PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με μεταφορά απο ΟΤΕ σε Forthnet



nikos.4
10-10-11, 10:27
ΣΗΜΕΡΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ ΠΡΟΣ ΤΗΝ FORTHNET ΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΤΕ:evil:

explorer
10-10-11, 11:28
Καλα σου λενε!! Αν δεν εχει κατασκευαστει και παραδοθει ο βροχος πως θες να εχεις τηλεφωνο στη Forthnet? Σου ξεκουμπωσανε το καλωδιο προφανως στον οτε πριν κατασκευαστει ο βροχος και εχεις μεινει τωρα χωρις υπηρεσιες. Στη συγκεκριμενη περιπτωση απλα περιμενεις να παραδοσει ο οτε τον βροχο στη Forthnet. Δεν εισαι ακομα στη Forthnet και δεν ειναι κατι που μπορει να κανει η Forthnet περισσοτερο αγαπητε μου απο το να το δηλωσει ως βλαβη μη κατασκευης βροχου στον οτε.Καλα λοιπον θα ταν να σκεφτεσε πριν εκτοξευσεις κατηγοριες ανυποστατες. Τα παραπονα σου ωραιοτατα καντα στον οτε που σε ξεκουμπωσε νωριτερα ή δεν εχει παραδοσει ακομα βροχο στην πιθανη ημερομηνια ενεργοποιησης.
Το logo σου λοιπον FORTHNET=ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΗ τρωει ακυρο!

nnn
10-10-11, 20:23
ΣΗΜΕΡΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΔΙΑΚΟΠΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ ΠΡΟΣ ΤΗΝ FORTHNET ΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΟΤΕ:evil:

Έχεις Internet αλλά όχι τηλέφωνο ?

emeliss
10-10-11, 21:27
Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Καταρχήν θα σε παρακαλέσω να μην γράφεις με κεφαλαία.

Μιλάμε για φορητότητα οπότε δεν κατασκευάζεται βρόχος όπως γράφει ο explorer. Απλά ξεκουμπώνεται από τα μηχανήματα του ενός isp και κουμπώνεται στα μηχανήματα του άλλου isp.
Στην εύστοχη ερώτηση του nnn να προσθέσω ακόμα μία. Έχει έρθει τεχνικός της Forthnet από τον χώρο σου;

psyxakias
11-10-11, 16:32
Θα παρακαλέσω όλους να ηρεμήσουν και να αφήσουν στην άκρη τις προσωπικές διαμάχες και την επιθετικότητα. Όσοι επιθυμούν μπορούν να συμμετέχουν, να γράψουν την άποψή τους και να βοηθήσουν στο πρόβλημα του nikos.4.

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 11 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........

@nikos.4.: όπως είπε ο emeliss δε χρειάζεται να γράφεις ΚΕΦΑΛΑΙΑ, ενώ τα νεύρα και οι χαρακτηρισμοί δε θα βοηθήσουν σε κάτι. Αν θες δώσε μας μερικές παραπάνω πληροφορίες για το θέμα:
σε ποια ημ/νία έκανες αίτηση στην Forthnet
σε ποια ημ/νία αναμενόταν η ενεργοποίηση της υπηρεσίας
σε ποια ημ/νία διακόπηκε η γραμμή
ταιριάζουν οι ημ/νίες που έχεις με το http://www.forthnet.gr/adslstatus/; Αν θες κάνε ένα copy/paste, χωρίς προσωπικά δεδομένα

Τέλος, θα σου πρότεινα να απαιτήσεις γραπτή απάντηση από την Forthnet για την αιτία της διακοπής και της όποιας καθυστέρησης. Αν αρνηθούν να την δώσουν, ζήτησέ τη γραπτώς με μία απλή, σύντομη και δίχως χαρακτηρισμούς επιστολή.

explorer
11-10-11, 20:52
Τέλος, θα σου πρότεινα να απαιτήσεις γραπτή απάντηση από την Forthnet για την αιτία της διακοπής και της όποιας καθυστέρησης. Αν αρνηθούν να την δώσουν, ζήτησέ τη γραπτώς με μία απλή, σύντομη και δίχως χαρακτηρισμούς επιστολή.


