποστηριζουν dual channel ddr για 754, μονο το nv force 3 pro αλλα ειναι για μητρικες 940.Οσον αναφορα ποιο ειναι το καλυτερο οποια test εχω διαβασει το nforce 3 ειναι λιγακι ταχυτερο απο το via t800.

______ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ADSL 13 ΗΜΕΡΑ___________

nnn
11-04-04, 23:54
λοιπόν μετά από εξαντλητικό rip dvd,αντιγραφής,divx encoding και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε,ένα θα πω,το σύστημα πετάει.

ορισμένες απαντήσεις τώρα.
1.χρησιμοποιώ μνήμες pc2700 αλλά σκοπεύω σύντομα να πάρω pc3200.
2.οι γνώμες και οι απόψεις για τα chipset είναι μοιρασμένες.
και εγώ θα προτιμούσα Via,όσες μητρικές είχα μέχρι τώρα είχαν Via chipsets αλλά η μητρική που πήρα είναι φορτωμένη με ότι μπορείτε να φανταστείτε και έχει χαρακτηριστικά που μου χρειάζονταν.
3.αν βλέπω τέτοια διαφορά απόδοσης σε λειτουργεία 32 bit περιμένω με αγωνία να κυκλοφορήσουν 64bit εφαρμογές.
4.είμαι πολύ ικανοποιημένος και συστήνω χωρίς επιφυλάξεις AMD64 ή ανώτερο για όποιους μπορούν.δεν νομίζω όμως να έχει κυκλοφορήσει ακόμα στα μέρη μας έκδοση για φορητό,στην αμερική υπάρχει.

Dslmaniac
12-04-04, 00:43
<font size="2"> Κι εγώ AMD64 προτείνω με χίλια, ειδικά αν μιλάμε για τισ 3200+ και 3400+ εκδόσεις λόγω 1 mb cache αντί για 512k στον 3000+ ( κι εγώ αυτόν πήρα λόγω μη διαθεσιμότητας του 3200+ στο πλαίσιο. Την Τετάρτη θα έχω τη Gigabyte K8NNXP και αναμένω με αγωνία να στήσω το σύστημα και να δω επιδόσεις. </font>

WAntilles
12-04-04, 02:13
Προς nnn:

Γιατί η ASUS K8V δεν σου έκανε;

Έχει τα πάντα.

Προς roker:

Πού διάβασες ότι το nforce3 είναι ταχύτερο από το VIA K8T800 για να ξέρουμε ότι το εν λόγω site είναι πληρωμένο και αναξιόπιστο. Διάβασες στο παραπάνω post μου τί γράφω για τις υλοποιήσεις του HyperTransport από nVidia και VIA; Μάλλον όχι.

Τώρα όσον αφορά τις μνήμες:

ΚΑΝΕΝΑ CHIPSET ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΟΣ ΤΥΠΟΥ ΜΗΝΜΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ SOCKET.

ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΣ ΚΛΑΣΗΣ AMD-x86-64, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ SOCKET ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ CHIPSET, Ο MEMORY CONTROLLER ΕΙΝΑΙ ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ CPU. ΣΕ ΚΑΝΕΝΟΣ CHIPSET ΤΟ NORTHBRIDGE ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ MEMORY CONTROLLER.

ΣΥΝΕΠΩΣ ΤΟ ΑΝ ΜΙΑ MOTHERBOARD ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Ή ΟΧΙ ΕΝΑ ΤΥΠΟ ΜΝΗΜΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ CPU KAI ΟΧΙ SOCKET Ή CHIPSET.

Το VIA K8T800 είναι και για ένα άλλο λόγο το καλύτερο chipset μακράν. Διότι εξαρχής (από την αρχική σχεδίασή του) υποστήριζε ΠΛΗΡΩΣ όλες τις παρακάτω πλατφόρμες:

- Socket 940 (μονό για Athlon-FX και Opteron 1xx, και διπλό για Opteron 2xx)

- Socket 754 για Athlon64
- Socket 939 για τους νέους Athlon-FX και Athlon64

Dslmaniac
12-04-04, 10:57
<font size="2">Wantilles έχεις δίκιο σε όλα όσα λες αλλά η διαφορά επιδόσεων δεν είναι και τόσο μεγάλη ώστε να βγάλουμε άχρηστο το Nforce3. Ούτως ή άλλως όποιος θέλει περιμένει και αγοράζει το Nforce3 250 μ εδιορθωμένα τα περισσότερα από αυτά που λες.</font></p>

