PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι



Valek
10-10-11, 12:02
Καλημέρα σας,

Πρόσφατα αγόρασα το All in One Sony Vaio desktop, και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα,
καθως πληκτρολογώ και γράφω κείμενα, ή καθυστερούν να εμφανιστούν στην οθόνη ή δεν εμφανίζονται σωστά ολοκληρωμένες οι λέξεις καθώς λείπουν γράμματα..

Κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και με το ποντίκι, το οποίο σαν να ψιλό-laggarei όταν το δουλεύω..

Τι μπορεί να φταιει ;

Υπάρχει κάποιος τρόπος ωστε να σταματήσει όλο αυτό γιατί είναι κουραστικό ;

Απόσταση απο την οθόνη σε ποντίκι και πληκτρολόγιο περίπου 15-20 εκατοστά.

Ευχαριστώ

hemlock
10-10-11, 12:08
Αν δεν φταινε οι μπαταριες να το πας πισω για την εγγυηση του...

Valek
10-10-11, 14:05
Καλά μπαταρίες κάθε βδομάδα θέλουν αυτά ;
10 μέρες το έχω περίπου

kerneld
10-10-11, 14:22
Μήπως το έχεις τοποθετημένο κοντά σε άλλες πηγές Η/Μ συχνοτήτων (Ηχεία στερεοφωνικού, βάση ασύρματου τηλεφώνου κτλ), ή να αφήνεις κοντά το κινητό σου?

Παίζει να σου κάνουν παρεμβολές και να μην έχεις ομαλή απόκριση.

Δοκίμασε να τα απομακρύνεις, όπως επίσης και να κάνεις reset συντονισμού στο ποντίκι και στο πληκτρολόγιο (πρέπει να έχουν κάποιο κουμπάκι από κάτω τους).

Valek
10-10-11, 14:29
Υπάρχει κάνας μετατροπέας να δίνει μεγαλύτερη δύναμη στη συχνότητα ποντικιού και πληκτρολογίου ;;

Θα προσπαθήσω να τα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε, θα τα απομακρύνω κιόλας όλα, αλλά είναι 1μετρο απόσταση σχεδόν, θα πάρω και μπαταρίες καινούριες... τι να πω 1500 € μηχάνημα πήρα και δε μπορω ούτε chat να κάνω

n0b0d1
10-10-11, 16:31
Εϊναι ένα μεγάλο θέμα με τα ασύρματα πληκτρολόγια - ποντίκια. Τις μπαταρίες που είπε ο φίλος τις δοκίμασες; Όχι, δε θέλουν κάθε βδομάδα, αλλά θέλουν πραγματικά ΚΑΛΕΣ μπαταρίες. Προτείνω καινούργιες επαναφορτιζόμενες μόλις βάλει το LIDL (είμαι μεγάλων amperορίων). Αντέχουν ένα χρόνο να δουλεύουν άψογα και πληρώνοντας 4 ευ΄ρω τις μπαταρίες κι άλλα 10 τον ταχυφορτιστή, νομίζω είναι μία καλή αγορά.

Valek
12-10-11, 09:32
και μπαταρίες άλλαξα, όλα τα έκανα, βέβαια υπάρχει μια βελτίωση σε σχέση με πριν αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται..

Valek
15-10-11, 05:36
Καμιά άλλη ιδεά ;

Rebel Scum
15-10-11, 21:12
Ποιο ακριβώς μηχάνημα έχεις;

Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να δοκιμάσεις κάποιο άλλο πληκτρολόγιο/ποντίκι στον υπολογιστή σου για να βεβαιωθείς ότι δεν υπάρχει κάποιο θέμα ρύθμισης.

Από τη στιγμή που είναι καινούργιο το σύστημα σου καλό είναι να πάρεις τη Sony.

@ ADSLgr.com All rights reserved.