Μιλάμε για φορητότητα οπότε δεν κατασκευάζεται βρόχος όπως γράφει ο explorer. Απλά ξεκουμπώνεται από τα μηχανήματα του ενός isp και κουμπώνεται στα μηχανήματα του άλλου isp.
Στην εύστοχη ερώτηση του nnn να προσθέσω ακόμα μία. Έχει έρθει τεχνικός της Forthnet από τον χώρο σου;

Αγαπητε/η Εmmelis ακομα και οταν προκειται για φορητοτητα αριθμου βλαβη στον οτε δηλωνουμε για διακοπη ή μη κατασκευη βροχου.Αυτο προς πληροφορηση δικη σου.Απο τη στιγμη λοιπον που ο nikos.4 δεν εχει υπηρεσιες και διακοπηκαν ,οπως παντα ισχυριζεται, την ημερα ενεργοποιησης του αυτο σημαινει οτι το καλωδιο ειναι στον αερα και δεν εχει κουμπωθει στη Forthnet. Σε μια τετοια περιπτωση δηλωνεται βλαβη προς οτε ως Διακοπη ή Μη Κατασκευης Βροχου αφου με μετρησεις εχουν ελεγξει οτι το προβλημα ειναι στο αστικο κεντρο στη μερια του οτε.Ο Κος nikos.4 σαυτη την περιπτωση αναμενει τον οτε. Αυτο του λενε μια βδομαδα τωρα αλλα πιθανον δε λεει να το καταλαβει.
Αλλα ακομα και αν οι υπηρεσιες του διακοπηκαν πριν την ημερα ενεργοποιησης παλι αναμενει απο τον οτε να το επιδιορθωσει γιατι προφανως τον ξεκουμπωσαν πριν την ημερομηνια ενεργοποιησης. Ετσι λοιπον και στη 1η και στη 2η περιπτωση υπαιτιος για την ταλαιπωρια του ειναι μονο ο οτε. Τραβαει λοιπον μια εγγραφη καταγγελια στην ΕΕΤΤ για καθυστεριση επιλυσης βλαβης σε περιπτωση που εχει περασει η ημερ/νια ενεργοποιησης ή καλει το 121 του οτε και ενημερωνεται απο αυτους για ποιο λογο τον ξεκουμπωσαν νωριτερα. Εννοειται βεβαια οτι τεχνικος στο χωρο του ειναι ασκοπο να μεταβει μιας και απο μετρησεις εχουν βρει το προβλημα ειναι σε αστικο κεντρο και εχει δοθει βλαβη σε οτε.Τελος η Forthnet με επιστολη μπορει να σε ενημερωσει μονο την ημερομηνια δηλωσης βλαβης σε οτε και τιποτα παραπανω. Βεβαια αυτο μπορεις να το μαθεις και τηλεφωνικα και μαζι με τον αριθμο βροχου κανεις καταγγελια στην ΕΕΤΤ για καθυστεριση επιλυσης βλαβης απο οτε.Ευχαριστω

maik
11-10-11, 21:02
Τις ημερομηνιες κατασκευης των βρογχων τις οριζουν οι παροχοι.Ας μας πει λοιπον ο νεοκοπος υπαλληλος εδω ποτε ορισε ημερομηνια κατασκευης του συγκεκριμενου βρογχου.
Καλυτερα να το πει βεβαια στον πελατη του.
Οι εποχες που για ολα "εφταιγε" ο ΟΤΕ περασαν ανεπιστρεπτι. Ο κοσμος σας εχει παρει χαμπαρι.

emeliss
11-10-11, 21:20
Η προβλεπόμενη διαδικασία δεν είναι αυτή που περιγράφεις explorer.