PALADIN
12-04-04, 11:11
Για ρίξτε μιά ματία στο λίνκ πιό κάτω.</p>

Το VIA K8T800 στην έκδοσή του για ATHLON-64 δεν προσφέρει DUAL Channel DDR.</p>

Το DUAL Channel DDR το προσφέρει στην έκδοση για Opteron.</p>

Oπότε δεν ξέρω πόσο καλύτερο είναι από nForce3 στην περίπτωση του Αthlon-64.</p>

http://www.via.com.tw/en/k8-series/k8t800.jsp</p>

Dslmaniac
12-04-04, 11:21
<font size="2">Η Gigabyte λέει ότι το 8KNNXP υποστηρίζει dual ddr αν δεν κάνω λάθος αλλά το θέμα είναι αν ο ενσωματωμένος memory controller του AMD64 το υποστηρίζει.</font></p>

WAntilles
12-04-04, 14:15
dsl_ole

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι το chipset ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ για 940, 754 κλπ.

Ο memory controller ΜΕΣΑ στις CPU αλλάζει. Αυτός είναι που δεν υποστηρίζει dual channel στους socket 754 Athlon64.

KANENA CHIPSET AMD-X86-64 ΔΕΝ ΕΧΕΙ MEMORY CONTROLLER ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟΣ ΣΤΙΣ CPU. ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΩ;

Προς dlsmaniac:

Με το VIA K8T800 δεν περιμένεις. Παίρνεις το καλύτερο εδώ και ένα χρόνο. Και τιμωρείς και την nVidia που με το nforce3 150 (το αρχικό) κορόιδευε τον κόσμο.

Το 250 πάλι δεν ξεπερνά το VIA K8T800.

Δεν σας λέει τίποτα από άποψη αξιοπιστίας και επιδόσεων, ότι το VIA K8T800 είναι ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΞΑΡΧΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ DUAL OPTERON;

PALADIN
12-04-04, 14:57
ντάξη, ντάξη ρε φίλε,</p>

μη βαράς.</p>

Dslmaniac
12-04-04, 15:31
<font size="2">Wantilles όπως είπα έχεις δίκιο, το Nforce 3 150 δεν είναι η ιδανική και ταχύτερη υλοποίηση για τον Athlon 64, παρόλα αυτά μιλάμε για ένα γρήγορο chipset όπως και να έχει το πράγμα ( μην ξεχνάς ότι δεν υπάρχει Northbridge στην περίπτωση αυτή ).</font></p>

HellV1L
12-04-04, 17:18
Παιδια και εγω με τον 64αρη εχω μεινει καταευχαριστημενος... του εχω ξετιναξει τα πεταλα βεβαια αλλα και στον αρχικο χρονισμο του πεταει...
*τον εχω πανω στο k8v

profitis
13-04-04, 15:47
Και εγω προσανατολιζομαι τελικα στη αγορα desktop ....Αξιζει να επενδυσω στον Athlon 64?Παντως κατα 99% αυτη θα ειναι η επιλογη μου?

Σε τι μητρικη να τον φορεσω?
Ειδα μια καλουτσικη.

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1034&amp;amp;Nav_Section_Id=1032&amp;amp;Catalog_Id=1&amp;amp;Product_Id=157510&amp;amp;Merchant_Id= 1&amp;amp;sts_cid=3

Τι τροφοδοτικο θα θελει το συστημα?

Half-X
13-04-04, 17:21
Η σύγκριση ανάμεσα σε nf3-150 και Via K8T800 είναι πραγματικά ανούσια γιατι μιλάμε για 2 πολύ μέτρια chipsets,με την via να έχει ένα μικρό προβάδισμα στις επιδόσεις(σε γενικές γραμμές).

Το nf3-250gb δίνει την λύση απο ότι φάνηκε ήδη με το reference board.

Όσον αφορά την αναμονή για το συγκεκριμένο chipset ήδη είδα ενα review για μια υλοποίηση της chaintech (ψιλομέτρια) και ένα preview για μια της Msi.Όπως καταλαβαίνετε κάθε μέρα η μια μετά την άλλη οι εταιρίες θα εμφανίζουν πλέον την πρόταση τους.(Μακάρι να δούμε κατι σε MAX-3)

Και για να μην συζητάμε και χωρίς λόγο(επειδή βλέπω πως κάποιοι εδώ "παθιάστηκαν" με θέμα που δεν χωράει και πολύ αντιπαράθεση) το nf3-250 είναι το μοναδικό απο τα 3 με AGP/PCI Lock πράγμα που κάνει χαλαρά την διαφορά στους απαιτητικούς χρήστες.

WAntilles
13-04-04, 17:29
Το VIA K8T800 είναι "πολύ μέτριο chipset"; Γι' αυτό είναι το μόνο που χρησιμοποιείται σε υλοποίησεις Dual Opteron ε;

XTCgr
13-04-04, 18:28
θα συμφωνήσω με τον Half-X οτι τα nf3-150 και Via K8T800 είναι μέτρια και ανώριμα,προσωπικά περίμενα περισσότερα με δεδομένο οτι οι A64 καθυστέρησαν να κυκλοφορήσουν περισσοτερο από ένα χρόνο. Απο εδώ και πέρα τα πράγματα θα φτιάξουν και θα παγιωθούν κατά τα τέλη Μαιου (βλέπε nf3-250 soclet 939 κτλ)</p>

WAntilles
13-04-04, 18:40
1. Το VIA K8T800 ούτε μέτριο είναι ούτε ανώριμο -> υποστηρίζει και έχει υλοποιηθεί σε μονό Opteron & Athlon-FX (ASUS SK8V) και σε Dual Opteron (MSI K8T Master2-FAR).

2. Εδώ στην Ελλάδα καθυστέρησαν οι Αthlon64 λόγω αλητείας των ντόπιων εισαγωγέων να ξεπουλήσουν ό,τι stock τους είχε μείνει από AthlonXP. Και τους έφεραν τώρα που το socket 754 εξαφανίζεται για να πάρει τη θέση του το 939. ΑΛΗΤΕΣ !!!

3. Η καλύτερη λύση είναι VIA K8T800 + Socket 940 + Opteron 1xx (ή 2xx αν θέλεις 2πλο) κι ας είναι λίγο ακριβότερες οι ECC-Registered μνήμες. Είναι το μόνο socket που δεν αλλάξει για μεγάλο χρονικό διάστημα γιατί είναι εγκατεστημένο σε χιλιάδες servers ανά τον κόσμο. Έτσι προστατεύεται η επένδυσή σου (ήδη η AMD ανακοίνωσε εδώ και καιρό, ότι οι νέοι Opteron με HyperTransport στο 1GHz θα είναι πλήρως συμβατοί με τις παλαιότερες motherboard με HyperTransport στα 800MHz). Ενώ όπως βλέπεις, ήδη το socket 754 άλλαξε (εξαφανίζεται και έρχεται το 939).

XTCgr
13-04-04, 20:11
το οτι το Κ8Τ800 χρησιμοποιείται για dual opteron (πχ MSI Κ8Τ Μaster) εμένα δεν μου λέει κάτι,γιατι:</p>

1) το &amp;quot;σοβαρο&amp;quot;,&amp;quot;επαγγελματικό&amp;quot; chipset για dual μηχανήματα είναι της AMD (8000 series), βλέπε υλοποιήσεις της Tyan</p>

2)αν ήθελε η nVidia χαλαρά έβγαζε chipset για dual</p>

http://www.thelab.gr/reviews/a64_19.php</p>



&amp;quot;<font size="2">Επίσης οι κατασκευαστές mainboards για Athlon 64 βρίσκονται σε πολύ πρωταρχικά στάδια και σίγουρα κάποιο μελλοντικό tuning θα αυξήσει την απόδοση και βέβαια τη αξιόπιστη λειτουργία. Χαρακτηριστικά σας αναφέρουμε την αδυναμία του mainboard της MSI να αυξήσει την τάση του επεξεργαστή αλλά και τη σημαντική ‘ασυμβατότητα‘ με την Audigy της Creative. Τοποθετώντας την κάρτα ήχου σε οποιοδήποτε PCI slot το σύστημα αρνείται πεισματικά να προχωρήσει στην διαδικασία του booting....παιδικές ασθένειες....Όσον αφορά το overclocking το mainboard της MSI δεν μας άφησε τα περιθώρια να πειραματιστούμε με τον Athlon 64. Σίγουρο είναι πάντως ότι απαιτείται χρόνος για να βελτιωθεί η γραμμή παραγωγής για περισσότερο overclockable επεξεργαστές. Και να μην ξεχνάμε ότι το K8T800 δεν αποτελεί ότι καλύτερο στον τομέα του overclocking λόγω της έλλειψης AGP/PCI lock, τομές στον οποίο το nForce 3 της nVIDIA υπερτερεί.&amp;quot;</font></p>

<font size="2">νομίζω αυτό τα λέει όλα</font></p>

WAntilles
13-04-04, 21:45
Όσο για την ασυμβατότητα με την Audigy, όλες οι κάρτες της Creative από την Live και μετά, μονίμως είχαν εδώ και χρόνια χοντρό πρόβλημα με τα IRQs και το IRQ sharing. Το πρόβλημα είναι της Creative.