Η διαδικασία περιγράφεται από το RUO. Το RUO του 2009 είναι εδώ (http://www.otewholesale.gr/Portals/0/RUO_2009.pdf) και του 2010 με τις όποιες αλλαγές εδώ (http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP_573_015_RUO_2010.pdf).
Σε όποια μεταβολή ή παράδοση υπάρχει βλάβη τότε ακολουθείται η διαδικασία που ορίζεται στην παράγραφο 3.2.3 στο παράρτημα 14. Είναι η ίδια διαδικασία που πρέπει να ακολουθείται για κάθε βλάβη.
Εκεί ορίζεται σαφέστατα ότι οι πάροχοι πριν δηλώσουν βλάβη στο WCRM οφείλουν να έχουν ελέγξει το χώρο φυσικής συνεγκατάστασης και το χώρο του πελάτη. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με φυσική παρουσία. Με μέτρηση από το MSAN/DSLAM δεν μπορείς να ξέρεις σε ποιο σημείο κόβονται οι υπηρεσίες προς τον πελάτη. Δεν μπορείς να ξέρεις με βεβαιότητα ότι η πόρτα λειτουργεί σωστά, αν είναι στον αέρα στον κεντρικό κατανεμητή ή αν είναι στον αέρα στον κατανεμητή του πελάτη. Δεν μπορώ να ξέρω που είναι η συγκεκριμένη βλάβη και δεν είναι το πιο σημαντικό αυτό αφού βλάβες πάντα θα υπάρχουν. Ξέρω όμως με σιγουριά ότι έχει καθυστερήσει η άρση επειδή έχουν γραμμένη κάπου αλλού την προβλεπόμενη διαδικασία.

Συχνά έως σχεδόν πάντα η προβλεπόμενη διαδικασία δεν ακολουθείται. Συχνά εμφανίζεται το φαινόμενο να παρουσιάζεται το παράτυπο ως δεδομένο. Η διαδικασία όμως υπάρχει γραπτώς και είναι εκεί για να προστατέψει όλους τους πελάτες τηλεπικοινωνιών.

ps. Η συγκεκριμένη διαδικασία δεν εξυπηρετεί μόνο τα συμφέροντα των πελατών (αφού αν ακολουθηθεί δεν μπορεί να υπάρχει πινγκ πονγκ ευθυνών και καθυστερήσεις εβδομάδων). Εξυπηρετεί και τους εργαζόμενους στους παρόχους αφού μεγαλώνει ο φόρτος εργασίας άρα και το αντικείμενο όπως και οι αναγκαίες θέσεις. Σημαντικό για τις δύσκολες μέρες που περνάμε.
Οι μόνοι που έχουν συμφέρον να μην ακολουθείται η διαδικασία είναι οι διοικήσεις και οι μέτοχοι των παρόχων αφού με την συγκεκριμένη παρατυπία ρίχνουν πολύ το λειτουργικό τους κόστος.

explorer
11-10-11, 21:49
Η προβλεπόμενη διαδικασία δεν είναι αυτή που περιγράφεις explorer.

Η διαδικασία περιγράφεται από το RUO. Το RUO του 2009 είναι εδώ (http://www.otewholesale.gr/Portals/0/RUO_2009.pdf) και του 2010 με τις όποιες αλλαγές εδώ (http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP_573_015_RUO_2010.pdf).
Σε όποια μεταβολή ή παράδοση υπάρχει βλάβη τότε ακολουθείται η διαδικασία που ορίζεται στην παράγραφο 3.2.3 στο παράρτημα 14. Είναι η ίδια διαδικασία που πρέπει να ακολουθείται για κάθε βλάβη.
Εκεί ορίζεται σαφέστατα ότι οι πάροχοι πριν δηλώσουν βλάβη στο WCRM οφείλουν να έχουν ελέγξει το χώρο φυσικής συνεγκατάστασης και το χώρο του πελάτη. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο με φυσική παρουσία. Με μέτρηση από το MSAN/DSLAM δεν μπορείς να ξέρεις σε ποιο σημείο κόβονται οι υπηρεσίες προς τον πελάτη. Δεν μπορείς να ξέρεις με βεβαιότητα ότι η πόρτα λειτουργεί σωστά, αν είναι στον αέρα στον κεντρικό κατανεμητή ή αν είναι στον αέρα στον κατανεμητή του πελάτη. Δεν μπορώ να ξέρω που είναι η συγκεκριμένη βλάβη και δεν είναι το πιο σημαντικό αυτό αφού βλάβες πάντα θα υπάρχουν. Ξέρω όμως με σιγουριά ότι έχει καθυστερήσει η άρση επειδή έχουν γραμμένη κάπου αλλού την προβλεπόμενη διαδικασία.

Συχνά έως σχεδόν πάντα η προβλεπόμενη διαδικασία δεν ακολουθείται. Συχνά εμφανίζεται το φαινόμενο να παρουσιάζεται το παράτυπο ως δεδομένο. Η διαδικασία όμως υπάρχει γραπτώς και είναι εκεί για να προστατέψει όλους τους πελάτες τηλεπικοινωνιών.

ps. Η συγκεκριμένη διαδικασία δεν εξυπηρετεί μόνο τα συμφέροντα των πελατών (αφού αν ακολουθηθεί δεν μπορεί να υπάρχει πινγκ πονγκ ευθυνών και καθυστερήσεις εβδομάδων). Εξυπηρετεί και τους εργαζόμενους στους παρόχους αφού μεγαλώνει ο φόρτος εργασίας άρα και το αντικείμενο όπως και οι αναγκαίες θέσεις. Σημαντικό για τις δύσκολες μέρες που περνάμε.
Οι μόνοι που έχουν συμφέρον να μην ακολουθείται η διαδικασία είναι οι διοικήσεις και οι μέτοχοι των παρόχων αφού με την συγκεκριμένη παρατυπία ρίχνουν πολύ το λειτουργικό τους κόστος.

Παλι προς ενημερωση σου, στη Forthnet υπαρχουν πλεον εργαλεια που δειχνουν ακριβως που ειναι το προβλημα χωρις την αναγκη παρουσιας τεχνικου στο χωρο του πελατη οσον αφορα προβληματα διακοπης βροχου που σχετιζονται με το αστικο κεντρο.Προσεξε μιλαω για ΔΙΑΚΟΠΗ βροχου σε αστικο κεντο και οχι αν λειτουργει σωστα η πορτα ή αν η διακοπη βροχου βρισκεται εκτος κεντρου που εκει και βεβαια χρειαζεται ο ελεγχος τεχνικου σε χωρο του πελατη ή στο αστικο κεντρο.Και επειδη τον εχουν ενημερωσει οτι η διακοπη ειναι στον χωρο ευθυνης του οτε καλυτερα να μην το συνεχισουμε. Θα ηθελα πολυ βεβαια μολις αποκατασταθει η βλαβη να μας πει τελικα ο nikos.4 τι συνεβη.Ευχαριστω

emeliss
11-10-11, 21:52
Μπορεί. Η διαδικασία όμως είναι συγκεκριμένη. Η δική μου εμπειρία λέει ότι δεν ακολουθείται παρά ελάχιστα. Το σίγουρο είναι ότι ακόμα και αν η βλάβη είναι στον τομέα ευθύνης του ΟΤΕ, η Forthnet δεν θα μπορεί να διεκδικήσει καν την προβλεπόμενη ρήτρα αφού δεν ακολούθησε την οριζόμενη διαδικασία.
Μία διαδικασία που ήθελε να αλλάξει με το RUO του 2010 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=362512) και να είναι υποχρεωμένος να στέλνει τεχνικό ο ΟΤΕ και η ίδια μόνο όταν το θελήσει. Κάτι που θα έριχνε πολύ τις θέσεις εργασίας και ευτυχώς δεν πέρασε. Το κάνει όμως στην πράξη. Τα συζητούσαμε περίπου ένα χρόνο πριν γραφτείς στο adslgr.com

explorer
11-10-11, 22:06
Πας αλλου τη συζητηση και δεν ειμαι διατεθειμενος να ακολουθησω. Μη μου μιλας για RUO γιατι εχω πολλα ραμματα για τη γουνα του οτε για τις διαδικασιες που ακολουθει και τους χρονους επιλυσης βλαβων στο δικτυο του. Ειναι ομως αλλη κουβεντα και θα την κανουμε αλλη φορα. Ας περιμενουμε την απαντηση του nikos.4 λοιπον και ας μεινουμε εκει.Ευχαριστω

........Auto merged post: explorer πρόσθεσε 1 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τις ημερομηνιες κατασκευης των βρογχων τις οριζουν οι παροχοι.Ας μας πει λοιπον ο νεοκοπος υπαλληλος εδω ποτε ορισε ημερομηνια κατασκευης του συγκεκριμενου βρογχου.
Καλυτερα να το πει βεβαια στον πελατη του.
Οι εποχες που για ολα "εφταιγε" ο ΟΤΕ περασαν ανεπιστρεπτι. Ο κοσμος σας εχει παρει χαμπαρι.