Γιατί μια ζωή σοβαρές κάρτες ήχου δούλευαν εκεί που πάντα οι Creative κολλούσαν;

Παλιότερα η Aureal και τώρα (και παλαιότερα) οι Terratec;

Καλά να μην σχολιάσω την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΥΠΕΡΟΓΚΟ LATENCY ΣΤΙΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ των Creative.

WAntilles
13-04-04, 21:51
H nVidia δεν θα έβγαζε "χαλαρά" διπλό γιατί δεν μπορεί ή δεν θέλει ή και τα 2.

Απόδειξη ότι με το 1ο της nforce3 κορόιδεψε τον κόσμο.



Και είναι το μόνο (το VIA K8T800) που έχει ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ HYPERTRANSPORT ΣΕ ΠΛΗΡΕΣ ΕΥΡΟΣ ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ (16-bits, 800MHz).

Η nVidia με το nForce3 κορόιδεψε τον κόσμο. Για να κερδίζει λίγα $ παραπάνω ανά chipset, το πετσόκοψε στα μισά. Λέει δήθεν "ότι δεν χρειάζεται παραπάνω". Ναι. Γι' αυτό όλες οι motherboards με το nForce3 ΣΕΡΝΟΝΤΑΙ ενώ το VIA K8T800 ΠΕΤΑΕΙ


Ενώ η VIA εξαρχής έκανε ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΟΥΤΣΟΥΡΕΜΕΝΗ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ HYPERTRASNPORT.

Κρίμα και είσαι και AMD fan όπως εγώ.

Αλλά φαίνεται ότι είσαι και nVidia biased.

Το μόνο καλό chipset που έβγαλε η nVidia στην ιστορία της (και ήταν κορυφαίο) ήταν το nForce και το nForce2 Ultra.

Α, και πετσόκοψε πάλι για μερικά $$ και το Dolby Digital Audio Encoding που είχε στην έξοδο του ήχου σε hardware. !!! ΑΛΗΤΕΣ !!!

XTCgr
13-04-04, 22:26
<font face="verdana,arial,helvetica,sans-serif">AMD fan είμαι αλλά όχι κολλημένος όπως μερικοί...προτιμώ να είμαι αντικειμενικός - αυτό για το nVidia biased τι το ήθελες??? . Πολύ χαλαρά θα έβγαζε η nVidia οτι chipset ήθελε...είδαμε τι έγινε με το nforce 2, είδαμε και τι έγινε με τα ΚΤ266..εεε ΚΤ266Α....όχι με το ΚΤ333, ΚΤ400...ΚΤ400Α και πάει λέγοντας... πάντως εσυ που δεν είσαι biased την Via δεν βλέπω να την βρίζεις παρόλες τις παπαριές που έκανε (βλεπε 2 σειρές παραπάνω)... by the way,πότε θυμήθηκε να παρουσιάσει η Via dual channel μητρική για Athlon??</font></p>

<font face="verdana,arial,helvetica,sans-serif">όσον αφορά το Dolby Digital Audio Encoding μάλλον δεν ξέρεις οτι έχει χρησιμότητα μόνο για ηχεία με optical in. Για τα λοιπά ηχεία οι επιδόσεις που προσφέρει το soundstorm είναι για τα μπάζα (χειρότερο από audigy πρώτης γενιάς) με άλλα λόγια ψιλοάχρηστο και καλά κάναν και το αφαίρεσαν. Αν δεις benchmarks θα δείς οτι το nforce3 είναι ελάχιστα πίσω απο την υλοποίηση της Via και όχι σε όλα.... τώρα που είδες οτι nforce3 σέρνεται και το Κ8Τ800 πετάει είναι άλλο θέμα!!!!Δεν λέω οτι η nVidia είναι καλύτερη από την Via αλλά κάπου υπερβάλλεις και χαλάρωσε λίγο με το &amp;quot;Αλήτες&amp;quot; . </font></p>