Ας πληροφορησει καποιος τον αγαπητο maik ποιος οριζει τις ημερομηνιες κατασκευης βροχων. Εγω ο "νεοκοπος υπαλληλος" (με ξερει μαλλον και απο παλια και ξερει που εργαζομαι) δεν το γνωριζω και κανω λαθος. Εmeliss?psyxakias?

emeliss
11-10-11, 22:07
Καθόλου αλλού δεν την πάω. Αν ακολουθούσαν το RUO η βλάβη του Νίκου θα είχε αρθεί συντομότερα όπου και αν ήταν.

Τις ημερομηνίες και όλο το RUO το προτείνει ο ΟΤΕ, οι εναλλακτικοί κάνουν τις όποιες παρατηρήσεις θεωρούν σωστές και η ΕΕΤΤ κάνει την τελική έγκριση.

maik
11-10-11, 22:12
Πας αλλου τη συζητηση και δεν ειμαι διατεθειμενος να ακολουθησω. Μη μου μιλας για RUO γιατι εχω πολλα ραμματα για τη γουνα του οτε για τις διαδικασιες που ακολουθει και τους χρονους επιλυσης βλαβων στο δικτυο του. Ειναι ομως αλλη κουβεντα και θα την κανουμε αλλη φορα. Ας περιμενουμε την απαντηση του nikos.4 λοιπον και ας μεινουμε εκει.Ευχαριστω

........Auto merged post: explorer πρόσθεσε 1 λεπτά και 15 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ας πληροφορησει καποιος τον αγαπητο maik ποιος οριζει τις ημερομηνιες κατασκευης βροχων. Εγω ο "νεοκοπος υπαλληλος" (με ξερει μαλλον και απο παλια και ξερει που εργαζομαι) δεν το γνωριζω και κανω λαθος. Εmeliss?psyxakias?

Τις ημερομηνιες κατασκευης τις ζω καθημερινα. Απειρα παραδειγματα με ενα μηνα απραξιας και ξαφνικα εισαγωγη στο wcrm 200+ αιτησεων να γινουν μεσα σε πεντε μερες.
Καποτε το αποκαλεσα αλητεια.
Οσο για τις βλαβες και την αρση τους εδω ειμαι να το συζητησουμε οποτε θελεις. Με πραγματικα τεχνικα στοιχεια ομως και οχι με "εμπορικα" και μαρκετιστικα.

explorer
11-10-11, 22:13
Καθόλου αλλού δεν την πάω. Αν ακολουθούσαν το RUO η βλάβη του Νίκου θα είχε αρθεί συντομότερα όπου και αν ήταν.

Aν λοιπον ειναι αυτο που λεω,διακοπη μεσα στο αστικο κεντρο πιστευεις θα ηταν πιο αμεσα τα αποτελεσματα αν δεν το δηλωναν κατευθειαν για αστικο αλλα πηγαιναν πρωτα στο χωρο του πελατη και μετα αστικο.Μαλιστα οκ οτι πεις. Δε συμμετεχω πλεον εγω. Περιμενω την απαντηση του Νικου.Ευχαριστω

Lapetr
11-10-11, 22:31
Εγώ να ρωτήσω κάτι ρητορικό? Αν ήταν να πάει από forthnet σε OTE θα έμενε χωρίς τηλ για 1 εβδομάδα? Δε νομίζω Τάκη!

psyxakias
11-10-11, 22:42
Εγώ να ρωτήσω κάτι ρητορικό? Αν ήταν να πάει από forthnet σε OTE θα έμενε χωρίς τηλ για 1 εβδομάδα? Δε νομίζω Τάκη!Εγώ πάντως είχα μείνει 3 μέρες χωρίς γραμμή από NetOne σε ΟΤΕ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4114258&postcount=5445) και οι πρώτες εντυπώσεις δεν ήταν καλές αλλά στη πορεία όλα τακτοποιήθηκαν και η γραμμή βράχος (70 days PPP uptime and counting...). ;)

emeliss
11-10-11, 22:52
Εσύ δεν πιάνεσαι. Είσαι μια κατηγορία γκαντεμιάς μόνος σου.

maik
12-10-11, 15:58
Εγώ να ρωτήσω κάτι ρητορικό? Αν ήταν να πάει από forthnet σε OTE θα έμενε χωρίς τηλ για 1 εβδομάδα? Δε νομίζω Τάκη!

Ισως και παραπανω με την τακτικη καποιον παροχων να μην αποδεσμευουν αδικαιολογητα τονν βρογχο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.