nnn
13-04-04, 23:33
θα πρότεινα και στους 2 να ηρεμήσετε.
δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα,πάντα εμείς οι καταναλωτές πληρώνουμε τις "βλακείες" των εταιριών και το απόλυτο κυνήγι του κέρδους από αυτές.
όσον αφορά τα chipset όντως κυκλοφορούν ή ετοιμάζονται να κυκλοφορήσουν καινούρια για AMD64 αλλά θέλω να τονίσω κάτι.
πόσοι από εμάς που είμαστε power users και ψάχνουμε συνέχεια τα μηχανήματά μας θα τα κρατήσουμε παραπάνω από ένα χρόνο??
εγώ αλλάζω 2 κάρτες γραφικών το χρόνο,μητρική 1 φορά το χρόνο ή συντομότερα και γενικά το pc ανανεώνεται συνεχώς,λεφτά να έχουμε να ξοδεύουμε.
για αυτό λοιπόν το αν κάποια μητρική κάποιος επεξεργαστής κτλ είναι καλύτερος,γρηγορότερος,πετάει...πρέπει να μας απασχολεί για λίγο και χωρίς ΦΑΝΑΤΙΣΜΟ.

γιατί μόνο με ηρεμία οι χρήστες που αγοράζουν κάποια εξαρτήματα για να τα κρατήσουν για κάποιο διάστημα 2,3,4 χρόνια θα βοηθηθούν πραγματικά στην επιλογή τους.

αυτός ήταν ο σκοπός αυτού του thread να παρουσιάσω κάποια πρώτη αξιολόγηση της νέας τεχνολογίας που έρχεται στα 64bit,γιατί δεν νομίζω πολλοί από εμάς να έχουν κάνει αυτή την αλλαγή.

θα παρακαλέσω λοιπόν αν δεν πέσει ο τόνος του διαλόγου εδώ,τους moderator να κλειδώσουν το thread.

ευχαριστώ

thama
14-04-04, 00:42
<span class="postbody">

π.χ. σε περίπτωση που τρέχεις μία εφαρμογή πού
είναι γραμμένη σε C ή C# ή Basic ή JAVA τότε θα πρέπει να έχει γίνει
Compiled με 64-bit Compiler

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω στο θέμα java, και .NET εφαρμογές.
Οι εφαρμογές αυτές, μεταφράζονται σε μια ενδιάμεση ψευδοassembly της εικονικής μηχανής, οπότε, έχω την εντύπωσή ότι το μόνο που χρειάζεται είναι να αλλαχτούν τα .NET Framework και το Java Runtime Environment. Το JRE έχει ήδη κυκλοφορήσει για 64bit http://java.sun.com
</span>

sdikr
14-04-04, 02:06
τα 64bit ερχονταί για να μείνουν, apple, amd, και τωρά η intel ( ναι ξερώ λέγεται οτι ειναί copy απο τα desing της amd)</p>

Ακομά όμως είναι νωρίς, προσωπικά έχω κακιές εμπειρίες απο τα chipset της via αν θα έπερνα amd θα έπερνα και chipset της amd.</p>

Στις εφαρμογές τώρα εδώ έχουμε το μεγαλύτερο πρόβλημα (μιλώντας για windows) εκτός αν πάμε σε Linux.</p>

Εχω εδώ και πολύ καιρό intel και intel chipset για το λόγο το ότι δουλέυει.</p>

λόγο της εργασίας μου καμιά φορα που ο κόσμος θέλει τα φθηνά μηχανήματα (via chipset) εχω συναντήσει τα τρελά προβλήματατα.</p>



δύο μηχανήματα που έχω με amd και amd chipset δουλέυουν 24 ώρες για 120 ημέρες τώρα χωρίς το παραμικρό.</p>

με via ..... τι ειναι το 24???</p>



φιλικά</p>

lazar
14-04-04, 02:16
επί τέλους, γιατί νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που έχει παράπονα με τη VIA. Ειδικότερα σε εγγραφή video από κάρτα TV, είδα και έπαθα για να βρώ ότι φταίει το PCI Latency. Πρόβλημα χωρίς λύση από τη VIA. Αυτά σε παλιότερο chip βέβαια.

Αυτή δεν ήταν που έβγαζε και τους Cyrix?
Τι γίνανε αλήθεια αυτά τα παλληκάρια;

sdikr
14-04-04, 02:30
<font size="2">&amp;gt;Αυτή δεν ήταν που έβγαζε και τους Cyrix?
&amp;gt;Τι γίνανε αλήθεια αυτά τα παλληκάρια;</font>
</p>



Οχι αυτούς τους εβγαζέ η cyrix, αλλά η via τους εξαγόρασε και έβγαλε τους επεξεργαστές via.</p>

φιλικά</p>

WAntilles
14-04-04, 03:28
Την VIA δεν τη βρίζω γιατί είναι πολύ διαφορετικό να έχεις κάποια bugs στα προϊόντα σου και να το παραδέχεσαι δημόσια, από το να πετσοκόβεις προϊόντα για το κέρδος λέγοντας ότι δεν χρειάζονται οι χρήστες κάτι καλύτερο.

Συνοψίζοντας:

Η nVidia:

- Έβγαλε τα 2 καλύτερα DDR chipset που βγήκαν ποτέ για AthlonXP (nforce, nforce2 (και nforce2 ultra))
- Στην AMD-x86-64 πλατφόρμα κοροϊδεύει τον κόσμο πετσοκόβοντας προϊόντα για μερικά $$.

Η VIA:

- Έβγαλε τα 2 καλύτερα μή DDR chipsets που βγήκαν ποτέ για AthlonXP (ΚΤ-100, ΚΤ-133Α)
- Δεν έβγαλε ποτέ καλό DDR chipset για AthlonXP εγκαίρως (τώρα που το έβγαλε τα 32-bit πεθαίνουν - έπρεπε να το είχε βγάλει πολύ νωρίτερα).
- Έβγαλε το καλύτερο chipset που βγήκε ποτέ για AMD-x86-64, το K8T800.

Όπως βλέπεις, δεν είμαι εμπαθής αλλά αντικειμενικός. Λέω τα καλά και τα άσχημα και των 2.

Όσο για τις audio επιδόσεις, χειρότερα από Live και Audigy δεν γίνεται. Είναι διαβόητες για την απαράδεκτη απόκριση συχνοτήτων που έχουν (καλά δεν συζητάμε για latency στο recording που αγγίζει και τα 300msec).

Όσο για το "διπλό" chipset της AMD (8131, 8151), το AGP του δεν έχει την ποιότητα αυτού της VIA.

Παρεμπιπτόντως, το μηχανάκι μου κύριοι έχει VIA KT-133A και μένει συνήθως ανοικτό συνέχεια 5-10 μέρες (σταματά μόνο για κανά Windows update ή driver update).

kadronarxis
14-04-04, 04:00
Εμπιστεύομαι intel από παλιά.
Τα τελευταία 64-αρια κομμάτια της amd, είναι αρκετά &lt;&lt;όμορφα>>, αλλά καλό είναι να περιμένουμε λιγάκι μέχρι να βγουν πιο έμπειρες μητρικές (αλλά και σοβαρή απάντηση από Intel).
Όσο για τη via, ο desktop μου είναι pentium iii στα 800, με QDI Advance 10F (via chipset το απολλο προ 133α), φανταστικό μηχανάκι, ποτέ δεν δημιούργησε πρόβλημα.Είχε κάτσει μέχρι και 3 μήνες ανοιχτό στα τέλη του 2000.


άντε γερά.

WAntilles
14-04-04, 11:43
Εμπιστεύομαι intel από παλιά...

Τα τελευταία 64-αρια κομμάτια της amd, είναι αρκετά &lt;&lt;όμορφα>>



Φαίνεται ότι είσαι Intel παρωπιδοφόρος.



αλλά καλό είναι να περιμένουμε λιγάκι μέχρι να βγουν πιο έμπειρες μητρικές


Μητρικές υπάρχουν εμπειρότατες και αξιοπιστότατες εδώ και 3-4 μήνες τουλάχιστο.



αλλά και σοβαρή απάντηση από Intel


Πιο σοβαρή δεν μπορεί να βγάλει. Απόδειξη το τεράστιο κάζο που λέγεται Pentium4 που έβγαζε τη μισή απόδοση ανά κύκλο ρολογιού από όλους τους επεξεργαστές της γενιάς του (AMD ή Intel) και απεσύρθη άρον-άρον ο P-III Tualatin από την αγορά γιατί θα τον είχε κάνει σκόνη τον P4 (βέβαια τότε ο Thunderbird ήταν ήδη ταχύτερος αλλά μιλούσα για την ιστορία της Intel). Και ακόμα ο P4 Nothwood αποδίδει απαράδεκτα χαμηλά ανά κύκλο ρολογιού.

Καλά δε μιλάμε για τους Prescott που τους χρησιμοποιούν στη Λαπωνία για θέρμανση.

Διότι το πρώτο όριο που αντιμετωπίζουν τα CPU είναι το όριο των GHz (βλέπε Prescott).

Ο Pentium4 (όλα τα cores του Northwood, Prescott κλπ.) ήταν η μεγαλύτερη κοροϊδία στον τομέα του hardware στην ιστορία των PC.

Και αντέγραψε πλήρως την αρχιτεκτονική AMD-x-86-64 ενώ μέχρι πριν 2 μήνες παραμύθιαζε τον κόσμο με "δεν χρειάζονται τα 64-bit".

Αλλά το μέγιστο γέλιο θα πέσει με τα καινούρια sockets 775 που καταστρέφονται άμα αλλάξεις επεξεργαστή πάνω από 3-4 φορές.

Είναι που είναι σαβούρα οι επεξεργαστές της Intel, τώρα θα πληρώνει ο κοσμάκης και για να αλλάζει τις motherboards που θα του χαλάνε.

Α-ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ !!!

WAntilles
14-04-04, 11:44
Εμπιστεύομαι intel από παλιά...

Τα τελευταία 64-αρια κομμάτια της amd, είναι αρκετά &lt;&lt;όμορφα>>



Φαίνεται ότι είσαι Intel παρωπιδοφόρος.



αλλά καλό είναι να περιμένουμε λιγάκι μέχρι να βγουν πιο έμπειρες μητρικές


Μητρικές υπάρχουν εμπειρότατες και αξιοπιστότατες εδώ και 3-4 μήνες τουλάχιστο.



αλλά και σοβαρή απάντηση από Intel


Πιο σοβαρή δεν μπορεί να βγάλει. Απόδειξη το τεράστιο κάζο που λέγεται Pentium4 που έβγαζε τη μισή απόδοση ανά κύκλο ρολογιού από όλους τους επεξεργαστές της γενιάς του (AMD ή Intel) και απεσύρθη άρον-άρον ο P-III Tualatin από την αγορά γιατί θα τον είχε κάνει σκόνη τον P4 (βέβαια τότε ο Thunderbird ήταν ήδη ταχύτερος αλλά μιλούσα για την ιστορία της Intel). Και ακόμα ο P4 Nothwood αποδίδει απαράδεκτα χαμηλά ανά κύκλο ρολογιού.

Καλά δε μιλάμε για τους Prescott που τους χρησιμοποιούν στη Λαπωνία για θέρμανση.

Διότι το πρώτο όριο που αντιμετωπίζουν τα CPU είναι το όριο των GHz (βλέπε Prescott).

Ο Pentium4 (όλα τα cores του Northwood, Prescott κλπ.) ήταν η μεγαλύτερη κοροϊδία στον τομέα του hardware στην ιστορία των PC.

Και αντέγραψε πλήρως την αρχιτεκτονική AMD-x-86-64 ενώ μέχρι πριν 2 μήνες παραμύθιαζε τον κόσμο με "δεν χρειάζονται τα 64-bit".

Αλλά το μέγιστο γέλιο θα πέσει με τα καινούρια sockets 775 που καταστρέφονται άμα αλλάξεις επεξεργαστή πάνω από 3-4 φορές.

Είναι που είναι σαβούρα οι επεξεργαστές της Intel, τώρα θα πληρώνει ο κοσμάκης και για να αλλάζει τις motherboards που θα του χαλάνε.

Α-ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ-ΧΑ !!!

kadronarxis
14-04-04, 14:12
Το παραδέχομαι είμαι intel-fan, αλλά πιστεύω όχι άδικα.
Η μόνη σειρά επεξεργαστών, που πραγματικά ξεφεύγει σε επιδόσεις από αυτούς της intel είναι η 64-άμπιτη amd σειρά.
Και μη μου πείτε για παλιότερα, διότι το πεδίο ήταν θολό(με μια μικρή επικράτηση του pentium 4). Δεν θα μιλήσω καθόλου για Xeon.
Τώρα, ο pentium 4 extreme edition, ρίχνει στα αυτιά και τους τελευταίους 64-μπιτους amd(όχι σε όλα, αλλά στα περισσότερα τέστς), αλλά μην το πείτε πουθενά διότι είναι πανάκριβος οπότε, προσωπικά, δεν υπολογίζεται.
wantilles, περίμενε λίγο ακόμη, και θα δούμε όλοι αν η φωτιά με όνομα amd-64, ήρθε για να μείνει ή ήρθε και έσβησε αναπάντεχα.

Άντε γερά.

PALADIN
14-04-04, 14:36
Με τα λεφτά ππου θα ξοδέψεις για να πάρεις τον Ρ4 extreme edition μπορείς να αγοράσεις 2 Opteron μαζί καί το Motherboard, το συστημα αυτό είναι κατά πολύ ανώτερο του P4 extreme edition.

kadronarxis
14-04-04, 14:43
Συμφωνώ και επαυξάνω.
Μα η intel τον συγκεκριμένο επεξεργαστή τον έβγαλε περισσότερο ως κίνηση εντυπωσιασμού. "Εντάξει βγάλατε τον 64-bit, αλλά κοιτάξτε τι κάνει ακόμα και ο γερο-pentium 4".

profitis
14-04-04, 16:17
Ξερει κανεις τι προκειται να γινει με την ονομασια του Pentium 4 .Προκειται να αλλαξει η θα μενει η ιδια ονομασια αλλαζοντας πυρηνες?

XTCgr
14-04-04, 16:25
<font face="verdana,arial,helvetica,sans-serif">@ <span class="name"><a><font color="#006699" size="2">WAntilles</font></a><font size="2"> </font></span>
nVidia biased ο ένας.... Intel παρωπιδοφόρος ο άλλος... η ταμπέλα πάει σύννεφο</font></p>

<font face="verdana,arial,helvetica,sans-serif">@<span class="name"><a><font color="#006699" size="2">kadronarxis</font></a><font size="2"> </font></span></font></p>

<span class="name"><font face="verdana,arial,helvetica,sans-serif" size="2">σιγά που είναι πιο γρήγορος ο P4 ΧΕ στην πλειονότητα των εφαρμογών σε σχέση με έναν AMD64, μάλλον το αντίθετο συμβαίνει. </font></span></p>

<span class="name"><font face="verdana,arial,helvetica,sans-serif" size="2">&amp;lt;&amp;lt;In <u>most </u>benchmarks Athlon 64 FX-53 working at 2.4GHz frequency outperforms all alternatives from Intel including even Pentium 4 extreme Edition 3.4GHz featuring 2MB of L3 cache memory. Of course, we have to stress that during audio and video data encoding as well as final rendering NetBurst architecture makes Intel solutions more efficient than Athlon 64. Moreover, Hyper-Threading technology, which is not available by AMD solutions pushes different Pentium 4 CPUs to the lead in a number of practical applications. However, the gaming performance of Athlon 64 FX-53 is beyond any competition, which is its best trump in front of dedicated gamers.&amp;gt;&amp;gt;</font></span></p>

<span class="name"><font size="2">http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/athlon64-fx53_20.html</font></span></p>

&lt;&lt;The Athlon64 FX clearly beats its archrival's processors in most of our benchmarks......Compared to $999 for the 3.4 GHz Pentium 4 Extreme Edition, the $733 price tag for the Athlon64 FX-53, represents a great value, especially in consideration of the performance differences between the two processors.>>

http://www.tomshardware.com/cpu/20040318/athlon-fx53-31.html

XTCgr
14-04-04, 16:27
Ξερει κανεις τι προκειται να γινει με την ονομασια του Pentium 4 .Προκειται να αλλαξει η θα μενει η ιδια ονομασια αλλαζοντας πυρηνες?

αναφέρεσαι στο performance rating που σκέφτεται να υιοθετήσει η Intel ?

profitis
14-04-04, 16:44
Ενοω αμα προκειται να μετανονομασει τον Pentium 4.Να του δωσει καποια αλλη ονομασια.

kadronarxis
14-04-04, 17:25
dsl_ole,
ρίξε μια προσεκτική ματιά και εδώ http://www6.tomshardware.com/cpu/20040322/index.html


Καθαρά, ο amd κερδίζει στα παιχνίδια. Οι διαφορές όμως του athlon fx-53 από τον pentium με τον καινούργιο πυρήνα prescott, είναι ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ.

Η απάντηση της intel βέβαια, κρύβεται σε δύσκολες εφαρμογές, και audio video εφαρμογές, εκεί που ο amd βάζει την ουρά στα σκέλια με αρκετά μεγάλες διαφορές.

Και επειδή δεν παίζω παιχνίδια, με ενδιαφέρει κάποιος επεξεργαστής, για οτιδήποτε άλλο εκτός από παιχνίδια.

Wantilles,
καλό θα ήταν να μην αναφέρεσαι στον καινούργιo prescott με τις πραγματικά μεγάλες θερμοκρασίες του, γιατί τόσα χρόνια η intel έχει αποδείξει τη σταθερότητα των επεξεργαστών της, ενώ από την άλλη πλευρά η amd ΟΧΙ.

Αυτά τα ολίγα.

Άντε γερά.

kadronarxis
14-04-04, 17:44
Μία τέτοια φωτογραφία, έκανε το γύρο του κόσμου κάποτε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.